fbpx

Ranking Kart Kredytowych – Maj 2022

Mimo, że od powstania pierwszej karty kredytowej minęło już mnóstwo czasu, popularność tego rodzaju produktów bankowych wydaje się nie spadać. Karty kredytowe pozwalają zrealizować nagłe zakupy, gdy chwilowo brakuje nam gotówki, a regularnie spłacane saldo pozwala budować pozytywną historię kredytową. Decydując się na kartę kredytową, możecie też załapać się na udział w ciekawych promocjach bankowych. Poniższy ranking powstał po to, byście o dowolnej porze mogli sprawdzić najciekawsze aktualne oferty na rynku. Przygotowując to zestawienie, brałem pod uwagę warunki użytkowania samej karty, a także atrakcyjność promocji, w ramach których aktualnie możecie na nich zarobić. Przeanalizowałem dostępne opcje – Wy już nie musicie. Dopóki ranking kart kredytowych funkcjonuje na blogu, jest on regularnie aktualizowany każdego miesiąca.

Jeśli nie wiecie, jak działa karta kredytowa, w pierwszej kolejności zapraszam Was do mojego autorskiego poradnika na ten temat.

🏅 I miejsce – Citi Simplicity (Citi Handlowy)

Standardowo opłata miesięczna za kartę wynosi 12 zł lub 0 zł w przypadku wykonania transakcji bezgotówkowych w danym miesiącu na kwotę co najmniej 1000 zł (300 zł dla uczestników promocji – przez 12 miesięcy).

Aby otrzymać kartę, musicie posiadać zdolność kredytową. Zależne jest to od kwestii demograficzno-dochodowych (są to sztywne ramy) oraz historii w BIK-u. Co do tych pierwszych, wymagania stawiane przez Citi Handlowy to:

  • kwota dochodu minimum 1200 zł netto miesięcznie (czyli nawet mniej niż minimalna krajowa) lub 2500 zł w przypadku przedsiębiorców,
  • co najmniej 3-miesięczny staż w obecnej firmie (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, powołanie, mianowanie lub kontrakt) albo minimum 2 lata prowadzenia działalności gospodarczej,
  • wiek minimum 18 lat.

Karta Simplicity to również dodatkowe korzyści dzięki zniżkom i rabatom. Z jednej strony będziecie mogli korzystać z programu banku Citi Specials, z drugiej zaś zbierać punkty w programie Mastercard Priceless Specials „Bezcenne chwile”. Kartę Simplicity będziecie mogli wygodnie dodać do aplikacji Google Pay lub Apple pay.

Standardowe RRSO poza okresem bezodsetkowym wynosi 19,91%. Rzecz jasna, terminowo spłacając kartę (w okresie bezodsetkowym) nie zapłacicie ani złotówki z tytułu naliczonych odsetek. Więcej o tym czym jest RRSO znajdziecie w tym artykule.

Więcej szczegółów w Tabeli opłat i prowizji.

Wydanie kartyProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł0 zł / 12 zł56 dniProwizja 10% (minimum 20 zł)

Alternatywna promocja – rekordowe 600 zł premii do Allegro w promocji darmowej karty kredytowej Simplicity

⚡ Długi okres bezodsetkowy – nawet 56 dni


🏅 II miejsce – Karta Kredytowa z Żubrem (Bank Pekao)

bank pekao logo

Karta kredytowa z Żubrem to nowy produkt Banku Pekao. Karta zrywa z tradycyjnym modelem i pełnymi garściami czerpie z najnowszych trendów, oferując możliwość wyboru jednego z trzech pakietów usługowych. Do wyboru użytkownika jest więc darmowy Pakiet Standard, Pakiet Złoty i Platynowy. Każdy z nich daje inne korzyści, dzięki czemu wygodnie dobierzecie odpowiedni plan do swoich potrzeb. Do największych zalet karty, oprócz jej elastyczności, zaliczyć możemy opcję rozłożenia spłaty na wygodne raty 0%, nawet 600 zł zwrotu za zakupy w skali roku, wyjątkowo długi okres bezodsetkowy wynoszący do 58 dni (z możliwością wyboru ostatniego dnia cyklu rozliczeniowego) oraz limit kredytowy, sięgający nawet 100.000 zł. 

Ponadto użytkownik zyskuje dostęp do ubezpieczenia transakcji, ubezpieczenia zakupów oraz ubezpieczenia podróżnego i wiele innych dodatków.

Więcej szczegółów znajdziecie w dokumencie dotyczącym opłat oraz dedykowanym artykule z analizą karty.

Wydanie kartyProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł0 zł / 19 zł / 39 zł (zależnie od pakietu)58 dniProwizja 3% / 5% / 7% (zależnie od pakietu)

⚡ Długi okres bezodsetkowy– nawet 58 dni

⚡ Trzy pakiety do wyboru, dające możliwość dopasowania produktu i opłat do potrzeb

⚡ Do 600 zł moneyback rocznie!
🏅 III miejsce – VISA Comfort Plus (Santander Consumer Bank)

Karta kredytowa Visa Comfort Plus standardowo kosztuje miesięcznie 15 zł. Opłaty można jednak łatwo uniknąć. Za kartę nie zapłacicie ani złotówki, jeśli suma miesięcznych zakupów wyniesie minimum 1000 zł, jednak dla uczestników promocji kwota ta została obniżona do 300 zł miesięcznie. Tym sposobem, realizując założenia regulaminu promocji, nie tylko unikniecie opłat, ale także zyskacie comiesięczną premię. Warunek zwolnienia z opłaty będzie utrzymywał się przez 12 pełnych miesięcy kalendarzowych (pierwszy cząstkowy miesiąc powinien być darmowy).

Warto wspomnieć, dlaczego SCB nazywa kartę Visa Comfort Plus kartą ratalną. W przypadku karty ratalnej, co miesiąc spłaca się stałą kwotę, którą zadeklarujecie podczas podpisywania umowy, zaś od pozostałej kwoty naliczane są odsetki (stąd właśnie nazwa – co miesiąc spłaca się stałą ratę). Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby po prostu po każdym okresie spłacać całość zadłużenia, dzięki czemu nie zapłacicie jakichkolwiek odsetek. Dokładny opis działania karty ratalnej znajdziecie na stronie promocji.

Wydanie karty nie jest obarczone żadnymi kosztami, a okres bezodsetkowy wynosi 54 dni. Poza okresem bezodsetkowym, RRSO wynosi 31,21%.

Jeśli będziecie chcieli zamknąć kartę – możecie to zrobić poprzez infolinię Santander Consumer Banku.

Więcej informacji znajdziecie w Tabeli opłat i prowizji.

Wydanie kartyProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł0 zł / 15 zł54 dni6% prowizji (minimum 10 zł)Aktualna promocja – 300 zł premii na start w promocji karty kredytowej Visa Comfort Plus!

Darmowe wydanie i możliwość uniknięcia opłat po wykonaniu transakcji o odpowiedniej wartości!


🏅 IV miejsce – BP MotoKarta (Citi Handlowy)

BP MotoKarta to bezwarunkowo darmowa karta kredytowa banku Citi Handlowego, co czyni ją prawdopodobnie najsilniejszą propozycją na rynku. Oprócz podstawowych usług, Citi Handlowy dorzuca za darmo bardzo wygodną usługę Citi Alerts, czyli powiadomienia SMS o każdej wykonanej transakcji gotówkowej i bezgotówkowej na rachunku karty. Dzięki temu będziecie mieli poczucie bezpieczeństwa, iż nikt nie dokonał nieautoryzowanej transakcji waszą kartą. Ponadto na bieżąco będziecie mogli śledzić saldo wygenerowanego zadłużenia.

W przypadku MotoKarty bank stawia przed przyszłym właścicielem identyczne warunki (pod względem badania zdolności kredytowej), jak w przypadku karty Citi Simplicity.

Pamiętajcie, by korzystając z karty kredytowej, nie wypłacać środków kredytowych bezpośrednio z bankomatu. Takie operacje, w przypadku większości kredytowych plastików, kosztują krocie. 🙂

szczegóły w Tabeli Opłat i Prowizji.

Wydanie kartyProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł0 zł56 dniProwizja 10% (minimum 20 zł)


Aktualna promocja – nawet 720 zł premii w promocji darmowej karty kredytowej BP Motokarta

⚡ Długi okres bezodsetkowy – nawet 56 dni

 Darmowe prowadzenie bez żadnych warunków!


🏅 V miejsce – Mastercard Standard (BNP Paribas)

Karta kredytowa Mastercard Standard kosztuje normalnie 9 zł miesięcznie, jednak w ramach promocji na start nowi użytkownicy są z tej opłaty zwolnieni przez pierwszy rok. Zwolniona z opłat jest również karta dodatkowa.

Zwróćcie ponadto uwagę, iż w przypadku wypowiedzenia umowy w ciągu 6 miesięcy od jej zawarcia, bank naliczy Wam 25 zł „opłaty karnej”. W związku z tym lepiej odczekać pełne pół roku, zanim zdecydujecie się wypowiedzieć umowę. 

Okres bezodsetkowy wynosi maksymalnie 56 dni. RRSO poza okresem bezodsetkowym to 23,94%. Kartę BNP Paribas możecie podpiąć do Google Pay oraz Apple Pay.

Więcej na temat opłat w Tabeli opłat i prowizji.

WydanieProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł9 zł / 0 zł (pierwszy rok gratis!)56 dni4,9% prowizji (minimum 10 zł)Aktualna promocja – 350 zł, a nawet 370 zł premii w ramach promocji darmowej karty kredytowej!

Zwolnienie z opłaty za kartę przez pierwszy rok i długi okres bezodsetkowy


🏅VI miejsce – Karta Kredytowa Impresja (Bank Millennium)

Karta Impresja zapewnia 5% zwrotu za zakupy u wybranych partnerów. Roczny limit zwrotów to 600 zł (maksymalnie 50 zł miesięcznie). Partnerzy dla karty Impresja:

  • Apart, Baldinini, Bershka, Cinema City, Coccinelle, Deichmann, Empik, Francesco Biasia, Inter Cars, Massimo Dutti, Max Mara, Marella, Oysho, Pennyblack, Pollini, Pull&Bear, Sony Centre, Sephora, Smyk, Stradivarius, travelplanet.pl, Uterqüe, Venezia, Zara, Zara Home

W ramach promocji dodatkowo otrzymujecie zwolnienie z opłaty miesięcznej za obsługę karty kredytowej w każdym z kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych, w których dokonacie minimum jednej transakcji bezgotówkowej. Okres ten rozpoczyna się od daty wydania karty. Samo wydanie karty jest bezwarunkowo darmowe. 

Pozostałe opłaty znajdziecie w cenniku kart kredytowych.

WydanieProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł0 zł / 7,99 zł51 dni3,99% prowizji (minimum 9,99 zł)Aktualna promocja – 400 zł premii w promocji darmowej karty kredytowej oraz do 600 zł moneyback!

⚡ Prosty warunek zwolnienia z opłaty (w ramach promocji przez pierwszy rok – wykonanie 1 transakcji w miesiącu)


🏅VII miejsce – Visa TurboKARTA (Santander Consumer Bank)

Santander Consumer Bank oferuje nam kredytową Visa TurboKARTĘ, a wraz z nią ofertę specjalną – do 360 zł zwrotu za zakupy kartą rocznie. Maksymalnie, każdego miesiąca, możliwe jest uzyskanie zwrotu o wartości 30 zł. Premiowane są płatności na samodzielnych myjniach samochodowych, w restauracjach i na stacjach paliw. Karta wydaje się więc ciekawą propozycją dla osób, które wiele czasu spędzają w trasie.

Przy odpowiednio wysokich miesięcznych wartościach zakupów (co najmniej 1000 zł) karta będzie całkowicie darmowa. RRSO 20,61%.

Więcej informacji znajdziecie w sekcji Dokumenty na oficjalnej stronie karty.

WydanieProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł0 zł / 6,90 zł54 dni6% prowizji (min. 10 zł)Aktualna promocja – do 360 zł zwrotu za zakupy, 50 zł premii ekstra oraz darmowe ubezpieczenie Car Assistance!

⚡ Brak opłaty za kartę po zrobieniu zakupów za minimum 1000 zł miesięcznie
🏅VIII miejsce – Karta Twisto

Markę Twisto znają prawdopodobnie wszyscy czytelnicy bloga. Twisto to darmowa karta wielowalutowa (wirtualna lub fizyczna – płatna) z odroczonym terminem płatności i okresem bezodsetkowym o długości 45 dni. Jeśli tylko macie taką potrzebę, możecie zrobić zakupy za pomocą karty płatniczej – fizycznej lub wirtualnej – w sklepach stacjonarnych i internetowych, a powstałe zobowiązanie spłacić nawet do 45 dni za darmo (jednak nie później niż do 15. dnia kolejnego miesiąca). Nie jest to więc typowa propozycja kredytowa, choć sposób jej działania jest niemal identyczny.

Oprócz tego w Twisto czekają na Was fantastyczne kursy wymiany walut (zapewniane przez organizację Mastercard) – przydatne podczas zagranicznych wycieczek lub zakupów online w zagranicznych sklepach, a także specjalny program cashback. W ramach zwrotu możecie otrzymać nawet 10% zapłaconej kwoty. W programie bierze udział kilkaset najpopularniejszych sklepów i platform zakupowych.

WydanieProwadzenieOkres bezodsetkowyBankomaty
0 zł0 zł / 9,99 zł45 dniAktualna promocja – 12 miesięcy darmowego planu Space (120 zł oszczędności) + Twisto Cash, czyli darmowy przelew z limitu karty!

⚡ Darmowe prowadzenie, prosty proces i bezpłatna karta wirtualna.Ranking kart kredytowych – dlaczego warto z niego korzystać?

Mimo, że karty kredytowe nie są w Polsce bardzo popularne, to coraz częściej możecie spotkać się z koniecznością ich posiadania. W szczególności jeśli jeździcie na zagraniczne wakacje i chcecie wypożyczyć samochód albo zarezerwować lot. Może się zdarzyć sytuacja, w której będziecie potrzebować karty kredytowej nagle, a wtedy łatwo o podjęcie złej decyzji. Wiele osób wciąż myśli, że wydanie karty kredytowej jest na takich samych zasadach jak karty debetowej, czyli najpierw trzeba założyć w banku konto. Na całe szczęście ten mechanizm wygląda zupełnie inaczej i możecie zdecydować się na kartę kredytową w zupełnie innym banku, niż macie rachunek. Co więcej, spłaty możecie dokonać z dowolnego konta bankowego, wystarczy zrobić przelew na przypisany do karty numer rachunku. Właśnie dlatego ranking kart kredytowych jest tak przydatnym narzędziem. Dzięki niemu możecie nie tylko pozbyć się opłaty rocznej, ale też zyskać premię za założenie karty kredytowej. Sprawdźcie więc jakie najlepsze karty kredytowe pojawiły się w tym miesiącu.

Co wpływa na ostateczny koszt za kartę kredytową?

Wszystko zależy od tego jakie jest Wasze podejście do kart kredytowych. Jeśli myślicie, że będziecie mogli korzystać z niej tak samo jak z karty debetowej to możecie zdziwić się jak dużo kosztuje karta kredytowa. Każda wypłata gotówki albo próba zrobienia przelewu będzie wiązała się z dodatkowymi opłatami. Pamiętajcie więc, żeby nie korzystać z karty kredytowej w taki sam sposób jak z karty płatniczej.

Zdecydowanie najczęściej pojawia się opłata za wydanie karty kredytowej. Dzięki naszemu rankingowi kart kredytowych możecie znaleźć najlepszą ofertę. Jak widzicie wszystkie propozycje kart kredytowych w rankingu są darmowe. Drugim często pojawiającym się kosztem jest opłata miesięczna. Przeważnie znika ona jeśli wykonacie konkretny obrót za pomocą karty kredytowej. Każdy bank będzie miał trochę inne wymagania. Wszystkie informacje na temat ceny za obsługę karty kredytowej znajdziecie w powyższym rankingu kart kredytowych.

Ostatnim najważniejszym czynnikiem, który wpływa na ostateczny koszt to oprocentowanie karty kredytowej. Jeśli będziecie realizować spłatę zadłużenia w odpowiednim momencie to nie musicie martwić się dodatkowymi opłatami. Okres bezodsetkowy różni się w zależności od banku. Wpływa na niego również rodzaj karty kredytowej. Jak możecie zauważyć w rankingu kart kredytowych – jest to między 45 a 56 dni. Pamiętajcie aby przestrzegać tego terminu, ponieważ rzeczywista roczna stopa oprocentowania karty kredytowej jest na prawdę wysoka.

Kiedy warto korzystać z karty kredytowej?

Na początku zaznaczę dwie rzeczy. Po pierwsze – używając karty kredytowej korzystacie z pieniędzy banku. Jest to bardzo ważne, ponieważ decydując się na to musicie być świadomi, że jest to comiesięczne zaciąganie kredytu. Jeśli myślicie, że można olać spłatę zadłużenia, to jesteście w dużym błędzie.

Druga ważna rzecz jest taka, że oferty banków są bardzo korzystne, ale zawsze mają pewne haczyki. To znaczy, że za kartę kredytową nie musicie płacić pod warunkiem, że z niej korzystacie. Niestety często można wpaść w pułapkę i wydawać więcej pieniędzy niż się ma, a wtedy posiadanie karty kredytowej staje się problemem. Oczywiście karta kredytowa ma ogrom plusów, ale warto być świadomym także jej wad. Jeśli jednorazowo potrzebujecie dodatkowych środków finansowych, to nie zawsze będzie ona odpowiednim wyborem. Wszystko dlatego, że za nieużywanie karty kredytowej będziecie płacić. Może się również zdarzyć tak, że bank będzie wymagał uiszczenia opłaty za rezygnację z karty w krótkim czasie od jej wyrobienia. Nawet najlepsza karta kredytowa nie zda egzaminu jeśli będziecie z niej źle korzystać.

Kiedy więc warto korzystać z karty kredytowej? Moim zdaniem można używać jej do codziennych wydatków, ale tylko w takim zakresie, żeby móc spokojnie ją spłacić. To znaczy, że pieniądze z wypłaty powinniście odłożyć na konto oszczędnościowe, a wszystkie zakupy opłacać właśnie kartą kredytową. Wtedy po otrzymaniu wyciągu możecie spokojnie spłacić cały dług, nie rosną Wam odsetki, za to w bardzo prosty sposób zyskujecie pozytywną historię kredytową. Oczywiście karta kredytowa uratuje Was przy nagłych wydatkach, pod warunkiem że będą to jednorazowe przypadki, a nie ciągłe życie ponad stan.

Karta kredytowa – jakie są wymagania, żeby ją dostać?

Każdy bank będzie miał swoje kryteria co do przyznania karty kredytowej. Musicie się jednak przygotować na badanie zdolności kredytowej. Każda karta kredytowa jest formą pożyczki od banku, dlatego instytucje te nie mogą wydawać ich byle komu. Powyższy ranking kart kredytowych zawiera wszystkie informacje na temat wymagań poszczególnych banków. Zazwyczaj będzie to zatrudnienie, minimalna kwota dochodu i bycie pełnoletnim. Wiele jednak zależy również od tego jaki jest to rodzaj karty kredytowej. Ranking kart kredytowych jak możecie zauważyć, obejmuje nie tylko karty banków, ale również alternatywne produkty, jak na przykład Twisto. Tego typu karta kredytowa działa na bardzo podobnych zasadach, jak tradycyjny produkt bankowy, a jednak nim nie jest. Dodatkowo jest ona również kartą wielowalutową, co może przydać się na zagranicznych wakacjach albo podczas rezerwacji lotu.

Bonusy za karty kredytowe

Jest to też odpowiedni moment, aby wspomnieć o promocjach. Jak pewnie zauważyliście niektóre banki oferujące karty kredytowe proponują coś w zamian. Bardzo często za wyrobienie karty kredytowej możecie otrzymać kupony do sklepów, albo zwrot części kwoty za zakupy. Tak jest na przykład w przypadku karty kredytowej w banku Citi Handlowy albo Santander Consumer Bank. Takie promocje jeszcze bardziej zachęcają do posiadania karty kredytowej. Dodatkowo możecie spotkać się z sytuacją, w której dostajecie premię za dodatkowe produkty banku. Taką promocję ma aktualnie Bank Pekao, w którym oprócz bardzo atrakcyjnej oferty karty kredytowej możecie otrzymać pieniądze za założenie darmowego konta.

Wszystkie aktualne promocje znajdziecie zawsze w powyższym rankingu kart kredytowych. Warto go sprawdzać na bieżąco, ponieważ w prosty sposób możecie otrzymać zwrot środków za zakupy opłacone kartą kredytową.

Na co w szczególności zwrócić uwagę wybierając kartę kredytową?

Jeśli planujecie korzystać z karty kredytowej w standardowy sposób, czyli spłacać ją na czas i nie realizować wypłaty gotówki, to powinniście zwrócić uwagę na opłaty. Dwie najważniejsze, które pojawiają się niemal zawsze to opłata za wydanie karty i opłata miesięczna. Kolejna istotna sprawa to okres bezodsetkowy. Koniecznie sprawdźcie ile czasu będziecie mieć na spłatę zadłużenia. Wszystkie aktualne informacje na ten temat znajdziecie oczywiście w naszym rankingu kart kredytowych i na stronie banku. Porównanie kart kredytowych jest zawsze aktualizowane, więc nie musicie się martwić o aktualność informacji.

Rzeczą o której mało się mówi jest ubezpieczenie karty kredytowej. Najczęściej nie jest to obowiązkowa opłata, ale może się zdarzyć, że bez ubezpieczenia nie dostaniecie premii za korzystanie i posiadanie karty. Sprawdźcie to przed podpisaniem umowy. Aby wybrać kartę kredytową idealną do Waszych potrzeb spójrzcie również na oferowany limit kredytowy. Każdy z Was może mieć inne wymagania. Dla jednych atrakcyjny będzie niski limit kredytowy, dla innych wysoki.

Na koniec koniecznie zwróćcie uwagę na opłaty za niekorzystanie z karty kredytowej. W przypadku kart wirtualnych, jak na przykład Twisto, nie musicie obawiać się tej opłaty. Całkowicie inaczej będzie za to w produktach bankowych.

Jak widzicie darmowa karta kredytowa jest w zasięgu ręki, ale należy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Aby wybrać najlepszą kartę kredytową warto najpierw dowiedzieć się jak działa karta kredytowa. Niezwykle ważny jest okres bezodsetkowy i przestrzeganie go. Zapomnijcie też o wypłacaniu gotówki i korzystajcie z rankingu kart kredytowych, żeby wybrać darmowy produkt. Karta kredytowa potrafi być lepszym rozwiązaniem niż karta debetowa, ale każdy właściciel karty powinien korzystać z niej w sposób przemyślany, a nie pochopny.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów