Revolut: jak inwestować w akcje, kryptowaluty i metale szlachetne? Analizujemy inwestowanie w aplikacji Revolut + 3 miesiące darmowego Planu Premium (o wartości 90 zł) oraz do 120 zł bonusu ekstra

Jakiś czas temu testowałem dla Was specjalną funkcję Revoluta, czyli inwestowanie za pomocą aplikacji w akcje, kryptowaluty i metale szlachetne. Najwyższa pora, by zaktualizować informacje i sprawdzić, co zmieniło się w tej materii. Dobrym powodem do ponownego zajrzenia na platformę inwestycyjną jest pojawienie się nowego planu – Revolut Ultra. Omówimy więc po kolei dostępne opcje i narzędzia inwestycyjne dostępne dla użytkowników, zarówno korzystających z Revoluta bez opłat, jak i tych abonamentowych. Zahaczymy również o kwestie związane z prowizjami, limitami i ograniczeniami. Z pewnością tezą na dziś może być stwierdzenie, iż inwestowanie za pośrednictwem Revoluta może być dobrą opcją dla osób początkujących – ze względu na prostotę działania aplikacji oraz niski próg wejścia (od równowartości 1 dolara). Na koniec mam dla Was promocję na start – 3 miesiące darmowego Planu Premium o wartości 90 zł. Ponadto cały czas możecie odebrać za darmo swój zestaw kryptowalut o wartości nawet 120 zł. Dzięki temu przetestujecie funkcję inwestowania na żywym organizmie, a przy okazji zdobędziecie solidne bonusy.

Kto może inwestować w Revolut? 

Dostęp do akcji, kryptowalut oraz metali szlachetnych jest dostępny dla każdego posiadacza aktywnego konta niezależnie od planu, z którego korzysta. Różnice pomiędzy darmowym Revolut Standard a planami Plus, Premium i Metal oraz nowym Revolut Ultra leżą jednak w wartości prowizji i opłat za obrót aktywami. Zasady są proste – im wyższy plan – tym niższe opłaty. Te jednak, nawet w darmowej opcji, nie powinny przytłaczać. Poszczególne koszty omówię jednak w każdym z akapitów osobno. 

Revolut: jak inwestować w akcje?

Użytkownicy Revoluta mogą inwestować w akcje spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie. Do Waszej dyspozycji będzie więc bogate portfolio udziałów takich gigantów jak Google, Microsoft, Amazon czy Netflix. Co ważne, w przeciwieństwie do inwestowania na giełdzie bezpośrednio, w przypadku aplikacji Revolut możecie kupować tak zwane akcje ułamkowe, czyli jedynie część pojedynczych udziałów. Przykładowo: choć jedna akcja Tesli kosztuje obecnie ponad 250 dolarów, jako inwestorzy w Revolut możecie kupić udziały za 50, 20 czy 6 dolarów. Niewielki budżet nie wyklucza więc dywersyfikacji portfela. Minimalna potrzebna do rozpoczęcia tej zabawy kwota to tylko 1 dolar. Revolut może więc stać się dobrym poligonem doświadczalnym dla początkujących adeptów trudnej sztuki inwestowania 🙂

Revolut: jak inwestować w popularne akcje giełdowe?

Dostępne akcje są grupowane według wielu różnych kryteriów – na przykład na podstawie branż, w których działają. Do wyboru są między innymi następujące kategorie: technologia, dobra luksusowe, przemysł, finanse i wiele innych.

Kategorie akcji w Revolut

Łącznie w Revolut dostępnych jest już ponad 1000 spółek – zarówno tych najpopularniejszych, jak i bardziej niszowych. Warto też wspomnieć, iż Revolut nie jest domem maklerskim. Transakcje realizowane są za pośrednictwem brokera DriveWealth LLC w imieniu użytkowników Revoluta. Umowę z brokerem zawieracie podczas uruchamiania opcji inwestowania w aplikacji mobilnej. Tutaj przeczytacie nieco więcej o współpracy Revoluta z DriveWealth. Handel akcjami odbywa się w godzinach otwarcia giełdy w USA, chociaż zlecenia oczekujące możecie również składać poza godzinami funkcjonowania NASDAQ oraz New York Stock Exchange.

Osoby zainteresowane inwestowaniem w fundusze ETF powinny zajrzeć do zakładki Akcje (Revolut póki co nie stworzył oddzielnej zakładki dla tych funduszy). Od maja 2023 roku platforma udostępniła ten rodzaj aktywów klientom z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (a więc również Polakom). Wcześniej dostęp do ETF-ów mieli tylko klienci z USA. Na ich omówienie przyjdzie jeszcze czas w oddzielnym artykule.

Tutaj instrukcja jak odebrać Bonus

Jak kupić akcje w Revolut?

Żeby zacząć inwestować na giełdzie, powinniście przejść do zakładki Akcje już po zalogowaniu się w aplikacji, a następnie zasilić swój portfel inwestycyjny. Potrzebne będą Wam do tego dolary amerykańskie – transakcje giełdowe realizowane są wyłącznie w tej walucie. Revolut może jednak przewalutować Wasze środki również z portfela prowadzonego w PLN. Nie ma więc konieczności wcześniejszej wymiany. O korzystnych przewalutowaniach Revoluta rozpisywałem się już w poprzednich artykułach. Dzięki temu nie będziecie stratni na spread'zie w przypadku aktywnego inwestowania.

Później wystarczy kliknąć Inwestuj i wybrać jedną z dostępnych spółek. Oprócz katalogu akcji i notowań firmy do dyspozycji użytkownika jest też przegląd aktualnej prasy poświęconej spółce, historyczne dane, statystyki finansowe i wiele innych narzędzi, dzięki którym możliwe jest przeprowadzenie podstawowej analizy. Inwestowanie za pośrednictwem Revoluta uproszczone jest do minimum. Jedyne dostępne opcje to Kup/Sprzedaj. Nie możecie natomiast składać bardziej skomplikowanych zleceń, typu Stop Loss.

Doniesienia prasowe na temat spółki
Statystyki finansowe notowanej spółki w Revolut

W zakładkach poszczególnych spółek znajdziecie także oceny analityków. Wynik uśrednia opinie nawet kilkudziesięciu specjalistów. Radzę jednak podchodzić do tych podpowiedzi z rezerwą. Ani Revolut, ani tym bardziej ja nie bierzemy odpowiedzialności za Wasze decyzje 😉

Prognozowana wartość akcji Revolut

Ile to kosztuje?

Opłaty za transakcje giełdowe uzależnione są od planu, z którego korzystacie. Każdy z nich ma przewidzianą dokładną liczbę darmowych zleceń kupna/sprzedaży w miesiącu:

 • Revolut Standard – 1 transakcja,
 • Revolut Plus – 3 transakcje,
 • Revolut Premium – 5 transakcji,
 • Revolut Metal oraz Revolut Ultra – 10 transakcji.

Jeśli przekroczycie wskazane limity, pojawi się prowizja wartości 0,25% kwoty transakcji (z wyjątkiem planu Ultra, tam będzie to tylko 0,12%), jednak nie mniej niż 4 zł (w przypadku polskich użytkowników).

Revolut nalicza także comiesięczne opłaty powiernicze od przechowywanych aktywów w wysokości 0,12% w skali roku (opłata będzie pobierana cząstkowo co miesiąc z konta inwestycyjnego lub konta głównego – gdy na tym pierwszym nie ma środków).

Kupno i sprzedaż akcji odbywa się standardowo w godzinach pracy giełdy. Jeśli złożycie zlecenie poza tymi godzinami, algorytm ustawi je w kolejce i zrealizuje po rozpoczęciu handlu na rynku.

Więcej na temat opłat przeczytacie w tym miejscu.

Tutaj instrukcja jak odebrać Bonus

Revolut: jak inwestować w kryptolwauty?

Inwestowanie w kryptowaluty to kolejna z funkcjonalności popularnego Revoluta. W aplikacji możecie inwestować w 115 różnych coinów, czytać newsy ze świata krypto oraz przesyłać środki pomiędzy użytkownikami aplikacji.

Podobnie jak w przypadku akcji, kryptowaluty są pogrupowane w różnych kategoriach z uwagi na popularność czy największe dobowe wahania kursów, wzrosty i spadki.

W ramach jednej transakcji kryptowalutowej możecie wymienić maksymalnie 100.000 USD – w przypadku popularnych kryptowalut, jak BTC. Mniej znane tokeny narzucają często niższe limity (nawet 100 USD).

Najpopularniejsze kryptowaluty w Revolut
Kategorie kryptowalut w Revolut

Revolut organizuje także quizy, w których nagradza użytkowników za udzielanie prawidłowych odpowiedzi w ramach akcji Learn & Earn. Na ten moment dostępnych jest 6 quizów, które pozwolą Wam zdobyć nawet 120 zł bonusu. Udział w quizie można z powodzeniem połączyć z premią na start w postaci 3 miesięcy darmowego Planu Premium o wartości 90 zł.

Żeby handlować kryptowalutami na koncie Revolut, nie potrzebujecie zewnętrznych portfeli. Wystarczy doładowany jedną z walut tradycyjnych portfel. Po przejściu do zakładki Kryptowaluty kliknijcie przycisk Zainwestuj lub wybierzcie jedną z interesujących Was wirtualnych walut i wpiszcie odpowiednią wartość. Dzięki Revolut możecie w zaledwie kilka sekund wymienić walutę FIAT na kryptowalutę, i odwrotnie. Transakcja najpierw przejdzie w stan oczekiwania (w aplikacji), a następnie zostanie podjęta próba realizacji wymiany. Po zatwierdzeniu zlecenia na platformie cena zostanie zablokowana, a transakcja — zaktualizowana i ukończona. Możecie również składać zlecenia cykliczne na zakup kryptowalut oraz zlecenia automatycznej wymiany kryptowalut typu Limit lub Stop.

Revolut przesyła ceny z partnerskich kantorów wymiany i oblicza średnią cenę ważoną wolumenem. Jest to tak zwany kurs pochodny, który bierze pod uwagę również inne czynniki, takie jak głębokość rynku oraz jego niestabilność. Możecie otrzymywać automatyczne powiadomienia o zmianach cen kryptowalut za każdym razem, gdy cena legnie znacznej zmianie. Aby włączyć alert cenowy, przejdźcie do ustawień w sekcji Profil, a następnie w sekcji Prywatność aktywujcie Alerty zmienności cen kryptowalut.

W przypadku inwestowania w kryptowaluty za pośrednictwem Revoluta, nie otrzymujecie kluczy prywatnych. Revolut wyznaczy w Waszym imieniu zewnętrznych opiekunów, którzy zobowiązani są chronić klucze prywatne wszystkich użytkowników Revolut. W związku z tym nie ma możliwości przesyłania kryptowalut bezpośrednio do Revoluta z zewnętrznych portfeli, tak samo jak wysyłania kryptowalut zakupionych w Revolucie na zewnętrzne portfele. Jedyna możliwość to wysyłanie coinów pomiędzy użytkownikami ekosystemu Revoluta. Na szczęście Revolut pracuje już nad zmianami w tej materii, aby inwestowanie w ekspozycje na kryptowaluty zamieniło się w inwestowanie bezpośrednie.Jeśli chodzi o opłaty za kupno i sprzedaż kryptowalut, zostały one znacząco obniżone wraz z premierą Revolut Ultra – i to dla wszystkich planów. Revolut ewidentnie chce stać się bardziej konkurencyjny na tym rynku 😉 Prowizje przedstawiają się w ten sposób:

 • Revolut Standard oraz Revolut Plus – 1,49% (minimum 5,99 zł),
 • Revolut Premium i Revolut Metal – 0,99% (bez opłaty minimalnej),
 • Revolut Ultra – 0,49% (bez opłaty minimalnej).

Tutaj instrukcja jak odebrać Bonus

Revolut: jak inwestować w złoto i inne towary?

Revolut, oprócz akcji i kryptowalut pozwala inwestować także w metale szlachetne – złoto, srebro, pallad i platynę. Dostęp do tej kategorii aktywów nie jest jednak widoczny na pierwszy rzut oka. W mojej aplikacji, na górnej belce obok innych kategorii, nie znalazłem zakładki dla towarów. Konieczne było przejście do sekcji Majątek netto, rozwinięcie listy (Wyświetl wszystko) i kliknięcie Odkryj przy pozycji Towary.

Ta zakładka jest zdecydowanie najmniej rozbudowana. Ma na to wpływ niewielkie zróżnicowanie aktywów. Dostępne są bowiem cztery kruszce (a będąc bardziej precyzyjnym – certyfikaty, czyli tak zwane złoto/srebro papierowe). Jako inwestorzy zyskacie oczywiście dostęp do statystyk i niezbędnych danych oraz newsów ze świata związanych z tematem.

Towary w Revolut – metale szlachetne

W celu zakupu/sprzedaży metali szlachetnych możecie używać dowolnej obsługiwanej przez Revolut waluty FIAT (np. złotówek, euro lub dolarów), jak i kryptowaluty (np. Bitcoin). Wymiana pomiędzy metalami szlachetnymi odbywa się natychmiast po kursach Revolut.

Możecie również ustawić zlecenia typu Stop/Limit, aby automatycznie wymienić metale szlachetne po wcześniej ustalonej cenie docelowej. Co ważne, nie ma jakichkolwiek limitów związanych z wymianą metali szlachetnych. Oznacza to, że możecie dokonać wymiany już od równowartości jednego dolara. Nie obowiązuje także żaden limit górny.

Tak jak w przypadku kryptowalut, Revolut nie oferuje przenoszenia ekspozycji metali na konta spoza platformy Revolut — na przykład na zewnętrzne konto metali szlachetnych u wybranego brokera. Możecie natomiast przesyłać „papierowe” złoto lub srebro pomiędzy do lub od innych użytkowników aplikacji. Oczywiście nie ma również możliwości otrzymania sztabek, czy monet bulionowych w formie fizycznej 🙂


Statystyki i newsy inwestycyjne w Revolut
Złoto i srebro oraz inne surowce w Revolut

Oferty kupna lub sprzedaży oparte są na aktualnych kursach rynkowych. Cena odzwierciedla wartość rynkową 1 uncji trojańskiej (jest to standardowa jednostka miary metali szlachetnych i odpowiada około 31,1 gramom), notowanej na Londyńskiej Giełdzie Towarotwej. Obrót towarami obarczony jest prowizją doliczaną do kursu rynkowego i zależną od planu, z którego korzystacie:

 • Revolut Standard i Revolut Plus – 1,99%,
 • Premium, Metal i Revolut Ultra – 1,49%.

  Minimalna opłata to 6 zł.

Jak Revolut przechowuje metale szlachetne? Czy każda osoba ma przypisany swój prywatny sejf?

Revolut obecnie nie przypisuje indywidualnych kont metali szlachetnych. Metale szlachetne po zakupie są bezpiecznie przechowywane na koncie „połączonym” u zaufanego partnera Revoluta. Revolut prowadzi własną wewnętrzną księgowość i zapisuje informacje o zasobach swoich użytkowników, które są widoczne w aplikacji mobilnej.

Inwestowanie w Revolut, a kwestie podatkowe

Na sam koniec wspomnę tylko to, co pewnie i tak już wiecie. Ze wszystkich zysków i strat wynikających z Waszych inwestycji na platformie Revolut powinniście wyspowiadać się przed urzędem skarbowym. W internecie nie brakuje opracowań na ten temat. Revolut nie wystawi Wam formularza PIT-8C, tak jak ma to miejsce w przypadku domu maklerskiego. Musicie tutaj zastosować tak zwane samoopodatkowanie. W przypadku większych kwot sugeruję jednak konsultację z profesjonalnym doradcą podatkowym lub skorzystanie z portali branżowych 😉

Revolut – pozostałe wpisy

To nie pierwszy raz, gdy omawiam na blogu nowości od Revoluta. Jeśli więc interesują Was inne kwestie związane z tą platformą, informacje znajdziecie w tych artykułach:JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów