Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości – firma bez formalności w 15 minut bez ZUS i podatku dochodowego?

Często słyszy się, że prowadzenie biznesu w Polsce jest trudne i nieopłacalne. Niektórzy sugerują wręcz, że polski przedsiębiorca musi mieć w sobie coś z szaleńca. Choć to oczywiście przesada, faktem jest, że załatwianie spraw w naszych urzędach przypomina czasem marsz przez pole minowe. W połączeniu z dużymi kosztami prowadzenia działalności, próg wejścia dla przedsiębiorców w naszym kraju wydaje się dość wysoki. Na łamach bloga niejednokrotnie pojawiały się artykuły mówiące o tym, jak znacznie obniżyć koszty prowadzenia biznesu (na przykład o tym, jak przez 3 lata zaoszczędzić ponad 24 tysiące na składkach ZUS). Dziś opowiem Wam o fundacji, która da Wam wszystkie narzędzia niezbędne do prowadzenia firmy, osobowość prawną i pomoc biznesowych mentorów. Firma bez ZUS i bez podatku dochodowego w Polsce? To możliwe! W związku z tym zapraszam na cykl artykułów o działalności Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Ponadto razem z AIP, tylko dla czytelników JakDorobic.pl przygotowaliśmy e-book „Pomysły biznesowe są wszędzie – ale jak je rozpocząć i rozwinąć?”. O tym jak zdobyć e-booka opowiadam na końcu artykułu.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości – co to jest?  

AIP to fundacja, której celem jest zachęcanie młodych ludzi do tworzenia własnych firm – tych wizjonerskich, zmieniających świat, jak również tych, które są już dobrze znane i od wielu lat niezmiennie potrzebne na rynku. AIP daje swobodę i wolność pracy nad własnym biznesem – bez strachu o papiery, biurokrację i prawidłowe wypełnianie druków. W ten sposób, bez dużego ryzyka możecie przetestować swój pomysł biznesowy w praktyce – na realnych pieniądzach.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości udostępnią Wam własną osobowość prawną, dzięki czemu nie będziecie musieli od razu rejestrować nowej działalności. Do Waszej dyspozycji będzie też obsługa księgowości i pomoc prawna na wypadek trudnych sytuacji. Będziecie działali pod skrzydłami AIP, jednak środki będą trafiały na wasze „subkonto”.

AIP jest po to, aby dawać skrzydła pomysłom biznesowym – tak brzmi misja Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.

Jak działają AIP

Zasada działania Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości jest bardzo prosta: po podpisaniu umowy z AIP będziecie mogli prowadzić własny biznes bez ograniczeń – wystawiać i otrzymywać faktury, podpisywać umowy czy robić firmowe zakupy. Nie będziecie jednak musieli zamartwiać się formalnościami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej, ponieważ działalność należy do fundacji, która będzie Was reprezentować. Z tego powodu, na wszystkich fakturach i rachunkach widnieć będą dane fundacji, a nie Wasze. Wypracowane przez Was pieniądze zbierane są na indywidualnym subkoncie firmowym i w każdym momencie możecie je wypłacić, podpisując umowę zlecenie lub umowę o dzieło (zależnie od charakteru Waszej działalności). Sprytne, co? 🙂 

Korzyści płynące ze współpracy z AIP

Znacie już mechanizm działania Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Przejdźmy więc do konkretów. Większość korzyści z prowadzenia firmy w AIP jest widoczna na pierwszy rzut oka. Warto jednak wymienić najważniejsze z nich.

Osobowość prawna – faktury bez firmy

Najważniejszą z korzyści współpracy z AIP jest brak konieczności rejestrowania własnej działalności gospodarczej. Rozliczenie odbywa się na podstawie umowy podpisanej z Fundacją. To po stronie AIP leży większość formalności. Jeśli będziecie chcieli wypłacić wypracowany zysk, podpisana zostanie stosowna umowa. Wszelkie kontakty z Urzędem Skarbowym, ZUS-em i innymi instytucjami pozostają w gestii AIP.

Brak składek ZUS dla przedsiębiorców – największego stałego kosztu

„Pełnowymiarowe” składki ZUS dla przedsiębiorców, w 2020 roku, opiewają już na kwotę 1431,48 zł (z ubezpieczeniem chorobowym). To właśnie ten koszt wskazywany jest przez przedsiębiorców jako najbardziej uciążliwy. ZUS trzeba bowiem płacić zawsze – niezależnie od tego czy i w jakiej wysokości przychody zanotowała firma. 

Studenci i uczniowie do 26 roku życia, współpracujący z AIP, nie płacą żadnych składek ZUS. Sprawa ma się inaczej z nieco starszymi klientami Inkubatorów. Płacą oni ZUS, ale nie tak wysoki, jak w przypadku regularnej działalności. Składkę rozlicza się w identyczny sposób, co w przypadku umowy zlecenie, a obowiązek zapłaty ZUS występuje tylko wtedy, gdy zdecydujecie się na wypłatę środków z subkonta AIP. Do tego czasu możecie dowolnie operować zarobionymi pieniędzmi w obrębie działalności, bez konieczności opłacania składek. To szczególnie ważne w przypadku działalności, które na początku raczej nie generują zbyt dużych zysków lub wręcz wymuszają „dokładanie do interesu” przez określony czas.

Wsparcie ekspertów

AIP działa kompleksowo: oprócz samej możliwości wystawiania faktur, dostaniecie także pełną pomoc przy ich wystawianiu i przyjmowaniu. Profesjonalny dział księgowości każdego dnia czuwa nad tym, aby wszystkie kwestie podatkowe oraz organizacyjne nie sprawiały Wam żadnego problemu. 

Możecie także skorzystać z pomocy prawnika. Być może uchroni Was to przed przykrymi konsekwencjami swoich pierwszych, zazwyczaj nieco nieporadnych kroków. Z prawnikiem będziecie mogli przedyskutować swoje pomysły i potwierdzić, że dany produkt czy usługa nie są niezgodne z polskim prawem. Ponadto dział legal pomoże Wam stworzyć regulaminy i politykę prywatności na waszą stronę internetową. Innym działaniem zespołu prawnego jest przygotowaniu umów niezbędnych do współpracy z waszymi kontrahentami.

Mentoring – nauka od najlepszych

Dołączając do AIP otrzymasz praktyczne wsparcie mentorów – ludzi, którzy mają wiedzę na temat biznesu i chcą ją przekazać. W gronie mentorów znajdują się blogerzy, którym udało się stworzyć wielkie serwisy, właściciele lokalnych firm, twórcy, freelancerzy oraz prezesi ogromnych korporacji. Każdy może znaleźć osobę, na której chciałby się wzorować i od której chce czerpać jak najwięcej informacji. Lista mentorów dostępna jest pod tym linkiem.

Jako ciekawostkę mogę dodać, iż od lipca 2020 roku piastuję zaszczytne stanowisko jednego z mentorów AIP. Jeśli zatem zdecydujecie się wejść do grona start-upów AIP, będziecie mogli porozmawiać ze mną bezpośrednio. Główne tematy w zakresie mentoringu to prowadzenie biznesu jako influencer, pomysły na biznes bez kapitału, zalety AIP dla studentów, delegowanie zadań, social media, finanse osobiste. Tutaj przeczytacie nieco więcej o mojej kandydaturze.

Benefity i partnerzy AIP

Pracując w korporacji, pracownicy zazwyczaj mają zapewniony multi pakiet sportowy, opiekę medyczną oraz polisę ubezpieczeniową. Tak to już się złożyło, iż przedsiębiorcy sami muszą o siebie zadbać i nie mają takich przywilejów jak ludzie na etacie. Nieco inaczej wygląda to w przypadku inkubatorów. Jako, że jest to dość jednorodna grupa osób, zrzeszona pod „jednym dachem” wiele firm postanowiło oferować korzystne benefity dla członków AIP. Konkrety?

  • beneficjenci AIP mogą korzystać z multi karnetu sportowego OK System, dzięki czemu siłownie, baseny, szkoły tańca, ścianki wspinaczkowe, czy kluby jogi stoją dla nich otworem,
  • prywatna służba zdrowia? Proszę bardzo – tutaj kłaniają się korzystne pakiety od Enel-Med,
  • wysyłasz paczki w swoim biznesie? Tu z pomocą przyjdzie specjalna oferta od Inpostu lub DPD,
  • kolejny przykład to usługi dla biznesu typu Brand24, PayU albo Shoper.

Więcej na temat partnerów AIP oraz dostępnych benefitów znajdziecie na tej podstronie inkubatorów.

Niskie koszty prowadzenia biznesu

W porównaniu z własną działalnością gospodarczą, prowadzenie firmy w AIP jest znacznie tańsze. W najlepszej sytuacji są studenci i uczniowie przed 26. rokiem życia. Ich jedynym zmartwieniem będzie miesięczna opłata w wysokości 300 zł. Bez ZUS, bez PIT, bez kosztów porad prawnych i usług rachunkowych. Dokładnie tak – podstawowy zakres usług AIP kosztuje tylko 300 zł netto miesięcznie. O tym, co znajduje się w pakiecie, a za co trzeba dodatkowo płacić dowiecie się wypełniając ten krótki formularz zgłoszeniowy.

Osoby, które nie należą do wymienionej grupy (czyli mają więcej niż 26 lat), będą musiały uiszczać stosowny podatek od dochodu oraz proporcjonalną składkę ZUS. Dokładniejszą analizę kosztów zamieściłem w dalszej części artykułu. 

Symulacja kosztów: AIP vs. własna działalność

Chciałbym, żebyście dokładnie zrozumieli sposób działania AIP oraz poznali wszystkie koszty. Posłużę się więc dwoma przykładami. Każdy przykład zobrazuje tabela z porównaniem. Pod uwagę weźmiemy koszty prowadzenia biznesu w ciągu 1 miesiąca.

Studenci i uczniowie przed 26. r.ż.

Pierwszym przykładem będzie Piotr. Piotr jest studentem i skończył niedawno 23 lata. Postanowił otworzyć niewielki sklep internetowy, w którym sprzedaje tworzone przez siebie grafiki. Jego sklep odnotował właśnie przychód w wysokości 3500 zł.  

AIPDziałalność gospodarcza
Przychód3 500 złPrzychód3 500zł
ZUS0 złZUS362,34 zł
PIT0 złPITok. 249 zł
Księgowość0 złKsięgowość200,00 zł
Opłata AIP300 zł
Dochód netto3 200 złDochód nettook. 3051 zł
Porównanie kosztów prowadzenia firmy dla studentów i uczniów przed 26 rokiem życia.

Osoby po 26. r.ż.

No dobrze, ale co z osobami, które czasy studenckie mają już tylko w pamięci? Im nie uda się uciec przed czujnym okiem ZUS i Urzędu Skarbowego. Przynajmniej w legalny sposób. 🙂

Dobra wiadomość jest jednak taka, że składki ZUS odprowadzane będą od wartości minimalnego krajowego wynagrodzenia brutto, czyli w momencie powstawania tego artykułu (2020 rok) 2600 zł brutto. Każda kolejna umowa powyżej tej kwoty będzie wiązała się z opłaceniem jedynie składki zdrowotnej (i podatku dochodowego – rzecz jasna). Jeśli Ciężko Wam to sobie wyobrazić, pod tabelą zamieszczę dwa zrzuty ekranu, przedstawiające dwie wypłaty z AIP, wykonane tego samego miesiąca. 

Drugim przykładem będzie Marcin. Przychód jego biznesu to również 3500 zł. Marcin zdecydował się na dwie wypłaty z subkonta w AIP. Pierwsza miała wysokość 2600 zł (równą minimalnemu wynagrodzeniu brutto), druga z kolei opiewała na 900 zł. Podczas porównania kosztów z jednoosobową działalnością gospodarczą wziąłem pod uwagę, że Marcin prawdopodobnie skorzystałby z Ulgi na start, dzięki czemu jego składka ZUS przez pierwsze pół roku byłaby wyjątkowo niska (Ulga na start zwalnia nowego przedsiębiorcę z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, pozostaje jedynie składka zdrowotna).

AIPDziałalność gospodarcza
Przychód3 500złPrzychód3 500zł
ZUS1 113,89 złZUS362,34 zł
PIT188,00 złPITok. 249 zł
Księgowość0złKsięgowość200,00 zł
Opłata AIP300zł
Dochód netto1 898,11 złDochód nettook. 3051 zł
Porównanie kosztów prowadzenia firmy dla osób powyżej 26 roku życia.

AIP – jak to wygląda w praktyce

Spójrzcie, jak w praktyce wyglądają wypłaty pieniędzy z AIP w przypadku osób, które studentami już nie są. Obie z przedstawionych niżej wypłat odbyły się w tym samym miesiącu. Pierwsza o wartości 2600 zł brutto obarczona była zarówno składką społeczną, jak i zdrowotną. Podczas drugiej, zdecydowanie większej wypłaty, zmuszony byłem zapłacić jedynie składkę zdrowotną.

  • Pierwsza wypłata w miesiącu pomniejszona została o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz podatek dochodowy:
aip porownanie
Pierwsza wypłata w wysokości minimalnego wynagrodzenia brutto.
  • Podczas drugiej wypłaty naliczona została jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne i podatek dochodowy.
aip korzysci
Druga wypłata pomniejszona jedynie o składkę na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczkę na PIT.


Podsumowanie

Jak widzicie, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości mogą przynieść Wam chwilę wytchnienia na początku prowadzenie firmy, kiedy czas powinniście poświęcać na doszlifowanie pomysłu i jego wykonania, zamiast martwić się fakturami i niezapłaconymi składkami ZUS. Oczywiście AIP nie jest dla wszystkich – nie jest to tajemnica i z pewnością rozwinę ten temat w kolejnych artykułach.

Polecałem i zawsze będę polecał współpracę z Inkubatorami. Nie bez powodu. Blog, który właśnie czytacie, powstał jako firma działająca właśnie w AIP. Dziś działam już po drugiej stronie – jako mentor AIP pomagam młodszym koleżankom i kolegom stawiać ich pierwsze kroki w biznesie. O tym jednak również opowiem w kolejnych artykułach.

E-book dla czytelników JakDorobic.pl

Jeśli zdecydujecie się wypełnić formularz zgłoszeniowy do uczestnictwa w programie AIP, a następnie podczas rozmowy z ekspertem wyrazicie wstępne zainteresowanie dołączeniem do inkubatorów – otrzymacie w prezencie e-book „Pomysły biznesowe są wszędzie – ale jak je rozpocząć i rozwinąć?”. Czytając e-booka dowiecie się między innymi:

  • jak szukać pomysłów biznesowych,
  • jak postawić na właściwy pomysł,
  • jakie są konkretne przykłady pomysłów oraz inspirujące case studies start-upów.

Ponadto e-book zawiera garść statystyk związanych z funkcjonowaniem AIP oraz słowo od prezesa fundacji skierowane do „wszystkich przedsiębiorczych”.

Aby odebrać swój egzemplarz e-booka napisz do mnie poprzez zakładkę Kontakt, używając tego samego adresu e-mail, który podałeś/podałaś podczas składania formularza zgłoszeniowego do programu AIP.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów