fbpx

Platforma XTB, czyli jak inwestować w polskie akcje giełdowe z 0% prowizji u licencjonowanego brokera oraz otrzymywać odsetki od wolnych środków (do 6% w skali roku)

Pierwotnie artykuł na temat oferty polskiego brokera XTB opublikowaliśmy pod koniec 2022 roku. Największą przewagą tego biura maklerskiego nad jego konkurentami było wówczas stosowanie 0% prowizji od obrotu instrumentami finansowymi. Wiele osób zapewne miało obawy, iż jest to tylko czasowa promocja. Jak się okazuje, obawy te nie miały podstaw, ponieważ nie dość, że XTB utrzymało świetną ofertę, to jeszcze dodatkowo ją rozwinęło! Między innymi nowi użytkownicy platformy mogą liczyć na oprocentowanie wolnych środków pozostających na koncie. Przez pierwsze 90 dni będzie to 6% w skali roku dla PLN, 5% dla USD oraz 4,2% dla waluty euro*. W związku z tym postanowiliśmy ponownie przeanalizować ofertę XTB i zaktualizować niniejszy artykuł. Konto maklerskie XTB jest dla wielu inwestorów pierwszym wyborem w poszukiwaniu rachunku do inwestowania na giełdzie. Marka tworzy wizerunek profesjonalnej platformy dedykowanej zarówno początkującym, jak i zaawansowanym traderom. Tych pierwszych przekonuje dostępność prostych do zrozumienia instrumentów finansowych (jak choćby popularne ostatnio ETF-y, czy akcje zagraniczne) oraz znajome ze świata sportu twarze – ambasadorzy marki (na przykład Joanna Jędrzejczyk czy Iker Casillas). Ci drudzy kierują uwagę na rekordowo niskie koszty inwestycji i duże bezpieczeństwo. W dzisiejszym artykule przyjrzę się jednak niewielkiemu wycinkowi całej oferty XTB, a konkretnie możliwości inwestowania w akcje spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Kusząca jest także możliwość nabywania tak zwanych akcji ułamkowych, czemu również poświęcę dziś kilka zdań. Czy rzeczywiście jest tak tanio, jak o tym mówią? Czy XTB czegoś brakuje lub coś może zrobić lepiej? Sprawdźmy!

Więcej na temat zagranicznych akcji i ETF znajdziecie z kolei w tym artykule, a o kontraktach CFD napisałem tutaj.

Pozostałe wpisy o XTB

To nie pierwszy raz, gdy na łamach bloga omawiam ofertę polskiego brokera XTB. Jeśli wiec interesuje Was oferta tego domu maklerskiego, koniecznie zapoznajcie się z pozostałymi tekstami na temat tej firmy. Dzięki temu nie będę musiał powtarzać wielu informacji, a artykuł będzie bardziej lekkostrawny 😉

Czym jest XTB?

XTB to marka należąca do XTB S.A. – notowanego na giełdzie (od 2016 roku na GPW) domu maklerskiego z siedzibą w Warszawie. To jeden z najpopularniejszych i największych na świecie brokerów o tak szerokiej ofercie. XTB istnieje na rynku już 20 lat, choć początkowo nazwa marki brzmiała X-Trade Brokers (rebranding miał miejsce w 2009 roku). Firma była znana przede wszystkim z rynku walutowego i to w znakomitej większości wśród tak zwanych day traderów grających na mikro ruchy notowań i wycen, korzystając najczęściej z opcji lewarowania/dźwigni. Dziś platforma pozwala na inwestowanie w waluty, akcje, instrumenty pochodne i kryptowaluty. XTB posiada licencję KNF oraz objęte systemem rekompensat Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych do kwoty 3000 EUR – 100% i do 22 000 EUR – 90% środków, w przypadku zdarzeń losowych.

Zakładając konto w XTB, zyskujecie dostęp do autorskiej platformy xStation5 oraz xStation Mobile (dla urządzeń przenośnych), zbierających dobre opinie wśród użytkowników. Dla chętnych znajdzie się także treningowe konto demonstracyjne. Pozwoli poznać obsługę platformy oraz nieco rozeznać się w jej możliwościach.

odsetki od środków XTB
XTB nie dość, że nie pobiera prowizji, to jeszcze naliczy odsetki od Twoich środków

W co zainwestuję w ramach XTB?

W ofercie XTB oprócz walut obcych możemy znaleźć także indeksowe CFD, kontrakty na surowce, popularne ETF-y oraz CFD na kryptowaluty. Wszystkie te instrumenty omówimy dokładnie w osobnym artykule (tutaj znajdziecie szczegółową analizę oraz wyjaśnienie mechanizmu instrumentów CFD oferowanych przez XTB). Dziś skupimy się na tym, jak inwestować w polskie akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Okazuje się bowiem, że z XTB można robić to całkowicie za darmo, co w zasadzie wycina konkurencyjne domy maklerskie w pień – zarówno z perspektywy tych, którzy chcą ulokować na GPW duże kwoty, jak i w oczach raczkujących dopiero inwestorów. Ci drudzy będą też zadowoleni z możliwości inwestowania w tak zwane akcje ułamkowe. Pozwoli Wam to zainwestować w akcje gigantów, posiadając na koncie choćby 10 zł. Nie ma więc już konieczności nabywania co najmniej 1 pełnej akcji za kilkaset złotych lub więcej.

Część dostępnych aktywów

To, czego brakuje ofercie XTB, to z całą pewnością obligacje i inne instrumenty dłużne oraz brak możliwości inwestowania w aktywa w ramach kont emerytalnych IKE i IKZE. W ostatnim czasie XTB przechodzi jednak sporą metamorfozę. Z firmy kojarzącej się z dynamicznym inwestowaniem na szybko zmieniających się rynkach, marka przekierowuje swoje działania na wspieranie bardziej długoterminowego inwestowania. Świadczy o tym chociażby obecność ETF i promowanie inwestowania w akcje.

Polskie akcje w XTB – ile zapłacę za inwestowanie w XTB?

Jak już napisałem wcześniej, XTB w zasadzie nie ma sobie równych w kwestii prowizji od handlu tradycyjnymi akcjami giełdowymi. No bo kto może konkurować z absolutnym brakiem prowizji? W ramach promocji trwającej już dłuższy czas i która, jak się wydaje, trochę jeszcze potrwa, za handel akcjami na polskiej giełdzie (oraz rynkach zagranicznych) nie zapłacicie nawet promila prowizji. Ograniczenia? Owszem, istnieją. W skali miesiąca Wasz maksymalny obrót musi zamknąć się w kwocie nie większej niż 100.000 EUR (w chwili pisania artykułu jest to kwota około 431.000 zł). Ponadto obowiązuje minimalna kwota inwestycji – 10 zł dla akcji polskich oraz 10 euro dla akcji europejskich. Wówczas nie będą Was dotyczyły żadne prowizje. Inwestycje powyżej tej kwoty zostaną obciążone prowizją o wartości 0,2% i nie mniejszą niż 10 EUR. Promocja dotyczy także funduszy ETF – co pewnie ucieszy wielu z Was.

Do równowartości miesięcznego obrotu na kwotę 100.000 euro (około 430.000 zł) prowizja w XTB wynosi 0%!

Samo otwarcie konta w XTB jest całkowicie darmowe, podobnie jak jego zamknięcie. Opłata za prowadzenie to co prawda 10 EUR rocznie, jednak unikniecie jej, zwyczajnie korzystając ze swojego konta. Opłata nie zostanie pobrana, jeśli:

  • wykonacie chociaż jedną operację zamknięcia lub otwarcia pozycji (zakupu lub sprzedaży waloru, na przykład akcji) w ciągu 365 dni lub
  • raz na 90 dni zasilicie konto dowolną kwotą.

Wypłaty środków z rachunku XTB są całkowicie darmowe.

Na ten moment nie jest mi znana podobna oferta u konkurencji. W bliskim sąsiedztwie znajduje się BOSSA (Dom maklerski BOŚ) z prowizją na poziomie 0,25% (minimum 5 zł) przy handlu polskimi akcjami i ETF notowanymi na GPW oraz 0,29% (minimum 14 zł!) przy handlu aktywami zagranicznymi. Podobne lub wyższe stawki znajdziecie w domach maklerskich Santander Bank Polska, PKO BP, Banku Pekao i w zasadzie większości popularnych graczy.

oprocentowanie oszczędności xtb
Aktualne odsetki w XTB

Czym są akcje ułamkowe w XTB?

Akcje, w standardowej sytuacji, kupujemy w całości (1 akcja = 1 papier wartościowy). O ile akcje drobnych spółek można kupić za kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, to akcje prawdziwych gigantów GPW mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Tak wysoka cena jest dla niektórych osób solidną przeszkodą. Przede wszystkim – wymaga włożenia w inwestycję w tylko jedną spółkę sporej wartości comiesięcznych nadwyżek, a to utrudnia dywersyfikację portfela.

W XTB możecie inwestować jednak w tak zwane akcje ułamkowe. Oznacza to tyle, że nie jesteście zobowiązani do kupienia całej jednej akcji CD Projekt RED, Orlenu lub innej spółki. Możecie za to zainwestować w każdą z nich już od 10 zł. Nie kupujecie wówczas akcji bezpośrednio od spółki, a nabywacie od XTB prawo powiernicze do części akcji. Jeśli w końcu zakupione przez Was akcje ułamkowe danej spółki osiągną wartość jednej akcji, staniecie się oficjalnymi akcjonariuszami.

Akcje ułamkowe w XTB

Gdzie jest haczyk?

Oferta giełdy XTB jest obecnie prawdopodobnie najbardziej atrakcyjną dla każdego, kto chciałby spróbować inwestowania w polskie i zagraniczne akcje. Musicie mieć jednak świadomość, że w katalogu XTB nie znajdziecie wszystkich notowanych polskich spółek (zarówno z GPW jak i NewConnect). Jeśli więc macie już swoich kandydatów, proponuję sprawdzić, czy broker w ogóle ich obsługuje. Listę dostępnych aktywów znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej XTB.

Pewnym minusem mogą być także dosyć wysokie koszty przewalutowania wewnątrz XTB (gdy prowadzicie konto w złotówkach i chcecie inwestować w zagraniczne rynki, XTB przewalutuje pieniądze automatycznie). Można jednak tego uniknąć, prowadząc konto w walucie obcej i zasilając je środkami przewalutowanymi na przykład w Revolucie (szczególnie przydatny może być brak limitów w Revolut Metal). Wówczas nie dosięgną Was marże za wymianę.

Szczegółów szukajcie w Pełnej Tabeli Opłat i Prowizji XTB.

Jak inwestować w polskie i zagraniczne akcje za darmo?

Jeśli szukacie dobrego konta do inwestowania w polskie akcje, niemal domyślnym wyborem będzie XTB. Proponuję zacząć od założenia darmowego konta na platformie. Proces przebiega standardowo, więc nie ma potrzeby szczegółowo go opisywać. Podczas rejestracji odpowiecie na podstawowe pytania dotyczące danych osobowych, rezydencję podatkową i adres, a także właściwy dla miejsca zamieszkania urząd skarbowy dla rozliczeń PIT. Konieczne będzie także wypełnienie krótkiej ankiety, która sprawdzi Waszą wiedzę o finansach (to bardzo podstawowe zagadnienia), sytuację finansową i doświadczenie w inwestowaniu. Platforma prowadzona jest również w języku polskim, więc nie musicie obawiać się trudnego do zrozumienia interfejsu. Rejestracja nie powinna zająć więcej niż 10 minut.

Konto do polskich akcji w 10 minut

Po rejestracji konieczne będzie zweryfikowanie swojej tożsamości. Do wyboru są dwie możliwości: video weryfikacja lub wgranie dokumentów z komputera. Poniżej znajdziecie krótką charakterystykę obu sposobów:

Weryfikacja tożsamości w XTB

Sam wybrałem weryfikację video. Po zaakceptowaniu danych na ekranie wyświetlony został link z kodem QR, który następnie zeskanowałem i za pomocą telefonu dokończyłem proces. Wykonałem zdjęcie obu stron dowodu osobistego oraz krótkie video-selfie, czyli nagranie, na którym należy wypowiedzieć na głos trzy cyfry wyświetlane na ekranie, a następnie skierować głowę we wskazaną stronę.

To wszystko. Po przesłaniu zdjęć i nagrania potwierdzenie poprawnej weryfikacji zostało dostarczone w wiadomości e-mail jeszcze tego samego dnia, a ja zyskałem pełny dostęp do platformy.

Jak wpłacać i wypłacać środki z XTB?

Do złożenia depozytu w XTB możecie wykorzystać kilka popularnych opcji:

jak wpłacić środki do xtb
Metody wpłaty środków do XTB

Najwygodniejszy wydajne się darmowy kod BLIK lub bramka Blue Media, dające natychmiastowe zasilenie. Inne możliwości wymagają posiadania specjalnego konta (PayPal), albo nieco więcej czasu oczekiwania (przelew tradycyjny) lub są płatne (karty debetowe).

Wypłata środków jest równie prosta. Wystarczy, że przejdziecie do zakładki Moje konto, klikniecie Wypłać i wskażecie numer rachunku bankowego, na które mają powędrować pieniądze.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Prosimy, zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

*Oferta jest przeznaczona jest dla nowych klientów i jest ograniczona do 90 dni od daty zawarcia umowy. Aktualne stawki oprocentowania są dostępne na www.xtb.com/pl/odsetki. Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów