Ranking Giełd Kryptowalut – Kwiecień 2024. Gdzie Kupować Kryptowaluty?

Kryptowaluty nie są dziś już jedynie ciekawostką, o której wiedzą nieliczni. Stały się popularnym instrumentem inwestycyjnym, a także, coraz częściej, środkiem płatniczym. Zastanawiacie się, gdzie kupować kryptowaluty? W poniższym rankingu znajdziecie platformy i giełdy, umożliwiające zakup jednostek wielu kryptowalut – nie tylko tych najpopularniejszych. Każda propozycja, która trafia do tego zestawienia jest dogłębnie sprawdzana i testowana. Nie musicie obawiać się o bezpieczeństwo środków ani inne techniczne aspekty. Obsługa aplikacji jest intuicyjna, a dedykowany artykuł dokładnie wytłumaczy, jak się zarejestrować. Warto też wspomnieć, że założenie konta kna którejkolwiek z wymienionych platform wiąże się z zyskiem w postaci bonusu na start. 🙂

Ranking giełd kryptowalut jest na bieżąco aktualizowany. Jeśli więc możecie to przeczytać, macie pewność, że zawarte w nim informacje się nie przedawniły.

I miejsce – Robinhood (10-20 € premii)

Giełda kryptowalut z możliwością inwestowania w akcje światowych gigantów i fundusze ETF, która do tej pory biła rekordy popularności w Ameryce Północnej, niedawno weszła na rynek w Wielkiej Brytanii. 

Na ten moment użytkownicy mają do dyspozycji 26 kryptowalut, wśród których znajdziemy najpopularniejsze coiny, takie jak BTC, ETH, Polygon, Uniswap, Tezos czy też Avalanche. Konto możecie zasilić darmowym przelewem SEPA.

Rachunek prowadzony jest za darmo w walucie EUR. To, co jest najważniejsze dla osób inwestujących w kryptowaluty, to z pewnością rezygnacja Robinhood z pobierania prowizji od kupna i sprzedaży jednostek kryptowalut. Jedyny koszt, jaki poniesiecie, wymieniając kryptowaluty w aplikacji to opłata sieciowa (transakcyjna), która oczywiście nie jest zależna od platformy i jest pobierana w przypadku każdej giełdy.

Robinhood stosuje najlepsze standardy bezpieczeństwa w celu zapewnienia właściwej ochrony użytkowników, ich środków oraz danych osobowych, na czele z weryfikacją dwuetapową (do wyboru: kod SMS i biometria – odcisk palca). Robinhood spełnia jednocześnie wszystkie wymagane przez lokalne europejskie prawo wytyczne dotyczące cyberbezpieczeństwa.

Więcej o Luno i premii przeczytacie w dedykowanym artykule.

Konto kryptowalutoweKonto EURZakup BTCSprzedaż BTC
0 zł0 złBez prowizjiBez prowizji

Robinhood: bonus o wartości 10-20 EUR na start i możliwość zdobycia nawet 1 BTC! Amerykański gigant inwestycyjny wchodzi do Europy ze świetną ofertą bez prowizji! HIT!

Darmowe prowadzenie konta w walucie euro i portfeli kryptowalutowych oraz brak prowizji za wymianę!


II miejsce – Luno (50 € premii)

Luno posiada siedzibę w Londynie i działa na rynku kryptowalut od 2013 roku na mocy licencji brytyjskiego nadzorcy rynku finansowego. Luno ma ponad 7 milionów klientów w 40 różnych krajach. Fintech wspierany jest przez fundusz Naspers Group, który przez długi czas był właścicielem serwisu Allegro oraz PayU. Od czasu powstania Luno przeprocesowało transakcje o łącznej wartości ponad 13 miliardów dolarów. Luno stawia również na edukację, prowadząc bloga na temat kryptowalut oraz portal edukacyjny. 

Serwis Luno zapewnia wielowalutowy cyfrowy portfel zapewniający obsługę w walutach tradycyjnych (dla klientów z Europy dostępna jest wyłącznie waluta euro) oraz w 4 kryptowalutach: Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin, USD Coin oraz Ripple. Zatem Luno to giełda i portfel kryptowalutowy w jednym. Według rankingu CoinMarketCap, w chwili tworzenia tego zestawienia LUNO zajmuje wysokie, 55. miejsce na świecie. Ten ranking giełd kryptowalut klasyfikuje i ocenia giełdy w oparciu o ruch, płynność, wolumeny handlowe i zaufanie do legalności zgłoszonych wolumenów obrotu.

Więcej o Luno i premii przeczytacie w dedykowanym artykule.

Szczegóły w Cenniku oraz tabeli stosowanych limitów.

Ranking giełd kryptowalutowych luno
Konto kryptowalutoweKonto EURZakup BTCSprzedaż BTC
0 zł0 złprowizja 1,5%prowizja 1,5%

50 € w aktualnej promocji dla nowych użytkowników

Darmowe prowadzenie konta w walucie euro i portfeli kryptowalutowych


III miejsce – Nexo (25$ premii)

Nexo to innowacyjna platforma, która oprócz możliwości inwestowania w kryptowaluty, daje także opcję zaciągania pożyczek oraz udostępniania własnych środków i zarabiania na odsetkach. Brzmi jak lokata? Nic z tego. W tym przypadku roczny zwrot z inwestycji sięga nawet 12%. Odsetki kapitalizują się codziennie, a w razie konieczności środki można z powodzeniem wycofać. Zdeponować w ten sposób można od 50 USD do nawet… 2 milionów USD. 

Prowadzenie konta w Nexo jest całkowicie darmowe. Nie zapłacicie też nic za doładowania konta kryptowalutami i walutami tradycyjnymi (Wasz bank/fintech może oczywiście naliczyć własne opłaty). Ilość darmowych wypłat kryptowalutowych jest z kolei uzależniona od „poziomu lojalnościowego” (Loyalty Levels). Ten z kolei zależy od tego, jak wiele Waszych środków jest przechowywanych pod postacią Tokenów Nexo. Na pierwszym – podstawowym progu do Waszej dyspozycji jest 1 darmowa wypłata miesięcznie.

Ofertę Nexo omówiłem dokładniej w dedykowanym artykule.

Ranking giełd kryptowalut nexo
KontoPrzlewy SEPAZakup kryptowalutSprzedaż kryptowalut
0 zł0 złBrak prowizjiBrak prowizji

Nexo: po 25 USD (około 100 zł) premii dla obu stron programu poleceń + 4 USD bonusu z okazji halvingu BTC!

⚡ Darmowy obrót kryptowalutami w obrębie Nexo


IV miejsce – Uphold (20 USD premii)

Uphold to litewski fintech skupiający się głównie na handlu kryptowalutami oraz międzynarodowych przekazach pieniężnych pomiędzy użytkownikami. Projekt wystartował w 2015 roku i od tamtej pory zrealizował transakcje o wartości przekraczającej kwotę 4 miliardów dolarów.

Podstawą Uphold jest wymiana Anything-to-Anything (wszystko za wszystko), która pozwala na swobodny handel kryptowalutami oraz walutami tradycyjnymi w dowolnych parach.

KontoPrzelewy SEPA w euroProwizje i opłaty od obrotu
0 zł0 złod 0,25% do 2,65% prowizji

⚡ Uphold: 20 USD (około 80 zł) bonusu w BTC na ultra prostych zasadach + możliwość zarabiania w programie poleceń


V miejsce – ByBit (10 USDT premii)

W świecie kryptowalut ByBit to solidny, obecny na rynku od 2018 roku, gracz, plasujący się na 3. miejscu prestiżowego rankingu CoinMarketCap. Platforma nie ustępuje kroku takim konkurentom, jak Coinbase, Kraken, KuKoin czy nawet Binance. Firma gromadzi ponad 20 milionów klientów na całym świecie, którzy każdego dnia generują obrót aktywami o wartości ponad 10 miliardów dolarów. ByBit jest platformą dostępną w ponad 160 krajach, a jako klienci możecie liczyć na 24-godzinną obsługę przez cały tydzień.

KontoPrzelewy SEPA w euroZakup kryptowalutSprzedaż kryptowalut
0 zł0 złod 0% do 0,10% prowizjiod 0% do 0,10% prowizji

ByBit: bonus 10 USDT (około 40 zł) za założenie konta i przetestowanie darmowej karty wirtualnej + 20 USDT w programie poleceń

Bezpłatny depozyt za pomocą przelewu SEPA w walucie euro.


VI miejsce – Bit2Me (5€ premii)

Bit2Me to największa hiszpańska giełda kryptowalut, która powstała w 2014 roku i od tamtego czasu cały czas zaskakuje klientów nowymi funkcjonalnościami. Bit2Me funkcjonuje w 69 krajach na świecie, a w rankingu CoinMarketCap plasuje się na około 79 miejscu spośród setek funkcjonujących na świecie giełd krypto.

W Bit2Me znajdziecie pokaźne portfolio kryptowalut – od tych najpopularniejszych, aż do najbardziej niszowych. Platforma umożliwia stakowanie kryptowalut, czyli przechowywanie ich na oprocentowanych portfelach, zaciąganie pożyczek i szybką wysyłkę krypto pomiędzy użytkownikami.

Misją Bit2Me jest przybliżenie kryptowalut wszystkim – nie tylko inwestorom – i promowanie ich wykorzystywania w naszych codziennych sprawach. Dlatego właśnie jedną z najciekawszych funkcjonalności jest karta wirtualna Mastercard Bit2Me, którą wygenerujecie za darmo. Kartę możecie podpiąć do dowolnego portfela krypto lub do konta prowadzonego w walucie EUR.

Płacąc w ten sposób kryptowalutami, będziecie otrzymywać nawet 9% cashbacku za zakupy u partnerów platformy – między innymi zamawiając jedzenie w Uber Eats czy wypożyczając hulajnogi elektryczne za pomocą aplikacji Dott.


KontoPrzelewy SEPA w euroZakup kryptowalutSprzedaż kryptowalut
0 zł0 złod 0% do 0,60% prowizjiod 0% do 0,60% prowizji

Odbierz 5 EUR premii na start

Bezpłatny depozyt za pomocą przelewu SEPA w walucie euro.


VII miejsce – SwissBorg (losowa wartość premii 1-100€)

SwissBorg to szwajcarska platforma służąca do kupna, wymiany i inwestowania w waluty tradycyjne oraz kryptowaluty. Użytkownicy mogą wybierać spośród 360 unikalnych par walutowych. Z serwisu czynnie korzysta ponad 700 tysięcy ludzi na świecie, a łączna wartość ich aktywów to niemal miliard dolarów. Aplikacja jest małym „kombajnem inwestycyjnym”. Swoim użytkownikom udostępnia zaawansowane narzędzia analityczne, które pomogą zwiększyć skuteczność i świadomość tradera. SwissBorg, bazując na blockchainie Ethereum, emituje własny token o nazwie CHSB. To on jest dziś głównym bohaterem naszej promocji, bowiem 1-100 euro premii, którą otrzymacie, trafi do Was właśnie w tej postaci.

W 2021 SwissBorg uzyskał status jednorożca. Jego wartość rynkowa przekroczyła 1 miliard dolarów.

Pod względem bezpieczeństwa użytkowników i ich środków, SwissBorg wzbudza duże zaufanie (wycena sugeruje, że nie jest to firma krzak, a szanowany na rynku finansowym podmiot). Firma jest licencjonowanym operatorem, podlega wszelkim regulacjom prawnym i jest kontrolowana przez odpowiednie organy.

Szczegółowo o kosztach przeczytacie w tym miejscu.

KontoPrzelewy SEPA w euroZakup kryptowalutSprzedaż kryptowalut
0 zł0 zł0-1,49% prowizji0-1,49% prowizji

Zgarnij bonus niespodziankę – od 1 do 100 euro. Polecaj dalej na tych samych warunkach.

Bezpłatny depozyt za pomocą przelewu SEPA w walucie euro.


VIII miejsce – Tap Global (nawet 100 USD premii)

Tap Global to platforma, która od ponad dwóch lat regularnie wypłaca czytelnikom naszego bloga premie za samo założenie konta – bez wpłacania środków, czy też wykonywania transakcji. W obecnej odsłonie programu poleceń nowi użytkownicy mają jednak szansę zdobyć znacznie większą nagrodę o losowej wartości 1-100 USD – na tak samo prostych zasadach. Wystarczy, że poświęcicie na to maksymalnie 10 minut. 1 USD to nagroda gwarantowana, a kto wie może trafić się znacznie więcej.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Tap Global.

KontoZakup kryptowalutSprzedaż kryptowalut
0 złW zależności od planu – zgodnie z tabeląW zależności od planu – zgodnie z tabelą

W aktualnej promocji zgarniesz nawet 100 dolarów premii w kilka minut i to bez depozytu! Do tego bonus do 100 dolarów za polecanie platformy w programie poleceń!

Wygodna, przemyślana aplikacja mobilna


IX miejsce – Revolut (3 miesiące Planu Premium)

Inwestowanie w kryptowaluty to kolejna z funkcjonalności popularnego Revoluta. W aplikacji możecie inwestować w ponad 80 różnych coinów, czytać newsy ze świata krypto oraz przesyłać środki pomiędzy użytkownikami aplikacji. Podobnie jak w przypadku akcji, kryptowaluty są pogrupowane w różnych kategoriach z uwagi na popularność czy największe dobowe wahania kursów, wzrosty i spadki. W ramach jednej transakcji kryptowalutowej możecie wymienić maksymalnie 100.000 USD. Dzienny limit wymiany (krypto)walutowej wynosi 100 transakcji.

Revolut organizuje takżę quizy, w których nagradza użytkowników za udzielanie prawidłowych odpowiedzi w ramach akcji Learn & Earn. W ostatniej takiej akcji Revolut przygotował do zdobycia nawet 120 zł premii za rozwiązanie quizów na temat kryptowalut. Udział w quizie można z powodzeniem połączyć z premią na start w postaci 3 miesięcy darmowego Planu Premium o wartości 90 zł.

KontoZakup kryptowalutSprzedaż kryptowalut
0 złW zależności od planu – zgodnie z tabeląW zależności od planu – zgodnie z tabelą

Revolut: jak inwestować w akcje, kryptowaluty i metale szlachetne?

Karta wielowalutowa na wakacje i zakupy oraz narzędzie do inwestycji w jednej aplikacji!


X miejsce – Kriptomat (10€ premii)

Portfel Kriptomat pozwala Ci inwestować zarówno w kryptowaluty jak i w tradycyjne waluty fiat (pieniądz fiducjarny). Kriptomat obsługuje wiele popularnych walut, takich jak: Bitcoin, Ethereum, Tether, Cardano, Ripple, Polkadot, Dogecoin, Shiba Inu, Litecoin, Polygon, Stellar, Vechain, Tron, Enjin czy Propy, a co tydzień do platformy dodawane są kolejne.

Kriptomat przestrzega najlepszych praktyk, standardów branżowych i przepisów UE. Autoryzacja SMS, przechowywanie zimnego portfela w trybie offline, ochrona organizacyjna i techniczna oraz stały monitoring bezpieczeństwa zapewniają, że Twoje środki są chronione.

Platforma Kriptomat posiada pełną licencję na prowadzenie działalności w Estonii i podlega przepisom UE. Konta bankowe dla Kriptomat obsługiwane są przez banki z Litwy oraz Szwajcarii, będących europejskimi stolicami wolności ekonomicznej.

Analizę platformy znajdziecie w dedykowanym artykule.

Wymiana kryptowalutKupno kryptowalut za waluty tradycyjneSprzedaż kryptowalut na waluty tradycyjne
Bez prowizji0,45% prowizji (minimum 1,45 EUR)0,45% prowizji (minimum 1,45 EUR)

10 EUR (około 50 zł) premii na start w programie poleceń!

Darmowa wymiana pomiędzy kryptowalutami


XI miejsce – Binance (kupon na opłaty transakcyjne na kwotę 100 USDT)

Nazwę marki z całą pewnością kojarzy każdy, kto choć raz miał styczność z kryptowalutami. Według zestawienia CoinMarketCap (w którym Binance bije na głowę przeciwników, od wielu lat zajmując pierwsze miejsce w rankingu giełd), każdego tygodnia Binance odwiedza ponad 15 milionów użytkowników z całego świata. Tak duży ruch przynosi giełdzie największy na świecie obrót dobowy w kategorii giełd krypto.

Giełda wspiera ponad 40 walut fiducjarnych (tradycyjnych) oraz prawie 400 kryptowalut. Tokenem Binance jest BNB, czyli tak zwany Binance Coin, który obecnie zajmuje czwarte miejsce pod względem kapitalizacji na rynku kryptowalut. Większą wartością jednostek w obiegu mogą pochwalić się jedynie Bitcoin, Ethereum i Tether.

Więcej o premii na start przeczytacie w regulaminie na stronie platformy.

Konto kryptowalutoweKonto EURZakup kryptowalutSprzedaż kryptowalut
0 zł0 zł0,1%0,1%

Załóż konto i odbierz kupon na prowizje transakcyjne w kwocie 100 USDT

Nawet 400 kryptowalut w ofercie!


XII miejsce – BlackCatCard (5€ premii + 40€ moneyback)

BlackCatCard to portfel internetowy, prowadzony w walucie euro (maltański numer IBAN) z kartą płatniczą i wygodną aplikacją, umożliwiającą swobodne zarządzanie budżetem osobistym oraz dokonywaniem płatności na całym świecie. Usługa zapewnia natychmiastową możliwość korzystania z wirtualnej karty płatniczej (z wizerunkiem – a jakże – czarnego kota) oraz całkowicie darmową dostawę karty fizycznej do dowolnego miejsca na świecie.

Platforma BlackCatCard dostępna jest zarówno w formie aplikacji mobilnej, jak i wygodnej wersji przeglądarkowej. BlackCatCard umożliwia również obrót kryptowalutami (więcej na ten temat piszę tutaj). Odpowiedni moduł znajduje się już w aplikacji mobilnej fintechu.

Szczegóły w Tabeli Opłat i Prowizji.

giełd kryptowalut ranking BlackCatCard
KontoPrzelewy wychodzące SEPA w euroZakup kryptowalutSprzedaż kryptowalut
0 zł0 zł (5 pierwszych, potem 0,20 euro)0% prowizji (+ aktualny spread)0% prowizji (+ aktualny spread)

45€ premii na start dla nowego użytkownika i po 35 euro za polecanie platformy znajomym!

Bezpłatne prowadzenie konta, darmowe wpłaty i szybka weryfikacja bez wideorozmowy!


XIII miejsce – Ledn (10$ premii)

Ledn to kanadyjska platforma kryptowalutowa z siedzibą w Toronto. Portfel Ledn umożliwia przechowywanie dwóch kryptowalut: USDC (USD Coin) oraz BTC (Bitcoin), oferując w zamian procent zysku od utrzymywanego salda. Taki sposób inwestowania nazywamy stakingiem

Korzystanie z podstawowych funkcji platformy nie niesie za sobą żadnych kosztów. Darmowe jest założenie konta oraz zasilenie go środkami. Wycofanie depozytu z konta oszczędnościowego (tak nazywa to platforma) również nie wiąże się z żadną karą.

KontoMinimalna kwota obrotuWpłata kryptowalutWypłata kryptowalut
0 zł50 USDBrak prowizjiopłata sieciowa lub 10 USD

10$ premii na start w programie poleceń!

Wysoka premia na bardzo prostych warunkach!


XIV miejsceCoinpass (15£ premii)

Coinpass to brytyjska platforma służąca do wygodnej i taniej wymiany kryptowalut. Skierowana jest zarówno do użytkowników indywidualnych, jak i firm oraz instytucji. Coinpass oferuje dwa rodzaje kont – uproszczone dla początkujących inwestorów i pasjonatów kryptowalut oraz konto z bardziej zaawansowanymi funkcjami dla doświadczonych klientów. Korzystanie z platformy jest darmowe. Użytkownicy mają do dyspozycji ponad 50 aktywów, wśród których znajdują się waluty tradycyjne (fiat), stablecoiny i najpopularniejsze kryptowaluty.

Szczegółów szukajcie w dedykowanym artykule.

KontoKonto w EUR/GBPZakup kryptowalutSprzedaż kryptowalut
0 zł0 zł0,20-0,30%0,20-0,30%

Po 15 funtów (około 80 zł) premii dla obu stron w programie poleceń!

⚡ Wiele dostępnych aktywów i szybkie wpłaty!


XV miejsce – Zondacrypto

Zondacrypto to pochodząca z Polski giełda kryptowalut, dzięki której macie możliwość zakupić Bitcoina, Ethereum i wiele innych kryptowalut. Mechanika niczym nie różni się od tradycyjnej giełdy – z tą różnicą, że tutaj handel odbywa się 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Zakupione kryptowaluty możecie trzymać na giełdzie, przenieść na inną platformę/portfel. Aktualnie Zondacrypto przeniosła swoją siedzibę z Polski do Estonii.

Platforma pozwala z łatwością wpłacać/wypłacać środki w PLN i posiada polski support. Konto otworzycie w parę minut, a weryfikacja przebiega w czasie od kilku do kilkunastu minut. 

Dodatkowo otrzymacie darmowe kryptowaluty za polecenie giełdy znajomym i zostaniecie wynagrodzeni za każdą transakcję znajomego (giełda dzieli się prowizjami transakcyjnymi z użytkownikami).

Szczegółów szukajcie w dedykowanym artykule.

KontoKonto w EUR/GBPZakup kryptowalutSprzedaż kryptowalut
0 zł0 złW zależności od obrotu – zgodnie z tabeląW zależności od obrotu – zgodnie z tabelą

Zonda: analizy giełdy kryptowalutowej z polskim rodowodem – polski interfejs, support, obsługa w PLN i wpłaty BLIKIEM

⚡ Wiele dostępnych aktywów i szybkie wpłaty!

Support w języku polskim


Ranking giełd kryptowalut – czym sugerować się wybierając giełdę?

Każdy z Was przeglądając ranking giełd krypto zwróci uwagę na coś innego i wybierze inne miejsce do zakupu kryptowalut. Zupełnie inne czynniki będą ważne dla początkujących użytkowników, a inne dla zaawansowanych inwestorów. Na co więc powinniście zwrócić uwagę przy wyborze giełdy kryptowalut?

Przede wszystkim – nie musicie zwracać uwagi na miejsce w rankingu kryptowalut. Niech każdy z Was przeanalizuje na czym Wam najbardziej zależy podczas handlu kryptowalutami. Jak pewnie zauważyliście – nie ma w rankingu giełd kryptowalut najpopularniejszych platform, takich jak Binance i Bitbay. Skupiłem się tutaj na giełdach, które często nie są gigantami, a oferują bardzo ciekawe bonusy i w swojej ofercie mają nie tylko Bitcoina, ale też inne kryptowaluty.

Jak działa giełda kryptowalut?

Działanie giełdy kryptowalut porównać można do tego jak działa giełda papierów wartościowych. Możecie na niej dokonać transakcji zakupu i sprzedaży krypto za krypto, albo krypto za waluty fiat – czyli PLN USD EUR itd. Giełdy oczywiście odróżnia liczba dostępnych kryptowalut i tradycyjnych walut. To co chyba najważniejsze i co najbardziej odróżnia kryptowaluty od walut fiducjarnych to ich kurs. Prawdopodobnie wiecie, że na kurs walut wpływa sytuacja ekonomiczna i polityczna na całym świecie. Giełdy kryptowalutowe kurs ustalają na podstawie popytu i podaży. Nie jest też bez znaczenia fakt, że kursem można trochę manipulować poprzez wypuszczanie newsów na temat walut cyfrowych. W ten sposób właśnie w lipcu tego roku kurs Bitcoina poszybował o niemal 32 % w górę na przestrzeni kilku dni, ponieważ Amazon wypuścił informację, że chce wprowadzić możliwość płatności kryptowalutami. Pewne jest, że waluty tradycyjne nie mają aż tak dużych wahań w kursach jak waluty cyfrowe.

Najlepsze giełdy kryptowalut – czy gwarantują osiągnięcie zysku?

Odpowiedź jest prosta – Nie. Żadna giełda i platforma nie może zagwarantować zysku, ponieważ to nie od niej, a od użytkowników, zależy kurs kryptowalut. Wielu początkujących inwestorów korzysta z blogów i tak zwanych stref wiedzy, które sporo giełd posiada. Informacje o tym, czy znajdziecie jakieś poradniki jak zawsze umieściłem w rankingu giełd krypto. Wybierając stronę, na której będziecie robić transakcje kupna i sprzedaży możecie wziąć pod uwagę popularność giełdy, jej wielkość, bezpieczeństwo albo ilość kryptowalut, jakie są w ofercie giełdy. Musicie się jednak liczyć z tym, że zawsze jest pewnego rodzaju ryzyko poniesienia straty – jak w każdej innej inwestycji.

Zagraniczne czy polskie giełdy kryptowalutowe?

Na to pytanie każdy z Was musi sobie odpowiedzieć sam. Decydując się na polskie giełdy kryptowalut warto sprawdzić czy są zapisane do rejestru Małych Instytucji Płatniczych. Niestety w naszym kraju banki nie do końca chcą współpracować z podmiotami związanymi z kryptowalutami i w historii zdarzyły się już sytuacje, kiedy z dnia na dzień polska giełda przestawała funkcjonować i miała na wstrzymaniu środki użytkowników. Status MIP chroni giełdy kryptowalut przed takimi sytuacjami. Dodatkowo każda polska giełda kryptowalut musi przestrzegać Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu, a dzięki temu możecie poczuć się bezpiecznie podczas inwestowania na nich. To nie oznacza jednak, że zagraniczne giełdy kryptowalut są gorsze, lub mniej bezpieczne. Decydując się na nią powinniście sprawdzić czy strona jest w języku polskim, a jeśli nie to czy jest to dla was przeszkodą. Dodatkowo weźcie pod uwagę, że nie każda giełda kryptowalut będzie obsługiwała polską walutę – to może być problemem dla nowych użytkowników, którzy nie mają kont w walutach USD EUR.

Ranking giełd kryptowalut, a bezpieczeństwo.

Powyższy ranking giełd kryptowalut obejmuje tylko te strony, które zostały dokładnie sprawdzone i przetestowane. Nie musicie się więc obawiać o bezpieczeństwo środków. Warto jednak abyście zwrócili uwagę na ilość stosowanych zabezpieczeń. Część z najlepszych giełd kryptowalut wprowadza obowiązek uwierzytelniania wielopoziomowego, tzw. 2FA. Oznacza to, że aby zalogować się na konto oprócz wprowadzenia loginu i hasła, będziecie musieli wpisać kod sms, z wiadomości mailowej albo aplikacji Google Authenticator. Dodatkowo w większości przypadków spotkacie autoryzację przelewów, tak żeby nikt obcy nie mógł wyprowadzić waszych środków z giełdy. Można więc porównać to do wykonywania przelewów bankowych, tam również musicie potwierdzać chęć ich wykonania poprzez zatwierdzenie tego w aplikacji bankowej lub kodem sms.

Ranking najlepszych giełd kryptowalut oczywiście zawiera informacje na temat bezpieczeństwa danej giełdy. Jest to niezwykle ważny czynnik i pomaga wybrać najlepszą giełdę kryptowalut. Pamiętajcie jednak, że w świecie kryptowalut istnieje prosta zasada: giełda kryptowalut to nie jest portfel i należy trzymać na niej środki jak najkrócej się da! Oczywiście możecie na niej przechowywać waluty cyfrowe, ale to nie wy jesteście wtedy w posiadaniu kluczy do portfela. Wielkość giełdy i jej popularność w takich sytuacjach niewiele zmienia – własny portfel sprzętowy zawsze będzie najbezpieczniejszym sposobem na przechowywanie kryptowalut.

Ranking giełd kryptowalut – dla początkujących inwestorów czy zaawansowanych traderów?

Ranking giełd kryptowalut powinien być pomocny dla każdego – bez względu na to ile wiecie o technologii blockchain. Jeżeli jesteście raczkujący w tej tematyce to możecie wybrać dla siebie platformę, która jest prosta w użytkowaniu i intuicyjna. Na samym początku jest to dużo ważniejsze niż np. różnice kursowe albo ilość dostępnych kryptowalut. Najlepsza giełda w rankingu krypto nie zawsze okaże się dla Was najkorzystniejsza.

Jeśli natomiast temat giełd kryptowalut nie jest dla Was obcy i macie już konta na wielu stronach, to może znajdziecie tutaj ciekawe projekty. Starałem się aby nie pojawiały się tutaj największe giełdy kryptowalut, które wiele osób zna, ale platformy interesujące, bezpieczne, i na dodatek z bonusami na start.

Giełda kryptowalut – czy zachowam swoją anonimowość?

Jeśli o handlu kryptowalutami i o technologii blockchain wiecie chociaż trochę to zapewne kojarzycie, że sieć ta zapewnia całkowitą transparentność i anonimowość. Co to znaczy?

Posiadając klucz publiczny, czyli tzw. adres portfela, możecie sprawdzić każdą możliwą transakcję, która pojawiła się w sieci. Nie dowiecie się jednak kto jest nadawcą i odbiorcą tego przelewu – dane zawierają ich klucze publiczne i kwotę, która została wysłana. Zakładając portfel w sieci blockchain nie musicie podawać żadnych danych – nie jest do tego potrzebny nawet adres e-mail! Nie oznacza to jednak, że zakładając konto na giełdach kryptowalut będziecie zawsze anonimowi.

Ten aspekt nie został poruszony w rankingu giełd kryptowalut, ponieważ w większości przy zakładaniu konta konieczne jest przejście pełnej weryfikacji z dowodem osobistym lub paszportem. Podyktowane jest to Ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, która działa nie tylko w Polsce.

Ranking giełd kryptowalut – na co zwrócić uwagę?

Wybierając najlepsze giełdy kryptowalut musicie wziąć pod uwagę kilka najważniejszych czynników. Powyższy ranking giełd kryptowalut jest mój i zawarłem w nim giełdy, które według mnie są interesujące, bezpieczne i najlepsze, ale prawda jest taka, że każdy z Was może stworzyć własny ranking giełd krypto. Elementy, które są niezmiernie istotne i które trzeba sprawdzić przed wyborem giełdy kryptowalut to:

  • bezpieczeństwo – nawet najlepsza giełda kryptowalut bez odpowiednich zabezpieczeń szybko może paść ofiarą ataków hakerskich,
  • koszty – przeważnie prowizje pojawiają się dopiero przy transakcjach kupna i sprzedaży, ale warto sprawdzić czy na 100% założenie konta jest darmowe i nie ma ukrytych innych opłat,
  • funkcjonalna i prosta w obsłudze strona – na pewno nie raz spotkaliście się z platformami, na których nie dało się odnaleźć, a dodatkowo nie były dostępne w języku polskim – czasem nie warto tracić czasu na takie giełdy,
  • oferta kryptowalut, które posiada giełda – jeśli jesteście początkujący i interesują Was jedynie najpopularniejsze waluty to ten punkt nie będzie dla Was zbyt ważny – Bitcoin, Ethereum i USDT – czyli 3 najbardziej istotne kryptowaluty są na niemal wszystkich giełdach. Zwróćcie jednak uwagę na ofertę giełd jeśli interesują Was mniejsze i rzadziej spotykane coiny,
  • jakość usług – warto przede wszystkim sprawdzić czy strona internetowa działa sprawnie, czy jest możliwy kontakt z supportem i jeśli tak, to w jakich godzinach. Dodatkowo niezmiernie ważna jest szybkość realizacji zamówienia,
  • bonusy – na sam koniec coś przyjemnego, co zostało zawarte w moim rankingu giełd krypto, czyli dodatki za założenie konta. Często giełdy kryptowalut, podobnie jak banki, oferują pewną kwotę za założenie i zweryfikowanie konta, lub za spełnienie jakichś warunków. Jest to super sposób na przyciągnięcie nowych klientów i przedstawienie swojego produktu. Z drugiej strony logują się na takiej giełdzie użytkownicy, którzy bez tego prawdopodobnie nie zdecydowaliby się na przetestowanie giełdy.

Podsumowując – to, że w moim rankingu giełda jest na pierwszym miejscu, nie musi oznaczać, że dla Was również będzie to najatrakcyjniejsza platforma. Każdy z Was ma inne wymagania od giełdy kryptowalut i nie ma w tym nic złego! Nie bez powodu istnieje tak wiele różnych stron, których oferty są całkowicie inne. Warto jednak pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie, ponieważ kryptowaluty mocniej niż inne aktywa, są narażone na ataki hakerskie. Jeśli inwestujecie w waluty cyfrowe to pamiętajcie, że zawsze istnieje pewne ryzyko poniesienia straty, bez względu na to jaką giełdę kryptowalut wybierzecie. No i na koniec – polskie giełdy kryptowalut nie są ani lepsze, ani gorsze niż te zagraniczne! Decydując się na nie sprawdźcie czy są zapisane do rejestru Małych Instytucji Płatniczych i bez względu na to gdzie wymieniacie kryptowaluty – zawsze jak najszybciej wypłacajcie je na prywatny kryptoportfel, do którego tylko Wy macie klucz prywatny.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów