fbpx

Dobry Start – 300 zł dla każdego ucznia raz w roku

dobry-start-300

Świadczenie Dobry Start, znane również jako 300+ to kolejna forma rządowej pomocy dla rodzin z dziećmi. Wyprawka w formie pieniężnej ma wartość 300 zł i przysługuje każdemu uczniowi. Prosty wniosek o przyznanie dodatku możecie złożyć drogą elektroniczną od 1 lipca 2020 roku lub tradycyjnie, wysyłając pismo pocztą lub dostarczając je do urzędu – od 1 sierpnia. Świadczenie nie wymaga spełniania skomplikowanych warunków. Na pierwszy rzut oka brak w nim także haczyków. Wsparcie ma trafić do ponad 4,5 miliona uczniów. Zapraszam na krótkie omówienie zasad przyznawania dodatku. Na końcu artykułu znajdziecie także sekcję FAQ, czyli odpowiedzi na najczęstsze pytania i wyjaśnienie kwestii, które mogą wywołać wątpliwości.

Świadczenie Dobry Start – co to jest i komu przysługuje?

Dobry Start to część rządowego programu wsparcia polskich rodzin. Świadczenie stanowi pomoc przyznawaną każdemu dziecku, rozpoczynającemu rok szkolny. Podczas rozpatrywania wniosku nie będzie brany pod uwagę dochód rodziców ani fakt pobierania innych świadczeń. 

300 zł raz w roku przysługuje każdemu dziecku, które nie ukończyło jeszcze 20. roku życia. Wyjątkiem są osoby niepełnosprawne, które pozostaną objęte programem aż do ukończenia 24 lat. 

Co ważne, z programu wsparcia wykluczone są dzieci uczęszczające do przedszkola i tak zwanej zerówki, czyli rocznego przygotowania przedszkolnego. Na pomoc nie mogą liczyć również studenci.

Jak złożyć wniosek o dodatek Dobry Start online?

Wnioski o przyznanie świadczenia mogą być składane od 1 lipca 2020 roku. Najwygodniejszym sposobem będzie wykorzystanie do tego celu Waszej bankowości elektronicznej lub platformy [email protected] – znanej wszystkim, którzy wnioskowali już o przyznanie innych dodatków socjalnych. Oprócz tego, do dyspozycji pozostaje także znana już czytelnikom bloga platforma PUE ZUS

Złożenie wniosku za pomocą dostępnych platform elektronicznych to na pewno najszybszy i najprostszy ze sposobów. Jeśli jednak nie macie takiej możliwości, to pozostaje Wam załatwić sprawę “tradycyjnie”, udając się do właściwego dla Was urzędu, zajmującego się wypłacaniem świadczenia “Rodzina 500+”. Domyślnie są to urzędy gminy i urzędy miasta, ale także inne uprawnione jednostki, wyznaczone przez lokalne władze. 

Wnioski papierowe będzie można składać jednak dopiero od 1 sierpnia 2020 roku. Końcowa data to niezmiennie 30 listopada 2020 roku.

Z wnioskiem powinien wystąpić jeden z rodziców lub opiekunów prawnych. W przypadku sprawowania opieki naprzemiennej oboje rodzice mogą wystąpić o przyznanie świadczenia. Otrzymają wtedy po 150 zł do wykorzystania na zakup potrzebnej wyprawki.

Jak złożyć wniosek o świadczenie Dobry Start? Online! To najszybszy sposób.

Wniosek o Dobry Start – krok po kroku

Na stronie gov.pl znajdziecie bardzo przydatne zakładki, w których znalazły się dokładne instrukcje wnioskowania o świadczenie Dobry Start. Klikając w poniższe linki przeniesiecie się na interesującą Was podstronę:

Wzór wniosku do wysłania pocztą znajdziecie tutaj.

Krótkie FAQ, czyli odpowiedzi na Wasze wątpliwości

  1. Kiedy zostanie wypłacony dodatek? 

Pierwsze świadczenia, dla osób, które wnioski złożą w lipcu i sierpniu, zostaną przyznane najpóźniej 30 września. Wnioski składane w kolejnych miesiącach na rozpatrzenie zaczekają maksymalnie 2 miesiące. 

  1. Od kiedy można składać wnioski?
  • Za pomocą bankowości elektronicznej oraz platformy [email protected] i PUE ZUS: od 1 lipca 2020 roku.
  • Wnioski papierowe: od 1 sierpnia 2020.
  1. Dziecko rozpoczyna pierwszą klasę szkoły średniej i nie wiemy, do której szkoły pójdzie. Którą placówkę wskazać we wniosku? 

Poprawne wypełnienie wniosku wymaga wskazania konkretnej szkoły. Jeśli dziecko czeka jeszcze na wyniki rekrutacji, rodzice będą musieli zaczekać też ze złożeniem wniosku. To między innymi z tego powodu ustawodawca ustalił tak długi termin składania wniosków (do 30 listopada 2020 roku). Pominięcie wskazania szkoły spowoduje wezwanie przez urząd do uzupełnienia wniosku o prawidłowe dane. 

  1. Czy świadczenie Dobry Start podniesie dochód rodziny i tym samym uniemożliwi pobieranie innych świadczeń (jak na przykład zasiłek rodzinny)? 

Nie, Dobry Start nie wlicza się do dochodu rodziny. Jeśli “balansujecie na granicy przyznania” innych dodatków, Dobry Start nie wpłynie negatywnie na decyzję.

  1. Czy świadczenie Dobry Start należy opodatkować?

Nie, 300 zł dodatku trafia do kieszeni rodzica i nie trzeba się z tego spowiadać w rocznym zeznaniu podatkowym. 

  1. Czy uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych mogą otrzymać świadczenie Dobry Start?

Jak najbardziej! Pod warunkiem, że spełniają pozostałe warunki.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

22

tysięcy
polubień

3.1

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów