Ranking Kredytów Gotówkowych – Kwiecień 2024

Ranking kredytów gotówkowych to zestawienie najlepszych ofert bankowych na rynku. Wpływ na pozycję w rankingu mają takie czynniki, jak: prowizja, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, okres kredytowania i możliwa do uzyskania kwota. Kredyt, w przeciwieństwie do pożyczki gotówkowej, którą zaciągniecie w wielu instytucjach pozabankowych, może przyznać Wam wyłącznie bank. To główna różnica pomiędzy tymi dwoma produktami. Skorzystanie z jednego z tanich kredytów gotówkowych może znacząco poprawić Wasze notowania jako przyszłych kredytobiorców – szczególnie gdy zamierzacie starać się o kredyt hipoteczny, który nie jest dostępny dla każdego. W ten oto sposób, bez ponoszenia wysokich kosztów zbudujecie pozytywną historię kredytową w BIK-u.

I miejsce – Raiffeisen Digital Bank – Pożyczka internetowa

Do najważniejszych zalet produktu należy oczywiście absolutny brak prowizji za udzielenie pożyczki, jednak moją uwagę od razu przykuło stałe oprocentowanie – w obecnych czasach jest to prawdziwa rzadkość, dlatego już na wstępie pożyczka Raiffeisen zasługuje na wyróżnienie. Stała stopa oprocentowania wynosi 11,38% w skali roku, co przekłada się na RRSO na poziomie 11,99%. Maksymalna dostępna kwota kredytu to aż 150.000 zł (nie mniej niż 1000 zł), a najdłuższy czas spłaty to 120 miesięcy, czyli 10 lat. Będzie to jednak opcja dostępna wyłącznie dla osób z wysoką zdolnością kredytową i pozytywną historią spłat oraz stabilnym zatrudnieniem. Minimalny okres spłaty to 12 miesięcy, co zdecydowanie pozwoli Wam zbudować pozytywną historię w bazach BIK-u.

Szczegółów szukajcie w dedykowanym artykule.

A odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w sprawie pożyczki znajdziecie tu: [FAQ] Pożyczka Raiffeisen Digital Bank – niskie RRSO, brak prowizji i szybki proces online – odpowiadamy na pytania dotyczące produktu!

ProwizjaRRSOOkres kredytuKwota kredytu
0%11,99%od roku do 10 lat1000-150.000 zł

II miejsce – Bank Pekao – Pożyczka Gotówkowa

bank pekao logo

Pożyczka gotówkowa Banku Pekao to jeden z najlepszych produktów kredytowych w obecnej rynkowej rzeczywistości. Pomimo licznych zawirowań związanych z wysokością stóp procentowych czy wartością wskaźnika inflacji oferta Pożyczki gotówkowej w zasadzie nie zmienia się od wielu miesięcy.

W ofercie można zobaczyć między innymi informacje o RRSO wynoszącym 10,99%. Tak niska rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynika z nienaliczania przez bank prowizji od pożyczki. Dzięki możliwości dostosowania okresu spłaty nawet do 120 miesięcy klient ma możliwość dopasowania wysokości raty do swoich potrzeb.

Przeznaczenie środków jest dowolne – możecie kupić nowy samochód czy wyremontować mieszkanie. Bank nie wymaga okazywania faktur czy rachunków, bo nie jest to kredyt celowy. Szczegóły dotyczące wcześniejszej spłaty pożyczki znajdziecie między innymi na dedykowanej stronie pożyczki oraz w indywidualnej umowie, którą podpiszecie z bankiem.

Biorąc pod uwagę parametry produktu oraz pozycję, jaką Bank Pekao zajmuje na rynku (jeden z największych banków komercyjnych, w dodatku cieszący się ogromnym zaufaniem opinii publicznej), jest to moim zdaniem najlepsza z dostępnych obecnie propozycji kredytów gotówkowych.

ProwizjaRRSOOkres kredytuKwota kredytu
0%10,99%do 10 lat (indywidualna decyzja banku)do 250.000 zł

III miejsce – Kredyt gotówkowy VeloBank

Kredyt na preferencyjnych warunkach otrzymać mogą osoby, które nie posiadały kredytu gotówkowego lub kredytu konsolidacyjnego w VeloBanku w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Konieczne będzie także wyrażenie zgód marketingowych i deklaracja, że przez cały okres kredytowania pozostawicie aktywne VeloKonto, a co miesiąc będzie spływać na nie co najmniej 2000 zł (łącznie). Ponadto co miesiąc powinniście też wykonywać minimum 5 płatności kartą lub BLIKiem. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione – w następnym miesiącu oprocentowanie kredytu zwiększy się o 2 punkty procentowe.

ProwizjaRRSOOkres kredytuKwota kredytu
0%13,2%od 3 miesięcy do 10 lat500-200.000 zł

IV miejsce – PKO Bank Polski – Pożyczka gotówkowa

Pożyczka gotówkowa PKO BP to bezprowizyjny kredyt z oprocentowaniem zmiennym na poziomie 10,99%. Żeby zawnioskować o produkt (do 6700 zł) nie jest potrzebne konto w banku kredytodawcy ani kontakt z konsultantem – wszystkie formalności załatwicie online. Na spłatę kwoty do 6700 zł będziecie mieli maksymalnie 24 miesiące. To oferta przeznaczona dla nowych klientów PKO Banku Polskiego, którzy do tej pory nie mieli z nim żadnych relacji. Bank sam potwierdzi Wasze dane za pomocą przelewu weryfikacyjnego na 1 zł. Pieniądze mogą znaleźć się na Waszym koncie nawet tego samego dnia.

Więcej szczegółów w dedykowanym artykule.

ProwizjaRRSOOkres kredytuKwota kredytu
0%11,57%od 62 dni do 2 lat1500-6700 zł

V miejsce – Revolut Bank – Kredyt gotówkowy

O kredyt może ubiegać się każdy pełnoletni użytkownik będący obywatelem Polski i klientem Revolut Banku. Podczas wnioskowania zostanie sprawdzony Wasz dochód oraz historia kredytowa – poprzez Biuro Informacji Kredytowej. Kredyt gotówkowy Revolut nie ma sztywno wyznaczonych parametrów oferty. Platforma dobiera zaproponowane warunki do konkretnego kandydata – jego dochodów, historii spłat i innych czynników. Minimalne oprocentowanie w skali roku to 7,99% – może być jednak większe. Z tego względu trudno jest propozycję Revoluta porównać z którymkolwiek polskim bankiem. Firma nie wymaga zabezpieczenia kredytu. Nie występuje też dodatkowa opłata wynikająca z ubezpieczenia. Jeśli zechcecie spłacić kredyt przed terminem – Revolut nie pobierze za to dodatkowych opłat, a koszty zostaną zmniejszone proporcjonalnie do wykorzystanego okresu.

Zakładając darmowe konto w Revolut, otrzymacie 3 miesiące darmowego Planu Premium o wartości 90 zł.

Szczegółów kredytu szukajcie w dedykowanym artykule.

ProwizjaRRSOOkres kredytuKwota kredytu
0%10,49%od 3 miesięcy do 10 lat500-150.000 zł

VI miejsce – Alior Bank – Pożyczka internetowa

Pożyczka internetowa Alior Banku będzie całkowicie zwolniona z prowizji. Oprocentowanie zmienne wynosi w tym przypadku 11,9%. Wniosek złożycie w pełni online – bez wychodzenia z domu. Maksymalna kwota to nawet 200.000 zł. Z Pożyczki internetowej mogą skorzystać zarówno nowi, jak i obecni klienci Alior Banku (o ile nie posiadali w banku pożyczek lub kredytów do 20 lutego 2023 roku). Przy kwotach powyżej 70.000 zł bank wymaga zabezpieczenia od utraty pracy w postaci specjalnej polisy ubezpieczeniowej.

Szczegółów szukajcie w dedykowanym artykule.

ProwizjaRRSOOkres kredytuKwota kredytu
0%12,57%od 3 miesięcy do 10 lat500-200.000 zł

VII miejsce – BNP Paribas – Pierwsza Pożyczka

Bank BNP Paribas proponuje prosty produkt o bardzo dobrych parametrach. Całość rocznych kosztów zobowiązania zamyka się w RRSO 11,57%. Bank nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu, a maksymalna kwota możliwa do zaciągnięcia wynosi aż 230.000 zł. Najdłuższy dostępny okres kredytowania to 10 lat (minimalnie 6 miesięcy).

Pierwsza Pożyczka przeznaczona jest dla nowych klientów – a za takich bank uważa osoby, które w dniu wnioskowania o nią nie są stroną żadnej aktywnej umowy dla klientów detalicznych zawartej z Bankiem BNP Paribas.

ProwizjaRRSOOkres kredytuKwota kredytu
0%11,57%od 6 miesięcy do 10 lat1000-230.000 zł

Ranking Kredytów Gotówkowych JakDorobic.pl

Ranking Kredytów Gotówkowych, który widzicie powyżej, to starannie wyselekcjonowane propozycje produktów finansowych o najlepszych (moim zdaniem) parametrach finansowych. Dobry kredyt gotówkowy powinien być bowiem tani, nieskomplikowany w swojej budowie i oferowany przez sprawdzony bank, do którego macie zaufanie.

Czym różni się kredyt od pożyczki?

Kredyt i pożyczka – to dwa terminy, które bardzo często wykorzystujemy zamiennie, nadając im jednakowe znaczenie. Czy to błąd? Tak, choć tylko częściowo. Zarówno kredyt, jak i pożyczka to formy finansowania i nierzadko oferowane są na bardzo podobnych zasadach. Niejednokrotnie klient wybierający jedną z opcji sam nie pamięta, czy tak naprawdę zaciągnął pożyczkę, czy też kredyt. Jak to zwykle bywa, różnica tkwi w szczegółach, a to, czy mówimy o pożyczce, czy też o kredycie, zależy od tego, kto udziela wsparcia. 

Kredyt może być bowiem udzielony wyłącznie przez bank – instytucję finansową z odpowiednią licencją, działającą na podstawie ustawy Prawo bankowe. Ta sama ustawa reguluje także kwestie przydzielania kredytów, maksymalne oprocentowanie i inne parametry. Dzięki temu każdy kredyt na rynku, przynajmniej w teorii, powinien oferować „w miarę” przyzwoite warunki. Oczywiście pomiędzy umownie najlepszą i najgorszą ofertą na rynku jest prawdziwa przepaść, jednak banki nie mogą dopuszczać się oferowania bardzo wysokiego RRSO czy stosowania innych wybiegów.

Czy bank może udzielić pożyczki?

Pożyczka może być z kolei proponowana przez niemal każdą instytucję czy nawet osobą fizyczną. Termin „pożyczka” spotkacie więc w parabankach, SKOK-ach i innych instytucjach pożyczkowych. Ich udzielanie reguluje po prostu kodeks cywilny – jak każdą inną umowę tego typu. Pożyczki może ponadto udzielić Wam Wasza babcia czy wujek – w skrajnych przypadkach podpisując stosowną pisemną umowę z zabezpieczeniem. 

Jak nietrudno się domyślić, pożyczki nie są obwarowane tak wieloma ograniczeniami, a kodeks cywilny daje znacznie szersze pole do ustalania warunków. Prowadzi to do powstawania wielu nadużyć i produktów pożyczkowych o wątpliwej jakości, co jednak nie znaczy, że wszystkie pożyczki są złe.

O ile kredyt może być udzielony wyłącznie przez bank, to pożyczka może być udzielona przez praktycznie każdego – w tym również przez bank. Dlatego właśnie, w powyższym zestawieniu kredytów znajdziecie także pożyczki bankowe, które technicznie oraz w świetle prawa są kredytami 😉 Mam nadzieję, że różnice są dla Was jasne.

Jaki kredyt gotówkowy wybrać?

Jaki dobry kredyt gotówkowy wybrać? Kierujcie się sprawdzonymi poradami. Dobra pożyczka powinna spełniać przede wszystkim podstawowe warunki, które krótko opisuję poniżej. 

  • Pewny kredytodawca – nie tylko bank powinien sprawdzać, komu pożycza pieniądze. To także Wy, jako kredytobiorcy, musicie przyjrzeć się bankowi udzielającemu wsparcia. Jak zauważyliście, wszystkie propozycje w naszym rankingu kredytów gotówkowych pochodzą ze znanych i sprawdzonych banków o stabilnej pozycji na rynku.
  • Niskie RRSO – tego chyba nie trzeba tłumaczyć, prawda? 😉 Niskie RRSO, to niskie koszty kredytu. Więcej na ten temat napisałem w tym artykule
  • Brak prowizji – powyższy ranking kredytów gotówkowych zawiera w większości produkty bez prowizji, czyli bez liczonej procentowo od wartości zobowiązania opłaty za samo przyznanie kredytu. 
  • Łatwa dostępność – i nie mam tu na myśli niskich wymagań banku względem kredytobiorcy, a łatwość wnioskowania i podpisywania umowy. Żyjąc w XXI wieku, możemy oczekiwać przeprowadzenia procesu online bez konieczności odwiedzania banku osobiście (choć nie skreślam takich instytucji – zdarzają się oferty tak dobre, że warto się pofatygować). W wielu przypadkach proces wnioskowania został skrócony do kilkunastu minut!
  • Dopasowany okres spłaty – na rynku znajdziecie zarówno krótkie kredyty z niską kwotą, jak i produkty pozwalające finansować większe plany z możliwością rozłożenia spłaty nawet na 10 czy 15 lat. Ważne jest więc, by to kredyt dopasował się do możliwości kredytobiorcy, a nie odwrotnie. Wysokość raty powinna być komfortowa.
  • Możliwość wcześniejszej spłaty – ustalanie wysokości raty, która wyczerpuje Wasze miesięczne możliwości to zły pomysł. Co zrobicie, gdy jeden miesiąc okaże się gorszy finansowo? Widmo nadchodzącej raty może być naprawdę przerażające. Ustalając wysokość raty, trzeba więc podejść do tego na chłodno, zostawiając sobie odpowiedni margines. Koniecznie jednak należy wybierać produkty, które nie tylko umożliwiają, ale też nie utrudniają wcześniejszej spłaty (na przykład poprzez naliczanie dodatkowych opłat).

Na jaki cel kredyt gotówkowy?

Wiele osób zastanawia się, czy kredyt gotówkowy, podobnie jak na przykład kredyt hipoteczny, musi być wykorzystany na zadeklarowany wcześniej cel. Czy bank w ogóle chce wiedzieć, na co wydajemy udzielone w ramach kredytu pieniądze? 

Na rynku nie brakuje tak zwanych kredytów celowych. Są to między innymi kredyty samochodowe czy kredyty na zakup nieruchomości. Banki udzielające takich pożyczek, faktycznie przyznają je na konkretny cel, mniej lub bardziej uczestnicząc w procesie zakupu i kontrolując przeznaczenie środków. Zazwyczaj udziela się tego typu finansowania dla zwiększenia trwałego majątku kredytobiorcy. Bank zyskuje tym samym solidne zabezpieczenie umowy, a konsument nowy samochód, dom czy instalację fotowoltaiczną. Zainteresowani znajdą też przykładowo kredyt na spłatę ZUS (dla firm), na zakup urządzeń, maszyn czy rozwój działalności. 

Kredyt gotówkowy na dowolny cel

Jeśli jednak mówimy o kredycie gotówkowym, a takie znajdują się w naszym rankingu, cel pozyskanych środków jest dowolny. W procesie wnioskowania bank nie zapyta Was, na co chcecie przeznaczyć pieniądze (a nawet jeśli, to w celach statystycznych), a środki możecie przeznaczyć na nowe rowery, prezenty na święta, jedzenie czy wycieczkę do Egiptu (choć oczywiście przestrzegam przed szeroko rozumianą „konsumpcją na kredyt”).

Kto może dostać kredyt gotówkowy?

Bank, udzielając kredytu swojemu klientowi, niemało ryzykuje. Jeśli pieniądze powierzy niewłaściwej, niewypłacalnej osobie, może stracić nie tylko potencjalny zysk z oprocentowania i produktów pobocznych, ale także własny kapitał. Oczywiście prędzej lub później bank odzyska swoje pieniądze, jednak energia zmarnowana na cały proces windykacyjny i utracony potencjał to realna strata. Dlatego właśnie nie każdy może otrzymać kredyt gotówkowy, a to, ile pieniędzy, na jak długo i na jakich warunkach możecie pożyczyć, zależy głównie od Waszej zdolności kredytowej oraz historii spłat.

Współczesne banki pożyczają pieniądze konsumentom już od kilku dekad, a zdobyte przez ten czas doświadczenie pozwala im niemal bezbłędnie oszacować ryzyko i dopasować do niego warunki finansowania. 

Do wzięcia kredytu konieczny jest oczywiście dochód. W tej kwestii banki są coraz bardziej liberalne i obecnie możliwe jest nawet otrzymanie kredytu hipotecznego, pracując na podstawie umowy zlecenie. Kilka lat temu byłoby to nie do przyjęcia. Oprócz tego akceptowane są też chętnie (co oczywiste) umowy o pracę, emerytura, renta i niektóre świadczenia socjalne o odpowiedniej wysokości.

Historia kredytowa – czy ma znaczenie?

Nie bez znaczenia jest też wcześniejsza historia spłat. Każde opóźnienie (szczególnie takie powyżej 30 dni) może nieźle „nabrudzić” w historii BIK. Warto więc dbać o to, by wszystkie zobowiązania regulować na czas – ma to często decydujące znaczenie przy udzielaniu kolejnych kredytów. W niewiele lepszej sytuacji są osoby, które nie mają żadnej historii kredytowej. Bank nic o nich nie wie i nie ma pojęcia, czy może zaufać komuś, kto nigdy wcześniej nie został poddany takiej próbie. Dobrze jest więc korzystać choćby z karty kredytowej – to praktycznie darmowy sposób (dzięki okresowi bezodsetkowemu), by szybko zbudować pozytywną historię kredytową.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów