fbpx

N26 – FAQ – co trzeba wiedzieć o mobilnym banku z Niemiec?

Po publikacji zaktualizowanego artykułu o niemieckim banku mobilnym N26 pojawiło się trochę pytań, które postanowiłem zebrać w jeden, wygodny artykuł. Będzie to dla Was pigułka najważniejszych informacji, dzięki którym lepiej poznacie specyfikę N26. Jeśli nie został poruszony interesujący Was temat – zadawajcie pytania w komentarzu. We wstępie tylko przypomnę, iż bank N26 zapewnia pełnoprawne konto w walucie euro z niemieckim numerem IBAN. Zapewnia on darmowe prowadzenie konta oraz obsługę karty debetowej. Bank zapewnia ochronę depozytów do równowartości 100.000 euro. Dodatkowo w ramach programu poleceń, możecie zdobyć 5 euro premii za polecenie usług banku swoim bliskim.

Do 31 sierpnia 2021 roku trwa promocja z 30 euro premii za założenie konta w N26 – szczegóły w tym artykule.

Spis treści

Czy w N26 konto mogą założyć tylko osoby pełnoletnie?

Tak, N26 nie oferuje (jeszcze) kont dla osób niepełnoletnich.

Jak wpłacić środki?

Najtańsza opcja to wpłata za pomocą przelewu SEPA z portfela lub konta obsługującego walutę euro. Osobiście dokonuje wpłaty przez aplikację Revolut, w której wcześniej wymieniam złotówki na euro, unikając tym samym kosztów przewalutowania podczas przelewu. Ewentualnie przerzucam tam środki z premii uzyskanych w innych fintechach. Ich zbiór znajdziecie tutaj.

Jak wypłacić środki?

Dostępne są 3 darmowe wypłaty z bankomatów w strefie euro. W Polsce wypłaty będą kosztowały 1,7% wartości transakcji. Dostępna jest również opcja przelewu międzynarodowego, którą obsługuje usługa Wise. Koszty transferu są podsumowane przed każdą płatnością i zależą od kilku czynników – między innymi kraju oraz waluty. Przykładowo, przelewy SEPA w walucie euro są darmowe. Przykładowo taki przelew możecie zlecić na konto w solarisBanku – przy okazji zgarniecie 30 euro premii za test aplikacji Nuri.

W jakiej walucie prowadzone jest konto w N26?

Konto ma niemiecki numer IBAN. Jest prowadzone w walucie euro.

Jak przebiega weryfikacja? Czy konieczna jest rozmowa z konsultantem? 

Od dłuższego czasu wystarczy jedynie przesłanie (za pomocą aplikacji mobilnej) zdjęć dokumentu tożsamości oraz selfie. Nie trzeba już łączyć się z konsultantem i prowadzić jakichkolwiek rozmów.

W jaki sposób mogę otrzymać 5 euro premii?

Premia jest obecnie wypłacana tylko polecającym. Oznacza to, że powinniście odszukać swój własny link (My Account → Invite your friends) i przesłać go swoim znajomym. Gdy założą oni konto, a następnie wydadzą za pomocą karty minimum 5 euro – otrzymacie 5 euro premii. Limit zdobytych nagród za polecenie to aż 1500 euro!

Zaproś znajomych do N26 i odbierz 5 euro!

Jak usunąć konto? Czy to coś kosztuje?

Żeby zamknąć konto należy w pierwszej kolejności doprowadzić do zerowego salda na rachunku. Proces zamykania konta rozpoczynacie pod tym linkiem. Potem wystarczy zniszczyć kartę fizyczną (o ile ją posiadacie). Usunięcie konta jest darmowe.

Czy karta fizyczna jest darmowa?

Wydanie karty fizycznej i dostawa to koszt 10 euro. Jej użytkowanie jest za to darmowe. Nie ma jednak konieczności zamawiania fizycznej karty. Możecie korzystać z darmowej – wirtualnej – na przykład po podpięciu jej do Google Pay lub Apple Pay.

Kto może skorzystać z planu biznesowego?

W teorii – osoby prowadzące działalność gospodarczą. W praktyce jednak, podczas rejestracji i weryfikacji, fakt posiadania własnej firmy nie jest w żaden sposób sprawdzany.

Czy konto w N26 jest bezpieczne?

N26 to całkowicie bezpieczny, działający w zgodzie z europejskimi standardami bank mobilny. To, że nie posiada stacjonarnych oddziałów nie świadczy o jakichkolwiek brakach w zabezpieczeniach. Środki na rachunkach N26 są chronione do 100.000 euro niemieckim odpowiednikiem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Taką samą gwarancją objęte jest też konto Vivid Money zapewniające 5 euro premii na start.

Jakie są rodzaje (plany) kont i ile kosztują?

N26 ma w swojej ofercie aż 8 rodzajów kont. 4 z nich skierowane są do klientów indywidualnych, 4 przeznaczono freelancerom i klientom biznesowym. Plany Standard są bezwarunkowo darmowe. Najdroższy plan (Metal) kosztuje 16.90 euro miesięcznie. W zamian oferuje więcej funkcjonalności, które doceniają niektórzy użytkownicy. Porównanie planów znajdziecie w tym miejscu.

Porównanie podstawowych planów N26

Czym N26 różni się od tradycyjnych banków?

N26 jest bankiem mobilnym – nie ma fizycznych oddziałów, a wszystkie usługi można zamówić online. Oprócz tego N26 podlega takim samym przepisom i świadczy te same usługi, co banki tradycyjne.

Co zrobić, gdy zgubię kartę? Jak zablokować kartę N26?

W obawie przed nieautoryzowanym wykorzystaniem karty najlepiej jest ją zablokować i zamówić nową. W tym celu należy przejść do sekcji Cards w aplikacji mobilnej, wybrać zakładkę Card Settings i przesuwać ekran w prawo aż do znalezienia konkretnej karty, klikając Block lub Disable (wyłącz). Potem wystarczy kliknąć Order a new Card, by zamówić nowy plastik z dostawą do domu.

Jak zmienić limity na karcie?

Limity zmienić można w aplikacji mobilnej lub w przeglądarkowej wersji strony. Należy przejść do sekcji Cards, a następnie kliknąć Card settings i Daily limits (limit dzienny). Podobnie zmienić można limit miesięczny. Pamiętajcie, że limit dzienny liczony jest jako ostatnie 24 godziny, a nie jako doba kalendarzowa.

Jak aktywować kartę N26?

Każda nowa karta wymaga aktywacji. Żeby to zrobić, należy przejść do sekcji Cards, a następnie Card settings i kliknąć przy wybranej karcie Active. Potem wystarczy wykonać wypłatę w bankomacie lub płatność w sklepie (należy włożyć kartę do terminala) potwierdzając tym samym jej działanie.

Jak zmienić PIN karty?

Jeśli zapomnicie kodu PIN do swojej karty N26, będziecie mogli zmienić go po prostu w aplikacji. Przejdźcie do sekcji Cards, następnie Card settings i kliknijcie Change PIN. Następnie wykonajcie transakcję kartą przy użyciu chipa – wkładając ją do terminala w sklepie.

Ustawienia kart N26

Jak wykonywać przelewy walutowe?

Przelewy walutowe w N26 wykonywane są za pośrednictwem usługi Wise. Skutkuje to brakiem dodatkowych opłat i przystępnymi kursami wymiany walut. Dokładną cenę przelewu poznacie tuż przed jego wykonaniem. Będziecie mogli sami ocenić, czy jest to opłacalne jeszcze przed zatwierdzeniem transakcji.

Po wejściu do aplikacji kliknijcie Send money, a następnie Foreign Currency Transfer. Podajcie docelową walutę i wartość transferu w euro (pojawi się widok z przewalutowaniem w czasie rzeczywistym). Później płatność przebiega już standardowo: wybieramy odbiorcę lub tworzymy nowego i potwierdzamy płatność za pomocą kodu PIN.

Przelewy walutowe nie są dostępne w planach biznesowych.

Po jakim kursie następuje przewalutowanie?

N26 przewalutuje Wasze pieniądze po aktualnym kursie Mastercard. Marka nie nalicza dodatkowych opłat i prowizji za transakcje międzynarodowe.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów