fbpx

Ranking Kont Maklerskich – Czerwiec 2024. Jak inwestować na giełdzie i nie tylko?

Ranking Kont Maklerskich bloga JakDorobic.pl to stale aktualizowane zestawienie najlepszych platform pozwalających na inwestowanie w zróżnicowane aktywa: od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, przez akcje, surowce i ETF-y, a kończąc na CFD i instrumentach opartych na wycenie kryptowalut. Przy każdej pozycji znajdziesz krótki opis oraz link do analizy konkretnego konta, a także zestawienie kluczowych parametrów. To idealna pozycja zarówno dla początkujących, jak i wytrawnych graczy, którzy chcieliby spróbować czegoś nowego, poczuć powiew świeżości wobec standardowych rachunków maklerskich. Oczywiście nie mogło również zabraknąć premii i bonusów – to dodatkowy aspekt zachęcający do założenia nowego konta.

I miejsce – XTB (0% prowizji za handel akcjami i ETF)Dostępne aktywaProwadzenie konta (rocznie)Prowizje i opłaty
Akcje, ETF, Surowce, ETF, kryptowaluty, CFD, waluty0/10 EURTabela

0% prowizji za inwestowanie w polskie i zagraniczne akcje oraz ETF!

✅ Bardzo bogata oferta, zaufana platforma i wiele możliwości inwestycyjnych

⛔ Brak obligacji i instrumentów dłużnych oraz IKE/IKZE w ofercie brokera

XTB to marka należąca do XTB S.A. – notowanego na giełdzie (od 2016 roku na GPW) domu maklerskiego z siedzibą w Warszawie. To jeden z najpopularniejszych i największych na świecie brokerów o tak szerokiej ofercie. XTB istnieje na rynku już 20 lat, choć początkowo znane było jako X-Trade Brokers (rebranding miał miejsce w 2009 roku). 

Marka tworzy wizerunek profesjonalnej platformy dedykowanej zarówno początkującym, jak i zaawansowanym traderom. Tych pierwszych przekonuje dostępność prostych do zrozumienia instrumentów finansowych (jak choćby popularne ostatnio ETF-y, czy akcje zagraniczne) oraz znajome ze świata sportu twarze – ambasadorzy marki (na przykład Joanna Jędrzejczyk czy Conor McGregor). Ci drudzy kierują uwagę na niskie koszty inwestycji i duże bezpieczeństwo.

Zakładając konto w XTB, zyskujecie dostęp do autorskiej platformy xStation5 oraz xStation Mobile (dla urządzeń przenośnych), zbierających dobre opinie wśród użytkowników. Dla chętnych znajdzie się także treningowe konto demonstracyjne. Pozwoli poznać obsługę platformy oraz nieco rozeznać się w jej możliwościach.

W ofercie XTB oprócz walut obcych możemy znaleźć także indeksowe CFD, kontrakty na surowce, popularne ETF-y oraz CFD na kryptowaluty. Największą popularnością cieszą się jednak akcje (w tym polskich spółek), a to za sprawą promocji, dzięki której możecie je kupować i zbywać całkowicie bez prowizji (tak samo, jak ETF-y)! Żeby załapać się na taką „zniżkę”, Wasz maksymalny obrót miesięczny musi zamknąć się w kwocie do 100.000 EUR. Wówczas nie będą Was dotyczyły żadne prowizje. Inwestycje powyżej tej kwoty zostaną obciążone prowizją o wartości 0,2% i nie mniejszą niż 10 EUR. Ponadto obowiązuje minimalna kwota inwestycji – 10 zł dla akcji polskich oraz 10 euro dla akcji europejskich. Promocja dotyczy także funduszy ETF – co pewnie ucieszy wielu z Was.

Warto też wspomnieć o wprowadzonej niedawno przez XTB ciekawostce. Mianowicie nowi użytkownicy platformy mogą liczyć na oprocentowanie wolnych środków pozostających na koncie. Przez pierwsze 90 dni będzie to 5% w skali roku dla USD, 6% dla PLN oraz 4,2% dla waluty euro. Odsetki są naliczane każdego dnia (o północy), a podatek od zysków kapitałowych zostaje automatycznie rozliczony przez XTB. Ponadto platforma nie narzuca żadnych wymagań dotyczących minimalnej i maksymalnej zdeponowanej kwoty. Taka propozycja znacznie przewyższa wszelkie lokaty walutowe oferowane przez polskie banki (oferta jest przeznaczona jest dla nowych klientów i jest ograniczona do 90 dni od daty zawarcia umowy. Aktualne stawki oprocentowania są dostępne na www.xtb.com/pl/odsetki. Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie).

Jeśli temat Was zainteresował, zajrzyjcie jeszcze tu:

Jak inwestować w zagraniczne akcje i ETF za darmo? Analiza oferty XTB z 0% prowizji + nawet 6% w skali roku dla niezainwestowanych środków!

Plany Inwestycyjne XTB: na czym polega pasywne inwestowanie oraz do jakich funduszy ETF otrzymujemy dostęp? + oprocentowanie wolnych środków do 6% w skali rokuII miejsce – Saxo Bank

Dostępne aktywaProwadzenie konta (rocznie)Prowizje i opłaty
Akcje, ETF, obligacje, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty, Forex, CFD0 EURTabela

Platforma inwestycyjna dla każdego!

✅ Bardzo bogata oferta, zaufana platforma i wiele możliwości inwestycyjnych

Ponad 50 światowych rynków

Saxo Bank to duński bank inwestycyjny z ponad 30-letnią tradycją, kojarzący się głównie ze stabilizacją i bezpieczeństwem. I choć w istocie tak właśnie jest, to w ofercie nie brakuje produktów podążających z duchem czasu. W portfolio platformy znajdzie się coś dla konserwatywnych inwestorów spędzających czas nad analizą techniczną i fundamentalną spółek, dla inwestorów pasywnych (tak zwanych Bogleheads), którzy są gotowi rozwijać konsekwentnie swój portfel przez kilka dekad oraz dla osób lubiących eksperymentować z kryptowalutami i innymi formami inwestowania XXI wieku. W przypadku Saxo Bank w oczy rzucają się też niskie koszty inwestycyjne oraz bardzo indywidualne podejście do klienta. Użytkownicy platformy mogą liczyć na porady analityków, a nawet indywidualne sesje z ekspertami rynkowymi (dla klientów VIP).

Niezainwestowane środki nie będą leżeć bezczynnie na Waszym koncie, gdyż Saxo Bank obejmie je oprocentowaniem. Ciekawą nowością jest też opcja wypożyczania swoich akcji i ETF-ów. Ciekawi, jak to wszystko działa w praktyce? No to zaczynamy! Kliknij w poniższy przycisk i poznaj szczegóły!


III miejsce – Freedom24 (darmowa akcja o wartości do 700 USD każda)Dostępne aktywaProwadzenie konta (rocznie)Prowizje i opłaty
Akcje, ETF, instrumenty pochodne0 EURTabela

Freedom24: analiza popularnego brokera – koszty, prowizje, opłaty i dostępne aktywa. Darmowa akcja o wartości do 700 USD każda

Bardzo bogata oferta – akcje największych spółek USA i Azji oraz ponad 1500 ETF-ów

⛔ Brak oferty GPW, obligacji i instrumentów dłużnych oraz IKE/IKZE w ofercie brokeraFreedom24 to broker oferujący wygodną i przemyślaną platformę inwestycyjną z dostępem do wielu rodzajów aktywów. W aplikacji znajdziecie ponad 40.000 akcji notowanych na największych rynkach światowych. Pomimo obecności na amerykańskiej giełdzie NASDAQ i olbrzymiej kapitalizacji spółki (3,8 miliarda dolarów), Freedom24 nie jest w Polsce tak popularny jak XTB czy chociażby SaxoBank

Freedom Finance Europe jest spółką zależną Freedom Holding Corp – amerykańskiej spółki notowanej na NASDAQ – jednej z największych giełd amerykańskich. Kapitalizacja spółki to 3,8 miliarda dolarów. Oprócz tamtejszych, amerykańskich regulatorów nad poczynaniami Freedom24 na terenie Europy czuwają także miejscowe organy, w tym Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC). Platforma działa w oparciu o europejską (cypryjską) licencję. Spółka działa w zgodzie z założeniami unijnej dyrektywy MiFID II, zwiększającej bezpieczeństwo inwestycyjne użytkowników oraz poprawiającej przejrzystość oferty. Korzystanie z aplikacji (mobilnej lub przeglądarkowej) jest proste i intuicyjne – między innymi dzięki dostępności języka polskiego w aplikacji oraz polskojęzycznemu supportowi.


IV miejsce – Trading 212 (darmowa akcja o wartości nawet 100 EUR!)

Dostępne aktywaProwadzenie konta (rocznie)Prowizje i opłaty
Akcje, ETF, surowce, waluty0 złTabela

Darmowa akcja o wartości nawet 100 EUR (około 450 zł) dla nowych użytkowników + taki sam bonus dla polecającego

✅ Dopracowana platforma online z dużymi możliwościami – marka obecna jest na rynku od wielu lat

Akcje ułamkowe – inwestowanie w gigantyczne spółki nawet za 1 USD

Dostęp do ponad 7000 akcji i ETF z całego świata

Oprocentowanie dla niezainwestowanych środków i do 12 subkont walutowych!

⛔ Brak formularza PIT-8C na zakończenie roku

⛔ Brak polskich akcji i obligacji

Trading 212 działa na rynku od niemal 20 lat. Marka uznawana jest za jednego z najpopularniejszych brokerów na świecie. Oferując ponad 7000 globalnych aktywów gromadzi 3,5 miliarda dolarów w inwestycjach swoich klientów (których jest już 1,5 miliona).

W ofercie firmy znajdziecie między innymi akcje, ETF, surowce i waluty. Platforma zyskała popularność dzięki świetnej aplikacji i przejrzystej witrynie, pozwalającej na sprawne inwestowanie środków. Trading 212 to także pionier w dziedzinie automatyzacji inwestowania i nowoczesnych funkcji poprawiających przystępność.

Środki klientów są lokowane na kontach bankowych i ubezpieczone w ramach Inwestorskiego Funduszu Odszkodowawczego do kwoty 20.000 EUR. Dodatkowo pieniądze należące do użytkowników są objęte prywatnym ubezpieczeniem do kwoty 1 miliona EUR przez Lloyd’s of London.

Otwarcie i prowadzenie konta w Trading 212 jest darmowe, a minimalna wpłata to 50 zł lub 10 EUR (konto można prowadzić w różnych walutach). Wpłaty nie są objęte prowizją do kwoty 2.000 EUR lub 10.000 PLN. Całkowicie darmowe są wypłaty środków z platformy.

Trading 212 posiada interfejs w języku polskim (znajdziecie tę opcję w ustawieniach), a support odpowiada na czacie w języku polskim.


V miejsce – Revolut

Dostępne aktywaProwadzenie konta (rocznie)Prowizje i opłaty
Akcje, kryptowaluty, metale szlachetneOd 0 złTabela

✅ Dostęp do platformy inwestycyjnej z poziomu aplikacji mobilnej Revolut. Płatności, przewalutowania, rezerwacje noclegów, zniżki i cashback – wszystko w jednym miejscu!

Akcje ułamkowe – inwestowanie w gigantyczne spółki nawet za 1 USD

3 miesiące darmowego planu Premium o wartości nawet 90 zł

⛔ Brak polskich akcji, obligacji i ETF oraz wyższe opłaty w przypadku użytkowników korzystających z tańszych planów (w tym darmowego planu Revolut Standard)

⛔ Brak formularza PIT-8C na zakończenie roku

Jak z pewnością wiecie, Revolut nie jest typowym kontem maklerskim i to w zasadzie jest jego największym atutem. Wystarczy korzystać z aplikacji Revolut, by móc zacząć inwestować w najróżniejsze aktywa niemal od ręki – bez konieczności zakładania kolejnych rachunków i podpisywania papierowych umów czy weryfikacji. Inwestowanie za pośrednictwem Revoluta może być też dobrą opcją dla osób początkujących – ze względu na prostotę działania aplikacji oraz niski próg wejścia (od równowartości 1 dolara). Użytkownicy Revoluta mogą inwestować w akcje spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie. Do Waszej dyspozycji będzie więc bogate portfolio udziałów takich gigantów jak Google, Microsoft, Amazon czy Netflix. Co ważne, w przeciwieństwie do inwestowania na giełdzie bezpośrednio, w przypadku aplikacji Revolut możecie kupować tak zwane akcje ułamkowe, czyli jedynie część pojedynczych udziałów. Łącznie w Revolut dostępnych jest już ponad 1000 spółek – zarówno tych najpopularniejszych, jak i bardziej niszowych.

W aplikacji możecie też inwestować w ponad 100 różnych kryptowalut, czytać newsy ze świata krypto oraz przesyłać środki pomiędzy użytkownikami aplikacji. Podobnie jak w przypadku akcji, kryptowaluty są pogrupowane w różnych kategoriach z uwagi na popularność czy największe dobowe wahania kursów, wzrosty i spadki.

Revolut, oprócz akcji i kryptowalut pozwala inwestować także w metale szlachetne. Dostępne są 4 kruszce (a będąc bardziej precyzyjnym – certyfikaty, czyli tak zwane pallad/platyna/złoto/srebro papierowe). Jako inwestorzy zyskacie oczywiście dostęp do statystyk i niezbędnych danych oraz newsów ze świata związanych z tematem.

Revolut nie wystawi Wam formularza PIT-8C, tak jak ma to miejsce w przypadku domu maklerskiego. Musicie tutaj zastosować tak zwane samoopodatkowanie. Platforma inwestycyjna Revolut jest dostępna dla każdego posiadacza aktywnego konta niezależnie od planu, z którego korzysta. Różnice pomiędzy darmowym Revolut Standard a planami Plus, Premium i Metal leżą jednak w wartości prowizji i opłat za obrót aktywami. Zasady są proste – im wyższy plan – tym niższe opłaty. Te jednak, nawet w darmowej opcji, nie powinny przytłaczać. Więcej na ten temat przeczytacie w dedykowanym artykule.


Ranking Kont Maklerskich – jak inwestować w akcje, ETF i inne aktywa przy jak najniższych kosztach?

Choć duża część Polaków wciąż deklaruje niemal całkowity brak zaplecza finansowego, to nie brakuje też osób, które każdego miesiąca generują nadwyżki finansowe o zróżnicowanej wielkości. Niezależnie od wysokości kwot, nie warto trzymać środków na nieoprocentowanych rachunkach bankowych. O ile niewielkie zasoby można z powodzeniem traktować jako poduszkę finansową i systematycznie wpłacać na konta oszczędnościowe lub chomikować na kolejnych lokatach, to plany długoterminowe powinny być zorganizowane nieco inaczej. Ostatnie lata przyniosły większości krajów spory wzrost gospodarczy, a wraz z nim nowe możliwości inwestowania. Choć kupowanie akcji giełdowych jest wciąż bardzo popularne, to coraz większym powodzeniem cieszą się także pasywne formy inwestowania z funduszami typu ETF na czele. Oprócz tego do naszej dyspozycji są także kryptowaluty, kontrakty CFD czy certyfikaty na metale szlachetne. Dla chcących nie brakuje więc możliwości, a powyższy ranking ma prosty cel: pomóc Wam wybrać najlepsze konto maklerskie dostępne dla polskich użytkowników. Słowo „najlepsze” trzeba oczywiście traktować z rezerwą. Dla każdego oznacza ono coś innego. W trakcie tworzenia rankingu oraz jego późniejszych aktualizacji kierujemy się jednak uniwersalnymi wytycznymi, a każda pozycja zestawienia zawiera link do szerszej analizy konkretnej platformy. Dzięki temu sami wybierzecie świadomie konto, które spełnia Wasze wymagania (nawet jeśli są one specyficzne).

Jakie konto do akcji giełdowych?

Najlepsze konto maklerskie – cechy dobrego rachunku do inwestowania

Niezależnie od Waszych preferencji i potrzeb, istnieje kilka cech, które powinno spełniać dobre konto maklerskie. To obiektywne wyznaczniki, którymi warto kierować się na samym początku.

  • Niskie prowizje i brak ukrytych opłat – „prowizje” to słowo klucz. W skrajnych przypadkach, składając wiele zleceń kupna i sprzedaży, mogą niemal przejeść cały zysk z inwestycji. Wysokie prowizje lub konieczność inwestowania znacznych kwot dla ich ominięcia to bolączka większości kont maklerskich funkcjonujących przy polskich bankach. To prawdopodobnie najważniejsze kryterium, które należy wziąć pod uwagę, wybierając konto. W rankingu znajdziecie konta maklerskie całkowicie pozbawione prowizji i to bez żadnych haczyków!
  • Brak opłat za prowadzenie konta – bardzo istotny punkt w szczególności dla osób, które chcą cyklicznie lokować w poszczególnych aktywach niewielkie nadwyżki (na przykład kilkaset złotych pozostających z wypłaty co miesiąc) w ramach portfela składającego się z funduszy ETF lub na konto IKZE. Przy wartości portfela na poziomie 5.000 zł, kwota kilkudziesięciu złotych w postaci opłat za prowadzenie może całkowicie „zjadać” niewielki zysk. Warto jednak zwrócić uwagę, że może być to także kwestia całkowicie pomijalna dla doświadczonych inwestorów obracających dużymi środkami.
  • Duża oferta instrumentów – owszem, zdarza się, że inwestorzy są wyspecjalizowani w bardzo wąskiej dziedzinie i nawet nie próbują zagłębiać się w inne grupy aktywów. Najczęściej jednak (co jest zjawiskiem bardzo pozytywnym) szukamy jak największej dywersyfikacji portfela, a w tym może pomóc platforma o dużych możliwościach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by żonglować środkami i rozdzielać je pomiędzy różne konta. Na pewnym poziomie zaawansowania takie działania stają się koniecznością, jednak im mniej manewrów, tym lepiej. Każdy z nich wiąże się w końcu (często, lecz nie zawsze) z dodatkowymi opłatami. Dlatego właśnie cieszymy się, gdy platformy znajdujące się w naszym rankingu kont maklerskic poszerzają katalog usług i udostępniają klientom kolejne możliwości.

Jakie konto do ETF?

Prawdziwą potęgą ETF jest stosunkowo duża stabilność. Odwzorowując ruch indeksu lub tematycznej grupy aktywów (na przykład akcyjne ETF technologiczne, skupiające spółki z branży IT i przemysłu informatycznego), daje zazwyczaj powolny wzrost, ale i stosunkowo łagodny spadek w przypadku niesprzyjającej sytuacji na rynku. Dokupowanie kolejnych jednostek po zróżnicowanej cenie uśredni cenę zakupu, dlatego wiele osób decyduje się na regularne inwestowanie w ten rodzaj funduszy. Wybierając konto do inwestowania w ETF jednym z najważniejszych parametrów powinna być więc prowizja od kwoty zakupu. Należy przede wszystkim przeanalizować, jak duże kwoty chcecie poświęcać na kolejne jednostki i jak często zamierzacie to robić. Wiele kont maklerskich stosuje tu pewne progi i ograniczenia.

Jakie konto do ETF wybrać? Jak inwestować?

Jakie konto do akcji polskich i zagranicznych?

Tak to już jest, że inwestowanie w akcje zagraniczne do niedawna wiązało się ze sporymi opłatami z tytułu prowizji. Obowiązywały one niezależnie od rodzaju zlecenia. W naszym rankingu znajdziecie jednak przykłady kont, które narzucają minimalną prowizję od transakcji lub nawet w ogóle z niej rezygnują! To, co bardzo nas cieszy, to fakt, że wśród tanich brokerów na naszym rynku królują firmy wywodzące się z Polski. Są one idealnym przykładem, że „jeśli się chce, to można”, a wieczne wytykanie palcami konkurencji dla usprawiedliwienia przestało być już tolerowane przez klientów 😉

Dobre konto maklerskie, a bezpieczeństwo pieniędzy

Konta maklerskie znacząco różnią się od tych bankowych. Działalność polegająca na obrocie akcjami jest jednak równie ściśle regulowana przez rygorystyczne akty prawne. Do jej prowadzenia niezbędne jest zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego, a sama spółka świadcząca swoje usługi musi mieć siedzibę na terytorium naszego kraju. Ta sama instytucja (KNF) zajmuje się kontrolowaniem działalności maklera i wykrywaniem wszelkich nieprawidłowości.

Konto maklerskie, a Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Choć wielu początkujących inwestorów posiada niewielkie oszczędności i nieczęsto zastanawia się nad konsekwencjami ewentualnego upadku domu maklerskiego, ta kwestia również wymaga krótkiego omówienia. Banki tradycyjne, w celu zabezpieczenia depozytów swoich klientów, dokonują regularnych wpłat do BFG. W przypadku, gdy bank lub SKOK upada, środki każdego użytkownika, do równowartości 100.000 EUR, wracają na wskazany rachunek. Dzieje się tak nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach UE, które muszą spełniać podobne wymogi. Ponadto, obcokrajowcy zakładający konta w zagranicznych bankach są chronieni w takim samym stopniu, jak „miejscowi”. Co jednak stanie się, gdy broker ogłosi bankructwo?

W takim przypadku BFG nie zadziała. Dlatego, że zwyczajnie nie ma nic wspólnego z podmiotami maklerskimi – nawet, jeśli działają one przy popularnych bankach komercyjnych. Od 2001 roku Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych prowadzi jednak System Rekompensat, który zobowiązuje maklerów do corocznych wpłat w wysokości uzależnionej o wartości posiadanych depozytów. Maksymalna wartość zwrotu utraconych środków jest jednak znacznie niższa niż to, co oferuje BFG. Poszkodowani inwestorzy mogą liczyć na maksymalnie 22.000 EUR i to w nielicznych przypadkach. Na chwilę obecną jest to nieco ponad 100.000 PLN.

Więcej na temat Systemu Rekompensat przeczytacie na oficjalnej stronie internetowej KDPW.

Aplikacja do inwestowania, czyli jak mieć rękę na pulsie przez 24/7

Współczesny inwestor powinien mieć stały dostęp do swojego portfela inwestycyjnego niezależnie od tego, gdzie obecnie przebywa. Wszystkie konta maklerskie, które znajdziecie w naszym rankingu, są dostępne również z poziomu wygodnych aplikacji mobilnych do zainstalowania na smartfonach i tabletach. Dzięki temu wystarczy Wam wyłącznie mobilny sprzęt z dostępem do Internetu, by sprzedawać lub kupować jednostki akcji, ETF czy kryptowalut, sprawdzać statystyki, notowania i przeprowadzać zaawansowane analizy. Spośród najbardziej rozbudowanych aplikacji zdecydowanie wyróżnia się propozycja brokera XTB. Z xStation zyskujecie dostęp do rozbudowanych analiz, lekcji wideo, pinii ekspertów i olbrzymiego portfolio aktywów. Na uwagę zasługuje także aplikacja Revolut, która jest prawdziwym kombajnem. Pozwala inwestować, wymieniać waluty, robić rezerwacje hoteli, zarządzać budżetem domowym i wiele innych.JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów