Platforma XTB, czyli jak inwestować w polskie akcje giełdowe z 0% prowizji? Sprawdzamy!

Konto maklerskie XTB jest dla wielu inwestorów pierwszym wyborem w poszukiwaniu rachunku do inwestowania na giełdzie. Marka tworzy wizerunek profesjonalnej platformy dedykowanej zarówno początkującym, jak i zaawansowanym traderom. Tych pierwszych przekonuje dostępność prostych do zrozumienia instrumentów finansowych (jak choćby popularne ostatnio ETF-y, czy akcje zagraniczne) oraz znajome ze świata sportu twarze – ambasadorzy marki (na przykład Joanna Jędrzejczyk czy Conor McGregor). Ci drudzy kierują uwagę na niskie koszty inwestycji i duże bezpieczeństwo. W dzisiejszym artykule przyjrzę się jednak niewielkiemu wycinkowi całej oferty XTB, a konkretnie możliwości inwestowania w akcje spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Czy rzeczywiście jest tak tanio, jak o tym mówią? Czy XTB czegoś brakuje lub coś może zrobić lepiej? Sprawdźmy!

Więcej na temat zagranicznych akcji i ETF znajdziecie z kolei w tym artykule, a o kontraktach CFD napisałem tutaj.

Pozostałe wpisy o XTB

To nie pierwszy raz, gdy na łamach bloga omawiam ofertę polskiego brokera XTB. Zanim więc przejdziecie to dalszej lektury, sugeruję zapoznanie się z poprzednimi tekstami na temat tej firmy. Dzięki temu nie będę musiał powtarzać wielu informacji, a artykuł będzie bardziej lekkostrawny 😉

Czym jest XTB?

XTB to marka należąca do XTB S.A. – notowanego na giełdzie (od 2016 roku na GPW) domu maklerskiego z siedzibą w Warszawie. To jeden z najpopularniejszych i największych na świecie brokerów o tak szerokiej ofercie. XTB istnieje na rynku już 20 lat, choć początkowo nazwa marki brzmiała X-Trade Brokers (rebranding miał miejsce w 2009 roku). Firma była znana przede wszystkim z rynku walutowego i to w znakomitej większości wśród tak zwanych day traderów grających na mikro ruchy notowań i wycen, korzystając najczęściej z tak zwanego lewarowania/dźwigni. Dziś platforma pozwala na inwestowanie w waluty, akcje, instrumenty pochodne i kryptowaluty.

Zakładając konto w XTB, zyskujecie dostęp do autorskiej platformy xStation5 oraz xStation Mobile (dla urządzeń przenośnych), zbierających dobre opinie wśród użytkowników. Dla chętnych znajdzie się także treningowe konto demonstracyjne. Pozwoli poznać obsługę platformy oraz nieco rozeznać się w jej możliwościach.

W co zainwestuję w ramach XTB?

W ofercie XTB oprócz walut obcych możemy znaleźć także indeksowe CFD, kontrakty na surowce, popularne ETF-y oraz CFD na kryptowaluty. Wszystkie te instrumenty omówimy dokładnie w osobnym artykule (tutaj znajdziecie szczegółową analizę oraz wyjaśnienie mechanizmu instrumentów CFD oferowanych przez XTB). Dziś skupimy się na tym, jak inwestować w polskie akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Okazuje się bowiem, że z XTB można robić to całkowicie za darmo, co w zasadzie wycina konkurencyjne domy maklerskie w pień – zarówno z perspektywy tych, którzy chcą ulokować na GPW duże kwoty, jak i w oczach raczkujących dopiero inwestorów.

Część dostępnych aktywów

To, czego brakuje ofercie XTB, to z całą pewnością obligacje i inne instrumenty dłużne oraz brak możliwości inwestowania w aktywa w ramach kont emerytalnych IKE i IKZE. W ostatnim czasie XTB przechodzi jednak sporą metamorfozę. Z firmy kojarzącej się z dynamicznym inwestowaniem na szybko zmieniających się rynkach, marka przekierowuje swoje działania na wspieranie bardziej długoterminowego inwestowania. Świadczy o tym chociażby obecność ETF i promowanie inwestowania w akcje.

Polskie akcje w XTB – ile zapłacę za inwestowanie w XTB?

Jak już napisałem wcześniej, XTB w zasadzie nie ma sobie równych w kwestii prowizji od handlu tradycyjnymi akcjami giełdowymi. No bo kto może konkurować z absolutnym brakiem prowizji? W ramach promocji trwającej już dłuższy czas i która, jak się wydaje, trochę jeszcze potrwa, za handel akcjami na polskiej giełdzie (oraz rynkach zagranicznych) nie zapłacicie nawet promila prowizji. Ograniczenia? Owszem, istnieją. W skali miesiąca Wasz maksymalny obrót musi zamknąć się w kwocie nie większej niż 100.000 EUR (w chwili pisania artykułu jest to kwota około 470.000 zł). Ponadto obowiązuje minimalna kwota inwestycji – 10 zł dla akcji polskich oraz 10 euro dla akcji europejskich. Wówczas nie będą Was dotyczyły żadne prowizje. Inwestycje powyżej tej kwoty zostaną obciążone prowizją o wartości 0,2% i nie mniejszą niż 10 EUR. Promocja dotyczy także funduszy ETF – co pewnie ucieszy wielu z Was.

Do równowartości miesięcznego obrotu na kwotę 100.000 euro (około 470.000 zł) prowizja w XTB wynosi 0%!

Samo otwarcie konta w XTB jest całkowicie darmowe, podobnie jak jego zamknięcie. Opłata za prowadzenie to co prawda 10 EUR rocznie, jednak unikniecie jej, zwyczajnie korzystając ze swojego konta. Opłata nie zostanie pobrana, jeśli:

  • wykonacie chociaż jedną operację zamknięcia lub otwarcia pozycji (zakupu lub sprzedaży waloru, na przykład akcji) w ciągu 365 dni lub
  • raz na 90 dni zasilicie konto dowolną kwotą.

Uważajcie również na prowizję od wypłaty środków pieniężnych. Dla kwoty poniżej 500 zł – możecie przypadkowo naciąć się na opłatę w wysokości 50 zł. Natomiast dla wypłat od kwoty 500 zł wypłaty są już w pełni darmowe.

Na ten moment nie jest mi znana podobna oferta u konkurencji. W bliskim sąsiedztwie znajduje się eMakler (mBank) z prowizją na poziomie 0,39% (minimum 5 zł) przy handlu polskimi akcjami i ETF notowanymi na GPW oraz 0,29% (minimum 19 zł!) przy handlu aktywami zagranicznymi. Podobne stawki znajdziecie w domach maklerskich Santander Bank Polska, PKO BP, Banku Pekao, Millennium i w zasadzie większości popularnych graczy.

Gdzie jest haczyk?

Oferta giełdy XTB jest obecnie prawdopodobnie najbardziej atrakcyjną dla każdego, kto chciałby spróbować inwestowania w polskie i zagraniczne akcje. Musicie mieć jednak świadomość, że w katalogu XTB nie znajdziecie wszystkich notowanych polskich spółek (zarówno z GPW jak i NewConnect). Jeśli więc macie już swoich kandydatów, proponuję sprawdzić, czy broker w ogóle ich obsługuje. Listę dostępnych aktywów znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej XTB.

Pewnym minusem mogą być także dosyć wysokie koszty przewalutowania wewnątrz XTB (gdy prowadzicie konto w złotówkach i chcecie inwestować w zagraniczne rynki, XTB przewalutuje pieniądze automatycznie). Można jednak tego uniknąć, prowadząc konto w walucie obcej i zasilając je środkami przewalutowanymi na przykład w Revolucie (szczególnie przydatny może być brak limitów w Revolut Metal). Wówczas nie dosięgną Was marże za wymianę.

Szczegółów szukajcie w Pełnej Tabeli Opłat i Prowizji XTB.

Jak inwestować w polskie i zagraniczne akcje za darmo?

Jeśli szukacie dobrego konta do inwestowania w polskie akcje, niemal domyślnym wyborem będzie XTB. Proponuję zacząć od założenia darmowego konta na platformie. Proces przebiega standardowo, więc nie ma potrzeby szczegółowo go opisywać. Podczas rejestracji odpowiecie na podstawowe pytania dotyczące danych osobowych, rezydencję podatkową i adres, a także właściwy dla miejsca zamieszkania urząd skarbowy dla rozliczeń PIT. Konieczne będzie także wypełnienie krótkiej ankiety, która sprawdzi Waszą wiedzę o finansach (to bardzo podstawowe zagadnienia), sytuację finansową i doświadczenie w inwestowaniu. Platforma prowadzona jest również w języku polskim, więc nie musicie obawiać się trudnego do zrozumienia interfejsu. Rejestracja nie powinna zająć więcej niż 10 minut.

Konto do polskich akcji w 10 minut

Po rejestracji konieczne będzie zweryfikowanie swojej tożsamości. Do wyboru są dwie możliwości: video weryfikacja lub wgranie dokumentów z komputera. Poniżej znajdziecie krótką charakterystykę obu sposobów:

Weryfikacja tożsamości w XTB

Sam wybrałem weryfikację video. Po zaakceptowaniu danych na ekranie wyświetlony został link z kodem QR, który następnie zeskanowałem i za pomocą telefonu dokończyłem proces. Wykonałem zdjęcie obu stron dowodu osobistego oraz krótkie video-selfie, czyli nagranie, na którym należy wypowiedzieć na głos trzy cyfry wyświetlane na ekranie, a następnie skierować głowę we wskazaną stronę.

To wszystko. Po przesłaniu zdjęć i nagrania potwierdzenie poprawnej weryfikacji zostało dostarczone w wiadomości e-mail jeszcze tego samego dnia, a ja zyskałem pełny dostęp do platformy.

Jak wpłacać i wypłacać środki z XTB?

Do złożenia depozytu w XTB możecie wykorzystać kilka popularnych opcji:

Metody wpłaty środków do XTB

Najwygodniejszy wydajne się darmowy kod BLIK lub bramka Blue Media, dające natychmiastowe zasilenie. Inne możliwości wymagają posiadania specjalnego konta (PayPal), albo nieco więcej czasu oczekiwania (przelew tradycyjny) lub są płatne (karty debetowe).

Wypłata środków jest równie prosta. Wystarczy, że przejdziecie do zakładki Moje konto, klikniecie Wypłać i wskażecie numer rachunku bankowego, na które mają powędrować pieniądze.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


8

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

6

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów