N26 – mobilny bank z 5 euro premii za polecenie. Darmowe konto, karta i przelewy w walucie euro

Bank N26 należy do nowej generacji usług bankowych. To platforma stawiająca na nowoczesne rozwiązania i dostęp do swoich pieniędzy z każdego miejsca na świecie. Brak granic walutowych, wygodna aplikacja, pozwalająca zapanować nad własnymi finansami i błyskawiczne zakładanie konta bez zbędnej papierologii – tak w skrócie opiszemy niemiecki bank mobilny. Dodatkowo, za polecenie usługi swoim znajomym możecie otrzymać premię w wysokości 5 euro – to zawsze miły gest, choć i bez niego N26 jest bardzo ciekawą platformą. Koszty? Prowadzenie konta i karty w walucie euro są bezwarunkowo darmowe! Prezent na start? 50% zniżki na usługę Tinder Gold 🙂

Uzupełnienie do niniejszego artykułu znajdziecie w drugim artykule na temat funkcjonowania niemieckiego banku: N26 – pytania i odpowiedzi.

Do 31 sierpnia 2021 roku trwa promocja z 30 euro premii za założenie konta w N26 – szczegóły w tym artykule.

Co oferuje bank N26

Dotychczas niemieckie banki skutecznie utrudniały polskim klientom korzystanie z ich usług, co było problematyczne szczególnie dla osób pracujących lub często podróżujących do Niemiec, a w zasadzie do całej eurozony. Niestety konto walutowe założone w polskim banku nie gwarantuje takich samych warunków użytkowania, co konto z niemieckim numerem IBAN, zaczynającym się od przedrostka DE.

N26 postanowił wyjść przed szereg, otwierając swoje podwoje dla klientów z Polski oraz kilku innych krajów Unii Europejskiej. Możecie więc posiadać pełnoprawny rachunek w walucie euro, prowadzony przez bank z licencją bankową wydaną w Niemczech. W związku z tym, środki zgromadzone w N26 objęte są w 100% gwarancją niemieckiego odpowiednika BFG, zatem do 100.000 euro (czyli grubo ponad 400.000 zł).

8 różnych planów taryfowych w N26

W N26 do wyboru macie 8 różnych planów: 4 dla klientów indywidualnych i 4 dla klientów biznesowych. Te ostatnie skierowane są głównie do freelancerów.

Standardowe konto N26 zapewnia bezwarunkowo darmowe otwarcie i prowadzenie rachunku. Karta wirtualna również będzie do Waszej dyspozycji za darmo, a jej miesięczny koszt obsługi wynosi okrągłe 0 zł. Dostawa fizycznej karty będzie kosztować 10 euro. Konto N26 zapewnia dodatkowo obsługę Google Pay oraz Apple Pay, a także bezprowizyjne przewalutowania transakcji bezgotówkowych kartą po kursie Mastercarda w dowolnym miejscu na świecie. N26 oferuje 3 darmowe wypłaty z bankomatów w każdym miesiącu (w planie Standard), aczkolwiek wyłącznie w krajach strefy euro. Chcąc wypłacić gotówkę w Polsce, musicie liczyć się z opłatą równą 1,7% wartości transakcji.

Rozwiązaniem może tu być skorzystanie z innej instytucji wydającej karty walutowe. Możecie na przykład podpiąć kartę N26 do aplikacji Curve (z 10 funtów premii na start), zapewniającej darmowe wypłaty z bankomatów do równowartości 200 funtów lub przelanie i przewalutowanie środków w Revolucie. Później możecie je wypłacić w bankomacie lub przelać na swoje konto osobiste.

Plany możecie dowolnie porównywać i zestawiać w specjalnie stworzonej do tego celu tabeli. O ile kolejne progi płatności przynoszą dodatkowe funkcje i udogodnienia, to uważam, że już plan Standard spełnia podstawowe wymagania i dla większości użytkowników będzie wystarczający.

N26 nie posiada placówek stacjonarnych. Całość obsługi odbywa się w pełni online, po części na tradycyjnej stronie www, ale docelowo w aplikacji mobilnej. Konto możecie zasilić poprzez przelew SEPA z konta walutowego w polskim banku, kantoru online lub innej instytucji oferującej „walutową portmonetkę online”. Wykonując przelew SEPA z konta w PLN, bank przewalutuje środki po własnym kursie kupna, który nie jest zbyt korzystny, dlatego lepiej odpuścić sobie tę formę zasilenia N26 i skorzystać na przykład z przewalutowania w aplikacji Revolut.

Płatności międzynarodowe w N26

W N26 przelewy międzynarodowe wykonywane są za pomocą Wise – usługi zapewniającej przewalutowania po kursie rynkowym. Do wyboru mamy 38 walut. Opłaty transferowe zostały zmniejszone do absolutnego minimum, a podsumowanie wszystkich kosztów pokazuje się na ekranie jeszcze przed zatwierdzeniem przelewu.

Ciekawe funkcje N26

Aplikacja N26 to naprawdę solidna i przemyślana propozycja dla fanów finansów osobistych. Kilka najciekawszych funkcjonalności to…

Spaces

Przetłumaczymy to jako przestrzenie lub obszary. O co chodzi? W ramach jednego konta w N26 możecie tworzyć osobne „szuflady” – subkonta dedykowane konkretnym wydatkom i celom – długo i krótkoterminowym. Sami ustalacie, jak podzielicie swoje konto, ile pieniędzy będziecie trzymać w konkretnych przestrzeniach. Ta funkcja dostępna jest we wszystkich planach. Te jednak różnią się dostępną do wykorzystania ilością przestrzeni. W przypadku planu standard będą to dwa dodatkowe subkonta. Przestrzenie można współdzielić z innymi użytkownikami – na przykład rodziną lub współlokatorami.

Kategorie wydatków

Po opłaceniu zakupów aplikacja przypisze wydatek do jednej ze zdefiniowanych kategorii. To między innymi: zakupy, edukacja, podatki, ubezpieczenie i wiele, wiele innych. W razie potrzeby możecie ręcznie zmienić przypisaną transakcji kategorię. Możliwe jest również dodawanie hasztagów do każdego z wydatków. Wszystko po to, by jeszcze lepiej panować nad własnymi pieniędzmi.

Perks

Perks to inaczej profity. Zniżki, cashbacki, rabaty. Kilka ciekawych propozycji, dostępnych w bezpłatnym planie, możecie obejrzeć poniżej.
Profity dostępne są dla użytkowników wszystkich planów, jednak użytkownicy planu Standard nie mogą liczyć na tak duże zniżki, co posiadacze wyższych progów.

Co tu kryć, najbardziej w oczy rzuca się 50% zniżki na Tinder Gold. Więcej o tej promocji przeczytacie na blogu N26.

N26 Perks – zniżki i rabaty u partnerów platformy

Jak założyć konto w N26

Założenie i weryfikacja konta w N26 to bardzo prosty i intuicyjny proces. Wszystko przedstawię w kilku prostych krokach. Pamiętajcie, by w formularzu nie używać polskich znaków. Formularz dostępny jest w języku angielskim, ale wystarczy Wam podstawowa znajomość zwrotów lub umiejętność korzystania z Tłumacza Google (prawy przycisk myszy → przetłumacz na język polski). 

Po pierwsze – przejdźcie na dedykowaną stronę programu i kliknijcie Start free registration.

Rejestracja w N26 – krok pierwszy

Następny ekran podsumuje dla Was potrzebne do wykonania czynności. Rejestracja ma zająć około 8 minut. Sprawdźmy. 🙂

N26 – podsumowanie wszystkich kroków

W następnych krokach powinniście podać: imię i nazwisko oraz adres e-mail, numer telefonu oraz adres do wysyłki karty (nie musicie jej zamawiać). Potwierdzacie adres i przechodzicie dalej, klikając Confirm and Continue.

W kolejnym kroku powinniście podać informacje dotyczące Waszej narodowości, miasta, w którym się urodziliście oraz kraju. Należy także wybrać swoją płeć (kobieta/mężczyzna – female/male).

Podstawowe dane osobowe

Następnie pojawi się pytanie o status zatrudnienia (większość z Was wybierze zapewne Employed). Następnie należy wskazać główne źródło dochodu (po raz kolejny możecie wybrać opcję Employment) oraz branżę, w której pracujecie. 

Konieczne będzie także zaznaczenie, czy jesteście obywatelem USA lub właścicielem tak zwanej Zielonej Karty. Większość z Was z pewnością zaznaczy opcję No.

Obywatelstwo USA

W następnym kroku pojawi się również pytanie o to, czy płacicie podatki w USA. Później będzie trzeba wpisać numer podatkowy – TAX ID (w Polsce tę funkcję pełni numer PESEL).

Stwórzcie silne hasło i potwierdźcie zapoznanie się z zasadami platformy. Create my N26 account kończy proces rejestracji. 

Teraz przejdźcie do swojej skrzynki e-mail i zweryfikujcie podany adres, klikając Confirm, a następnie zalogujcie się do swojego konta w N26.

Sprawdźcie swoje skrzynki e-mail
To wszystko – konto w N26 zostało założone

Jeśli będziecie wykorzystywać konto do celów służbowych (na przykład jako freelancerzy), możecie zaznaczyć w tym momencie opcję I will also use my N26 account for business purposes. Możecie wtedy skorzystać z cashbacku (do 0,5%). Potem należy wybrać jeden z dostępnych planów. Sam wybieram jedyny darmowy i przechodzę dalej. Teraz możecie zrezygnować z fizycznej karty. Wystarczy, że zaznaczycie opcję No, continue with…

Nie ma konieczności zamawiania fizycznej karty

Całość nie zajęła mi więcej niż obiecane 8 minut. 🙂

Weryfikacja konta w N26

Weryfikację zaczynamy od pobrania aplikacji mobilnej. Kliknijcie przycisk Text me the link na wyświetlony właśnie ekranie i podnieście telefon, bo czeka tam na Was SMS z linkiem do aplikacji. 

W aplikacji nie da się robić zrzutów ekranu, jednak dalsze czynności są dziecinnie proste. Po zainstalowaniu apki sparujcie ją z telefonem za pomocą kodu SMS, który otrzymacie automatycznie. Potem, zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami, wystarczy zrobić dwa zdjęcia dokumentu (sam wybrałem paszport), a następnie zdjęcie swojej twarzy (selfie). Gdy już wykonacie te kroki, będziecie musieli poczekać do dwóch dni roboczych na potwierdzenie Waszej tożsamości.

5 euro premii za polecenie

Jeśli N26 przypadnie Wam do gustu, możecie polecić usługę swoim znajomym. Gdy założą oni swoje konto, a następnie zasilą je i wydadzą za pomocą karty (na przykład wirtualnej) minimum 5 euro, otrzymacie (tylko polecający) premię w wysokości 5 euro. W ten sposób możecie zgarnąć nawet 1500 euro.

Swój kod znajdziecie w sekcji My Account → Invite your friends. W tym miejscu możecie też wygenerować dedykowany link polecający.

W tym miejscu czeka Wasz dedykowany kod polecający.

N26 – szczegóły konta Standard

Poniżej znajdziecie podsumowanie najważniejszych opłat w N26 (dla darmowego planu Standard):

  • 0 zł za otwarcie prowadzenie konta,
  • 0 zł za utworzenie i obsługę karty wirtualnej,
  • 10 euro za dostawę karty fizycznej,
  • 0 euro za obsługę karty fizycznej,
  • 3 darmowe wypłaty z bankomatów w Strefie Euro (w Polsce zapłacicie 1,7% prowizji), każdy kolejny kosztuje 2 euro
  • 3% prowizji za wpłaty kartą (pierwsza wpłata jest darmowa),
  • 0 euro za przelewy SEPA.

Szczegółów szukajcie w specjalnym dokumencie.

Uzupełnienie do niniejszego artykułu znajdziecie w drugim artykule na temat funkcjonowania niemieckiego banku: N26 – pytania i odpowiedzi.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów