Ranking Kart Kredytowych – Maj 2024

Mimo, że od powstania pierwszej karty kredytowej minęło już mnóstwo czasu, popularność tego rodzaju produktów bankowych wydaje się nie spadać. Karty kredytowe pozwalają zrealizować nagłe zakupy, gdy chwilowo brakuje nam gotówki, a regularnie spłacane saldo pozwala budować pozytywną historię kredytową. Decydując się na kartę kredytową, możecie też załapać się na udział w ciekawych promocjach bankowych. Poniższy ranking powstał po to, byście o dowolnej porze mogli sprawdzić najciekawsze aktualne oferty na rynku. Przygotowując to zestawienie, brałem pod uwagę warunki użytkowania samej karty, a także atrakcyjność promocji, w ramach których aktualnie możecie na nich zarobić. Przeanalizowałem dostępne opcje – Wy już nie musicie. Dopóki ranking kart kredytowych funkcjonuje na blogu, jest on regularnie aktualizowany każdego miesiąca.

Jeśli nie wiecie, jak działa karta kredytowa, w pierwszej kolejności zapraszam Was do mojego autorskiego poradnika na ten temat.

I miejsce – Citi Simplicity (Citi Handlowy)

Standardowo opłata miesięczna za kartę wynosi 12 zł lub 0 zł w przypadku wykonania transakcji bezgotówkowych w danym miesiącu na kwotę co najmniej 1000 zł. Jednak uczestnicy niniejszej promocji traktowani są priorytetowo. Mianowicie, przez pierwsze 12 miesięcy będziecie zwolnieni z opłaty za kartę w ramach udziału w niniejszej promocji.

Aby otrzymać kartę, musicie posiadać zdolność kredytową. Zależne jest to od kwestii demograficzno-dochodowych (są to sztywne ramy) oraz historii w BIK-u. Co do tych pierwszych, wymagania stawiane przez Citi Handlowy to:

  • kwota dochodu minimum 1200 zł netto miesięcznie (czyli nawet mniej niż minimalna krajowa) lub 2500 zł w przypadku przedsiębiorców,
  • co najmniej 3-miesięczny staż w obecnej firmie (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, powołanie, mianowanie lub kontrakt) albo minimum 2 lata prowadzenia działalności gospodarczej,
  • wiek minimum 18 lat.

Karta kredytowa banku Citi Handlowy to również dodatkowe korzyści dzięki zniżkom i rabatom. Z jednej strony będziecie mogli korzystać z programu banku Citi Specials, z drugiej zaś zbierać punkty w programie Mastercard Priceless Specials „Bezcenne chwile”. Kartę Simplicity będziecie mogli wygodnie dodać do aplikacji Google Pay lub Apple pay.

Standardowe RRSO poza okresem bezodsetkowym wynosi 23,15%. Rzecz jasna, terminowo spłacając kartę (w okresie bezodsetkowym) nie zapłacicie ani złotówki z tytułu naliczonych odsetek. Więcej o tym czym jest RRSO znajdziecie w tym artykule.

Więcej szczegółów w Tabeli opłat i prowizji.

Wydanie kartyProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł0 zł / 12 zł56 dniProwizja 10% (minimum 20 zł)

Aktualna promocja – Powrót HITOWEJ promocji: darmowa karta kredytowa Citi Simplicity z 1200 zł premii! Krótki okres karencji!

Promocja alternatywna 1 Citi Handlowy: aż 900 zł premii w promocji darmowej karty kredytowej Citi Simplicity – bardzo proste zasady!

Promocja alternatywna 2 – Bank Citi Handlowy: darmowa karta kredytowa Citi Simplicity z 600 zł premii na start – ultra łatwe warunki + 320 zł premii w promocji konta osobistego

Promocja alternatywna 3 – Citi Handlowy: 800 zł premii do wykorzystania w sklepach Vistula! Nowa promocja darmowej karty kredytowej Citi Simplicity – bardzo proste zasady!

Promocja alternatywna 4 – Citi Handlowy: smartfon Samsung Galaxy A15 LTE o wartości 599 zł w promocji darmowej karty kredytowej + 300 zł w formie voucherów + 320 zł premii ekstra z kontem osobistym

Promocja alternatywna 5 – Citi Handlowy: karty podarunkowe do Empiku o wartości 400 zł, 400 zł w formie punktów Bezcenne Chwile oraz pakiety Empik Premium i Empik Go za darmo w promocji darmowej karty kredytowej Citi Simplicity!


II miejsce – Citibank BP Motokarta

Jeśli znudziły Was już kolejne promocje karty Simplicity od Citi Handlowego, to mam świetną wiadomość. Tym razem bank postanowił podpromować swoją alternatywną kartę kredytową Citibank-BP Motokarta, czyli „plastik” skierowany głównie do kierowców. Co tu kryć, paliwo nie jest tanie, zatem każda opcja oszczędności na nim jest mile widziana. Propozycja Citibanku przeznaczona jest do osób, które wolą uzyskiwać bonusy w dłuższym horyzoncie czasowym. Łączna premia, jaką możecie uzyskać to bardzo solidne 1200 zł, wypłacane w okresie 3 lat.

Standardowe RRSO poza okresem bezodsetkowym wynosi 20,15%. Rzecz jasna, terminowo spłacając kartę (w okresie bezodsetkowym) nie zapłacicie ani złotówki z tytułu naliczonych odsetek. Więcej o tym czym jest RRSO znajdziecie w tym artykule.

Więcej szczegółów w Tabeli opłat i prowizji.

Wydanie kartyProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł0 zł / 12 zł56 dniProwizja 10% (minimum 20 zł)

Aktualna promocja Bank Citi Handlowy: BP Motokarta w specjalnej promocji – nawet 1200 zł zwrotu za paliwo i korzystanie z myjni!


III miejsce – Visa TurboKARTA (Santander Consumer Bank)

Santander Consumer Bank oferuje nam kredytową Visa TurboKARTĘ, a wraz z nią ofertę specjalną – do 360 zł zwrotu za zakupy kartą rocznie. Maksymalnie, każdego miesiąca, możliwe jest uzyskanie zwrotu o wartości 30 zł. Premiowane są płatności na samodzielnych myjniach samochodowych, w restauracjach i na stacjach paliw. Karta wydaje się więc ciekawą propozycją dla osób, które wiele czasu spędzają w trasie.

Przy odpowiednio wysokich miesięcznych wartościach zakupów (co najmniej 1000 zł) karta będzie całkowicie darmowa. RRSO 21,64%.

Więcej informacji znajdziecie w sekcji Dokumenty na oficjalnej stronie karty.

WydanieProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł0 zł / 6,90 zł54 dni6% prowizji (min. 10 zł)

⚡ Brak opłaty za kartę po zrobieniu zakupów za minimum 1000 zł miesięcznie

⚡Ponadto możecie uzyskać premię aż 400 zł (w formie e-kodów po 100 zł) do wykorzystania w sklepach sieci Biedronka.


IV miejsce – Karta Kredytowa Impresja (Bank Millennium)

Karta Impresja zapewnia 5% zwrotu za zakupy u wybranych partnerów. Miesięczny limit zwrotów to 50 zł. Partnerzy dla karty Impresja:

  • Apart, Baldinini, Bershka, Cinema City, Coccinelle, Deichmann, Empik, Francesco Biasia, Inter Cars, Massimo Dutti, Max Mara, Marella, Oysho, Pennyblack, Pollini, Pull&Bear, Sony Centre, Sephora, Smyk, Stradivarius, travelplanet.pl, Venezia, Zara, Zara Home

W ramach promocji dodatkowo otrzymujecie zwolnienie z opłaty miesięcznej za obsługę karty kredytowej w każdym z kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych, w których dokonacie minimum jednej transakcji bezgotówkowej. Okres ten rozpoczyna się od daty wydania karty. Samo wydanie karty jest bezwarunkowo darmowe. 

Pozostałe opłaty znajdziecie w cenniku kart kredytowych.

WydanieProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł0 zł51 dni3,99% prowizji (minimum 9,99 zł)

Aktualna promocja – Bank Millennium: karta kredytowa z 300 zł premii na start, 50 zł moneyback miesięcznie oraz 12-miesięczne zwolnienie z opłat + 600 zł w promocji konta osobistego

5% zwrotu za zakupy w 25 sklepach partnerskich (maksymalnie 50 zł miesięcznie)!


V miejsce – Mastercard Standard (BNP Paribas)

Karta Mastercard Standard w BNP Paribas jest zwykle darmowa dla nowych klientów przez pierwszy rok w ramach czasowych promocji, które opisujemy na blogu. Standardowa opłata wynosi jednak 12 zł, a do jej uniknięcia potrzebna jest suma miesięcznych transakcji na kwotę co najmniej 1000 zł.

Dopiero po upływie roku opłaty mogą zostać naliczane, o ile oczywiście utrzymacie do tego czasu swoją kartę. Zwolnieniu z opłat podlega również karta dodatkowa, którą możecie wręczyć komuś z bliskich (obie karty mają wspólny rachunek kredytowy).

Więcej na temat opłat w Tabeli opłat i prowizji.


WydanieProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł12 zł / 0 zł (pierwszy rok gratis!)56 dni (nie mniej niż 21 dni)6% prowizji (minimum 10 zł)Aktualna promocja – Darmowa karta kredytowa w promocji z rekordowym 1000 zł premii na start! Do tego nawet 490 zł premii w promocji konta osobistego!

Zwolnienie z opłaty za kartę przez pierwszy rok i długi okres bezodsetkowy


VI miejsce – Karta kredytowa Revolut

Karta kredytowa Revolut to stosunkowo młody produkt, który moim zdaniem może nieźle namieszać na rynku bankowym i zrobić sporą konkurencję tradycyjnym rozwiązaniom. Okres bezodsetkowy wynosi maksymalnie 62 dni. Zadłużenie powinno być spłacone do końca kolejnego miesiąca kalendarzowego.

Ciekawą propozycją na start jest także wydłużenie pierwszego okresu bezodsetkowego do 3 miesięcy. Nie zapłacicie ani złotówki odsetek za wykorzystany limit, jeśli będziecie w tym czasie terminowo dokonywać tak zwanej spłaty minimalnej, czyli w przypadku karty Revolut 5% wartości zadłużenia, które widnieje na wyciągu lub 50 zł – zależnie od tego, która kwota będzie wyższa.

W ramach oferty powitalnej otrzymacie także 1-procentowy cashback przez pierwsze 3 miesiące aż do łącznej kwoty 2000 zł.

Wydanie i dostawa karty kredytowej są darmowe. Użytkowanie karty kosztuje z kolei 10 zł miesięcznie, jednak opłaty można uniknąć, wykonując nią co najmniej 10 płatności w każdym miesiącu. Dla jednych to sporo, dla innych nie, jednak traktując kartę jako swój główny środek płatniczy, taki warunek uda się spełnić w pierwszym tygodniu miesiąca 😉

Więcej na ten temat przeczytacie na dedykowanej stronie karty kredytowej oraz w swojej aplikacji.

Wydanie kartyProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł0 zł / 10 zł62 dni5,99%

Aktualna promocja – Karta kredytowa Revolut: czy jest lepsza od tradycyjnych kart kredytowych? + darmowy plan Revolut Premium na 3 miesiące (wartość około 90 zł) oraz do 120 zł bonusu za rozwiązanie quizów

1-procentowy cashback przez pierwsze 3 miesiące aż do łącznej kwoty 2000 zł

Długi okres bezodsetkowy – nawet 62 dni


VII miejsce – karta kredytowa OK! (Alior Bank)

Karta kredytowa Alior Bank Mastercard OK! to dobra propozycja dla osób, które często robią zakupy online! Raz założona karta będzie wypłacać Wam do 300 zł zwrotu za zakupy co rok oraz nawet 600 zł za płatności kartą w określonych sklepach przez pierwsze 12 miesięcy! Dużym plusem jest także brak opłat za użytkowanie karty kredytowej, jeśli za jej pośrednictwem wykonacie płatności bezgotówkowe na łączną kwotę co najmniej 600 zł miesięcznie. 

Więcej informacji znajdziecie w Tabeli opłat i prowizji.

Wydanie kartyProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł0 zł / 10 zł59 dni5% prowizji (minimum 10 zł)

do 300 zł zwrotu za zakupy co rok oraz nawet 600 zł za płatności kartą w określonych sklepach przez pierwsze 12 miesięcy!


VIII miejsce – Karta Kredytowa z Żubrem (Bank Pekao)

bank pekao logo

Karta Kredytowa z Żubrem od Banku Pekao daje użytkownikowi możliwość wyboru jednego z trzech pakietów. Pierwszy z nich – pakiet Standard – jest bezwarunkowo darmowy. Pakiet Złoty wiąże się z miesięcznym wydatkiem 19 zł, a najwyższy z pakietów – Platynowy – to koszt 39 zł miesięcznie. Oba płatne plany mogą jednak pozostać darmowe pod warunkiem wykonania transakcji bezgotówkowych kartą na określoną łączną sumę miesięcznie (odpowiednio 2000 zł i 3000 zł w okresie rozliczeniowym). 

Karta we wszystkich trzech pakietach występuje w różnych kolorach do wyboru, a spośród największej palety mogą wybierać osoby, decydujące się na najwyższy pakiet. 

Szczegółów szukajcie w dokumencie dotyczącym opłat.

Wydanie kartyProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł0 zł / 19 zł / 39 zł (zależnie od pakietu)59 dniProwizja 3% / 5% / 7% (zależnie od pakietu)

⚡ Aktualna promocja – Karta Kredytowa z Żubrem Bank Pekao: do 600 zł moneyback w skali roku + brak opłat za kartę i masa innych korzyści

⚡ Długi okres bezodsetkowy– nawet 59 dni

⚡ Trzy pakiety do wyboru, dające możliwość dopasowania produktu i opłat do potrzebRanking kart kredytowych – dlaczego warto z niego korzystać?

Mimo, że karty kredytowe nie są w Polsce bardzo popularne, to coraz częściej możecie spotkać się z koniecznością ich posiadania. W szczególności jeśli jeździcie na zagraniczne wakacje i chcecie wypożyczyć samochód albo zarezerwować lot. Może się zdarzyć sytuacja, w której będziecie potrzebować karty kredytowej nagle, a wtedy łatwo o podjęcie złej decyzji. Wiele osób wciąż myśli, że wydanie karty kredytowej jest na takich samych zasadach jak karty debetowej, czyli najpierw trzeba założyć w banku konto. Na całe szczęście ten mechanizm wygląda zupełnie inaczej i możecie zdecydować się na kartę kredytową w zupełnie innym banku, niż macie rachunek. Co więcej, spłaty możecie dokonać z dowolnego konta bankowego, wystarczy zrobić przelew na przypisany do karty numer rachunku. Właśnie dlatego ranking kart kredytowych jest tak przydatnym narzędziem. Dzięki niemu możecie nie tylko pozbyć się opłaty rocznej, ale też zyskać premię za założenie karty kredytowej. Sprawdźcie więc jakie najlepsze karty kredytowe pojawiły się w tym miesiącu.

Co wpływa na ostateczny koszt za kartę kredytową?

Wszystko zależy od tego jakie jest Wasze podejście do kart kredytowych. Jeśli myślicie, że będziecie mogli korzystać z niej tak samo jak z karty debetowej to możecie zdziwić się jak dużo kosztuje karta kredytowa. Każda wypłata gotówki albo próba zrobienia przelewu będzie wiązała się z dodatkowymi opłatami. Pamiętajcie więc, żeby nie korzystać z karty kredytowej w taki sam sposób jak z karty płatniczej.

Zdecydowanie najczęściej pojawia się opłata za wydanie karty kredytowej. Dzięki naszemu rankingowi kart kredytowych możecie znaleźć najlepszą ofertę. Jak widzicie wszystkie propozycje kart kredytowych w rankingu są darmowe. Drugim często pojawiającym się kosztem jest opłata miesięczna. Przeważnie znika ona jeśli wykonacie konkretny obrót za pomocą karty kredytowej. Każdy bank będzie miał trochę inne wymagania. Wszystkie informacje na temat ceny za obsługę karty kredytowej znajdziecie w powyższym rankingu kart kredytowych.

Ostatnim najważniejszym czynnikiem, który wpływa na ostateczny koszt to oprocentowanie karty kredytowej. Jeśli będziecie realizować spłatę zadłużenia w odpowiednim momencie to nie musicie martwić się dodatkowymi opłatami. Okres bezodsetkowy różni się w zależności od banku. Wpływa na niego również rodzaj karty kredytowej. Jak możecie zauważyć w rankingu kart kredytowych – jest to między 45 a 56 dni. Pamiętajcie aby przestrzegać tego terminu, ponieważ rzeczywista roczna stopa oprocentowania karty kredytowej jest na prawdę wysoka.

Kiedy warto korzystać z karty kredytowej?

Na początku zaznaczę dwie rzeczy. Po pierwsze – używając karty kredytowej korzystacie z pieniędzy banku. Jest to bardzo ważne, ponieważ decydując się na to musicie być świadomi, że jest to comiesięczne zaciąganie kredytu. Jeśli myślicie, że można olać spłatę zadłużenia, to jesteście w dużym błędzie.

Druga ważna rzecz jest taka, że oferty banków są bardzo korzystne, ale zawsze mają pewne haczyki. To znaczy, że za kartę kredytową nie musicie płacić pod warunkiem, że z niej korzystacie. Niestety często można wpaść w pułapkę i wydawać więcej pieniędzy niż się ma, a wtedy posiadanie karty kredytowej staje się problemem. Oczywiście karta kredytowa ma ogrom plusów, ale warto być świadomym także jej wad. Jeśli jednorazowo potrzebujecie dodatkowych środków finansowych, to nie zawsze będzie ona odpowiednim wyborem. Wszystko dlatego, że za nieużywanie karty kredytowej będziecie płacić. Może się również zdarzyć tak, że bank będzie wymagał uiszczenia opłaty za rezygnację z karty w krótkim czasie od jej wyrobienia. Nawet najlepsza karta kredytowa nie zda egzaminu jeśli będziecie z niej źle korzystać.

Kiedy więc warto korzystać z karty kredytowej? Moim zdaniem można używać jej do codziennych wydatków, ale tylko w takim zakresie, żeby móc spokojnie ją spłacić. To znaczy, że pieniądze z wypłaty powinniście odłożyć na konto oszczędnościowe, a wszystkie zakupy opłacać właśnie kartą kredytową. Wtedy po otrzymaniu wyciągu możecie spokojnie spłacić cały dług, nie rosną Wam odsetki, za to w bardzo prosty sposób zyskujecie pozytywną historię kredytową. Oczywiście karta kredytowa uratuje Was przy nagłych wydatkach, pod warunkiem że będą to jednorazowe przypadki, a nie ciągłe życie ponad stan.

Karta kredytowa – jakie są wymagania, żeby ją dostać?

Każdy bank będzie miał swoje kryteria co do przyznania karty kredytowej. Musicie się jednak przygotować na badanie zdolności kredytowej. Każda karta kredytowa jest formą pożyczki od banku, dlatego instytucje te nie mogą wydawać ich byle komu. Powyższy ranking kart kredytowych zawiera wszystkie informacje na temat wymagań poszczególnych banków. Zazwyczaj będzie to zatrudnienie, minimalna kwota dochodu i bycie pełnoletnim. Wiele jednak zależy również od tego jaki jest to rodzaj karty kredytowej. Ranking kart kredytowych jak możecie zauważyć, obejmuje nie tylko karty banków, ale również alternatywne produkty, jak na przykład Twisto. Tego typu karta kredytowa działa na bardzo podobnych zasadach, jak tradycyjny produkt bankowy, a jednak nim nie jest. Dodatkowo jest ona również kartą wielowalutową, co może przydać się na zagranicznych wakacjach albo podczas rezerwacji lotu.

Bonusy za karty kredytowe

Jest to też odpowiedni moment, aby wspomnieć o promocjach. Jak pewnie zauważyliście niektóre banki oferujące karty kredytowe proponują coś w zamian. Bardzo często za wyrobienie karty kredytowej możecie otrzymać kupony do sklepów, albo zwrot części kwoty za zakupy. Tak jest na przykład w przypadku karty kredytowej w banku Citi Handlowy albo Santander Consumer Bank. Takie promocje jeszcze bardziej zachęcają do posiadania karty kredytowej. Dodatkowo możecie spotkać się z sytuacją, w której dostajecie premię za dodatkowe produkty banku. Taką promocję ma aktualnie Bank Pekao, w którym oprócz bardzo atrakcyjnej oferty karty kredytowej możecie otrzymać pieniądze za założenie darmowego konta.

Wszystkie aktualne promocje znajdziecie zawsze w powyższym rankingu kart kredytowych. Warto go sprawdzać na bieżąco, ponieważ w prosty sposób możecie otrzymać zwrot środków za zakupy opłacone kartą kredytową.

Na co w szczególności zwrócić uwagę wybierając kartę kredytową?

Jeśli planujecie korzystać z karty kredytowej w standardowy sposób, czyli spłacać ją na czas i nie realizować wypłaty gotówki, to powinniście zwrócić uwagę na opłaty. Dwie najważniejsze, które pojawiają się niemal zawsze to opłata za wydanie karty i opłata miesięczna. Kolejna istotna sprawa to okres bezodsetkowy. Koniecznie sprawdźcie ile czasu będziecie mieć na spłatę zadłużenia. Wszystkie aktualne informacje na ten temat znajdziecie oczywiście w naszym rankingu kart kredytowych i na stronie banku. Porównanie kart kredytowych jest zawsze aktualizowane, więc nie musicie się martwić o aktualność informacji.

Rzeczą o której mało się mówi jest ubezpieczenie karty kredytowej. Najczęściej nie jest to obowiązkowa opłata, ale może się zdarzyć, że bez ubezpieczenia nie dostaniecie premii za korzystanie i posiadanie karty. Sprawdźcie to przed podpisaniem umowy. Aby wybrać kartę kredytową idealną do Waszych potrzeb spójrzcie również na oferowany limit kredytowy. Każdy z Was może mieć inne wymagania. Dla jednych atrakcyjny będzie niski limit kredytowy, dla innych wysoki.

Na koniec koniecznie zwróćcie uwagę na opłaty za niekorzystanie z karty kredytowej. W przypadku kart wirtualnych, jak na przykład Twisto, nie musicie obawiać się tej opłaty. Całkowicie inaczej będzie za to w produktach bankowych.

Jak widzicie darmowa karta kredytowa jest w zasięgu ręki, ale należy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Aby wybrać najlepszą kartę kredytową warto najpierw dowiedzieć się jak działa karta kredytowa. Niezwykle ważny jest okres bezodsetkowy i przestrzeganie go. Zapomnijcie też o wypłacaniu gotówki i korzystajcie z rankingu kart kredytowych, żeby wybrać darmowy produkt. Karta kredytowa potrafi być lepszym rozwiązaniem niż karta debetowa, ale każdy właściciel karty powinien korzystać z niej w sposób przemyślany, a nie pochopny.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów