fbpx

Vivid Money: darmowe konto w aplikacji, 5 euro premii w programie poleceń oraz do 10% moneyback

Nudzą Was już kolejne promocje bankowe, w których coraz trudniej o premię, a okresy karencji wykluczają kolejnych uczestników na długie lata? W takim razie mam ciekawą alternatywę, która trafiła do nas z zachodniej granicy. Vivid Money to kolejny portfel elektroniczny, który pozwala przechowywać środki, wykonywać przelewy, płacić kartą (również z wykorzystaniem Google Pay) oraz wypłacać środki z bankomatów. Vivid Money zapewnia rachunek bankowy w walucie euro, prowadzony przez solarisBank, czyli niemiecki bank z licencją oraz ochroną depozytów do 100.000 euro (ten sam bank, który prowadzi rachunki dla znanej i lubianej Bitwali). Ponadto w ramach programu poleceń otrzymacie 5 euro premii na start za założenie konta i wykonanie 1 transakcji. Konto zakłada się w pełni online – bez wychodzenia z domu! 

Vivid Money zapewnia darmowe prowadzenie konta, metalową kartę debetową (w tym także wirtualną), przelewy SEPA oraz bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów. W ramach aplikacji możecie założyć kilkadziesiąt kont walutowych oraz korzystać z kantoru online ze świetnymi kursami przeliczeniowymi! Do tego dochodzi 0,1% moneyback od wszystkich zakupów (przez pierwsze 3 miesiące), a także do 10% zwrotu za zakupy u wybranych partnerów – do 100 euro miesięcznie! Metalowa karta wydawana do rachunku jest przepiękna i być może to ona właśnie skusi Was do utrzymania konta w Vivid Money przez dłuższy czas. Po założeniu konta będziecie mogli zarabiać po 5 euro premii w ramach programu poleceń. Taką samą stawkę otrzymają również osoby przez Was polecone. Pogromca Revoluta? Na to wychodzi. Cóż, z takich promocji trzeba korzystać!

Aktualizacja: Vivid Money uprościło proces weryfikacji. Aktualnie zamiast rozmowy po angielsku/niemiecku z konsultantem wystarczy przesłać zdjęcia dowodu osobistego oraz wykonać zdjęcie twarzy.

Vivid Money – krótki opis i rys historyczny

Historia Vivid Money sięga 2019 roku, czyli okresu, gdy oprocentowanie depozytów zaczęło szorować po dnie. Siedziba spółki znajduje się w Berlinie. Vivid w ramach swojej platformy chce zapewniać z jednej strony darmowe rozwiązania płatnicze, a w przyszłości dołożyć do tego ciekawe propozycje inwestycyjne. Vivid Money nie jest bankiem, lecz serwisem bankowym. Definicję serwisu bankowego możemy porównać do polskiego Inteligo, albo T-Mobile Usługi Bankowe.

Vivid Money to marka udostępniająca konto bankowe niemieckiego solarisBanku wraz z kartą płatniczą VISA. Dzięki posiadaniu licencji bankowej, wasze środki gwarantowane są przez niemiecki odpowiednik Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty 100.000 euro. Ponadto zastosowanie tutaj mają wszelkie wymagania stosowane wobec banków zarówno pod względem bezpieczeństwa płatności, jak i ochrony danych osobowych.

Vivid Money działa na bardzo podobnej zasadzie co opisywana jakiś czas temu Bitwala. W obu przypadkach są to marki, za którymi stoi solarisBank. Ewidentnie Vivid Money jest silnym konkurentem Revoluta, zapewniającym tańsze rozwiązania oraz korzystny program poleceń.


Vivid Money – bezpieczeństwo gwarantowane

Konto Vivid Money – szczegóły

 • 0 zł za założenie konta,
 • 0 zł za prowadzenie konta – bezwarunkowo,
 • 0 zł za otwarcie kolejnych subkont w dowolnej walucie – z osobnymi numerami IBAN,
 • 0 zł za wydanie i dostawę metalowej karty VISA,
 • 0 zł za użytkowanie karty – bezwarunkowo,
 • darmowe przelewy walutowe SEPA w walucie euro,
 • darmowe wypłaty gotówki z bankomatów na całym świecie (do równowartości 200 euro),
 • płatności w walucie obcej (innej niż waluta euro) po kursach międzybankowych z dopuszczalną niewielką marżą (bez limitów) – tutaj sposób wyliczania kursów,
 • darmowa funkcja dzielenia płatności między znajomymi,
 • dostęp do Google Pay,
 • możliwość zarządzania subskrypcjami (typu Netflix, Spotify),
 • szczegóły w Tabeli Opłat i Prowizji.

Jeśli konto nie przypadnie Wam do gustu, możecie je zamknąć poprzez kontakt z supportem w ramach aplikacji mobilnej lub wysyłkę stosownego SMS-a.

Karta metalowa na start za darmo

Dotychczasowo karty metalowe skierowane były wyłącznie do klientów Private Banking'u. Dzięki Vivid Money możecie poczuć się niczym milionerzy, ponieważ metalowa karta wydawana jest za darmo. Karta prezentuje się fantastycznie. Na awersie jest tylko logo vivid oraz organizacji VISA, dzięki czemu bez obaw możecie wrzucać zdjęcia wykonane z kartą do mediów społecznościowych.

Przedstawiony powyżej cennik dotyczy opcji Vivid Standard. Dostępne jest również opcja Vivid Prime, której miesięczny koszt to 9,99 euro. Opcja ta zapewnia dostęp do większej liczby walut, umożliwia darmowe wypłaty z bankomatów dla wyższych limitów (do 1000 euro) oraz gwarantuje ciekawe zwroty w ramach usługi cashback. Co ważne, przez pierwsze 3 miesiące za darmo będziecie korzystali właśnie z usługi Vivid Prime. Później aplikacja zapyta Was, czy chcecie nadal korzystać z opcji Prime. Jeśli nie – wówczas automatycznie zostaniecie przeniesieni do wersji Standard. Mimo obniżenia planu, nadal będziecie mogli korzystać z metalowej karty VISA – tutaj potwierdzenie tego faktu. Natomiast porównanie obu planów znajdziecie pod tym linkiem.

Po założeniu głównego portfela w walucie euro, możecie następnie założyć portfel w kilkudziesięciu innych walutach świata (podobnie jak w Revolucie). Oczywiście dostępny jest tu również portfel w Polskim Złotym. W tym celu wchodzicie w Main pocket, następnie Add oraz wybieracie walutę PLN. Vivid Money spełnia w ten sposób również rolę kantoru online z bardzo korzystnymi kursami (są to kursy międzybankowe z niewielką marżą). Natomiast dodana do konta karta stanowi kartę wielowalutową. Oznacza to, iż karta rozpoznaje walutę transakcji i pobiera środki z konta w danej walucie. Przykładowo, płacąc kartą w Polsce, w pierwszej kolejności nastąpi próba pobrania środków z konta złotówkowego. Dopiero w przypadku braku odpowiednich środków, nastąpi pobranie środków z konta w walucie euro i ich przewalutowanie po kursie międzybankowym z niewielką marżą.

Co ciekawe, każde kolejne otwarte subkonto ma swój osobny numer IBAN. Za ich pośrednictwem możecie odkładać środki na konkretne cele, na przykład podróż marzeń, albo upragniony rower.

Do 100 euro zwrotu za płatności kartą!

W Vivid Money możecie zarabiać nie tylko w ramach programu poleceń, ale również dzięki bardzo korzystnemu programowi cashback. Największe korzyści czekają dla użytkowników pakietu Vivid Prime. Jak wiecie z poprzedniego artykułu, przez pierwsze 3 miesiące korzystacie gratis z podwyższonego pakietu, dlatego warto maksymalnie wykorzystać dostępny cashback. Dla planu Vivid Prime ma on następujące wartości:

 • 0,1% zwrotu od wszystkich płatności kartą,
 • 1% zwrotu za płatności kartą poza Europą,
 • 3% zwrotu za płatności kartą w restauracjach poza Europą,
 • do 10% zwrotu u wybranych partnerów,
 • do 10% zwrotu w ramach specjalnych ofert (między innymi Lidl, Aldi, FlixBus).

Maksymalny miesięczny cashback dla planu Vivid Prime to 100 euro. W przypadku planu Vivid Standard będziecie mogli zarabiać maksymalnie 20 euro. Jednak dla planu podstawowego, zwroty będą naliczane jedynie w przypadku wybranych (dedykowanych) ofert oraz programu Champion (dotyczy on wybranych restauracji). Więcej informacji na temat dostępnych zwrotów znajdziecie tutaj.

Jak założyć konto w Vivid Money?

Do założenia konta w Vivid Money wystarczy Wam sam dowód osobisty lub paszport.

Wniosek o konto Vivid Money możecie zacząć składać od razu na smartfonie lub rozpocząć proces na komputerze, by później dokończyć go już na smartfonie. Osobiście wniosek o konto w Vivid Money zacząłem wypełniać na komputerze, tak by móc pokazać Wam na wygodnych screenach, jakie kroki należy wykonać. Zatem do dzieła!

Po kliknięciu w link na dedykowanej stronie promocji, pojawi Wam się informacja o uczestnictwie w promocji z 20 5 euro premii oraz prośba o wpisanie adresu e-mail. Z doświadczenia polecam użyć poczty Gmail. W przypadku korzystania z kont pocztowych typu Onet lub Interia, polecenie może nie zaczytać się prawidłowo i niezbędna będzie reklamacja. Po co sobie zatem utrudniać 🙂

Vivid Money – 5 euro premii na start

Następnie otrzymacie wiadomość mailową z prośbą o potwierdzenie adresu e-mail poprzez kliknięcie Claim your gift. W ten sposób powrócicie na stronę Vivid Money – w tym miejscu kliknijcie Open your free account.

Teraz podajcie ten sam adres mailowy co wcześniej (przypominam – najlepiej w poczcie Gmail). Otrzymacie na niego link do pobrania aplikacji mobilnej. Zatem dalszy proces odbędzie się już po pobraniu aplikacji. Aplikacja dostępna jest zarówno na Androida, jak i iOS.

Po kliknięciu w mailu Get the Vivid app i pobraniu aplikacji, możemy przejść do wypełniania wniosku. Podczas uzupełniania pól – nie używajcie polskich znaków. Po kliknięciu Get started, na kolejnych stronach zostaniecie poproszeni o podanie danych osobistych, kolejno: adres e-mail, numer telefonu (z polskim kierunkowym), kraj zamieszkania, obywatelstwo, imię i nazwisko, kraj i datę urodzenia oraz tytuł (Ms. – pani lub Mr. – pan).

Następnie zostaniecie zapytani, czy jesteście podatnikami w USA Should you pay taxes in US? Ja w tym przypadku wybieram opcję „No, I'm not tax liable in the US”. Kolejny krok to podanie numeru podatkowego. W naszym przypadku jest to numer PESEL. Możecie podać go od razu, klikając Add now. Ewentualnie możecie odłożyć to działanie nawet do 90 dni, klikając Later. Być może do tego czasu zdążycie już zamknąć konto w Vivid Money. Kolejny krok to occupation – czyli wasza sytuacja zawodowa. Zapewne większość z Was wybierze opcję employed – zatrudniony, Self employed – samozatrudniony, Freelancer, Management albo Student.

Na następnej stronie podajcie adres, na który (za darmo) ma zostać przesłana karta płatnicza. System zasugeruje wygodną mapkę, ale już na kolejnej stronie pojawi się standardowy formularz do wpisania poprawnego adresu. Wiadomo, mapka jest nieprecyzyjna 😉 Dalej mamy zgody, czyli Terms & Conditions. Dla pewności zaznaczam wszystkie pięć i przechodzę dalej. Co prawda, system przepuściłby mnie po zaznaczeniu 3 pierwszych zgód, ale nie mam 100% pewności, czy to wystarczy do uczestnictwa w promocji. A niech już mają, skoro tyle dają 😉

Na następnym ekranie potwierdzam, iż konto zakładam dla samego siebie. Po kliknięciu Yes, możemy przejść do weryfikacji.

Weryfikacja – krok po kroku

Aktualnie Vivid Money nie wymaga już wideoweryfikacji w języku angielskim lub niemieckim. To spore ułatwienie dla wielu osób, które zastanawiały się nad założeniem konta z premią. Aktualnie wystarczy sama fotoweryfikacja. Tak jak w innych bankach i fintechach, polega ona na wykonaniu telefonem zdjęcia dowodu osobistego, a następnie zdjęcia twarzy (słynne selfie). W ciągu 24 godzin Vivid Money zweryfikuje wprowadzone dane i aktywuje wasze konto. Jeśli zaś weryfikacja przez selfie się nie powiedzie, wówczas możecie skorzystać ze standardowej wideoweryfikacji. Proces ten opisuję poniżej.

Wideoweryfikacja w praktyce

Proces wideoweryfikacji jest bardzo prosty. Wymaga ultra podstaw języka angielskiego, dosłownie na poziomie 1 klasy Szkoły Podstawowej. Ba, nawet bez tego sobie poradzicie, stosując moje poniższe wskazówki. Proces weryfikacji odbywa się poprzez znany system IDnow, stosowany między innymi przez aplikacje Bitwala oraz Bison, o których pisałem już na blogu. W tym przypadku nie musicie jednak pobierać osobnej aplikacji IDnow, ponieważ całość odbywa się w ramach aplikacji Vivid Money. Ponadto konsultanci starają się pokazać, jakie czynności należy wykonać (na przykład przysunąć do kamery dowód osobisty lub poruszać hologramem).

Połączenie z konsultantem może odbyć się natychmiastowo lub po pewnym okresie oczekiwania. Osobiście czekałem około 10-15 minut. Z moich informacji wynika, iż konsultanci dostępni są od godziny 6 rano aż do północy. W czasie oczekiwania warto porobić coś innego, a smartfona wraz z dowodem osobistym trzymać pod ręką. Odradzam jedynie mycie naczyń, bo możemy zachlapać smartfona 😉 Niestety system nie pokazuje za ile minut nastąpi połączenie, zatem trzeba grzecznie poczekać. Bo warto 🙂

Cała rozmowa jest bardzo krótka i potrwa 1-2 minuty. Najpierw konsultant zapyta czy wolicie język angielski, czy też niemiecki. Następnie rozmowa składa się dosłownie z kilku pytań/kwestii, a mianowicie:

 • Na początek konsultant spyta, czy potwierdzacie chęć otwarcia konta w Vivid Money. Ja odpowiedziałem tutaj Yes, I confirm, I want open account in Vivid Money.
 • Następnie konsultant poprosi Was o przedstawienie się (imię i nazwisko).
 • Dalej pokażcie swoją twarz do kamery, by konsultant wykonał Wam zdjęcie.
 • Teraz konsultant poprosi Was (a przy okazji pokaże na sobie), abyście pomachali ręką przed swoją twarzą.
 • Następnie konsultant wykona zdjęcie waszego dowodu osobistego (z przodu).
 • Kolejny krok to pokazanie hologramu w prawym górnym rogu dowodu i pomachanie nim w górę i w dół. Dodatkowo konsultant poprosi o pokazanie godła w lewym górnym rogu i wskazanie go palcem.
 • Po zweryfikowaniu hologramów, konsultant wykona zdjęcie z tyłu dowodu.
 • Dalej, konsultant poprosi o podanie Waszej daty urodzenia oraz przeliterowanie serii i numeru dowodu. Jeśli Wasz angielski jest słaby lub się stresujecie (choć nie ma czym), możecie to sobie rozpisać na kartce.
 • Na koniec otrzymacie kod SMS, który aplikacja pobierze sama lub wpiszecie go ręcznie. Po zatwierdzeniu kodu, konsultant powie Wam Bye, bye 😉

Pozytywna weryfikacja 🙂

Nie bolało! Po pozytywnej weryfikacji, ustalcie hasło/numer PIN do logowania w aplikacji. Na koniec otrzymacie info o tym, że metalowa karta Vivid Money dotrze do Was w ciągu 3 dni. Po aktywacji, aplikacja zaproponuje doładowanie portfela. Możecie wybrać Top-up, jeśli chcecie zrobić to od razu lub Skip, jeżeli wolicie zrobić to później.

Doładowanie konta w Vivid Money

Jeśli nie doładowaliście konta od razu, opcja ta dostępna jest po wejściu w portfel główny Main pocket i wybranie opcji Add money. Pomimo, że w celu zdobycia premii wystarczy doładowanie na 20 euro, zawsze warto zrobić pewną górkę (szczególnie, gdy środki mają być przewalutowane). Wpłata 20 euro i ich późniejsza wypłata jest trochę creepy 😉

Na chwilę obecną, Vivid Money udostępnia dwie formy doładowania konta. Pierwsza to przelew tradycyjny, druga zaś to doładowanie od innego członka Vivid Money. Osobiście wybrałem pierwszą opcję i doładowałem konto przelewem z Bitwali. Jako, że w obu przypadkach konto prowadzone jest przez solarisBank, środki zostały zaksięgowane w ciągu paru godzin. Jeśli nie macie jeszcze konta w Bitwali, przypominam o promocji z 15 euro premii na start. Według informacji podanych w aplikacji, przelew powinien dotrzeć w przeciągu maksymalnie 1 dnia roboczego.

Konto możecie też doładować z konta walutowego w dowolnym banku, innego fintechu typu Revolut albo Monese, kantoru walutowego (tu polecam Kantor Walutowy Alior Banku z 50 zł premii na start), a nawet ze zwykłego konta złotówkowego. W ostatnim przypadku nastąpi jednak średnio-korzystne przewalutowanie, więc ostateczna premia będzie nieco uszczuplona.

Odbiór 20 5 euro premii na start

Aby odebrać premię, wystarczy, że wykonacie co najmniej jedną transakcję kartą na kwotę co najmniej 20 euro. Oznacza to, że jednorazowo płatność musi opiewać właśnie na 20 euro lub więcej (przykładowo dwie transakcje po 10 euro nie zapewnią bonusu). Może to być zakup w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Niestety doładowania e-portmonetek typu Revolut/Monese nie zapewnią spełnienia warunków, muszą to być realne transakcje. Najlepiej doładować konto w Vivid Money, przewalutować środki na złotówki wewnątrz aplikacji po atrakcyjnym kursie i zrobić zakupy na co najmniej 90 zł (zakładając, że kurs euro to 4,50 zł). Aby wykonać płatność, nie musicie czekać na dostawę karty fizycznej. W tym celu możecie użyć karty wirtualnej, której dane znajdziecie w zakładce Main pocket, następnie Linked cards i Card details. Tam też znajdziecie pełny numer karty, datę jej ważności oraz kod CVV, czyli wszystkie dane niezbędne do płatności online. Na wykonanie wymaganej płatności macie czas w ciągu 30 dni od momentu otwarcia konta w Vivid Money. Na wypłatę bonusów, Vivid ma 7 dni od momentu spełnienia warunków.

Środki otrzymacie na konto w walucie euro. Możecie je przelać przykładowo na konto w kantorze walutowym lub do polskiego banku, ewentualnie możecie je wypłacić w bankomacie, bądź wydać w sklepie. Przypominam, iż Vivid Money stosuje korzystne kursy międzybankowe EBC z dopuszczalną niewielką marżą.

Szczegóły w regulaminie programu poleceń.

Program poleceń, czyli 20 5 euro za skuteczne polecenie – bez limitu!

Polecanie serwisu Vivid Money możliwe jest zaraz po założeniu konta. Link polecający wygenerujecie po zalogowaniu w aplikacji i kliknięciu w ikonkę Rewards, a następnie 20€ for each friend you invited. Swój link znajdziecie po kliknięciu w przycisk Share link. Link polecający możecie przesyłać bezpośrednio do znajomych (na przykład mailem) lub poprzez wykorzystanie social mediów.

Od razu informuję, iż nie ma możliwości umieszczania linków polecających w komentarzach do wpisu, zarówno na blogu, jak i na profilach bloga w social mediach. Oczywiście możecie podrzucać znajomym ten artykuł jako instrukcję.

Vivid Money – program poleceń w praktyce.


Informacja o aktualnej stawce obowiązującej w programie poleceń podana jest w aplikacji mobilnej. Znajdziecie tam również warunki jakie trzeba spełnić, aby obie strony otrzymały bonus. Obecnie jest to po 20 5 euro premii dla obu stron programu za samo założenie konta.


JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

22

tysięcy
polubień

3.1

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów