Ranking Kont Firmowych – Wrzesień 2023. Jakie Konto Firmowe Założyć?

W tym miejscu znajdziecie comiesięczny ranking kont firmowych. Doskonale zdaję sobie sprawę, że prowadzenie własnej działalności jest wyjątkowo absorbujące, a na dodatkowe czynności, jak wczytywanie się w tabele opłat i poszukiwanie najlepszej opcji na rynku, nie macie czasu lub ochoty – po prostu. Ranking jest aktualizowany co miesiąc. Tworząc go, pod uwagę biorę nie tylko warunki prowadzenia, ale także atrakcyjność promocji powiązanej z kontem, czyli parametry, które da się ze sobą obiektywnie porównać.

Pamiętajcie, że przedsiębiorcy, tak samo jak użytkownicy indywidualni, mogą posiadać wiele kont bankowych. Muszą jednak mieć na uwadze, że w tym przypadku każda premia i nagroda stanowi przychód firmy, który należy rozliczyć.

I miejsce – BIZnest Konto (Nest Bank)

Nest Bank reklamuje swój flagowy rachunek hasłem 6×0 zł. Oznacza to zwolnienie z opłat za najważniejsze czynności. Jest to między innymi 0 zł za prowadzenie, kartę i przelewy. Brak opłat dotyczy także wypłat z bankomatów Euronet (również BLIKiem). Konto założycie w wygodny dla Was sposób – na przykład poprzez przelew autoryzacyjny na 1 zł czy wideorozmowę z konsultantem.

W ramach współpracy z Nest Bankiem możecie skorzystać także z wygodnego Portalu Obsługi Faktur, faktoringu, kredytu w ratach i terminala płatniczego. Jako klienci będziecie mogli także testować nową metodę płatności telefonem, czyli Visa Mobile!

BIZnest Konto to pierwszy znany mi rachunek firmowy, który jest darmowy bez żadnych warunków i którego darmowość nie wynika ze zwolnienia z opłat w ramach promocji. Ot, bezpłatny rachunek bez haczyków. W ten sposób Nest Bank podniósł poprzeczkę konkurencji, ustanawiając całkowicie nowe standardy. Wcześniej opłaty rzędu 15-30 zł były w przypadku kont firmowych czymś naturalnym.

Więcej szczegółów znajdziecie w Tabeli Opłat i Prowizji dla kont i kart oraz na dedykowanej stronie produktu.

KontoKartaBankomatyPrzelewy internetowe
0 zł0zł0zł0 zł

Konto firmowe i karta za 0 zł – bezwarunkowo i na zawsze!

Aktualna promocja – nawet 1400 zł w promocji darmowego BIZnest Konta dla przedsiębiorców


II miejsce – Konto Mój Biznes (Bank Millennium)

Konto Mój Biznes to popularny rachunek firmowy, który w ramach obowiązującej promocji dla nowych użytkowników będzie darmowy przez pierwsze dwa lata. Zwolnienie dotyczy zarówno prowadzenia konto w PLN, jak i konta firmowego w walutach GBP, EUR, CHF i USD. Pozbawiona opłaty w tym okresie będzie również karta Visa wydawana do rachunku. Poza promocją rachunek jest co prawda płatny, ale zwolnienie z kosztów uzyskacie już po wykonaniu przelewu do ZUS/US w danym miesiącu lub zapewniając 1000 zł wpływów zewnętrznych na konto. Łatwo unikniecie także opłat za obsługę karty debetowej VISA Mój Biznes. Warunkiem jest po prostu wykonanie płatności bezgotówkowych na kwotę co najmniej 500 zł.

Szczegółowo o opłatach poczytacie tutaj.

bank millennium logo
KontoKartaBankomatyPrzelewy
0 zł / 20 zł0zł / 7 zł0zł / 1 zł0 zł / 1 zł

Aktualna promocja – Mój Biznes – nawet 2650 zł premii na start + 24 miesiące bez opłat i 500 zł bonusu w promocji konta osobistego

Sprawdź prostą instrukcję zdobywania bonusu z checklistą do wydrukowania!

Darmowe prowadzenie konta przez 2 lata!


III miejsce – Konto Firmowe Godne Polecenia (Santander Bank Polska)

Konto Firmowe Godne Polecenia to fenomenalny rachunek firmowy! Wysokie miejsce w rankingu należy mu się z dwóch powodów. Pierwszym jest fakt, że prowadzenie konta będzie bezwarunkowo darmowe i to bezterminowo! Darmowa będzie także karta i wypłaty z bankomatów oraz pierwsze 10 przelewów natychmiastowych w miesiącu. Ponadto na szczególną uwagę zasługuje fakt bardzo wysokiej premii, jaką możecie uzyskać za założenie konta.

Mam szczerą nadzieję, że bezterminowe zwolnienie z opłat będzie także częścią każdej kolejnej promocji. 🙂

Szczegółowe warunki w Taryfie opłat i prowizji.

Santander Bank Polska logo
KontoKartaBankomatyPrzelewy
0 zł0 zł0 zł0 zł

Aktualna promocja – Konto Firmowe Godne Polecenia Santander Bank Polska: nawet 1500 zł premii i bezterminowe zwolnienie z opłat! + 300 zł bonusu za przetestowanie taniej eKsięgowości!

Konto i pierwsza karta za darmo na zawsze!


IV miejsce – iKonto Biznes (Alior Bank)

Alior Bank i rachunek pod nazwą iKonto Biznes to kolejna solidna propozycja dla biznesu. Jego niewątpliwie największą zaletą jest bezwarunkowo darmowe prowadzenie oraz łatwe zwolnienie z opłaty za kartę, co pozwala trzymać w ryzach firmowy budżet. Darmowe będą także wypłaty z bankomatów Alior Banku oraz 2 pierwsze wypłaty z maszyn Euronetu oraz Planet Cash w każdy miesiącu. Możecie także liczyć na 1 darmowy przelew natychmiastowy i bezpłatne przelewy SEPA.

Szczegółowo o opłatach poczytacie tutaj.

KontoKartaBankomatyPrzelewy
0 zł0zł / 8 zł0zł / 5 zł0 zł

Aktualna promocja – 500 zł ultra łatwego bonusu na start, do 1500 zł za rutynową aktywność na koncie i 450 zł premii za konto osobiste!

Bezwarunkowo darmowe prowadzenie konta


V miejsce – Konto Direct dla Firmy (ING Bank Śląski)

W ramach promocji zwalniającej z opłat za rachunek firmowy możecie korzystać z konta za 0 zł miesięcznie bez spełniania dodatkowych warunków. Opłata za kartę zostanie zniesiona, jeśli każdego miesiąca wydacie za jej pomocą co najmniej 300 zł (dla jednoosobowych działalności gospodarczych) lub 500 zł (w przypadku spółek). Zwolnione z opłat bezwarunkowo są przelewy internetowe w PLN i EUR (SEPA) oraz wypłaty z bankomatów ING Banku Śląskiego oraz sieci Planet Cash.

Konto Firmowe Direct ma także sporo innych atutów, w tym między innymi możliwość zarejestrowania nowej działalności z księgowym banku, usługę rachunkowości z możliwością konsultacji ze specjalistą lub terminal płatniczy w swoim smartfonie za darmo przez 14 miesięcy.

Szczegółowo o opłatach poczytacie tutaj.

KontoKartaBankomatyPrzelewy
0 zł / 19 zł0 zł / 7 zł0 zł / 5 zł0 zł / 1,20 zł

Aktualna promocja – 1500 zł premii w formie zwrotów za płatności kartą Mastercard oraz brak opłat za konto przez 2 lata!

Darmowe prowadzenie konta przez 2 lata bezwarunkowo!


VI miejsce – Konto Przekorzystne Biznes (Bank Pekao)

Konto Przekorzystne Biznes to flagowy produkt Banku Pekao dla firm, będący jedną z najlepszych propozycji na rynku. W ramach promocji na start, oprócz bardzo wysokiej maksymalnej premii, oferuje także bezwarunkowo i bezterminowo darmowe prowadzenie dla nowych klientów. To doskonała propozycja dla osób, które poszukują dla swojej działalności dobrej karty walutowej. Spełniając prosty warunek, unikniecie opłaty za wielowalutowy plastik. Ponadto skorzystacie z darmowych wpłatomatów i przelewów w bankowości elektronicznej. Więcej na temat rachunku przeczytacie w dedykowanym artykule.

Szczegóły w Tabeli Opłat i Prowizji dla Konta Przekorzystnego Biznes.

bank pekao logo
KontoKartaBankomatyPrzelewy
0 zł0zł / 8 zł0zł / 5 zł0 zł

Aktualna promocja – nawet 2000 zł premii w promocji i brak opłat za konto przez rok!

Proste warunki zwolnienia z opłat (konta otwarte w promocji będą bezwarunkowo darmowe przez rok)


VII miejsce – Revolut PRO

Revolut Pro to nowe narzędzie stworzone dla freelencerów, osób pracujących dorywczo, samozatrudnionych i małych firm, które pojawiło się w ofercie Revoluta bardzo niedawno i od razu zostało udostępnione polskim użytkownikom.

Konto Revolut Pro jest całkowicie darmowe, a zakłada się je po prostu w ramach wykorzystywanego konta osobistego. Ponadto możecie na nim sporo zarobić, ponieważ konto zapewnia 1% zwrotu za płatności kartą bez żadnych limitów.

Szczegółów szukajcie w Regulaminie oraz w dedykowanym artykule.

KontoKartaBankomatyPrzelewy internetowe
0 zł0 zł 0 zł lub 5 wypłat lub suma 800 zł0 zł

Aktualna promocja – 3 miesiące darmowego Planu Premium o wartości niemal 90 zł nawet 120 zł premii w promocji konta!


Konto firmowe – czy każdy przedsiębiorca musi je posiadać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta. O ile w przypadku dużych spółek nie ma innego wyjścia, jak założenie konta firmowego, to jeśli prowadzicie jednoosobową działalność gospodarczą, wcale nie musicie tego robić. Wtedy w 100% wystarczy Wam prywatny rachunek bankowy, z którego będziecie robić przelew do ZUS i Urzędu Skarbowego. Jeśli posiadanie konta firmowego wiązałoby się z opłatami to faktycznie moglibyście pomyśleć, że lepiej sobie odpuścić. Na całe szczęście powyższy ranking kont firmowych pokazuje, że coraz częściej prowadzenie rachunku jest darmowe. Często jednak, podobnie jak w przypadku kont osobistych, banki narzucają Wam pewne warunki, które musicie spełnić, aby mieć darmowe konto. Porównanie kont firmowych jest rzeczą obowiązkową, jeśli nie chcecie przepłacać lub zmieniać rachunku co jakiś czas.

Czym konto osobiste różni się od konta firmowego?

Jeśli zastanawiacie się, czy prowadzenie konta firmowego różni się czymś od konta osobistego, to odpowiedź jest prosta – nie. Bardzo często sposób logowania do konta bankowego jest inny. Może się również różnić wygląd strony banku w przypadku rachunku firmowego. Nie oznacza to jednak, że w przypadku posiadania konta osobistego będziecie mieli mniej funkcji niż na koncie firmowym. Podstawową różnicą i niesamowicie ważną w przypadku posiadania firmy jest możliwość zgłoszenia rachunku firmowego na białą listę podatników. Druga rzecz, która różni te dwa konta to rachunek VAT. Jest on bardzo dużym ułatwieniem, jeśli jesteście sprzedawcami. W takim przypadku nie powinniście się długo zastanawiać nad założeniem rachunku firmowego. Konto firmowe umożliwia także stosowanie Mechanizmu Podzielonej Płatności, czyli tzw. split payment. Taką opcję będziecie mogli wybrać podczas opłacania faktury VAT przelewem tradycyjnym. Bardzo ważne jest również to, że jeśli płacicie przelewem za towar więcej niż 15 tys. zł, to musicie wybrać opcję MPP! To znaczy, że założenie konta firmowego będzie dla Was obligatoryjne. Mój ranking kont firmowych pokazuje, że coraz więcej banków oferuje darmowe konto, dlatego nie powinniście obawiać się tego kroku.

Konto bankowe dla firmy – w tym samym banku co konto osobiste, czy niekoniecznie?

Jeśli zależy Wam na płynności w przelewach między kontem firmowym, a osobistym to oczywiście możecie skorzystać z oferty banku, z którego korzystacie na co dzień. Wtedy przelewy wewnętrzne będą przechodziły natychmiastowo. Sprawdźcie jednak, czy są one darmowe! Jeśli jednak nie jest to dla Was najważniejsze to polecam sprawdzić ranking kont firmowych i wybrać najlepsze konto firmowe. Prowadzenie rachunku w wielu bankach będzie płatne. Miesięczna opłata potrafi wynosić nawet kilkadziesiąt złotych. Dodatkowo możecie spotkać się z opłatami za transakcje kartą płatniczą. Jeśli zależy Wam tylko na używaniu bankowości internetowej i nie będziecie korzystać z płatności kartą to więcej ofert będzie dla Was korzystnych. Rachunek firmowy, w szczególności w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, bardzo często jest wykorzystywany także do codziennych zakupów i wypłat gotówki. Wtedy zdecydowanie powinniście wybrać prowadzenie konta, które nie narazi Was na wysokie koszty. Rachunki firmowe też potrafią być tanie w utrzymaniu i właśnie dla takich celów stworzyłem powyższy ranking kont firmowych.

Ranking kont firmowych – na jakie czynniki zwrócić uwagę?

Patrząc na tabelki w rankingu kont firmowych możecie się często pogubić. Zamieszczam w nim jak najwięcej istotnych informacji, ale to nie znaczy, że wszystkie powinny Was zainteresować. Przede wszystkim powinniście przeanalizować czego będziecie potrzebować od rachunku bankowego. Tak jak już wcześniej wspomniałem, często możecie spotkać się z opłatami za dodatkowe funkcje, ale nie zawsze powinny Was one odstraszyć. Tak jest na przykład w przypadku iKonto Biznes, które oferuje Alior Bank albo przy koncie Mój Biznes w banku Millennium. Teoretycznie pojawiają się tam opłaty za karty płatnicze, ale po pierwsze – bardzo łatwo możecie się ich pozbyć, a po drugie – nie powinny Was one interesować, jeśli nie planujecie ich wyrabiać.

Bardzo często ranking kont firmowych, który tworzę, uwzględnia banki, które aktualnie mają oferty promocyjne. Tak jest między innymi w przypadku Banku Pekao. Decydując się na firmowe Konto Przekorzystne Biznes polecam sprawdzić w moim artykule, czy promocja dalej jest aktywna. W innym przypadku możecie mieć opłatę za prowadzenie konta i korzystanie z karty płatniczej. Z tego też powodu regularnie aktualizuję ranking kont firmowych.

Podobnie jest w przypadku Santander Banku, który bardzo mocno ułatwia podjęcie decyzji w wyborze konta firmowego. Nie znalazł się w rankingu kont firmowych na pierwszym miejscu przez przypadek. Jeśli nie wiecie jakie konto firmowe wybrać i jest Wam obojętny bank, a planujecie korzystać z niego w standardowy sposób, to Konto Firmowe Godne Polecenia będzie idealnym rozwiązaniem. Tę ofertę charakteryzuje bezterminowy brak opłat za prowadzenie rachunku, wydanie karty płatniczej, a nawet wypłatę gotówki. Możecie również zdefiniować zlecenia stałe i zrobić przelewy do ZUS i US. Możliwość założenia konta firmowego na tych warunkach jest również możliwe przez Internet. Santander Bank Polska zdecydowanie wygrywa ten ranking kont firmowych.

Jeśli chcecie regularnie wypłacać i wpłacać gotówkę to powinniście zwrócić uwagę na informację o bankomatach. Darmowe wypłacanie środków jest często możliwe tylko z bankomatów w danym banku, których w mieście może być stosunkowo mało. Tak jest na przykład przy koncie Alior Bank. Posiadając kartę płatniczą możecie tylko 2 razy w ciągu miesiąca wykorzystać maszyny Euronetu oraz Planet Cash. Dla użytkownika, który korzysta z tej opcji okazjonalnie, prawdopodobnie będzie to w pełni wystarczające. Jeśli jednak potrzebujecie tego częściej to musicie mieć w pobliżu bankomat Alior Banku albo robić to w oddziale banku. Sprawdźcie więc jak duża jest oferta maszyn w wybranym przez Was banku.

Ranking kont firmowych -dlaczego nie zawiera wszystkich informacji?

Oczywistym jest, że nie dla każdego będzie najlepsze konto firmowe z rankingu. Opisuję w nim tylko najważniejsze czynniki, dlatego tak ważny jest dodatkowy research jeśli potrzebujecie czegoś więcej. Nie jest możliwe zrobienie rankingu kont firmowych, w którym jest absolutnie wszystko. Stracił by on wtedy na przejrzystości, a na dodatek byłby tak długi, że nie chciałoby Wam się go czytać. Myślę, że zgodzicie się ze mną, jeśli powiem, że najlepsze konto firmowe musi wiązać się z niskimi opłatami za jego prowadzenie. Właśnie dlatego staram się, aby przedstawione w moim rankingu konta firmowe były w 100% darmowe (choć nie zawsze bezwarunkowo).

Jedną z rzeczy, które warto sprawdzić przed otworzeniem konta firmowego, będzie możliwość prowadzenia go przez więcej osób niż tylko jedna. Jeśli nie sprawdzicie, czy jest taka możliwość przed założeniem konta i okaże się to niemożliwe, to potem zostaje Wam tylko zmiana banku.

Innym ważnym czynnikiem jest prowadzenie kont walutowych. W moim rankingu kont firmowych nie zawarłem takiej informacji, ponieważ tylko mały odsetek osób będzie tym zainteresowany. Jeśli jednak jest to dla Was ważne, to wszystkie informacje z pewnością znajdziecie w oddziale banku albo na jego stronie internetowej.

Konto firmowe za darmo – czy aby na pewno?

Równie często jak oferty promocyjne pojawiają się opcje prowadzenia konta firmowego za darmo, jeśli spełnicie pewne warunki. Być może przyzwyczailiście się już do czegoś takiego w przypadku konta osobistego. Przy wyborze rachunku firmowego koniecznie zwróćcie uwagę na to, czy konto jest darmowe bezterminowo, czy nie przez pierwsze 12 miesięcy. Niezwykle często pojawia się informacja, że robiąc przelew do ZUS lub Urzędu Skarbowego, nie trzeba płacić za prowadzenie rachunku. Powinno być to dla Was wystarczające, jeśli będzie to Wasze jedyne konto firmowe. Jeśli jednak potrzebujecie więcej niż jednego konta bankowego, to sprawdźcie, czy będziecie w stanie spełnić ten warunek. Dodatkowo zwróćcie uwagę na to, czy przelewy do ZUS i US są darmowe. Nie ma nic gorszego niż brak opłaty za prowadzenie konta, ale płatne przelewy. Inną, równie często pojawiającą się opcją, jest zapewnienie wpływów na konto biznes. W przypadku banku Millennium jest to 1000 zł i myślę, że taka kwota nie będzie problemem nawet jeśli macie jednoosobową działalność gospodarczą.

Konto bankowe z dodatkową premią

Jak pewnie zauważyliście, wszystkie konta firmowe w moim rankingu oferują premię za otworzenie konta. Nie da się ukryć, że jest to ogromna zachęta dla nowych klientów. Pamiętajcie jednak, że jest to wliczane w przychód firmy i musicie się z tego rozliczyć, nawet w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zgodnie z powyższym rankingiem kont firmowych, premie przyznawane są jeśli spełnicie pewne warunki. Wspomnę tutaj, że nie powinniście sugerować się samą kwotą podczas wybierania konta firmowego. Czasem część premii dostępna jest za zakup paliwa za pośrednictwem karty płatniczej. Jeśli nie posiadacie samochodu, to oczywiste jest, że nie będziecie na siłę tankować. Inną często wykorzystywaną rzeczą jest terminal płatniczy. Bonus za korzystanie z niego będzie dotyczył Was tylko jeśli macie sklep lub inny punkt przyjmujący transakcje kartą. Dodatkowa premia jest bardzo fajnym rozwiązaniem i bardzo polecam Wam skorzystanie z niej, jeśli macie taką możliwość. Wybierając konto firmowe nie powinniście jednak patrzeć tylko na nią.

Dalej nie wiecie, które konto firmowe założyć?

Jeśli zainteresowała Was więcej niż jedna oferta z rankingu kont firmowych i nie możecie podjąć decyzji, na co lepiej się zdecydować, to sprawdźcie lokalizację placówek bankowych. Być może zdecydowaną większość rzeczy da się załatwić przez bankowość internetową albo aplikację mobilną. Warto jednak mieć na uwadze, że czasem jedyną opcją jest udanie się do oddziału. Wyprawa na drugi koniec miasta albo co gorsza, do innej miejscowości, może nie należeć do przyjemnych. Nawet najlepsze konta firmowe nie będą atrakcyjne, jeśli nie możecie szybko załatwić sprawy.

Jeszcze innym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest oprocentowanie kont firmowych i dostęp do innych produktów finansowych. Chodzi mi tutaj przede wszystkim o lokaty lub konta oszczędnościowe, na których będziecie mogli trzymać nadwyżki finansowe. Przeważnie na rachunku firmowym nie będziecie trzymać wszystkich pieniędzy, więc przyda się dodatkowy produkt depozytowy.

Dlaczego wybór idealnego konta firmowego jest tak ważny?

Jeśli decydujecie się na zmianę prywatnego rachunku bankowego to musicie poinformować o tym pracodawcę i ewentualnie kilka dodatkowych osób. W przypadku zmiany konta firmowego tych formalności jest zdecydowanie więcej. Na pierwszym miejscu jest oczywiście poinformowanie wszystkich kontrahentów. Trzeba to również zgłosić do Urzędu Skarbowego i ZUS. Niejednokrotnie na koncie macie już zdefiniowanych zaufanych odbiorców i zlecenia stałe. Zmiana konta bankowego będzie więc wiązać się z przeniesieniem wszystkiego, a to może być bardzo czasochłonne zajęcie. Jako przedsiębiorcy pewnie nie lubicie tracić czasu na rzeczy, których można łatwo uniknąć. Potem pojawia się jeszcze pytanie, czy stare konto bankowe zamknąć, czy zostawić. Jeśli zdecydujecie się na zamknięcie to po raz kolejny musicie poświęcić na to czas. Niejednokrotnie wymaga to wybrania się do oddziału banku. Jeśli dla odmiany pozostawicie rachunek firmowy to powinniście sprawdzić, czy nie będzie się to wiązało z pobieraniem opłat. Z tego właśnie powodu warto przeglądać rankingi kont firmowych i wybrać najlepsze, najbardziej dopasowane do Was konto firmowe.

Jak widzicie wybór najlepszego konta firmowego nie jest łatwym zadaniem, ale kto powiedział, że powinien być? Na całe szczęście mamy w Polsce sporo ciekawych propozycji i prowadzenie konta może być darmowe. Dokładnie sprawdźcie, czy wybrany przez Was bank posiada wszystkie interesujące Was opcje i nie martwcie się jeśli nie jest on na pierwszym miejscu w rankingu kont firmowych.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


8

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

6

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów