fbpx

Mobilny bank N26 już dostępny w Polsce, czyli darmowe konto i karta w walucie euro

Kurczy się pomału nasz rodzimy rynek bankowy. Z bankowej areny znikają takie marki jak Deutsche Bank i Raiffeisen Polbank, zaś w mediach mówi się o przejęciu eurobanku przez Bank Millennium (to już niemal pewne) oraz BOŚ Banku przez Alior Bank (to na razie spekulacje). Czy zatem rynek usług finansowych skurczy się niemiłosiernie? Na szczęście nie! Receptą na „konsolidacyjny kryzys” jest zagranica. Z jednej strony są to technologiczne startupy, oferujące darmowe rozwiązania płatnicze za granicą. Z drugiej zaś będą to transgraniczne banki, oferujące swoje usługi na terenie całej Unii Europejskiej. Pionierem w tym zakresie jest mobilny bank N26, obsługujący już 1,5 miliona klientów, w tym od pewnego czasu również klientów z Polski. Bank ten oferuje w pełni darmowe konto i kartę oraz przewalutowania po kursie Mastercarda. Konto w N26 zakłada się i zamyka…przez smartfona, dosłownie w ciągu kilku minut! Ponadto bank N26 udostępnił klientom z Polski usługę Google Pay oraz Apple Pay, dzięki czemu możecie wygodnie płacić telefonem – nie tylko w Polsce!

Co oferuje bank N26

Dotychczas niemieckie banki skutecznie utrudniały polskim klientom korzystanie z ich usług, co było problematyczne szczególnie dla osób pracujących lub często podróżujących do Niemiec, a w zasadzie do całej eurozony. Niestety konta walutowe zakładane w polskich bankach nie gwarantuje takich samych warunków użytkowania, co konto z niemieckim numerem IBAN, zaczynającym się od przedrostka DE. N26 postanowił wyjść przed szereg, otwierając swoje podwoje dla klientów z Polski oraz kilku innych krajów Unii Europejskiej. Od teraz możecie posiadać pełnoprawny rachunek w walucie euro, prowadzony przez bank z licencją bankową wydaną w Niemczech. W związku z tym, środki zgromadzone w N26 objęte są w 100% gwarancją niemieckiego odpowiednika BFG, zatem do 100.000 euro (czyli grubo ponad 400.000 zł).

Konto N26 zapewnia bezwarunkowo darmowe otwarcie i prowadzenie rachunku. Karta również będzie wydana za darmo, a jej miesięczny koszt obsługi wynosi okrągłe 0 zł. Dostawa karty pocztą jest darmowa, aczkolwiek może to potrwać do 2 tygodni. Dostawa kurierem kosztuje sporo, bo aż 25 euro, dlatego lepiej ją sobie darować. Konto N26 zapewnia dodatkowo dwa subkonta walutowe, powiadomienia push po każdej transakcji, obsługę Google Pay oraz Apple Pay, darmowe przelewy SEPA (w walucie euro), a także bezprowizyjne przewalutowania transakcji bezgotówkowych kartą po kursie Mastercarda. N26 oferuje 5 darmowych wypłat z bankomatów w każdym miesiącu, aczkolwiek wyłącznie w krajach strefy euro. Chcąc wypłacić gotówkę w Polsce, musicie liczyć się z opłatą równą 1,7% wartości transakcji. Rozwiązaniem może tu być skorzystanie z innej instytucji wydającej karty walutowe. Możecie na przykład przelać euro do Kantoru Alior Banku, po czym środki odbierzecie za darmo w placówce banku. Innym rozwiązaniem będzie podpięcie karty N26 do aplikacji Curve, zapewniającej darmowe wypłaty z bankomatów do równowartości 200 funtów lub przelanie i przewalutowanie środków w Revolucie. Później możecie je wypłacić w bankomacie lub przelać na swoje konto osobiste. 

N26 nie posiada placówek stacjonarnych. Całość obsługi odbywa się w pełni online, po części na tradycyjnej stronie www, ale docelowo w aplikacji mobilnej. Konto możecie zasilić poprzez przelew SEPA z konta walutowego w polskim banku, kantoru online lub innej instytucji oferującej „walutową portmonetkę online”. Wykonując przelew SEPA z konta w PLN, bank przewalutuje środki po własnym kursie kupna, który nie jest zbyt korzystny, dlatego lepiej odpuścić sobie tę formę zasilenia N26

Jak założyć konto N26

Wniosek o konto możecie złożyć na dedykowanej stronie N26 lub w aplikacji mobilnej N26 – The Mobile Bank. Aplikację możecie pobrać zarówno z Google Play, jak i App Store. Pomimo, że strona banku i aplikacja są po angielsku, cała procedura jest bardzo prosta. Ponadto możecie kliknąć prawy przycisk myszy i wybrać opcję przetłumacz na język polski. Tłumacz Google radzi sobie bardzo dobrze ze swoim zadaniem.

We wniosku, po kolei podajecie (bez polskich znaków): imię, nazwisko, datę urodzenia, dane kontaktowe (numer domu/mieszkania najlepiej podać z ukośnikiem, zaś rezydencję jako Poland), hasło oraz zgody bankowe.

Następnie otrzymacie maila weryfikacyjnego. Po weryfikacji, bank zapyta, czy jesteście zainteresowani kartą biznesową. Wybieramy opcję NO (personal). W tym momencie pojawią Wam się szczegóły karty Mastercard. Po zapoznaniu się z przedstawionymi informacji, bank zapyta w jaki sposób chcecie otrzymać swoją kartę. Rekomenduję oczywiście darmową opcję, czyli dostawę tradycyjną pocztą. Grafika przedstawiająca rower jest trochę nie na miejscu. Jeśli mieszkacie na wschodzie Polski, Hans z Berlina miałby nie lada wyzwanie, aby dostarczyć Wam kartę rowerem 🙂 Chociaż w sumie maksymalny czas dostawy karty to 2 tygodnie, więc kto wie 😉 Ewentualnie, za 25 euro wasza karta dotrze skute… kurierem. Na końcu bank poprosi Was o pobranie aplikacji mobilnej (jeśli wniosek wypełnialiście na komputerze) oraz zapyta jak w przyszłości chcielibyście doładowywać swoje konto. W tej krótkiej ankiecie osobiście wybrałem doładowanie kartą płatniczą. Byłoby to niezwykle wygodne rozwiązanie.

Dalsza część odbędzie się już w aplikacji mobilnej. Po pobraniu apki, zarejestrujcie się w niej mailem oraz ustalonym wcześniej hasłem, a następnie potwierdźcie adres do wysyłki karty debetowej. Najważniejszym punktem będzie weryfikacja. Do wyboru macie wideoweryfikację lub potwierdzenie tożsamości poprzez wysyłkę zdjęcia dowodu osobistego lub paszportu oraz swojego selfie.

Jeśli preferujecie wideoweryfikację, możliwa jest ona w 5 językach, między innymi angielskim, niemieckim, czy francuskim. Pomimo, że na liście nie ma języka polskiego, z moich informacji wynika, iż w N26 pracują również agenci mówiący po polsku. Formalnie rozmowa odbywa się po angielsku, po czym agent powtarza słowa w języku polskim. Jednak znając absolutne podstawy języka angielskiego, spokojnie sobie poradzicie. W ostateczności, gdy nie dacie rady dogadać się z agentem, możecie poprosić o przełączenie do kolejne osoby i za każdym razem pytać Do you speak polish? Jeśli odpowiedź będzie przecząca, poproście o zmianę agenta, na przykład krótkim next person please.

Przejdźmy do samej wideoweryfikacji. Agent najpierw poprosi Was o przeliterowanie adresu e-mail, a następnie zapyta, czy maila zakładaliście samodzielnie oraz czy jest on używany przez osoby trzecie (najlepiej odpowiedzieć: no, myself). Następnie agent wykona Wam zdjęcie oraz poprosi o wykonanie dodatkowych czynności. Tutaj spokojnie dogadacie się „na migi”. Chodzi o pomachanie ręką oraz pokazanie dowodu do kamerki z dwóch stron. Agent będzie miał przygotowaną kartkę, która będzie symbolizowała dowód osobisty. Pokaże Wam on w jaki sposób ruszać dowodem przed kamerką, pokazać „orzełka” (eagle) do światła oraz zasłonić go palcem. Na koniec, agent poprosi o przeliterowanie serii i numeru dowodu osobistego. Teraz pozostanie już tylko potwierdzenie całości kodem SMS. To tyle!

Ostatni krok to potwierdzanie urządzenia na którym zainstalowana jest aplikacja oraz ustalenie pinu do zatwierdzania transakcji. Teraz wasze konto jest już aktywne i możecie się zapoznać z jego wszystkimi funkcjami.

Konto w N26 zamykacie również w pełni online poprzez czat z doradcą. Podajecie wtedy swoje imię i nazwisko, numer konta oraz datę zamknięcia rachunku. Jeśli saldo konta jest dodatnie, podajcie również numer do wykonania ostatniego przelewu SEPA. Lepiej jednak samemu wyczyścić konto i wtedy zawnioskować o jego zamknięcie.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

22

tysięcy
polubień

3.1

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów