fbpx

Preferencyjny ZUS, czyli jak przez 24 miesiące zaoszczędzić niemal 20.000 zł i w pełni wykorzystać Ulgę na start!

Rok 2021 zafundował nam podwyżkę minimalnej pensji, która w momencie pisania tego artykułu wynosi już 2800 zł brutto. W efekcie solidnie wzrosły również składki ZUS, których suma – w 2021 roku – opiewa na kwotę bagatela 1380,18 zł (i to bez składki ubezpieczenia chorobowego!). Przedsiębiorcy jedną ręką łapią się za serce, drugą za kieszeń. Ci początkujący mogą jednak liczyć na delikatniejsze traktowanie. Po omówieniu Ulgi na start, czyli (ponad) półrocznego zwolnienia z obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne, przyszła pora, aby bliżej przyjrzeć się kolejnej promocji ZUS –  obniżonym składkom od preferencyjnej podstawy przez kolejne dwa lata prowadzenia firmy. Preferencyjny ZUS i ulgę na start możecie ze sobą połączyć 🙂


Uczestnicy promocji, czyli dla kogo przeznaczone są preferencyjne składki ZUS?

Niższe składki ZUS mogą opłacać zarówno nowi przedsiębiorcy, chcący zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą, jak również ci, którzy przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności korzystali z rządowej Ulgi na start. Oczywiście rozsądek wręcz nakazuje w pierwszej kolejności wybrać Ulgę na start, która jest swoistym bonusem od państwa. Jednak zdarzają się przypadki, iż niekiedy warto jednak zrezygnować z ulgi. Chodzi tu o sytuację, gdy wasza działalność ma charakter dość mocno ryzykowny i w każdym czasie możecie ulec wypadkowi. Wówczas miks ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego mogą zapewnić Wam bezpieczeństwo finansowe przez okres przymusowego wyłączenia z aktywności zawodowej (kontra potencjalny brak zasiłku chorobowego, świadczeń rehabilitacyjnych, czy renty inwalidzkiej). Inny przypadek dotyczy kobiet, które planują urodzić dziecko. W przypadku skorzystania z ulgi, do systemu nie wpływają żadne środki, zatem nie możecie później liczyć na godziwy zasiłek macierzyński.

Co do wyłączeń, opłacanie preferencyjnych składek ZUS jest wykluczone jedynie dla osób, które przed rozpoczęciem działalności – w bieżącym lub poprzednim roku wykonywały pracę na rzecz pracodawcy, z którym chcą wejść w biznesowe relacje i realizować podobny zakres obowiązków (to zabezpieczenie przed przechodzeniem na umowy B2B w celu zoptymalizowania podatków). Niższych składek nie mogą też opłacać byli rolnicy, czyli przedsiębiorcy, którzy w ciągu 60 miesięcy (5 lat) od dnia rejestracji firmy, wykonywali działalność rolniczą. 

Okres promocji, czyli jak długo obowiązują preferencyjne składki ZUS? 

Preferencyjne warunki będą obowiązywały przez kolejne pełne 24 miesiące. Oznacza to, że w połączeniu z Ulgą na start, nowi przedsiębiorcy mogą unikać dużych składek ZUS przez 30 pełnych miesięcy od momentu zarejestrowania firmy. 

Podobnie, jak w przypadku omawianej wcześniej ulgi, ZUS na preferencyjnych warunkach nie przewiduje żadnej obniżki składki ubezpieczenia zdrowotnego. Pomniejszeniu ulega tylko składka na ubezpieczenie społeczne.

Warto zwrócić uwagę na mały kruczek – preferencyjne składki obowiązują przez 24 pełne miesiące. Nie rejestrujcie więc swojej działalności pierwszego dnia miesiąca. Jeśli poczekacie tylko jeden dzień, zyskacie prawie cały miesiąc (bez jednego dnia) ekstra!


Przykład: Michał od zawsze chciał być stolarzem. Swoją działalność gospodarczą założył 1 lutego 2021 i nie chciał korzystać z Ulgi na start (w tej branży wypadki przy pracy zdarzają się niestety bardzo często). W związku z tym, już pierwszy miesiąc będzie pełnym miesiącem prowadzenia działalności. Niższe stawki ZUS będą obowiązywały go do końca lutego 2023 roku (24 miesiące). Gdyby zaczekał ze startem biznesu do 2 lutego, pierwszym pełnym miesiącem byłby dopiero marzec, więc z niższych stawek cieszyłby się do końca marca 2023 roku (25 miesięcy bez jednego dnia).

Składka ZUS na preferencyjnych warunkach wynosi w 2021 roku kwotę 647,59 zł. Jeśli zrezygnujecie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, obniżycie ją do kwoty 627,01 zł.

Jak płynnie przejść z Ulgi na start do preferencyjnych składek

Jeśli skorzystaliście z Ulgi na start, czyli rządowego programu pomocy przedsiębiorcom, który zakłada zwolnienie ze wszystkich składek ZUS oprócz składki zdrowotnej, możecie teraz skorzystać z możliwości opłacania składek na preferencyjnych warunkach. 

Więcej o uldze na start pisałem tutaj.


Kiedy i jak należy to zrobić? Pokazuję i objaśniam 🙂

Ulga na start trwa przez 6 pierwszych pełnych miesięcy prowadzenia firmy i wygasa zawsze w ostatni dzień ostatniego miesiąca jej obowiązywania. Dla porządku możecie więc przyjąć, że pierwszym dniem, kiedy obowiązywały będą Was składki preferencyjne, będzie pierwszy dzień miesiąca, niezależnie od tego, kiedy rejestrowaliście działalność. Poniżej posłużę się przykładami Michała, żeby lepiej zobrazować dwie typowe sytuacje. 

Przykład: Michał zamiast ryzykownej pracy stolarza, wybrał posadę białego kołnierzyka (wiadomo, klawiatura jest bezpieczniejsza dla palców niż piła ramowa). Swoją firmę zarejestrował 1 lutego 2021 i postanowił skorzystać z Ulgi na start. Obowiązuje ona przez 6 pełnych miesięcy. Okres ten minie 1 lipca 2021, więc ulga wygaśnie na koniec tego miesiąca – 31 lipca 2021 roku. Preferencyjne (wyższe niż dotychczas) składki ZUS będą obowiązywały Michała od 1 sierpnia 2021 roku. Michał zapłaci więc wyższą składkę za sierpień – do 10 września 2021 roku (ZUS opłacamy zawsze za poprzedni miesiąc). 

Przykład: Michał postanowił wykorzystać kruczek (w końcu to biały kołnierzyk) i firmę zarejestrował dopiero 2 lutego 2021 roku. Zyskał więc darmowy miesiąc, ponieważ pierwszym pełnym miesiącem obowiązywania Ulgi na start będzie dopiero marzec. Ulga będzie więc ważna do ostatniego dnia sierpnia, składki preferencyjne zaczną obowiązywać od 1 września, a pierwsza wyższa opłata będzie do uregulowania w terminie 10 października 2021 roku. Michał odkrył zatem jeden prosty trik, za który ZUS go znienawidził. 😉 

Na szczęście trik ten jest w pełni zgodny z prawem i większość osób go stosuje!

Przejście z jednej ulgi do drugiej nie następuje jednak automatycznie. Dzień po utracie ważności (1. dnia miesiąca) Ulgi na start, będziecie musieli wyrejestrować się z Ulgi i zarejestrować jako płatnik składek preferencyjnych. W tym celu powinniście w pierwszej kolejności złożyć w ZUS druk ZUS ZWUA, a następnie druk ZUS ZUA (ten druk złożą także osoby, które od razu postanowiły opłacać preferencyjne składki).

Pamiętajcie, żeby ponownie złożyć również deklarację ZUS DRA. Jeśli nie zatrudniacie pracowników, powinniście zrobić to jednorazowo po zgłoszeniu się do nowych składek. Macie na to czas do 10. dnia kolejnego miesiąca, następującego po zgłoszeniu.  

Wszystkie deklaracje złożycie przez internet, korzystając z konta w PUE. Instrukcję rejestracji w platformie znajdziecie natomiast na stronie ZUS. Możecie także pofatygować się do urzędu osobiście, tylko po co? 🙂 

Korzystasz z Ulgi na start? W takim razie nie otrzymasz bonu na zasiedlenie. Więcej na temat tej formy wsparcia znajdziesz tutaj.

Krótka symulacja dostępnych opcji – czy ulgi ZUS się opłacają?

W poprzednim artykule o Uldze na start posłużyłem się prostą tabelą, w której zsumowałem koszty, jakie przez pół roku poniesie osoba korzystająca ze wspomnianej ulgi, osoba, która z niej zrezygnuje i od razu przejdzie do opłacania składek na preferencyjnych warunkach, a także przedsiębiorca, który z jakichkolwiek powodów postanowi odrzucić promocje Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i przejść od razu do pełnych składek o największym kalibrze. 

Dziś przedstawię Wam kolejną symulację. Za przykład weźmiemy sobie tych samych trzech przedsiębiorców i prześledzimy ich losy w dłuższej perspektywie – 24 i 36 miesięcy (czyli 2 i 3 lata – znacznie dłużej, niż obowiązuje najdłuższa z ulg). Ponownie nie uwzględniałem dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe. 

Pierwsza pozycja z tabeli pokazuje sumę opłat do ZUS poniesioną przez roztropnego młodego biznesmena, który idealnie wykorzystuje wszystkie ulgi i obniżki. 

Jego kolega z kolumny obok postanowił odrzucić Ulgę na start i wykorzystać przez 24 miesiące ZUS preferencyjny, żeby w końcu przejść do pełnych składek. 

Trzeci przedsiębiorca jest najmniej zorientowany, a jego księgowy – pod tym względem – nie wypada o wiele lepiej. Kolega z ostatniej tabeli, całkowicie nieświadomy, zaczął opłacać najbardziej bolesne, pełne składki już na samym starcie działalności. Cóż, takim osobom ZUS powinien wysyłać kwiaty. 😉

 Ulga na start (6 miesięcy) → ZUS preferencyjny (24 miesiące) → pełne stawki ZUSZUS preferencyjny (24 miesiące) → pełne składki ZUSPełne składki ZUS od samego początku 
Po 24 miesiącach13.577,04 zł15.048,24 zł33.124,32 zł
Po 36 miesiącach25.548,18 zł31.610,4 zł49.686,48 zł

Cóż, wnioski nasuwają się same, a opłacalność ulg i zniżek jest całkowicie bezdyskusyjna. Zauważcie, że osoba, która wykorzysta najpierw Ulgę na start, następnie przejdzie do składek preferencyjnych, żeby dopiero na końcu zacząć opłacać je w całości, w perspektywie 36 miesięcy zaoszczędzi połowę (i to jaką!) względem osoby opłacającej od samego początku duży ZUS. Różnica 24.138,3 zł jest kwotą, pozwalającą na zakup kilkuletniego samochodu. Zatem zdecydowanie lepiej będzie, jeśli wykorzystacie te pieniądze na rozwój firmy. No chyba, że wystarczą Wam już te kwiaty 😉

A gdyby tak nie płacić ZUS albo w ogóle nie rejestrować firmy? 

Skoro nadal czytacie ten artykuł, to znaczy, że nie dajecie za wygraną. To dobrze, takie podejście jest w biznesie bardzo cenne. W kolejnych wpisach opowiem Wam o sposobie, który pozwala całkowicie zapomnieć o składkach ZUS i nie ponosić z tego tytułu żadnych nieprzyjemnych konsekwencji. 

Dowiecie się też czym jest działalność nierejestrowana i co jeszcze możecie zrobić, żeby nieco poluzować cisnące Was koszty.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów