Pomysł na biznes – Jak znaleźć inspiracje na własny biznes?

Aby w dzisiejszych czasach zarobić dużo pieniędzy, należy wykazać się sprytem, kreatywnością oraz nieszablonowym podejściem do życia. Abyście robili to, co lubicie, a przy okazji zarabiali pieniądze, warto zastanowić się nad rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej, sklepu internetowego lub biznesu innego rodzaju. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy jest w stanie sypać pomysłami z rękawa, w związku z czym zapraszam do zapoznania się z kilkoma pomysłami odnośnie tego, jakiego rodzaju działalność warto prowadzić. Proponuję wiele pomysłów na biznes, w związku z czym każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, a kto wie – może z czasem będzie to główne źródło zarobku? Dzielę się także wskazówkami na temat tego, kiedy warto otworzyć biznes, jak rozsądnie go poprowadzić i jakie mieć oczekiwania względem siebie lub klientów. Zapraszam do lektury!

Jak otworzyć własny biznes?

Zanim zdecydujecie, jaką koncepcję własnej firmy chcecie wdrożyć w życie, powinniście zapoznać się z kilkoma poradami. Każdy początkujący przedsiębiorca powinien przede wszystkim działać z należytą rozwagą oraz rozsądkiem, gdyż na samym początku nie wiadomo, czy dany pomysł na biznes jakkolwiek się przyjmie i będzie dobrze prosperował. Oczywiście wiele możemy przeczytać w internecie oraz licznych publikacjach literackich o ludziach, którzy z dnia na dzień rzucili swoją pracę i natychmiast zaczęli zarabiać miliony dolarów na własnym biznesie. Rozczarowującą prawdą jest jednak fakt, że są to wyjątki, które zdarzają się naprawdę bardzo rzadko – można powiedzieć, że raz na milion. Dlatego jeśli macie pewną pracę na etacie, a chcecie założyć swoją własną firmę, nie możecie porywać się z motyką na słońce i z dnia na dzień rzucać tej pracy z nadzieją na to, że Wasze inspiracje i pomysł na biznes wypali i natychmiast przyniesie ogromne zyski.

Bardzo często te oczekiwane zyski nie przychodzą w ogóle albo pojawiają się bardzo późno. Zwykle pierwsze miesiące działalności nie są opłacalne i polegają na budowaniu wizerunku firmy, portfolio oraz gromadzenia doświadczenia. Dlatego nie możecie rezygnować ze swojego dotychczasowego źródła zarobku, jeśli nie macie pewności, że Wasz pomysł na biznes jest dochodowy i pewny. Błąd ten popełnia wielu młodych, piekielnie ambitnych przedsiębiorców, którzy myślą, że złapali przysłowiowego Pana Boga za nogi. Świat rzeczywisty jest nieco bardziej rozczarowujący, niż nasze marzenia i oczekiwania względem życia.

Po tym niezbyt optymistycznym wstępie warto jednak przystąpić do kwestii znacznie bardziej przyjemnych, a więc rozważania poszczególnych pomysłów na biznes. Proponuję mnóstwo możliwości i tylko do Was należy wybór tego, jakim pomysłem na biznes się zainteresujecie. Warto wziąć pod uwagę, że każdy z nas ma inne predyspozycje, umiejętności i doświadczenie. W związku z tym z pewnością nie wszyscy odnajdą się w każdej z przedstawionych niżej branż, ale prawdopodobnie znajdziecie inspiracje i pomysł na biznes, z którym poczujecie się komfortowo.

Zaznaczam, że warto zdecydować się na własny biznes. Może być to forma dorabiania pieniędzy, która bardzo szybko przemieni się w pewne zyski i brak konieczności pracy na etacie. Dzięki własnej firmie będziecie mogli także realizować swoje pasje i rozwijać zainteresowania. Korzyści jest naprawdę mnóstwo.

Nie masz pomysłu na własną firmę? Załóż sklep internetowy!

Pewien pomysł na biznes jest i prawdopodobnie przez bardzo długi czas będzie niemalże nieśmiertelny – mowa o założeniu sklepu internetowego. Nie ulega wątpliwości, że w obecnych czasach w internecie można dokonać zakupu praktycznie wszystkiego, niezależnie od tego, czy chodzi o markowe ubrania, doniczki do kwiatów czy nawet akcesoria służące do naprawy wszelkiego rodzaju pojazdów mechanicznych. Platformy takie jak Allegro czy OLX są doskonałym dowodem na to, że aby kupić wszelkie rzeczy mniej lub bardziej niezbędne do życia, nie trzeba w ogóle wychodzić z domu. I na tym właśnie możecie skorzystać Wy – jeśli nie macie pomysłu na biznes, sprzedaż internetowa to bardzo dobre rozwiązanie, które może przynieść naprawdę duże zyski. Jeśli wystawiacie swoje produkty na Allegro, nie musicie nawet przesadnie wysilać się na poszukiwania potencjalnych klientów, gdyż ci mogą bardzo szybko nadejść, kiedy tylko wystawicie interesujące ich przedmioty.

Sklep internetowy to świetny pomysł, ale zanim się na niego zdecydujecie, musicie zdawać sobie sprawę, co dokładnie chcecie sprzedawać i w jakiej formie. Tutaj inspiracje i pomysły się nie kończą i zależą tylko i wyłącznie od Was oraz Waszych predyspozycji. Mowa o predyspozycjach, ponieważ możecie sprzedawać przedmioty wytwarzane przez siebie. Opcji jest tutaj wiele. Możecie na przykład samodzielnie projektować i tworzyć biżuterię, koszulki z nadrukami oraz szereg innych, mniej lub bardziej popularnych przedmiotów. Nie musicie od razu podejmować się założenia strony internetowej będącej panelem Waszej sprzedaży – jest mnóstwo darmowych lub bardzo tanich opcji, między innymi wspomniany OLX, Allegro czy też szereg witryn umożliwiających założenie sklepu za drobną opłatą.

Rękodzieło nie jest jedynym, co możecie sprzedawać przez internet. Bardzo popularna ostatnio branża to przerabianie ubrań. Osoba, która się tym zajmuje, odwiedza liczne sklepy z odzieżą używaną lub zamawia takową przez internet, a następnie poszczególne elementy garderoby maluje, ozdabia lub naszywa na niej ciekawe wzory. Możliwości tutaj jest wiele; ogranicza Was jedynie kreatywność oraz dostępne narzędzia czy materiały. Przerobione w ten sposób ubrania możecie wystawiać na Vinted, który jest świetną platformą do sprzedawania odzieży.

Inspiracje na własny Biznes na Twoich zasadach – korepetycje

Warto przedstawić także inspiracje i pomysły na biznes, które wymagają nieco więcej zaangażowania umysłu, a także posiadania umiejętności pozwalających na wykonywanie poszczególnych prac. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na możliwość udzielania korepetycji – aby to robić, wystarczy być dobrym z wybranego przedmiotu szkolnego. Najłatwiej sytuacja wygląda wtedy, kiedy celujecie w udzielanie korepetycji dzieciom uczęszczającym do pierwszych, drugich i trzecich klas szkoły podstawowej. Wtedy nie musicie przesadnie długo siedzieć nad książkami i przypominać sobie szeregu informacji, aby klarownie i dokładnie przekazać dziecku wiedzę na temat podstaw matematyki czy języka angielskiego. Drobny problem polega na tym, że to nie dzieci w tym wieku najczęściej szukają korepetycji (choć, oczywiście, wiele z nich owszem), a osoby stojące przed egzaminem ósmoklasisty lub maturą. Zakres materiału jest w tej sytuacji znacznie bardziej obszerny.

Pomysł na biznes związany z udzielaniem korepetycji jest bardzo dobry, o ile jesteście osobami cierpliwymi i macie odpowiednie podejście do podopiecznych w określonym wieku. Jest to doskonała okazja do tego, by dorobić do pracy etatowej, ponieważ zwykle korepetycje udzielane są w godzinach popołudniowych. Za godzinę korepetycji w dużym mieście możecie wziąć nawet od czterdziestu do sześćdziesięciu złotych, w zależności od etapu edukacji, złożoności materiału oraz Waszej renomy.

Pomysł na biznes – tłumaczenia, copywriting

W obliczu pandemii koronawirusa bardzo dobrym pomysłem jest praca zdalna. Możliwości jest naprawdę dużo. Można założyć własny biznes w zakresie chociażby tłumaczeń, korekty tekstów lub copywritingu. Istnieje możliwość, aby działać na umowie o dzieło, wystawiać faktury przez portal Useme czy też zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą. Każda z tych opcji niesie ze sobą pewne korzyści i tylko do Was należy decyzja w tym zakresie. Od siebie mogę jedynie dodać, że założenie własnej działalności jest niezwykle zachęcające dla ewentualnego pracodawcy, zarówno jeśli chodzi o copywriting, jak i tłumaczenia tekstów czy ich korektę. Aby jednak podjąć się czegoś takiego, musisz mieć na uwadze kilka kwestii.

Jeśli chcecie robić tłumaczenia, to poziom wybranego języka, jakim dysponujecie, powinien wynosić co najmniej C2, a najlepiej, żebyście mieli to potwierdzone odpowiednim certyfikatem. W innym wypadku zleceniodawca znajdzie kogoś lepszego. Jeśli zaś podejmujecie się korekty i redakcji tekstów, w dziewięćdziesięciu procent przypadków niezbędne będzie wykształcenie wyższe w zakresie polonistyki lub pokrewnych kierunków. Nieco bardziej przystępnie sprawa wygląda jeśli chodzi o copywriting – jest to doskonały pomysł na biznes oraz dodatkowy zarobek dla każdego, kto jest oswojony z pisaniem różnego rodzaju tekstów, niestraszna jest mu żadna tematyka i w miarę sprawnie wywiązuje się z poszczególnych zleceń. Choć na dłuższą metę praca etatowa jako copywriter może nużyć i frustrować, to po godzinach pracy jest to świetny sposób na kilkaset złotych miesięcznie. Warto szukać agencji zajmującej się pozycjonowaniem lub przeglądać grupy dla copywriterów na Faceboooku w poszukiwaniu pojedynczych zleceń.

A może fotografia ślubna lub komunijna? – Inspiracje na własny biznes

Znajdziecie także wiele inspiracji i pomysłów na biznes, jeśli jesteście początkującymi lub nieco bardziej doświadczonymi fotografami. Możliwości jest naprawdę sporo. Ja rekomenduję ten, który opiera się na relacjonowaniu ważnych życiowych i duchowych wydarzeń takich jak śluby, wesela, komunie czy innego rodzaju imprezy okolicznościowe. Korzystanie z usług fotografa jest obecnie na porządku dziennym, a najlepsi specjaliści z tej branży bardzo często mają pozajmowane terminy na kilka miesięcy do przodu. Warto zatem wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku i zadeklarować swoją gotowość do działania za początkowo niewielkie pieniądze, a po zebraniu grona stałych klientów oraz rekomendacji, podnieść cenę za swoje usługi. Warto tutaj pamiętać, że nie każdy oczekuje od fotografa bycia prawdziwym artystą – dla znacznej większości ludzi wystarczy tylko, żeby dane wydarzenie zostało upamiętnione na zdjęciach. W związku z tym nie trzeba silić się na artyzm w każdym zdjęciu oraz poświęcać dziesiątek godzin na ich obróbkę – branża fotograficzna jest znacznie bardziej na wyciągnięcie Waszej ręki, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy jedynie, żebyście posiadali sprawny, sprawdzony sprzęt oraz znali podstawy kadrowania, oświetlenia czy zabawy z cieniem. Dzięki temu będziecie mogli po godzinach lub w weekendy dorabiać jako fotograf, a kto wie, może bardzo szybko stanie się to głównym źródłem Waszego zarobku.

Prace remontowe – czy to dobry pomysł na własny biznes?

Kolejną moją propozycją na pomysł na biznes są usługi związane z remontowaniem lub modernizowaniem pomieszczeń i budynków. Może się wydawać, że jest to branża w znacznym stopniu przepełniona. Owszem, na każdym kroku można natknąć się na firmy specjalizujące się w poszczególnych aspektach wykańczania wnętrz oraz innego rodzaju pracach budowlanych, ale najwięksi specjaliści – podobnie jak w przypadku fotografów – mają cały szereg terminów. W związku z tym można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że branża ta nie będzie nigdy przesadnie przepełniona – póki ludzie remontują swoje domy oraz istnieje konieczność wykonywania różnorakich napraw, profesjonalista w tej dziedzinie jest na wagę złota. Oczywiście zanim podejmiecie się działania w tym biznesie, musicie posiadać pewne niezbędne umiejętności. Wszystko zależy oczywiście od konkretnych aspektów wykańczania wnętrz lub napraw, których zamierzacie się podejmować. Jeśli umiecie wykładać kafelki, malować ściany lub je gruntować, doskonale wiecie, jak naprawić zmywarkę albo znacie się na piecach gazowych, zdecydowanie powinniście otworzyć własny biznes w tej branży. Przy okazji warto nadmienić, że zarobki w budowlance są bardzo przyzwoite, w związku z czym istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli zostaniecie wielokrotnie poleceni, a Wasz kalendarz będzie nieustannie się zapełniał, będziecie mogli zrezygnować z dotychczasowej pracy na etacie.

Jak wprowadzić pomysł na biznes w życie? Inspiracje

Doskonale zdaję sobie sprawę, że nie wymieniłem wszystkich pomysłów na biznes, które są ciekawe i stosunkowo łatwe do zrealizowania. Mam bowiem świadomość, że skoro zastanawiacie się nad założeniem własnej firmy, to jesteście osobami kreatywnymi, zdajecie sobie sprawę ze swoich umiejętności i zalet oraz wiecie, w jakiej mniej więcej branży możecie lub chcecie działać. W zależności od tego, jaki będzie Wasz przyszły biznes, musicie pamiętać o kilku rzeczach na początek.

Przede wszystkim początki są bardzo trudne, co może brzmieć jak truizm, ale warto o tym pamiętać. Zanim znajdziecie względnie duże grono klientów, prawdopodobnie będziecie się bardzo długo męczyć i niekiedy frustrować, ale jest to z pewnością wysiłek wart swoich efektów. Musicie poszukać dobrej drogi komunikacji z klientami oraz sposobu ich pozyskiwania. Nie musicie mieć swojej strony internetowej, za to działalność na Instagramie czy Facebooku jest zdecydowanie na plus i może pomóc w zareklamowaniu Waszych usług lub produktów. Niezależnie od tego, czy prowadzicie sklep internetowy, działacie jako fotograf, montażysta, korektor tekstów czy wytwarzacie własną biżuterię, w obecnych czasach w żaden sposób nie można przecenić roli social mediów w zakresie reklamy biznesu.

Musicie także postawić na odpowiednie podejście do klienta. Komunikacja z nim powinna być prowadzona w kulturalny i profesjonalny sposób, ale z odrobiną luzu tak, aby klienci Wam ufali i – zwyczajnie w świecie – polubili Was. Każdy z nas docenia takie podejście i chętniej korzysta z usług osób, które są uśmiechnięte i ciepłe. Ważne jest jednak także wykazywanie się w odpowiednich momentach asertywnością i stanowczością – jest to niezbędne podczas prowadzenia własnego biznesu. Jeśli klient chce znacznie negocjować cenę, prosi o rzeczy niemożliwe do wykonania i tak dalej, nie powinniście na wszystko przystawać. Ważny jest szacunek do swojej pracy oraz zdawanie sobie sprawy ze swoich możliwości oraz mocy przerobowych. Nie można także godzić się na skandalicznie niesprzyjające warunki finansowe – nawet jeśli jesteście osobami początkującymi w danej branży, nie możecie pracować w zamian za wynagrodzenie, które będzie dla Was uwłaczające. Musicie znaleźć odpowiedni kompromis pomiędzy przystępnością oraz jakością swoich usług, a ceną, której za nie wymagacie, szczególnie na początkowych etapach rozwoju Waszego biznesu.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów