Plany Inwestycyjne XTB to narzędzie, które może zmienić podejście do oszczędzania i inwestowania w cele średnio i długoterminowe. To ukłon w stronę osób, które chcą osiągać satysfakcjonujące stopy zwrotu, podejmując komfortowy dla siebie poziom ryzyka. Dziś przeanalizujemy propozycję polskiego brokera i wspólnie, krok po kroku, założymy plan inwestycyjny, sprawdzając, co ma do zaoferowania aplikacja mobilna. Z pewnością jest to propozycja dla osób, które preferują tak zwane pasywne inwestowanie. W tym przypadku zamiast aktywnej selekcji poszczególnych spółek lub innych walorów, możemy postawić na cały indeks i leniwie śledzić jego wyniki raz na jakiś czas. Zatem zamiast szukać igły w stogu siana… możemy kupić cały stóg, czyli w tym przypadku zestaw funduszy ETF najlepiej odzwierciedlający daną strategię inwestycyjną. W dodatku… za darmo.
Warto też wspomnieć o ciekawej ofercie XTB. Mianowicie nowi użytkownicy platformy mogą liczyć na oprocentowanie wolnych środków pozostających na koncie. Przez pierwsze 90 dni będzie to 4,3% w skali roku dla USD, 4,25% dla PLN oraz 3,1% dla waluty euro*. Odsetki są naliczane każdego dnia (o północy), a podatek od zysków kapitałowych zostaje automatycznie rozliczony przez XTB. Ponadto platforma nie narzuca żadnych wymagań dotyczących minimalnej i maksymalnej zdeponowanej kwoty. Taka propozycja znacznie przewyższa wszelkie lokaty walutowe oferowane przez polskie banki.
Pozostałe wpisy o XTB
To nie pierwszy raz, gdy na łamach bloga omawiam ofertę polskiego brokera XTB. Jeśli wiec interesuje Was oferta tego domu maklerskiego, koniecznie zapoznajcie się z pozostałymi tekstami na temat tej firmy. Dzięki temu nie będę musiał powtarzać wielu informacji, a artykuł będzie bardziej lekkostrawny.
- Jak inwestować w zagraniczne akcje i ETF za darmo? Analiza oferty XTB z 0% prowizji
- Platforma XTB, czyli jak inwestować w polskie akcje giełdowe z 0% prowizji u licencjonowanego brokera oraz otrzymywać odsetki od wolnych środków
- Kontrakty CFD, czyli jak inwestować w metale szlachetne, surowce i inne instrumenty z niskim kosztami transakcyjnymi w XTB
- CFD na kryptowaluty w ofercie najpopularniejszego brokera w Polsce. Jak zacząć inwestować bez prowizji?
- Czym jest krótka sprzedaż (short selling), czyli jak zarabiać na spadkach w czasie bessy?
- Jak inwestować w złoto za pośrednictwem platformy XTB? + darmowy eBook „Poradnik inwestora na rynku złota”
- IKE od XTB, czyli nowe konto emerytalne w ofercie topowego brokera. Inwestuj z myślą o emeryturze bez podatku Belki!
Czym są Plany Inwestycyjne XTB?
Świadomość finansowa naszego społeczeństwa zmienia się z roku na rok. Po tym, jak w większości uporaliśmy się z problemami poprzednich pokoleń, które przestrzegały nas przed bankami i instytucjami finansowymi, nie tylko chętnie szukamy ciekawych lokat, ale coraz częściej sięgamy też znacznie dalej. Inwestowanie staje się dziś popularne i nikomu nie trzeba już tłumaczyć, że konsekwentne poszukiwanie wysokiej stopy zwrotu ma sens i może pomnożyć życiowe oszczędności.
Istnieje jednak spora grupa osób, które chciałyby inwestować, ale jednocześnie nie mają zamiaru „doktoryzować się” z mechanizmów giełdowych, sposobów przeprowadzania analizy technicznej i fundamentalnej oraz innych zawiłości tego skomplikowanego świata. Czy te osoby są skazane na lokaty bankowe, które prędzej czy później znów zaczną proponować nam oprocentowanie rzędu 1-3% w skali roku? Co to, to nie!
Popularyzacja ETF-ów i tak zwanego pasywnego oszczędzania sprawia, że nie musicie już znać się na selekcji spółek giełdowych, by móc inwestować na giełdzie. Uruchomione niedawno przez XTB Plany Inwestycyjne pozwolą Wam tworzyć kompletne portfele inwestycyjne oparte na rekomendacjach brokera, który pod uwagę bierze przede wszystkim Waszą skłonność do ryzyka.
W ramach Planów Inwestycyjnych możecie wybierać spośród ponad 350 najpopularniejszych ETF-ów (czym one dokładnie są, tłumaczę w kolejnym akapicie), które wybierzecie według jasnych kryteriów, takich jak:
- akceptowalny poziom ryzyka (wysokie ryzyko = wyższy potencjalny zwrot, niższe ryzyko = niższy potencjalny zwrot),
- waluta (EUR, USD, GBP),
- sektory rynkowe (na przykład: akcje USA, akcje globalne, akcje rynków wschodzących, energetyka i tak dalej).
Jak widzicie, liczba filtrów nie przytłacza – i o to właśnie chodzi. Proces miał być jak najbardziej uproszczony i tak właśnie jest.
Co ważne, próg wejścia w inwestycje jest bardzo niski. Minimalna kwota inwestycji to tylko 50 zł. Kolejne nadwyżki ze swojego budżetu domowego możecie inwestować w dowolnym momencie i w dowolnym momencie z inwestycji wychodzić – bez konsekwencji ze strony XTB (choć oczywiście sprzedając ETF-y „w dołku” możecie na tym stracić – to ryzyko wynikające z inwestycji).
Plany Inwestycyjne XTB to moim zdaniem świetna opcja dla osób, które pragną:
- zatroszczyć się o swoją emeryturę, inwestując pasywnie w długim horyzoncie czasowym,
- osiągnąć niezależność finansową (czyli wdrożyć tak zwane podejście FIRE – financial independence retire early),
- inwestować na średnioterminowe cele, takie jak wymiana samochodu czy kupno mieszkania.
Zautomatyzowane inwestowanie pasywne dzięki ETF
Plany Inwestycyjne XTB, podobnie jak niniejszy artykuł, skierowane są raczej do osób początkujących, a nie starych giełdowych wyjadaczy. Z tego powodu czuję się zobowiązany, by choć pokrótce opowiedzieć, czym właściwie są wspomniane wyżej ETF-y, bo to właśnie na tych aktywach opiera się idea Planów Inwestycyjnych od XTB.
ETF to skrót od exchange-traded fund, co moglibyśmy przetłumaczyć jako fundusz giełdowy, choć jak dla mnie najtrafniejsza i najkrótsza definicja tego instrumentu powinna brzmieć: fundusz indeksowy notowany na giełdzie. Fundusze ETF mają bowiem odwzorowywać zachowanie konkretnego indeksu giełdowego lub innego zbioru aktywów notowanych w ten samej „kategorii” (w uproszczeniu).
Pojedynczym ETF mógłby być więc fundusz inwestycyjny, w którego skład wchodzą notowania dwudziestu największych spółek na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, które obejmuje indeks WIG20. Gdy indeks spada (czyli obniżają się wyceny zawartych w nim spółek), spada również wartość ETF. Analogicznie wycena ETF-u rośnie, gdy rośnie notowanie spółek.
Fundusze ETF mogą inwestować zarówno w akcje, jak i obligacje, towary, surowce i inne aktywa. Tego typu instrumenty stanowią uśrednioną wartość, więc praktycznie nie zdarzają się im gwałtowne upadki. Gdy jedna spółka notuje straty, inne zyskują na giełdowym parkiecie, więc uśredniona wartość zalicza raczej łagodne ruchy (co oczywiście nie znaczy, że niemożliwym jest stracić wszystkie pieniądze, inwestując w same ETF-y).
Jednym z najbardziej znanych indeksów giełdowych jest S&P 500 obejmujący 500 (głównie amerykańskich) przedsiębiorstw z największą kapitalizacją na nowojorskiej giełdzie oraz w NASDAQ (innej, równie popularnej giełdzie USA). Indeks ten jest odwzorowywany przez liczne towarzystwa oferujące ETF-y, w tym popularne BlackRock (w ramach funduszu iShares).
Mówiąc krótko, za ETF-em nie stoi sztab analityków, którzy stopniowo, cegiełka po cegiełce, układają skład danego funduszu, jak ma to miejsce w przypadku funduszy tradycyjnych, oferowanych przez liczne TFI. Czy zatem taki całkowicie pasywny fundusz może wygrać z wiedzą i doświadczeniem ekspertów?
Tak, a w dodatku jest dużo tańszy 😉 Jest to powszechna wiedza, którą możecie zweryfikować sami. Po prostu porównajcie ETF i inwestujący w podobnych obszarach aktywny fundusz zarządzany, biorąc pod uwagę ostatnią dekadę. Bardzo rzadko zdarza się, że wyniki funduszu zarządzanego biją na głowę rynek, który jest „ślepo” naśladowany przez dany ETF. Nawet, jeśli tak się zdarza, to generowane przez tradycyjne fundusze koszty „przejadają” ten zysk. To wszystko, o czym mówię, to oczywiście nie jest reguła – jednak całkiem wyraźny trend. Nie chcę też wieszać psów na tradycyjnych funduszach inwestycyjnych, jednak w czasach tanich ETF-ów, towarzystwa inwestycyjne nie mają lekko.
W porównaniu z tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi, ETF-y są bardzo, bardzo tanie. Jak tanie? Koszty zarządzania w przypadku tradycyjnych funduszy to nawet kilka procent wartości inwestycji rocznie. W przypadku ETF – do 0,5% (i to w skrajnych przypadkach). Różnica jest więc kolosalna i to nawet w skali jednego roku. Przyjmując dłuższy horyzont, na przykład 10 lat, utrzymanie portfela składającego się z ETF będzie Was kosztować około 5% wartości inwestycji w całym tym okresie, a tworząc portfel składający się z tradycyjnych funduszy – nawet kilkadziesiąt procent.
Jak założyć własny Plan Inwestycyjny na platformie XTB?
Jak na razie Plany Inwestycyjne dostępne są wyłącznie w aplikacji mobilnej XTB. Aby założyć własny portfel, przejdźcie do zakładki Save (na dolnym pasku ekranu) i rozpocznijcie konfigurację.
Proces jest szybki i prosty. Plan możecie stworzyć nawet w sytuacji, gdy nie posiadacie na swoim koncie środków – wpłacicie je po założeniu planu lub później. Wszystko ogranicza się do wyboru ETF-ów, które stworzą Wasz plan inwestycyjny. Do podjęcia decyzji posłużą Wam filtry i suwaki akceptowanego ryzyka, które przedstawiliśmy nieco wyżej.
Później zobaczycie podsumowanie opracowanego planu inwestycyjnego z symulacją wsteczną. Jaki wynik osiągnąłby ten portfel, gdybyście stworzyli go 5 lat temu. Oczywiście taka analiza nie jest przepowiednią na przyszłość. Ruchy rynku i wyniki giełdowe z przeszłości nie muszą mieć przełożenia na spodziewane zyski, dlatego sugeruję podchodzić do tego typu wykresów, jak do ciekawostki.
Na koniec zostają przyjemne drobiazgi, takie jak dodanie ikony dla Waszego planu inwestycyjnego oraz zmiana jego nazwy. Dzięki temu łatwo rozróżnicie stworzone portfele (planów można mieć aż 10).
Jako że mówimy o inwestowaniu pasywnym, niech będzie ono takie w pełnym tego słowa znaczeniu. Dzięki możliwości wykonywania darmowych wpłat, czyli kolejnych inwestycji w swój plan, możecie na wiele miesięcy zapomnieć o swoim automatycznym portfelu inwestycyjnym. Możliwości jest kilka: doładowanie kartą (obowiązuje prowizja), zasilenie z konta inwestycyjnego XTB (jeśli utrzymujecie na nim cały czas środki, może to być bardzo wygodna opcja) lub zasilenie celu za pomocą przelewu ze swojego konta bankowego (możecie przykładowo ustawić zlecenie stałe).
O ile w tym ostatnim przypadku należy po prostu ustawić stałe zlecenie w bankowości internetowej swojego banku, to pierwsza i druga opcja obsługiwana jest bezpośrednio przez XTB. Możecie więc ustalić kwotę i częstotliwość wpłat na cel oraz początek inwestowania. Po zatwierdzeniu inwestowanie będzie przebiegało automatycznie – tak długo, aż nie odwołacie swojej decyzji.
Ile to kosztuje, czyli opłaty, prowizje i szczegóły oferty
Przechodzimy do konkretów czyli odpowiedzi na pytanie: „a ile to kosztuje?”. Dla osób czytających tego bloga dłuższy czas, które zdążyły już poznać XTB, nie będzie pewnie zaskoczeniem, że broker nie pobiera prowizji od inwestycji w prawdziwe akcje i fundusze ETF, dopóki miesięczny obrót nie wynosi więcej niż 100.000 EUR lub równowartość. Powyżej tej kwoty zastosowanie ma prowizja w wysokości 0,2% (ale nie mniej niż 10 EUR). Ta sama opłata dotyczy zarówno Planów Inwestycyjnych, jak i „samodzielnego” tworzenia portfela z ETF czy też akcji giełdowych.
Tworzenie i prowadzenie planów jest darmowe, a każdy użytkownik może założyć ich nawet 10.
Jedyną opłatą, która jest już wkalkulowana w samą wycenę ETF, są oczywiście koszty zarządzania, które omówiliśmy już wcześniej. Pamiętajcie też, że XTB Plany Inwestycyjne prowadzi w walutach obcych, a więc dobrze byłoby zasilać swój plan bezpośrednio wybraną walutą. W przeciwnym razie broker zastosuje opłatę za przewalutowanie w wysokości 0,5% wartości kwoty.
XTB S.A. umożliwia automatyczne, cykliczne składanie zleceń zakupu Instrumentów Finansowych lub Akcji Ułamkowych zgodnie ze stworzonym przez Ciebie Planem Inwestycyjnym. Decyzje inwestycyjne, w tym tworzenie Planu Inwestycyjnego, alokacja środków, częstotliwość i wartość płatności oraz składanie zleceń, są Twoją samodzielną decyzją. Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
*Oferta jest przeznaczona jest dla nowych klientów i jest ograniczona do 90 dni od daty zawarcia umowy. Aktualne stawki oprocentowania są dostępne na www.xtb.com/pl/odsetki. Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.
Zamieszczone w artykule linki to tak zwane linki afiliacyjne. Właściciel serwisu dzięki polecaniu usługi otrzymuje wynagrodzenie, dzięki czemu dalej może rozwijać serwis i dostarczać jak najlepszej jakości treści.
Artykuł powstał we współpracy z marką XTB.
Dodaj odpowiedź