fbpx

Produkty oszczędnościowe w ofercie brokera? We Freedom24 to normalne: ponad 8% w skali roku i to w walucie obcej + nawet 20 darmowych akcji o wartości do 800 USD każda!

W mailach, które do nas wysyłacie i w komentarzach pod artykułami nierzadko padają pytania o dobrze oprocentowane lokaty walutowe i konta oszczędnościowe dla EUR lub USD. Prawda jest jednak brutalna: w ofercie polskich banków takich produktów po prostu nie ma. Owszem, każdy z banków tradycyjnych posiada „lokatę walutową”, która w praktyce, proponując nam symboliczne oprocentowanie (zazwyczaj od 0,01% do 1,5% w skali roku w ramach oferty promocyjnej), daje niemal taki sam efekt, jak zwyczajny rachunek walutowy. Chcąc gromadzić środki w walucie obcej, trzeba więc szukać niekonwencjonalnych rozwiązań. Jednym z nich są produkty oszczędnościowe brokera Freedom24, którego ofertę omówiliśmy już na łamach bloga. Dziś przyjrzymy się jednak dwóm konkretnym punktom oferty, którymi są: konto oszczędnościowe D z oprocentowaniem około 5,4% oraz tak zwanym planom oszczędnościowym z maksymalnym oprocentowaniem na poziomie przekraczającym nawet 8,8% w skali roku! Oba produkty są dostępne dla środków w euro i dolarach, a ostateczne oprocentowanie różni się w zależności od zmiennych czynników. Zapraszam Was na dogłębną analizę obu rozwiązań!

Koniecznie zapoznajcie się także z promocją powitalną brokera, w ramach której możecie otrzymać nawet 20 darmowych akcji o wartości 800 USD każda. Więcej informacji na temat promocji znajdziecie w dedykowanym artykule.

PS. Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące platformy Freedom24 znajdziecie w dedykowanym wpisie – FAQ/Q&A.

Freedom24 – co to właściwie jest?

Freedom24 jest platformą inwestycyjną – brokerem umożliwiającym kupowanie i sprzedawanie aktywów (głównie akcji i ETF) na największych rynkach całego świata. Jeśli nigdy wcześniej nie słyszeliście tej nazwy i teraz podchodzicie do niej z rezerwą, węsząc w tym tekście spisek, już na początku po prostu Was uspokoję. Freedom24 nie jest żadną wydmuszką, firmą krzak czy raczkującym startupem, który obiecuje złote góry, a później usuwa się z rynku wraz ze środkami inwestorów. Freedom Finance Europe jest spółką zależną Freedom Holding Corp – amerykańskiej spółki notowanej na NASDAQ – jednej z największych giełd amerykańskich. 

freedom24
Freedom24 jest notowany na Nasdaq!

Kapitalizacja spółki to 3,8 miliarda dolarów. Oprócz tamtejszych, amerykańskich regulatorów nad poczynaniami Freedom24 na terenie Europy czuwają także miejscowe organy, w tym Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC). Platforma działa w oparciu o europejską (cypryjską) licencję. Spółka działa w zgodzie z założeniami unijnej dyrektywy MiFID II, zwiększającej bezpieczeństwo inwestycyjne użytkowników oraz poprawiającej przejrzystość oferty. Korzystanie z aplikacji (mobilnej lub przeglądarkowej) jest proste i intuicyjne – między innymi dzięki dostępności języka polskiego w aplikacji oraz polskojęzycznemu supportowi.

freedom24 bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo użytkowników – Freedom24

Konto oszczędnościowe D dla EUR i USD

Konto oszczędnościowe D, zwane przez Freedom24 także dziennym planem oszczędnościowym to depozyt z dynamicznym oprocentowaniem i codziennym naliczaniem odsetek. “Dynamiczne oprocentowanie” dotyczy zresztą obu omawianych dziś produktów oszczędnościowych i oznacza, w skrócie, że oprocentowanie zmienia się bardzo szybko, w zależności od aktualnych warunków rynkowych. Jakich konkretnie? Na to pytanie najlepiej odpowiada Freedom24:

Oprocentowanie Konta D jest powiązane ze zmienną stopą procentową SOFR (Secured Overnight Financing Rate) i EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate) odpowiednio dla USD i EUR. Oprocentowanie długoterminowych planów oszczędnościowych jest obliczane przy zastosowaniu mnożników 1,1, 1,25 i 1,5 do stawek SOFR i EURIBOR, odpowiednio dla lokat 3-miesięcznych, 6-miesięcznych i 12-miesięcznych.

Konto oszczędnościowe DW momencie powstawania tego artykułu aktualne oprocentowanie konta oszczędnościowego D to: 3,63% w skali roku dla EUR oraz 5,35% dla USD. Gdy czytacie ten artykuł, aktualna oferta może być już inna – nieco lepsza lub gorsza, ale z pewnością wciąż bardzo dobra. Wahania nie są bowiem duże i wynikają wprost ze wskaźników rynkowych. 

Co ważne, oferowane przez brokera konto oszczędnościowe nie narzuca limitu kwotowego (możecie wpłacić na nie dowolną sumę od 150 EUR/USD w górę). Nie ma też limitu czasowego, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by środki zdeponować na dłużej.

Środki będziecie mogli w dowolnym momencie wycofać ze swojego konta oszczędnościowego. Nie spowoduje to utraty wypracowanego przez ten czas zysku ani też naliczania dodatkowych opłat. Nie istnieją ograniczenia darmowych wypłat z konta oszczędnościowego, jak ma to często miejsce w ofercie banków tradycyjnych.

Jak założyć konto oszczędnościowe D we Freedom24?

Uwaga! Jeśli używacie AdBlocka lub innego blokera reklam, na wszelki wypadek wyłączcie go, zanim przejdziecie na stronę promocji. Z doświadczenia wiemy, że tego typu wtyczki mogą spowodować problemy z dołączeniem do akcji. Jeśli regularnie przeglądacie bloga JakDorobic.pl, możecie wyłączyć AdBlock na stałe dla naszego adresu. Gwarantuję, że nie znajdziecie tutaj żadnej irytującej reklamy 😉

Rachunek oszczędnościowy jest otwierany za darmo dla każdego nowego użytkownika. Wystarczy więc, że zarejestrujecie się na platformie Freedom24, zakładając darmowe konto i zweryfikujecie swoją tożsamość.

Prowadzenie konta oszczędnościowego również nie generuje żadnych kosztów. Już po zalogowaniu napotkacie ekran wyboru:

konto oszczędnościowe freedom24
Konto oszczędnościowe Freedom24 – dobre oprocentowanie dla niezainwestowanych środków

Konto oszczędnościowe jest więc od razu gotowe na przyjęcie Waszych oszczędności. Możecie je zasilić bezpośrednio za pomocą karty płatniczej czy aplikacji Google Pay (w obu przypadkach obowiązuje prowizja 2 EUR) lub darmowym przelewem (to w końcu odrębny rachunek – jak każde konto oszczędnościowe). Możecie też dodać do konta oszczędnościowego środki posiadane na rachunku handlowym, czyli przeznaczonym do inwestowania.

Długoterminowe plany oszczędnościowe 

Długoterminowe plany oszczędnościowe to pomysł na całkiem pokaźny dochód pasywny. Podobnie jak konto oszczędnościowe D są dostępne dla każdego użytkownika Freedom24. Podobnie jak wspomniane konto, ich oprocentowanie jest dynamiczne, co w tym przypadku oznacza, iż stawka zostaje ustalona w momencie złożenia depozytu i nie zmienia się przez cały jego okres.

Dostępne okresy dla długoterminowych planów to 3, 6 i 12 miesięcy. W razie konieczności środki możecie oczywiście wycofać wcześniej bez jakichkolwiek kar. Zwrócony zostanie Wam jednak sam depozyt, a wypracowane odsetki przepadną. 

Skoro mowa o odsetkach, przyjrzyjmy się oprocentowaniu, które proponuje nam Freedom24. Stawka jest uzależniona od waluty, kwoty oraz okresu, na jaki zdecydujemy się zdeponować pieniądze. Poniższą tabelkę traktujcie poglądowo – jak już mówiłem, oprocentowanie zmienia się dynamicznie.

Długoterminowe plany oszczędnościowe Freedom24 – oprocentowanie

Co ważne, Freedom24 nie narzuca górnego limitu wpłacanej kwoty. Minimalnie należy zdeponować 1000 EUR lub USD.

Jak otworzyć długoterminowy plan oszczędnościowy we Freedom24?

Plany długoterminowe nie są otwierane domyślnie po założeniu konta inwestycyjnego. Wybrany plan można jednak założyć za pośrednictwem kilku kliknięć. Wystarczy, że po zalogowaniu się do konta klikniecie Złóż zlecenie, a następnie wybierzecie odpowiednią zakładkę:

Po wybraniu interesującego Was wariantu wystarczy zatwierdzić stworzenie planu inwestycyjnego, a później patrzeć, jak zysk rośnie w oczach 😉 

W tej samej zakładce będziecie mogli zakończyć oszczędzanie z planem przed czasem i wypłacić swój depozyt.

Jak rozliczyć podatek?

Freedom24 to nie tradycyjny polski bank, który rozliczy za Was tak zwany podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych. Nie otrzymacie też gotowego zeznania PIT. Platforma wygeneruje jednak dla Was za darmo raport brokerski, w którym zawarte będą wszystkie informacje potrzebne do samodzielnego wypełnienia PIT: dokładne kwoty i daty. Jestem przekonany, że każdy z Was poradzi sobie z tym bez problemu 😉

freedom24 podatek
Jak rozliczyć podatek z raportem Freedom24?

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów