fbpx

Ranking kont oszczędnościowych – Lipiec 2024. Stopy procentowe w miejscu. Gdzie ulokować oszczędności?

Lipcowe posiedzenie RPP zaowocowało utrzymaniem stóp procentowych. Stopa referencyjna NBP wynosi więc nadal (od października 2023 roku) 5,75%. Mimo osiągnięcia celu inflacyjnego jest jeszcze za wcześnie na świętowanie, a sytuacja może się jeszcze diametralnie zmienić o czym ostrzegają eksperci. Utrzymanie stóp procentowych ma więc być skutecznym środkiem zaradczym. Prawdopodobnie aktualne stopy procentowe zostaną utrzymane nawet do końca tego roku. Co by się nie działo, Ranking Kont Oszczędnościowych pozostaje na posterunku. Znajdziecie tutaj zawsze najlepsze oferty kont oszczędnościowych na rynku 😉


I miejsce – konto oszczędnościowe Moje Cele mBanku – 7,5%

W ramach trwającej obecnie promocji eKonta do usług uczestnicy mogą także otworzyć konto do regularnego oszczędzania Moje cele z preferencyjnym oprocentowaniem. Do Waszej dyspozycji będzie rachunek na 7,5% lub 5,5% w skali roku dla kwoty do 25.000 zł. Wartość oprocentowania zależy od sposobu założenia konta. Wyższa stawka dotyczy osób, które zdecydują się na założenie konta metodą „na selfie” lub przy użyciu e-dowodu osobistego. Pozostali użytkownicy będą musieli zadowolić się oprocentowaniem 5,5% w skali roku. Środki ponad limit 25.000 zł zapracują standardowo, czyli na 0,5% w skali roku.

ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł7,5%25.000 zł 3 miesiące

Aktualna promocja eKonto do usług z 560 zł premii oraz 310 zł bonusu za regularne inwestowanie + 7,5% na koncie oszczędnościowym

Duży limit i bardzo wysoka premia na start w promocji konta osobistego!


II miejsce – Konto Oszczędnościowe – Bank Citi Handlowy – 7,2%

Promocyjna oferta banku Citi Handlowy kierowana jest do osób, które oprócz Konta Oszczędnościowego założą także osobiste CitiKonto wraz z darmową kartą debetową. Specjalne oprocentowanie na Koncie Oszczędnościowym będzie naliczane pod warunkiem, że w każdym z 4 kolejnych miesięcy po założeniu CitiKonta:

 • zapewnicie wpływy na rachunek na łączną kwotę co najmniej 2000 zł,
 • wykonacie płatności bezgotówkowe kartą lub wydanym do niej nośnikiem zbliżeniowym na łączną kwotę co najmniej 300 zł (w każdym miesiącu).

Oprocentowanie będzie obowiązywać przez 4 kolejne miesiące kalendarzowe. W każdym miesiącu, w którym spełnicie powyższe warunki, oprocentowanie Waszych środków będzie wynosiło 7,2% w skali roku.

Szczegółów szukajcie w dedykowanym artykule.

ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł7,2%100.000 zł4 miesiące

Aktualna promocja – Citi Handlowy: 300 zł premii na start + 7,2% w skali roku dla kwoty do 100.000 zł dla nowych użytkowników bezwarunkowo darmowego konta osobistego!

⚡ Najwyższe oprocentowanie na rynku!


III miejsce – konto oszczędnościowe VeloBank – 7%

Elastyczne Konto Oszczędnościowe VeloBanku to obecnie jeden z najciekawszych produktów depozytowych na rynku. Wysokie jak na konto oszczędnościowe oprocentowanie oraz wysokie limity wpłat to jego zdecydowane zalety. Kapitalizacja odsetek odbywa się raz w miesiącu. Raz w miesiącu możecie też wykonać jedną wypłatę na dowolne konto z rachunku oszczędnościowego bez żadnych opłat. Wszelkie operacje na koncie nie skutkują utratą wypracowanych odsetek.

Preferencyjne oprocentowanie 7% w skali roku obowiązuje przez okres 3 miesięcy (92 dni) i jest limitowane do kwoty 100.000 zł. Nadwyżka powyżej 100.000 zł aż do kwoty 400.000 zł będzie z kolei oprocentowana na 6,3% w skali roku.


ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł7%/6,3%100.000 zł/400.000 zł92 dni

Aktualna promocja – Elastyczne Konto Oszczędnościowe VeloBank: 7% w skali roku dla kwoty do 100.000 zł (i 6,3% w skali roku dla nadwyżki) + 650 zł premii na start!

Darmowa wypłata co miesiąc i brak utraty odsetek!


IV miejsce – Konto Oszczędnościowe Nest Bank – 7,1%

Główne parametry rachunku dobrze wpisują się w wartości wyznawane przez markę: konto oszczędnościowe ma bardzo dobre warunki, jest proste w obsłudze, darmowe i dostępne w pełni online. Preferencyjne oprocentowanie w wysokości 7,1% w skali roku obowiązuje dla kwoty do 100.000 zł (nadwyżka będzie oprocentowana na 2,5% w skali roku do kwoty 400.000 zł). Okres trwania preferencyjnego oprocentowania wynosi 90 dni pod warunkiem aktywnego korzystania z Nest Konta lub BIZnest Konta w przypadku przedsiębiorców. Aktywne korzystanie oznacza w tym przypadku spełnianie konkretnych warunków:

 • zapewnianie wpływów na konto w wysokości co najmniej 2000 zł (konto osobiste) lub 5000 zł (konto firmowe),
 • wykonywanie 3 dowolnych transakcji spośród: płatności BLIK, operacji kartą, przelewów (z wyłączeniem przelewów między własnymi rachunkami w Nest Banku).

Dostępne w Nest Banku depozyty omówiliśmy w dedykowanym artykule.

Szczegółów szukajcie w Tabeli oprocentowania oraz Dokumencie dotyczącym opłat.

ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł7,1%100.000 zł90 dni

Aktualna promocja – Nest Bank: nawet 600 zł premii na start + Lokata Witaj na 7,1% (do 25.000 zł) oraz konto oszczędnościowe na 7,1% (do 100.000 zł)

Promocja alternatywna – program poleceń Nest Profit z 100 zł premii dla obu stron

⚡ Wysoka kwota depozytu!


V miejsce – konto oszczędnościowe Banku Pekao – 7%

bank pekao logo

W Banku Pekao znajdziecie konto oszczędnościowe, którego limit kwotowy wynosi aż 100.000 zł. Preferencyjne oprocentowanie o wartości 7% w skali roku obowiązuje przez 152 dni (5 miesięcy) od momentu zawarcia umowy o konto oszczędnościowe. Nadwyżki ponad tę kwotę zostaną objęte standardowym oprocentowaniem wynikającym aktualnie z tabeli banku.


ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł7%100.000 zł 5 miesięcy

Aktualna promocja –  Bank Pekao: 200 zł premii na start, 200 zł bonusu za konto dziecka oraz 7% w skali roku dla kwoty do 100.000 zł na koncie oszczędnościowym

Wysoki limit, proste zasady i łatwa premia na start w promocji konta osobistego


VI miejsce – Konto Mega Oszczędnościowe Alior Bank – 7%

Wasze oszczędności mogą zyskać nawet 7% w skali roku z limitem dla kwoty do 100.000 zł, a preferencyjne oprocentowanie będzie obowiązywać przez 4 miesiące, licząc od dnia zaksięgowania na rachunku nowych środków.

Dużą zaletą omawianego konta jest elastyczność. Swoje środki możecie swobodnie i bez ograniczeń przemieszczać pomiędzy kontem osobistym w Alior Banku, a otwartym tam kontem oszczędnościowym.

Wypłata środków – zarówno na konto w tym samym, jak i innym banku – nie wiąże się z utratą wypracowanych odsetek. Te zaś kapitalizowane są na koniec każdego miesiąca kalendarzowego.Po zakończeniu okresu promocyjnego oprocentowanie wróci do standardowej stawki, zgodnej z obowiązującą tabelą oprocentowania.


ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł7%100.000 zł4 miesiące

Aktualna promocja – Konto Mega Oszczędnościowe Alior Bank: 7% w skali roku dla kwoty do 100.000 zł i nawet 940 zł premii w promocji konta osobistego!

⚡ Wysoka kwota depozytu!


VII miejsce – konto oszczędnościowe Citigold – Bank Citi Handlowy– 6,8%

Konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 6,8% w skali roku to rodzaj premii dla nowych klientów konta Citigold, czyli rachunku segmentu premium dla osób o dużych oszczędnościach. Maksymalna kwota środków zgromadzonych na koncie i objętych tym atrakcyjnym oprocentowaniem wynosi aż 200.000 zł.

Oferta jest ograniczona – może z niej skorzystać 300. pierwszych klientów, którzy zdecydują się otworzyć rachunek oszczędnościowy wraz z kontem Citigold w banku.


Obowiązkowe konto osobiste?OprocentowanieDo kwotyOkres
Tak6,8%200.000 zł6 miesięcy


Aktualna promocja – Konto Citigold: 6,8% w skali roku na koncie oszczędnościowym dla kwoty do 200.000 zł. Darmowe saloniki lotniskowe i świetne rozwiązania dla podróżników


VIII miejsce – konto oszczędnościowe Banku Millennium – 6%

bank millennium logo

Konto oszczędnościowe Millennium Profit to prosty rachunek z jednym wariantem czasowym i oprocentowaniem na poziomie 3% lub nawet 6% w skali roku. Jaki jest warunek otrzymania wyższego oprocentowania? Ta opcja jest zarezerwowana dla osób, które oprócz wpłaty nowych środków na konto, wykonają także 5 płatności kartą lub BLIKiem (z konta osobistego).

Okres obowiązywania preferencyjnego oprocentowania to 90 dni, licząc od chwili zasilenia. Po okresie promocji, konto oprocentowane jest według standardowych zasad.

Szczegółów szukajcie w regulaminie promocji oraz w Cenniku usług.

ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 złdo 6%100.000 zł90 dni

Aktualna promocja – Konto Millennium 360° z 600 zł rekordowej premii na start + 6% w skali roku na koncie oszczędnościowym (do 100.000 zł) + 280 zł premii w promocji Konta 360° Junior!

Wysoka premia za otwarcie darmowego konta osobistego!


IX miejsce – konto oszczędnościowe ING Bank Śląski – 6%

W ramach dwóch promocji konta oszczędnościowego ING Banku Śląskiego uzyskacie 6% w skali roku dla kwoty do 400.000 zł. Okres obowiązywania promocyjnego oprocentowania w obu przypadkach to 3 miesiące. Rachunek oszczędnościowy otworzycie w swojej bankowości elektronicznej. Jeśli nie macie konta osobistego w ING Banku Śląskim, możecie skorzystać z trwającej aktualnie promocji i zdobyć dodatkową premię na start!

ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł6%400.000 zł (2 konta z limitem do kwoty 200.000 zł każde)3 miesiące

Aktualna promocja – ING Bank Śląski: rekordowe 500 zł premii za założenie Konta Direct (dla osób w wieku 26+) + 300 zł bonusu za regularne inwestowanie

Alternatywna promocja ING Bank Śląski: Konto Mobi (dla osób w wieku od 18 do 26 lat) z 500 zł premii na start + 300 zł bonusu za regularne inwestowanie

Wysokie oprocentowanie rachunku dla nowych i obecnych klientów!


X miejsce – Konto Oszczędnościowe Start – Raiffeisen Digital Bank – 5,1%

Tym, co przyciąga do Raiffeisen Digital Banku wielu nowych klientów, jest solidnie oprocentowane konto oszczędnościowego. Oprocentowanie wynosi 5,1% w skali roku.

Rachunek oszczędnościowy sam w sobie nie narzuca żadnych limitów, jednak promocyjne oprocentowanie dotyczy środków do kwoty 200.000 zł. Na szczęście bank nie narzuca jakiegokolwiek minimalnego progu, dla którego obowiązuje preferencyjne oprocentowanie (jak ma to często miejsce w konkurencyjnych ofertach). W związku z tym ze świetnego oprocentowania skorzystają nawet te osoby, które dopiero zaczynają oszczędzać, ponieważ będzie ono naliczane już od pierwszej złotówki.

Szczegółową analizę znajdziecie na dedykowanej stronie banku.ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł5,1%200.000 złDo 29 września 2024 roku

Szybki i wygodny proces otwierania konta, bez wychodzenia z domu.


XI miejsce – Konto Oszczędnościowe Plus PKO BP – 5%

Konto Oszczędnościowe Plus w PKO Banku Polskim mogą założyć zarówno nowi, jak i obecni klienci. W przypadku osób posiadających już konto w PKO BP konieczne będzie jednak zapewnienie wpłaty tak zwanych nowych środków. Rachunek oszczędnościowy nie wymaga jednak posiadania konta osobistego. Oprocentowanie rachunku w ramach promocji wynosi 5% w skali roku dla kwoty do 250.000 zł i obowiązuje przez 90 dni. Odsetki są naliczane każdego dnia, jednak ich uznanie na rachunku następuje na koniec każdego miesiąca kalendarzowego.

Wpłacając nowe środki, będziecie mogli oczywiście korzystać również z kolejnych edycji promocji, jednak z zachowaniem zasady, że podwyższone oprocentowanie na koncie można otrzymać tylko wtedy, gdy zakończy się okres poprzedniej edycji promocji, w której braliście udział. Otwarcie i prowadzenie Konta Oszczędnościowego Plus jest darmowe. Darmowy jest też pierwszy przelew w miesiącu (bez znaczenia, czy jest to przelew wewnętrzny czy zewnętrzny). Każdy kolejny będzie kosztował 9,99 zł. Wypłacanie środków nie powoduje oczywiście utraty odsetek (choć koszt przelewu może „przejeść” zysk, dlatego warto powstrzymać się od wypłacania środków częściej niż raz w miesiącu).

ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł5%250.000 zł90 dni

Aktualna promocja – PKO BP: Konto Oszczędnościowe Plus bez zakładania konta osobistego z oprocentowaniem 5% w skali roku dla kwoty do 250.000 zł!

⚡ Wysokie oprocentowanie bez konta osobistego!Ranking kont oszczędnościowych 2024 bloga JakDorobic.pl

Ranking kont oszczędnościowych bloga JakDorobic.pl to stale aktualizowane, rzetelne zestawienie najlepszych kont oszczędnościowych w walucie PLN na rynku. Ranking jest sprawdzany każdego dnia, dlatego jeśli widzicie tutaj jakąkolwiek propozycję – możecie być pewni, że oferta jest cały czas dostępna. Oprócz samej wartości oprocentowania oceniamy także inne elementy układanki:

 • z oferty którego banku pochodzi konto oszczędnościowe?
 • czy występują dodatkowe opłaty i prowizje?
 • czy możliwe jest uzyskanie premii na start?
 • jaka jest minimalna i maksymalna kwota depozytu oraz jak długo trwa promocja podwyższonego oprocentowania?

Dobre konto oszczędnościowe – jakie powinno być?

Dobre konto oszczędnościowe dla każdego oznacza coś innego, jednak jako najważniejsze możemy wskazać poniższe parametry.

 1. Oprocentowanie na rynkowym poziomie – im wyższe oprocentowanie, tym większe korzyści finansowe.
 2. Brak lub niskie opłaty – konto oszczędnościowe powinno mieć jak najmniejsze koszty, aby zwiększyć zysk. W przypadku niewielkich kwot, opłaty za przelewy i wypłaty potrafią stanowić nawet połowę wypracowanego oprocentowania.
 3. Dostęp do środków – konto oszczędnościowe powinno umożliwiać łatwy dostęp do oszczędności, poprzez bankowość internetową lub aplikację mobilną. Z tego też powodu najprościej jest zakładać konta oszczędnościowe tam, gdzie mamy konto osobiste, jednak mimo wygody polecam szukać najlepszych warunków.
 4. Niski próg wejścia – dla małych oszczędności, funduszy awaryjnych i innych drobnych kwot to szczególnie ważna sprawa.
 5. Wygodna aplikacja – dotyczy w zasadzie bankowości ogólnie. W dzisiejszych czasach powinniśmy wymagać od banku posiadania wygodnej i dopracowanej aplikacji. W końcu bank to nie fintech, któremu możemy sporo wybaczyć 😉

Warto porównać różne oferty kont oszczędnościowych dostępnych na rynku, aby wybrać najlepszą opcję dla siebie – w tym celu oddajemy w Wasze ręce

Konto oszczędnościowe a lokata – jakie są różnice?

Konto oszczędnościowe i lokata terminowa to dwa różne produkty finansowe, choć oba służą do oszczędzania pieniędzy. Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy, na którym możecie przechowywać swoje oszczędności i otrzymywać odsetki od zgromadzonego salda. Na koncie oszczędnościowym możliwe jest wpłacanie i wypłacanie pieniędzy w dowolnym momencie, bez utraty odsetek. Oprocentowanie konta oszczędnościowego było zwykle niższe niż oprocentowanie lokaty terminowej, jednak ostatni rok pokazał nam, że nie jest to żadna reguła.

Lokata terminowa to umowa między nami a bankiem, na mocy której wpłacamy określoną kwotę na określony czas, zazwyczaj od kilku miesięcy do kilku lat. W zamian bank obiecuje wypłacić nam określone odsetki po upływie ustalonego terminu. W przypadku lokaty terminowej nie możecie wypłacić pieniędzy przed końcem okresu, bez utraty odsetek lub poniesienia innych kosztów – to główna różnica i aspekt, który należy wziąć pod uwagę. Na lokatę powinniśmy wpłacać środki, które na pewno nie będą potrzebne w najbliższym czasie.

Czy istnieją darmowe konta oszczędnościowe?

Większość kont oszczędnościowych na rynku nie pobiera od użytkownika żadnych opłat i prowizji za założenie czy prowadzenie rachunku. Koszty, jakie mogą wystąpić, to na przykład opłata za przelewy zewnętrzne (wewnętrzne są często darmowe lub sporo tańsze). Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że konta oszczędnościowe bardzo rzadko występują jako samodzielne produkty, a najczęściej wymagają zakładania konta osobistego. Na szczęście i te produkty bardzo często nie pobierają opłat za prowadzenie lub można ich w bardzo prosty sposób uniknąć, spełniając określone warunki.

Konto oszczędnościowe na nowe środki – co to jest i na czym polega taka promocja?

W ramach takiej promocji bank zazwyczaj oferuje wyższe oprocentowanie niż standardowo na rynku dostępne, ale tylko dla nowych środków wpłacanych na konto. Oznacza to, że jeśli posiadacie już konto w tym samym banku, to nie będziecie mogli skorzystać z oferty konta oszczędnościowego na nowe środki. Powinniście również wpłacić środki na to konto z zewnętrznego źródła, a nie z innych rachunków w tym samym banku (pod uwagę bank bierze zazwyczaj wszystkie środki przechowywane w banku – także te na innych lokatach czy kontach walutowych).

Konta oszczędnościowe i lokaty na nowe środki mają oczywiście za zadanie sprowadzenie nowego kapitału do banku i uniemożliwiają nam – klientom – rotowanie środkami w celu uzyskania większych korzyści. 

W praktyce jednak wystarczy korzystać z oferty 2-3 kont oszczędnościowych i zmieniać lokację swoich środków regularnie, by cały czas „łapać się” na nowe promocje podwyższonego oprocentowania. 

Czy podatek Belki obowiązuje w przypadku kont oszczędnościowych?

Podatek Belki to potoczna nazwa podatku od zysków kapitałowych, czyli zysków osiągniętych z inwestycji, takich jak odsetki z lokat bankowych, dywidendy z akcji, zyski z funduszy inwestycyjnych, obligacji czy innych instrumentów finansowych.

Podatek Belki wynosi obecnie 19% i pobierany jest automatycznie przez bank lub instytucję finansową, z której pochodzą dochody kapitałowe. 

Podatkiem Belki objęte są także konta oszczędnościowe i tradycyjne lokaty bankowe. Istnieją też formy oszczędzania, które są zwolnione z tego podatku, np. IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) lub IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). 

Podatek Belki wziął swoją nazwę od nazwiska Marka Belki – wicepremiera i ministra finansów w rządzie Leszka Millera. Został wprwadzony już ponad 20 lat temu (w 2002 roku), a według obecnych zapowiedzi w 2024 roku może wzrosnąć do wartości 20%. I bez tego jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych podatków w polskim systemie 😉 

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów