Dobry Start 2021, czyli 300 zł „premii „dla każdego ucznia w ramach programu 300+

Świadczenie Dobry Start, znane również jako program 300+ to kolejna forma rządowej pomocy dla rodzin z dziećmi. Wyprawka w formie pieniężnej ma wartość 300 zł i przysługuje każdemu uczniowi. Prosty wniosek o przyznanie dodatku możecie złożyć drogą elektroniczną od 1 lipca 2021 roku. W tym roku wniosek o świadczenie można składać wyłącznie elektronicznie. Papierowe wnioski wysyłane pocztą lub zanoszone do urzędu przeszły do lamusa – i dobrze, zawsze to bardziej ekologicznie i sprawniej. Świadczenie nie wymaga spełniania skomplikowanych warunków. Na pierwszy rzut oka brak w nim także haczyków. Wsparcie ma trafić do ponad 4,4 miliona uczniów. Zapraszam na krótkie omówienie zasad przyznawania dodatku. Na końcu artykułu znajdziecie także sekcję FAQ, czyli odpowiedzi na najczęstsze pytania i wyjaśnienie kwestii, które mogą wywołać wątpliwości. Co ciekawe, na rynku pojawiła się promocja bankowa, która zapewnia premię za założenie konta dziecku oraz zawnioskowanie o świadczenie za pośrednictwem tegoż banku. Chodzi tu o akcję Banku Millennium z łączną premią sięgającą 400 zł.

Świadczenie Dobry Start 2021 – co to jest i komu przysługuje?

Dobry Start to część rządowego programu wsparcia polskich rodzin. Świadczenie stanowi pomoc przyznawaną każdemu dziecku, rozpoczynającemu rok szkolny. Podczas rozpatrywania wniosku nie będzie brany pod uwagę dochód rodziców ani fakt pobierania innych świadczeń. 

300 zł raz w roku przysługuje każdemu dziecku, które nie ukończyło jeszcze 20. roku życia. Wyjątkiem są osoby niepełnosprawne, które pozostaną objęte programem aż do ukończenia 24 lat. 

Co ważne, z programu wsparcia wykluczone są dzieci uczęszczające do przedszkola i tak zwanej zerówki, czyli rocznego przygotowania przedszkolnego. Na pomoc nie mogą liczyć również studenci.

Jak złożyć wniosek o dodatek Dobry Start online?

Wnioski o przyznanie świadczenia mogą być składane od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku. Najwygodniejszym sposobem będzie wykorzystanie do tego celu Waszej bankowości elektronicznej lub platformy [email protected] – znanej wszystkim, którzy wnioskowali już o przyznanie innych dodatków socjalnych. Oprócz tego, do dyspozycji pozostaje także znana już czytelnikom bloga platforma PUE ZUS

Świadczenie Dobry Start 2021 wyklucza możliwość składania papierowego wniosku.

Z wnioskiem powinien wystąpić jeden z rodziców lub opiekunów prawnych. W przypadku sprawowania opieki naprzemiennej oboje rodzice mogą wystąpić o przyznanie świadczenia. Otrzymają wtedy po 150 zł do wykorzystania na zakup potrzebnej wyprawki.

Jak złożyć wniosek o świadczenie Dobry Start? Online! To najszybszy sposób.

Wniosek o Dobry Start 2021 – krok po kroku

Na stronie gov.pl znajdziecie bardzo przydatne zakładki, w których znalazły się dokładne instrukcje wnioskowania o świadczenie Dobry Start. Klikając w poniższe linki przeniesiecie się na interesującą Was podstronę:

Jak otrzymać jeszcze więcej?

Czytelnicy bloga wiedzą, że pieniądze dla dzieci znajdziemy nie tylko w urzędach. Banki chętnie nagradzają rodziców za zakładanie kont swoim dzieciom. Nic dziwnego – czym skorupka za młodu…

Gdzie znajdziecie aktualnie najciekawsze promocje dla dzieciaków (i rodziców – rzecz jasna):

  • W ING Banku Śląskim Wasza pociecha otrzyma 50 zł na dobry start przygody z finansami. Do kieszeni rodzica powędruje z kolei 210 zł.

Krótkie FAQ, czyli odpowiedzi na Wasze wątpliwości

  1. Kiedy zostanie wypłacony dodatek? 

Pierwsze świadczenia, dla osób, które wnioski złożą w lipcu i sierpniu, zostaną przyznane najpóźniej 30 września. Wnioski składane w kolejnych miesiącach na rozpatrzenie zaczekają maksymalnie 2 miesiące. 

  1. Od kiedy można składać wnioski?
  • Za pomocą bankowości elektronicznej oraz platformy [email protected] i PUE ZUS: od 1 lipca 2021 roku.
  1. Dziecko rozpoczyna pierwszą klasę szkoły średniej i nie wiemy, do której szkoły pójdzie. Którą placówkę wskazać we wniosku? 

Poprawne wypełnienie wniosku wymaga wskazania konkretnej szkoły. Jeśli dziecko czeka jeszcze na wyniki rekrutacji, rodzice będą musieli zaczekać też ze złożeniem wniosku. To między innymi z tego powodu ustawodawca ustalił tak długi termin składania wniosków (do 30 listopada 2021 roku). Pominięcie wskazania szkoły spowoduje wezwanie przez urząd do uzupełnienia wniosku o prawidłowe dane. 

  1. Czy świadczenie Dobry Start podniesie dochód rodziny i tym samym uniemożliwi pobieranie innych świadczeń (jak na przykład zasiłek rodzinny)? 

Nie, Dobry Start nie wlicza się do dochodu rodziny. Jeśli “balansujecie na granicy przyznania” innych dodatków, Dobry Start nie wpłynie negatywnie na decyzję.

  1. Czy świadczenie Dobry Start należy opodatkować?

Nie, 300 zł dodatku trafia na konto rodzica i nie trzeba się z tego spowiadać w rocznym zeznaniu podatkowym.

  1. Czy uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych mogą otrzymać świadczenie Dobry Start?

Jak najbardziej! Pod warunkiem, że spełniają pozostałe warunki.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów