Ranking Kart Kredytowych – Październik 2022

Ranking kart kredytowych

Mimo, że od powstania pierwszej karty kredytowej minęło już mnóstwo czasu, popularność tego rodzaju produktów bankowych wydaje się nie spadać. Karty kredytowe pozwalają zrealizować nagłe zakupy, gdy chwilowo brakuje nam gotówki, a regularnie spłacane saldo pozwala budować pozytywną historię kredytową. Decydując się na kartę kredytową, możecie też załapać się na udział w ciekawych promocjach bankowych. Poniższy ranking powstał po to, byście o dowolnej porze mogli sprawdzić najciekawsze aktualne oferty na rynku. Przygotowując to zestawienie, brałem pod uwagę warunki użytkowania samej karty, a także atrakcyjność promocji, w ramach których aktualnie możecie na nich zarobić. Przeanalizowałem dostępne opcje – Wy już nie musicie. Dopóki ranking kart kredytowych funkcjonuje na blogu, jest on regularnie aktualizowany każdego miesiąca.

Jeśli nie wiecie, jak działa karta kredytowa, w pierwszej kolejności zapraszam Was do mojego autorskiego poradnika na ten temat.

🏅 I miejsce – Karta kredytowa Revolut

Karta kredytowa Revolut to stosunkowo młody produkt, który moim zdaniem może nieźle namieszać na rynku bankowym i zrobić sporą konkurencję tradycyjnym rozwiązaniom. Okres bezodsetkowy wynosi maksymalnie 62 dni. Zadłużenie powinno być spłacone do końca kolejnego miesiąca kalendarzowego.

Ciekawą propozycją na start jest także wydłużenie pierwszego okresu bezodsetkowego do 3 miesięcy. Nie zapłacicie ani złotówki odsetek za wykorzystany limit, jeśli będziecie w tym czasie terminowo dokonywać tak zwanej spłaty minimalnej, czyli w przypadku karty Revolut 5% wartości zadłużenia, które widnieje na wyciągu lub 50 zł – zależnie od tego, która kwota będzie wyższa.

Nowi użytkownicy karty kredytowej Revoluta mogą też liczyć na zwiększoną do 1% stawkę cashback (standardowo wynosi ona 0,1%). Większym zwrotem możecie cieszyć się przez 3 pierwsze miesiące użytkowania karty lub do momentu osiągnięcia 2000 zł zwrotu. Co ciekawe, taka sama wartość obowiązuje we wszystkich dostępnych planach.

Wydanie i dostawa karty kredytowej są darmowe. Użytkowanie karty kosztuje z kolei 10 zł miesięcznie, jednak opłaty można uniknąć, wykonując nią co najmniej 10 płatności w każdym miesiącu. Dla jednych to sporo, dla innych nie, jednak traktując kartę jako swój główny środek płatniczy, taki warunek uda się spełnić w pierwszym tygodniu miesiąca 😉

Więcej na ten temat przeczytacie na dedykowanej stronie karty kredytowej oraz w swojej aplikacji.

Wydanie kartyProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł0 zł / 10 zł62 dni5,99%

Aktualna promocja – Karta kredytowa Revolut: czy jest lepsza od tradycyjnych kart kredytowych? + 50 zł premii na start oraz 70 zł bonusu za rozwiązanie quizu

⚡ Długi okres bezodsetkowy – nawet 62 dni

Do 2000 zł moneyback i 3 miesiące bez odsetek


🏅 II miejsce – Citi Simplicity (Citi Handlowy)

Standardowo opłata miesięczna za kartę wynosi 12 zł lub 0 zł w przypadku wykonania transakcji bezgotówkowych w danym miesiącu na kwotę co najmniej 1000 zł (300 zł dla uczestników promocji – przez 12 miesięcy).

Aby otrzymać kartę, musicie posiadać zdolność kredytową. Zależne jest to od kwestii demograficzno-dochodowych (są to sztywne ramy) oraz historii w BIK-u. Co do tych pierwszych, wymagania stawiane przez Citi Handlowy to:

  • kwota dochodu minimum 1200 zł netto miesięcznie (czyli nawet mniej niż minimalna krajowa) lub 2500 zł w przypadku przedsiębiorców,
  • co najmniej 3-miesięczny staż w obecnej firmie (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, powołanie, mianowanie lub kontrakt) albo minimum 2 lata prowadzenia działalności gospodarczej,
  • wiek minimum 18 lat.

Karta Simplicity to również dodatkowe korzyści dzięki zniżkom i rabatom. Z jednej strony będziecie mogli korzystać z programu banku Citi Specials, z drugiej zaś zbierać punkty w programie Mastercard Priceless Specials „Bezcenne chwile”. Kartę Simplicity będziecie mogli wygodnie dodać do aplikacji Google Pay lub Apple pay.

Standardowe RRSO poza okresem bezodsetkowym wynosi 26,35%. Rzecz jasna, terminowo spłacając kartę (w okresie bezodsetkowym) nie zapłacicie ani złotówki z tytułu naliczonych odsetek. Więcej o tym czym jest RRSO znajdziecie w tym artykule.

Więcej szczegółów w Tabeli opłat i prowizji.

Wydanie kartyProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł0 zł / 12 zł56 dniProwizja 10% (minimum 20 zł)

Aktualna promocja – rekordowe 600 zł premii do Allegro w promocji darmowej karty kredytowej Simplicity

⚡ Długi okres bezodsetkowy – nawet 56 dni


🏅 III miejsce – Karta Kredytowa z Żubrem (Bank Pekao)

bank pekao logo

Karta kredytowa z Żubrem to nowy produkt Banku Pekao. Karta zrywa z tradycyjnym modelem i pełnymi garściami czerpie z najnowszych trendów, oferując możliwość wyboru jednego z trzech pakietów usługowych. Do wyboru użytkownika jest więc darmowy Pakiet Standard, Pakiet Złoty i Platynowy. Każdy z nich daje inne korzyści, dzięki czemu wygodnie dobierzecie odpowiedni plan do swoich potrzeb. Do największych zalet karty, oprócz jej elastyczności, zaliczyć możemy opcję rozłożenia spłaty na wygodne raty 0%, nawet 600 zł zwrotu za zakupy w skali roku, wyjątkowo długi okres bezodsetkowy wynoszący do 58 dni (z możliwością wyboru ostatniego dnia cyklu rozliczeniowego) oraz limit kredytowy, sięgający nawet 100.000 zł. tu

RRSO Karty Kredytowej z Żubrem to 19,98%.

Ponadto użytkownik zyskuje dostęp do ubezpieczenia transakcji, ubezpieczenia zakupów oraz ubezpieczenia podróżnego i wiele innych dodatków.

Więcej szczegółów znajdziecie w dokumencie dotyczącym opłat oraz w artykułach poświęconych karcie kredytowej:

Wydanie kartyProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł0 zł / 19 zł / 39 zł (zależnie od pakietu)58 dniProwizja 3% / 5% / 7% (zależnie od pakietu)

⚡ Długi okres bezodsetkowy– nawet 58 dni

⚡ Trzy pakiety do wyboru, dające możliwość dopasowania produktu i opłat do potrzeb

⚡ 200 zł premii w punktach Mastercard Bezcenne Chwile oraz do 600 zł moneyback rocznie!
🏅 IV miejsce – Visa Silver Akcja Pajacyk (Santander Bank Polska)

Santander Bank Polska logo

Płacąc za zakupy kartą kredytową Visa Silver „Akcja Pajacyk” możecie pomóc w finansowaniu posiłków dzieciom w trudnej sytuacji materialnej. Od każdej wykonanej przez Was transakcji, bank przekaże część środków na wsparcie programu dożywiania dzieci Pajacyk, Polskiej Akcji Humanitarnej (niestety bank nie informuje jaka to część środków, a szkoda). Z pewnością chodzi tu o część prowizji, jakie bank otrzymuje z tytułu opłat interchange od sprzedawców stosujących terminale płatnicze. Cóż, jeśli już mamy możliwość pomagania (i to w sposób pasywny) – warto to robić. 🙂

Karta kredytowa Visa Silver Akcja Pajacyk będzie dla Was darmowa (w ramach promocji) przez 1 rok użytkowania. Podobnie sprawa ma się w przypadku karty Visa Platinum, będącej plastikiem klasy premium. Karta Silver po roku będzie kosztowała 7,5 zł miesięcznie, a karta Platinum 42 zł, chyba, że wykonacie co najmniej 10 płatności bezgotówkowych miesięcznie.

Pozostałe koszty znajdziecie w Tabeli Opłat i Prowizji.

Wydanie kartyProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł7,5 zł (pierwszy rok gratis)54 dni4% prowizji (minimum 10 zł)Aktualna promocja – Karta kredytowa Santander Bank Polska z 800 zł premii na start + nawet 680 zł w promocji konta!

Brak opłat za kartę przez pierwszy rok!


🏅 V miejsce – Mastercard Standard (BNP Paribas)

Karta kredytowa Mastercard Standard kosztuje normalnie 9 zł miesięcznie, jednak w ramach promocji na start nowi użytkownicy są z tej opłaty zwolnieni przez pierwszy rok. Zwolniona z opłat jest również karta dodatkowa.

Zwróćcie ponadto uwagę, iż w przypadku wypowiedzenia umowy w ciągu 6 miesięcy od jej zawarcia, bank naliczy Wam 25 zł „opłaty karnej”. W związku z tym lepiej odczekać pełne pół roku, zanim zdecydujecie się wypowiedzieć umowę. 

Okres bezodsetkowy wynosi maksymalnie 56 dni. RRSO poza okresem bezodsetkowym to 27,59%. Kartę BNP Paribas możecie podpiąć do Google Pay oraz Apple Pay.

Więcej na temat opłat w Tabeli opłat i prowizji.

WydanieProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł9 zł / 0 zł (pierwszy rok gratis!)56 dni4,9% prowizji (minimum 10 zł)


⚡ Aktualna promocja – 600 zł premii w ramach promocji darmowej karty kredytowej

Zwolnienie z opłaty za kartę przez pierwszy rok i długi okres bezodsetkowy


🏅VI miejsce – Visa TurboKARTA (Santander Consumer Bank)

Santander Consumer Bank oferuje nam kredytową Visa TurboKARTĘ, a wraz z nią ofertę specjalną – do 360 zł zwrotu za zakupy kartą rocznie. Maksymalnie, każdego miesiąca, możliwe jest uzyskanie zwrotu o wartości 30 zł. Premiowane są płatności na samodzielnych myjniach samochodowych, w restauracjach i na stacjach paliw. Karta wydaje się więc ciekawą propozycją dla osób, które wiele czasu spędzają w trasie.

Przy odpowiednio wysokich miesięcznych wartościach zakupów (co najmniej 1000 zł) karta będzie całkowicie darmowa. RRSO 23,98%.

Więcej informacji znajdziecie w sekcji Dokumenty na oficjalnej stronie karty.

WydanieProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł0 zł / 6,90 zł54 dni6% prowizji (min. 10 zł)Aktualna promocja – do 360 zł zwrotu za zakupy i 200 zł premii do Allegro, a do tego darmowe ubezpieczenie Car Assistance!

⚡ Brak opłaty za kartę po zrobieniu zakupów za minimum 1000 zł miesięcznie
🏅 VII miejsce – BP MotoKarta (Citi Handlowy)

BP MotoKarta to bezwarunkowo darmowa karta kredytowa banku Citi Handlowego, co czyni ją prawdopodobnie najsilniejszą propozycją na rynku. Oprócz podstawowych usług, Citi Handlowy dorzuca za darmo bardzo wygodną usługę Citi Alerts, czyli powiadomienia SMS o każdej wykonanej transakcji gotówkowej i bezgotówkowej na rachunku karty. Dzięki temu będziecie mieli poczucie bezpieczeństwa, iż nikt nie dokonał nieautoryzowanej transakcji waszą kartą. Ponadto na bieżąco będziecie mogli śledzić saldo wygenerowanego zadłużenia.

W przypadku MotoKarty bank stawia przed przyszłym właścicielem identyczne warunki (pod względem badania zdolności kredytowej), jak w przypadku karty Citi Simplicity.

Pamiętajcie, by korzystając z karty kredytowej, nie wypłacać środków kredytowych bezpośrednio z bankomatu. Takie operacje, w przypadku większości kredytowych plastików, kosztują krocie. 🙂

szczegóły w Tabeli Opłat i Prowizji.

Wydanie kartyProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł0 zł56 dniProwizja 10% (minimum 20 zł)


Aktualna promocja – nawet 720 zł premii w promocji darmowej karty kredytowej BP Motokarta, czyli jak oszczędzać na paliwie?

⚡ Długi okres bezodsetkowy – nawet 56 dni

 Darmowe prowadzenie bez żadnych warunków!


🏅 VIII miejsce – Mastercard PKO Platinum (PKO Bank Polski)

Karta kredytowa Platinum zapewnia między innymi pakiet atrakcyjnych ubezpieczeńusługę Concierge, czy też korzystne kursy przeliczeniowe podczas płatności zagranicznych. Umowę możecie podpisać w placówce lub zdalnie za pośrednictwem bankowości online, bądź aplikacji mobilnej. Kartę możecie zamknąć za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Standardowa opłata roczna za kartę Platinum wynosi 250 zł. W przypadku wykonania płatności na kwotę 60.000 zł w skali roku (średniomiesięcznie 5000 zł) zostaniecie z niej zwolnieni. Jeśli zapewnicie transakcje o wartości o połowę niższej (co najmniej 30.000 zł), wówczas opłata zostanie również zredukowana o połowę (do 125 zł).

Więcej na temat opłat na dedykowanej stronie banku oraz w Tabeli opłat i prowizji.

Wydanie kartyProwadzenie (rocznie)Okres bezodsetkowyBankomaty
0 zł250/125 zł55 dniProwizja 3%


Aktualna promocja – punkty Bezcenne Chwile Mastercard o wartości 300 zł w promocji karty kredytowej Platinum + do 150 zł bonusu w promocji konta

⚡ Możliwość uniknięcia opłaty!

Ranking kart kredytowych – dlaczego warto z niego korzystać?

Mimo, że karty kredytowe nie są w Polsce bardzo popularne, to coraz częściej możecie spotkać się z koniecznością ich posiadania. W szczególności jeśli jeździcie na zagraniczne wakacje i chcecie wypożyczyć samochód albo zarezerwować lot. Może się zdarzyć sytuacja, w której będziecie potrzebować karty kredytowej nagle, a wtedy łatwo o podjęcie złej decyzji. Wiele osób wciąż myśli, że wydanie karty kredytowej jest na takich samych zasadach jak karty debetowej, czyli najpierw trzeba założyć w banku konto. Na całe szczęście ten mechanizm wygląda zupełnie inaczej i możecie zdecydować się na kartę kredytową w zupełnie innym banku, niż macie rachunek. Co więcej, spłaty możecie dokonać z dowolnego konta bankowego, wystarczy zrobić przelew na przypisany do karty numer rachunku. Właśnie dlatego ranking kart kredytowych jest tak przydatnym narzędziem. Dzięki niemu możecie nie tylko pozbyć się opłaty rocznej, ale też zyskać premię za założenie karty kredytowej. Sprawdźcie więc jakie najlepsze karty kredytowe pojawiły się w tym miesiącu.

Co wpływa na ostateczny koszt za kartę kredytową?

Wszystko zależy od tego jakie jest Wasze podejście do kart kredytowych. Jeśli myślicie, że będziecie mogli korzystać z niej tak samo jak z karty debetowej to możecie zdziwić się jak dużo kosztuje karta kredytowa. Każda wypłata gotówki albo próba zrobienia przelewu będzie wiązała się z dodatkowymi opłatami. Pamiętajcie więc, żeby nie korzystać z karty kredytowej w taki sam sposób jak z karty płatniczej.

Zdecydowanie najczęściej pojawia się opłata za wydanie karty kredytowej. Dzięki naszemu rankingowi kart kredytowych możecie znaleźć najlepszą ofertę. Jak widzicie wszystkie propozycje kart kredytowych w rankingu są darmowe. Drugim często pojawiającym się kosztem jest opłata miesięczna. Przeważnie znika ona jeśli wykonacie konkretny obrót za pomocą karty kredytowej. Każdy bank będzie miał trochę inne wymagania. Wszystkie informacje na temat ceny za obsługę karty kredytowej znajdziecie w powyższym rankingu kart kredytowych.

Ostatnim najważniejszym czynnikiem, który wpływa na ostateczny koszt to oprocentowanie karty kredytowej. Jeśli będziecie realizować spłatę zadłużenia w odpowiednim momencie to nie musicie martwić się dodatkowymi opłatami. Okres bezodsetkowy różni się w zależności od banku. Wpływa na niego również rodzaj karty kredytowej. Jak możecie zauważyć w rankingu kart kredytowych – jest to między 45 a 56 dni. Pamiętajcie aby przestrzegać tego terminu, ponieważ rzeczywista roczna stopa oprocentowania karty kredytowej jest na prawdę wysoka.

Kiedy warto korzystać z karty kredytowej?

Na początku zaznaczę dwie rzeczy. Po pierwsze – używając karty kredytowej korzystacie z pieniędzy banku. Jest to bardzo ważne, ponieważ decydując się na to musicie być świadomi, że jest to comiesięczne zaciąganie kredytu. Jeśli myślicie, że można olać spłatę zadłużenia, to jesteście w dużym błędzie.

Druga ważna rzecz jest taka, że oferty banków są bardzo korzystne, ale zawsze mają pewne haczyki. To znaczy, że za kartę kredytową nie musicie płacić pod warunkiem, że z niej korzystacie. Niestety często można wpaść w pułapkę i wydawać więcej pieniędzy niż się ma, a wtedy posiadanie karty kredytowej staje się problemem. Oczywiście karta kredytowa ma ogrom plusów, ale warto być świadomym także jej wad. Jeśli jednorazowo potrzebujecie dodatkowych środków finansowych, to nie zawsze będzie ona odpowiednim wyborem. Wszystko dlatego, że za nieużywanie karty kredytowej będziecie płacić. Może się również zdarzyć tak, że bank będzie wymagał uiszczenia opłaty za rezygnację z karty w krótkim czasie od jej wyrobienia. Nawet najlepsza karta kredytowa nie zda egzaminu jeśli będziecie z niej źle korzystać.

Kiedy więc warto korzystać z karty kredytowej? Moim zdaniem można używać jej do codziennych wydatków, ale tylko w takim zakresie, żeby móc spokojnie ją spłacić. To znaczy, że pieniądze z wypłaty powinniście odłożyć na konto oszczędnościowe, a wszystkie zakupy opłacać właśnie kartą kredytową. Wtedy po otrzymaniu wyciągu możecie spokojnie spłacić cały dług, nie rosną Wam odsetki, za to w bardzo prosty sposób zyskujecie pozytywną historię kredytową. Oczywiście karta kredytowa uratuje Was przy nagłych wydatkach, pod warunkiem że będą to jednorazowe przypadki, a nie ciągłe życie ponad stan.

Karta kredytowa – jakie są wymagania, żeby ją dostać?

Każdy bank będzie miał swoje kryteria co do przyznania karty kredytowej. Musicie się jednak przygotować na badanie zdolności kredytowej. Każda karta kredytowa jest formą pożyczki od banku, dlatego instytucje te nie mogą wydawać ich byle komu. Powyższy ranking kart kredytowych zawiera wszystkie informacje na temat wymagań poszczególnych banków. Zazwyczaj będzie to zatrudnienie, minimalna kwota dochodu i bycie pełnoletnim. Wiele jednak zależy również od tego jaki jest to rodzaj karty kredytowej. Ranking kart kredytowych jak możecie zauważyć, obejmuje nie tylko karty banków, ale również alternatywne produkty, jak na przykład Twisto. Tego typu karta kredytowa działa na bardzo podobnych zasadach, jak tradycyjny produkt bankowy, a jednak nim nie jest. Dodatkowo jest ona również kartą wielowalutową, co może przydać się na zagranicznych wakacjach albo podczas rezerwacji lotu.

Bonusy za karty kredytowe

Jest to też odpowiedni moment, aby wspomnieć o promocjach. Jak pewnie zauważyliście niektóre banki oferujące karty kredytowe proponują coś w zamian. Bardzo często za wyrobienie karty kredytowej możecie otrzymać kupony do sklepów, albo zwrot części kwoty za zakupy. Tak jest na przykład w przypadku karty kredytowej w banku Citi Handlowy albo Santander Consumer Bank. Takie promocje jeszcze bardziej zachęcają do posiadania karty kredytowej. Dodatkowo możecie spotkać się z sytuacją, w której dostajecie premię za dodatkowe produkty banku. Taką promocję ma aktualnie Bank Pekao, w którym oprócz bardzo atrakcyjnej oferty karty kredytowej możecie otrzymać pieniądze za założenie darmowego konta.

Wszystkie aktualne promocje znajdziecie zawsze w powyższym rankingu kart kredytowych. Warto go sprawdzać na bieżąco, ponieważ w prosty sposób możecie otrzymać zwrot środków za zakupy opłacone kartą kredytową.

Na co w szczególności zwrócić uwagę wybierając kartę kredytową?

Jeśli planujecie korzystać z karty kredytowej w standardowy sposób, czyli spłacać ją na czas i nie realizować wypłaty gotówki, to powinniście zwrócić uwagę na opłaty. Dwie najważniejsze, które pojawiają się niemal zawsze to opłata za wydanie karty i opłata miesięczna. Kolejna istotna sprawa to okres bezodsetkowy. Koniecznie sprawdźcie ile czasu będziecie mieć na spłatę zadłużenia. Wszystkie aktualne informacje na ten temat znajdziecie oczywiście w naszym rankingu kart kredytowych i na stronie banku. Porównanie kart kredytowych jest zawsze aktualizowane, więc nie musicie się martwić o aktualność informacji.

Rzeczą o której mało się mówi jest ubezpieczenie karty kredytowej. Najczęściej nie jest to obowiązkowa opłata, ale może się zdarzyć, że bez ubezpieczenia nie dostaniecie premii za korzystanie i posiadanie karty. Sprawdźcie to przed podpisaniem umowy. Aby wybrać kartę kredytową idealną do Waszych potrzeb spójrzcie również na oferowany limit kredytowy. Każdy z Was może mieć inne wymagania. Dla jednych atrakcyjny będzie niski limit kredytowy, dla innych wysoki.

Na koniec koniecznie zwróćcie uwagę na opłaty za niekorzystanie z karty kredytowej. W przypadku kart wirtualnych, jak na przykład Twisto, nie musicie obawiać się tej opłaty. Całkowicie inaczej będzie za to w produktach bankowych.

Jak widzicie darmowa karta kredytowa jest w zasięgu ręki, ale należy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Aby wybrać najlepszą kartę kredytową warto najpierw dowiedzieć się jak działa karta kredytowa. Niezwykle ważny jest okres bezodsetkowy i przestrzeganie go. Zapomnijcie też o wypłacaniu gotówki i korzystajcie z rankingu kart kredytowych, żeby wybrać darmowy produkt. Karta kredytowa potrafi być lepszym rozwiązaniem niż karta debetowa, ale każdy właściciel karty powinien korzystać z niej w sposób przemyślany, a nie pochopny.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów