fbpx

Sześć, a nawet (prawie) 7 miesięcy bez płacenia ZUS-u, czyli chwila wytchnienia na starcie działalności – ulga na start pod mikroskopem!

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju już dawno wyszły poza ramy przyzwoitości. O ile wysokość podatku dochodowego nie jest aż tak miażdżąca (a poza tym występuje tylko wtedy, gdy odnotujemy dochód), to obecność obowiązkowej składki ZUS i jej wysokość może przytłaczać początkujących przedsiębiorców. To właśnie tę opłatę przedsiębiorcy wskazują jako najgroźniejszą dla bezpieczeństwa i płynności finansowej ich biznesu. Jest jednak iskierka nadziei. Mianowicie, wprowadzona w życie w 2018 roku Konstytucja Biznesu, pozwala nowicjuszom złapać wiatr w żagle i przygotować się na nadejście poważniejszych kosztów. W ten oto sposób rozpoczynamy nowy cykl artykułów na blogu – Akademia nowicjuszy w biznesie. Jest to niejako remedium na sytuację związaną z koronawirusem, która doprowadziła do fali zwolnień. Być może kryzys będzie dla Was początkiem zmian, zaś receptą na bezrobocie będzie własny biznes. W pierwszym artykule z cyklu, omówimy główne założenia Ulgi na start, jej warunki i praktyczne zastosowanie – po ludzku, bez owijania w urzędniczą bawełnę. Dzięki tej wiedzy przez najbliższe sześć, a nawet 7 miesięcy zaoszczędzicie do kilku tysięcy złotych.

Bonus? Premia? Czyli co to w ogóle jest ta Ulga na start

Zanim przejdziemy do kwestii zwolnienia z ZUS, powinniśmy ustalić, jakie opłaty tak naprawdę zawierają się w tym bolesnym, comiesięcznym przelewie. Opłatę do ZUS stanowią składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Te pierwsze dzielą się z kolei na:  

  • wypadkowe, 
  • rentowe,
  • emerytalne,
  • chorobowe (dobrowolne).

Do tego dochodzi jeszcze składka na Fundusz Pracy, do płacenia której zobowiązanych jest większość przedsiębiorców pracujących samodzielnie oraz tych, którzy zatrudniają pracowników. Wyłączeni z obowiązku są między innymi przedsiębiorcy opłacający preferencyjne składki ZUS. Pełną listę możecie znaleźć w dokumencie wydanym przez sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Osoby, które mogą skorzystać z Ulgi na start, przez 6 pełnych miesięcy zwolnione są z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy. Nadal zobowiązani są jednak do opłacania składki zdrowotnej, czyli w 2020 roku 362,34 zł. Co ważne, że aż 312,02 zł podlega odliczeniu od podatku, czyli 7,75% z podstawy wymiaru na ubezpieczenie zdrowotne. Na czysto zostaje zatem tylko nieco ponad 50 zł daniny na służbę zdrowia.

Uczestnicy promocji, czyli kto może skorzystać z ulgi na start?

Z Ulgi na start mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub są wspólnikami spółek cywilnych, nie prowadzili działalności od co najmniej 5 lat (60 miesięcy) i nie odprowadzają składek do KRUS. Ponadto, jeśli planujecie założyć działalność, by dla tak zwanej optymalizacji podatkowej świadczyć usługi swojemu dotychczasowemu pracodawcy (lecz tym razem w ramach umowy B2B) – będziecie wykluczeni z omawianej ulgi. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy Wasza współpraca zakończyła się co najmniej dwa lata kalendarzowe wcześniej. 

Przykład: Jest 2020 rok, Maciej założył firmę i planuje współpracować ze swoim byłym pracodawcą. Będzie mógł skorzystać z Ulgi na start, ponieważ stosunek pracy został przerwany w 2018 roku. Gdyby pracował dla niego jeszcze w 2019, skorzystanie z ulgi byłoby wykluczone.

Warunki promocji, czyli jak skorzystać z ulgi w praktyce?

Jeśli chodzi o sprawy urzędowe, zawsze pojawia się to samo pytanie – jaki wniosek należy wypełnić? Mianowicie, zgłoszenia do ZUS dokonacie już podczas rejestrowania firmy. Wszystkie zainteresowane Wami urzędy są informowane o nowej działalności w tym samym czasie, w ramach tak zwanego jednego okienka. Oczywiście istnieje możliwość zgłoszenia poza platformą CEIDG – za pomocą programu Płatnik, platformy PUE lub nawet na papierze, zanosząc dokument do właściwego urzędu, ale załatwienie wszystkiego na raz oszczędzi Wam wiele czasu. Żeby skorzystać z Ulgi na start, powinniście podać w CEIDG właściwy kod ubezpieczenia. Pierwsze cztery cyfry to 05 40, pozostałe dwie podpowie Wam przypis w formularzu. Kody zależą od Waszej sytuacji emerytalnej i ewentualnej niepełnosprawności. Osoby bez niepełnosprawności  i te, którym nie przysługuje ani renta, ani emerytura, powinny wybrać kod 05 40 00

Dobra rada

Nigdy nie zaczynajcie działalności pierwszego dnia miesiąca. ZUS, w przypadku ulg i zwolnień, zawsze liczy tylko pełne kalendarzowe miesiące. Wystarczy, że zarejestrujecie działalność gospodarczą drugiego dnia miesiąca, by okres obowiązywania ulgi wydłużył się o (prawie) miesiąc.

Przykład: Tomek zarejestrował firmę 1 stycznia, Ulga na start będzie obowiązywała do czerwca, większą składkę zapłaci już w sierpniu (ZUS opłacamy zawsze w kolejnym miesiącu za okres, który już minął – w sierpniu zapłaci więc składkę za lipiec, kiedy ulga już nie obowiązywała). 

Gdyby Tomek zarejestrował działalność 2 stycznia, Ulga obowiązywałaby przez 6 kolejnych pełnych miesięcy. Większą składkę zapłaciłby więc dopiero we wrześniu. W praktyce mógłby zyskać dodatkowy miesiąc – bez jednego dnia – ulgi ekstra.  

Warto także pamiętać, że jeśli z jakichkolwiek powodów będziecie chcieli zawiesić działalność, okres obowiązywania Ulgi nie wydłuży się. 6 miesięcy będzie naliczane nawet wtedy, kiedy Wasza firma nie będzie w praktyce normalnie funkcjonowała. Istnieje jednak możliwość wykorzystania Ulgi po raz kolejny. Taka sytuacja może się zdarzyć, kiedy od zawieszenia (lub zakończenia) działalności upłynie przynajmniej 60 miesięcy. 

Do 10. dnia następnego miesiąca (po zarejestrowaniu działalności) powinniście złożyć w ZUS deklarację ZUS DRA. Jeśli nie zatrudniacie pracowników, kolejną deklarację złożycie dopiero po zakończeniu okresu ulgi, kiedy zmieni się wysokość opłacanych przez Was składek. Deklarację złożycie przez internet, korzystając z konta w PUE. Instrukcję rejestracji w platformie znajdziecie na dedykowanej stronie ZUS.

Konsekwencje skorzystania z Ulgi na start

Wszyscy żyjemy na tym świecie dość długo, by wiedzieć, że każdy kij ma dwa końce, a każda ustawa musi Wam coś odebrać, żeby dać coś innego. W przypadku Ulgi na start nie jest inaczej. Fakt, że nie będziecie musieli opłacać składek na ubezpieczenie społeczne nie oznacza, że ktoś – a tym bardziej państwo – opłaci je za Was. Oznacza to po prostu, że możecie zrezygnować z pewnej państwowej usługi, jaką jest ubezpieczenie społeczne, a z której normalnie nie da się zrezygnować – to taka propozycja nie do odrzucenia, tylko w świetle prawa. 

Jeśli w czasie trwania ulgi dojdzie do wypadku, nie będziecie mogli ubiegać się o żadne świadczenia rentowe czy chorobowe. Nie będziecie też odkładać na emeryturę z ZUS (informacja dla tych, którzy jeszcze w nią wierzą).

Ile zaoszczędzicie korzystając z Ulgi na start?

Żeby lepiej zobrazować potencjalne oszczędności stworzyłem prostą tabelę porównawczą. Porównałem za jej pomocą sumę składek, którą zapłacicie w okresie obowiązywania Ulgi na start (dla łatwiejszych obliczeń – przez pełne 6 miesięcy) oraz przez pół roku opłacania tak zwanego dużego ZUSu i składek na zasadach preferencyjnych (na które możecie zdecydować się od razu, pomijając wykorzystanie Ulgi na start). W obliczeniach nie uwzględniłem składki na ubezpieczenie chorobowe, które jest dobrowolne (choć korzystający z Ulgi na start nie mają w ogóle możliwości opłacania tej składki).

Standardowe składki ZUS ZUS preferencyjny Ulga na start
Składki ZUS – miesięcznie 1354,64 zł 590,03 zł 362,34 zł
Łącznie za 6 miesięcy 8127,84 zł 3540,18 zł 2174,04

Z tabeli jasno wynika, że Ulga na start przyniesie Wam oszczędności na poziomie 5953,80 w stosunku do standardowych składek ZUS oraz 1366,14 zł w stosunku do składek preferencyjnych. Musicie przyznać, że to kwoty stanowiące nierzadko duży problem dla nowych przedsiębiorstw. Ulga na start? Jest się po co schylić!

Jeśli zastanawiacie się, dlaczego w przypadku składek na preferencyjnych warunkach zsumowałem jedynie półroczne wydatki, kiedy sama pomoc przewidziana jest na 24 miesiące, spieszę z wyjaśnieniem – zrobiłem to tylko po to, aby pokazać Wam, że Ulga na start ma znaczenie i nawet w stosunku do preferencyjnych składek jest bardzo korzystna, więc nie warto z niej rezygnować. Co ważne, udział w jednym programie absolutnie nie wyklucza drugiego. Po wykorzystaniu Ulgi na start, możecie przez kolejne 24 miesiące opłacać ZUS preferencyjny. Ten temat omówimy sobie dokładnie w następnym artykule.

Chcesz być na bieżąco z wartościowymi artykułami?

Zapisz się na newsletter i nie przegap żadnej publikacji

Koniec Ulgi – początek kłopotów? Absolutnie nie!

Jako nowi przedsiębiorcy nie musicie ze strachem zerkać w przyszłość. Koniec Ulgi na start nie będzie dla Was zakończony twardym lądowaniem i początkiem walki o przetrwanie. Po wykorzystaniu tej pomocy, możecie płynnie przejść do następnego programu, gwarantującego nieco wyższe składki niż dotychczas, ale nadal zdecydowanie mniejsze od standardowych. O składkach na preferencyjnych warunkach opowiem Wam już w kolejnym artykule z cyklu. W tym celu śledźcie bloga, wpadajcie na social media oraz koniecznie subskrybujcie newsletter.

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Vouchery o wartości 150 zł za założenie konta w Getin Banku
 
200 zł łatwej premii od Santander Bank Polska
 
200 zł premii na start w promocji Konta Przekorzystnego w Pekao S.A.
 
Bitwala: darmowe konto z 15 euro premii w programie poleceń
 
200 zł premii za założenie Konta Jakże Osobistego w Alior Banku
 
Po 10 funtów premii dla obu stron w programie poleceń Xendpay
 
Monese: 20 funtów premii w programie poleceń
 
Citi Handlowy: 400 zł do Lidla z darmową kartą kredytową
 
138 zł zniżki na wynajem apartamentu/pokoju w serwisie Airbnb

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu nic nie umknie Twojej uwadze?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

22

tysięcy
polubień

3.1

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów