W kolejnym artykule dotyczącym XTB – jednego z najpopularniejszych brokerów w Polsce – omówimy część oferty skierowaną do fanów kryptowalut. Dostępne w XTB kryptowaluty to oczywiście kontrakty CFD oparte na ich wycenie, a nie „realne” tokeny kupowane przez użytkownika. W ofercie XTB dostępnych jest obecnie ponad 50 instrumentów, a niskie koszty transakcyjne zachęcają do wypróbowania tej formy inwestycji. Dużą zaletą, podobnie jak w przypadku innych dostępnych instrumentów, jest brak prowizji podczas zakupu i sprzedaży danego waloru. Niewielkie spready to kolejna zaleta brokera (redukuje to znacząco koszty inwestycji), zaś dzięki rezygnacji z realnego kupowania kryptowalut, unikniecie także opłat sieciowych.
Rok 2024 zdecydowanie należał do kryptowalut. W styczniu wartość 1 BTC wynosiła około 175.000 zł. Obecnie, czyli pod koniec listopada tego roku, 1 BTC kupimy za 395.000 zł! Królowa kryptowalut od dawna nie zaliczyła tak dynamicznego wzrostu wartości.
Warto też wspomnieć o ciekawej ofercie XTB. Mianowicie nowi użytkownicy platformy mogą liczyć na oprocentowanie wolnych środków pozostających na koncie. Przez pierwsze 90 dni będzie to 4,3% w skali roku dla USD, 4,25% dla PLN oraz 3,1% dla waluty euro*. Odsetki są naliczane każdego dnia (o północy), a podatek od zysków kapitałowych zostaje automatycznie rozliczony przez XTB. Ponadto platforma nie narzuca żadnych wymagań dotyczących minimalnej i maksymalnej zdeponowanej kwoty. Taka propozycja znacznie przewyższa wszelkie lokaty walutowe oferowane przez polskie banki.
Pozostałe wpisy o XTB
To nie pierwszy raz, gdy na łamach bloga omawiam ofertę polskiego brokera XTB. Jeśli wiec interesuje Was oferta tego domu maklerskiego, koniecznie zapoznajcie się z pozostałymi tekstami na temat tej firmy. Dzięki temu nie będę musiał powtarzać wielu informacji, a artykuł będzie bardziej lekkostrawny 😉
- Platforma XTB, czyli jak inwestować w polskie akcje giełdowe z 0% prowizji? Sprawdzamy!
- Jak inwestować w zagraniczne akcje i ETF za darmo? Analiza oferty XTB z 0% prowizji
- Plany Inwestycyjne XTB: na czym polega pasywne inwestowanie oraz do jakich funduszy ETF otrzymujemy dostęp?
- Kontrakty CFD, czyli jak inwestować w metale szlachetne, surowce i indeksy światowych giełd?
- Czym jest krótka sprzedaż (short selling), czyli jak zarabiać na spadkach w czasie bessy?
- Jak inwestować w złoto za pośrednictwem platformy XTB? + darmowy eBook „Poradnik inwestora na rynku złota”
- IKE od XTB, czyli nowe konto emerytalne w ofercie topowego brokera. Inwestuj z myślą o emeryturze bez podatku Belki!
Na czym polega inwestowanie w kryptowaluty za pośrednictwem XTB?
Dynamika rynku krypto jednych inwestorów przyciąga, a innych wręcz zniechęca. Taka jest już natura tego instrumentu i niewiele możemy z tym zrobić. Duża część osób zainteresowanych tematem boi się jednak nie samych kryptowalut, ale całego zaplecza technicznego. Praktycznie każde duże tąpnięcie na rynku czy mały kryptowalutowy kryzys niesie za sobą skandale, bankructwa giełd czy kradzieże znacznych ilości środków. Podmioty zajmujące się handlem krypto wciąż nie są regulowane w taki sam sposób, jak inne, bardziej tradycyjne firmy finansowe, brokerzy i domy maklerskie. Trzymając środki w portfelu krypto nawet największej giełdy, trzeba liczyć się z tym, że są one narażone na zwyczajne rozpłynięcie się w powietrzu. Niejedna tego typu usługa z dnia na dzień zawiesiła możliwość wypłaty pieniędzy lub zaczęła znacząco utrudniać to zadanie.
XTB nie oferuje Wam bezpośredniego zakupu kryptowalut. Nie możecie w tym miejscu kupić i dodać do portfela swoich własnych jednostek Bitcoina, Litecoina czy Ethera. Możecie za to inwestować w kontrakty na różnicę kursową konkretnej kryptowaluty. CFD to tak zwane instrumenty pochodne, czyli takie, które bazują na wycenie innego instrumentu – w tym przypadku konkretnych kryptowalut.
Przykładowo: otwierając pozycję długą na kursie BTC, będziecie zyskiwać, gdy kryptowaluta zyska na wartości. Otwierając pozycję krótką, będziecie czekać aż BTC spadnie na wartości (wówczas zarabiacie na spadkach). To duża zaleta tego typu aktywów – możliwość inwestowania w spadki wartości to flagowa cecha omawianych kontraktów. CFD na kryptowaluty działają dokładnie tak samo, jak kontrakty na surowce, metale szlachetne czy płody rolne. Mechanizm ten opisałem w prosty sposób w dedykowanym artykule. Serdecznie polecam Wam go już teraz – w ten sposób zrozumiecie sposób działania CFD na konkretnych przykładach. Nie ma bowiem sensu, bym powtarzał to samo drugi raz 😉
Mówiąc krótko, inwestowanie w CFD to „bezpieczniejsza” opcja na inwestowanie w kryptowaluty. Bezpieczniejsza wyłącznie w sensie technicznym – inwestowanie w samo w sobie jest ryzykowne, nie mówiąc już o ryzykowaniu w kryptowaluty czy już w ogóle inwestowaniu w kryptowaluty za pomocą kontraktów z dźwignią (o dźwigni w przypadku inwestowania w kryptowaluty w XTB przeczytacie w dalszej części).
XTB jest podmiotem finansowym zaliczającym się do kluczowych brokerów na świecie. Na ręce XTB patrzą największe instytucje kontrolujące, w tym polska Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) oraz Financial Conduct Authority, BaFin czy CMB. Kontrakty CFD nie znikną z dnia na dzień wraz z Waszymi pieniędzmi.
Jakie kryptowaluty oferuje XTB?
W XTB znajdziecie ponad 40 kontraktów CFD opartych na wycenie kryptowalut. Znajdują się tam zarówno najpopularniejsze tokeny, które widzicie poniżej, jak i również bardziej egzotyczne propozycje. Wszystkie dostępne instrumenty możecie sprawdzić w tym miejscu oraz w swojej aplikacji xStation – po założeniu darmowego konta.
Kryptowaluty kryją się w zakładce CRT. Znajdziecie tam wszystkie dostępne instrumenty, a po kliknięciu danej pozycji otworzy się okno zlecenia kupna/sprzedaży.
XTB oferuje kontrakty na różnicę kursową (CFD) kryptowalut z dźwignią 1:2. Oznacza to, że do otwarcia pozycji o wartości 100 USD, potrzebne będzie Wam tylko 50 USD, czyli połowa tej kwoty. Pamiętajcie jednak, że dźwignia, czyli tak zwany lewar, zwiększa ryzyko utraty własnych środków. Możecie stracić cały depozyt zabezpieczający (ale nigdy więcej). W podlinkowanym artykule o CFD opisałem sposób działania dźwigni. Trzeba jednak przyznać, że 50-procentowy lewar to dosyć zachowawcze narzędzie, biorąc pod uwagę, do jakich wartości mogą dochodzić dźwignie w przypadku innych instrumentów.
Warto też zauważyć, że oprócz kryptowalut, możecie również inwestować w akcje firm związanych z tym rynkiem – na przykład w akcje Coinbase i innych spółek. To kolejna forma uczestnictwa w krypto-przedsięwzięciu bez kupowania realnych coinów.
Handel odbywa się przez cały tydzień – od 4:00 nad ranem w sobotę do 22:00 w piątek.
Oprócz samych kontraktów na platformie znajdziecie także potężną dawkę wiedzy. Oprócz materiałów szkoleniowych wideo i artykułów znajdziecie tam także wyselekcjonowane bieżące newsy ze świata finansów, które mogą mieć ogromny wpływ na Wasze decyzje.
Ile to kosztuje? Czyli opłaty za krypto w XTB
Zacznijmy od podstaw: założenie i prowadzenie konta XTB będzie całkowicie darmowe, pod warunkiem że:
- wykonacie chociaż jedną operację zamknięcia lub otwarcia pozycji (zakupu lub sprzedaży waloru, na przykład akcji) w ciągu 365 dni lub
- raz na 90 dni zasilicie konto dowolną kwotą.
W przeciwnym wypadku opłata wyniesie 10 EUR rocznie.
Co z kosztami transakcyjnymi?
Jak widzicie na poniższym zrzucie ekranu, żeby omówić koszty transakcji, posłużyłem się przykładem kontraktu na różnicę kursową BTC.
- Spread, którego wartość widzicie przed otwarciem pozycji, to inaczej różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży instrumentu (to właśnie na tym między innymi zarabia broker). Pojęcie to części z Was jest już znane, ponieważ dotyczy nie tylko kontraktów na różnicę kursową, ale także walut i innych instrumentów. Typowy spread to od 0,22% do 0,35%. W rachunku Standard spread jest jedynym kosztem transakcyjnym w XTB.
- Swap to nic innego jak dobowy koszt utrzymania pozycji (w przypadku stosowania dźwigni). Aplikacja xStation obliczy dla Was dzienny swap dla konkretnej pozycji. Możecie też obliczyć punkty swapowe samodzielnie, korzystając ze wskazówek zawartych w tym miejscu.
1 lot przyjmuje w tym przypadku wartość 1 jednostki danej kryptowaluty. Maksymalną wartość zaangażowanych środków w jedną pozycję znajdziecie w tej tabeli.
Handel za pomocą CFD to przede wszystkim bardzo małe koszty transakcyjne. Jako że nie kupujecie w tym przypadku faktycznych jednostek kryptowaluty, a jedynie spekulujecie na jej wycenie, nie dotyczy Was opłata sieciowa za potwierdzenie transakcji, która w skrajnych przypadkach wynosi nawet kilkadziesiąt USD. Nie potrzebujecie także portfela kryptowalutowego, niezależnie od tego, w ile różnych kryptowalut będziecie inwestować.
Wszystkie powyższe opłaty dotyczą rachunków typu Standard. Sprawa wygląda inaczej w przypadku rachunków profesjonalnych oraz rachunków dla klientów doświadczonych. Jednak na ten moment skupcie się na rachunku Standard, a o wyższych pakietach pomyślicie już po przetestowaniu brokera 😉
Szczegółów szukajcie w Pełnej Tabeli Opłat i Prowizji XTB.
Pamiętajcie! Inwestowanie pieniędzy zawsze wiąże się z ryzykiem ich częściowej lub nawet całkowitej utraty. Nie jestem doradcą inwestycyjnym, a zamieszczone w tym artykule treści nie mogą być traktowane jak porada. Żaden instrument finansowy nie daje pewności osiągnięcia zysku. Jeśli szukacie rzetelnej i możliwie najlepszej rekomendacji inwestycyjnej, sugeruję zasięgnąć opinii specjalisty w tym zakresie. Pamiętajcie także o ryzyku związanym z wahaniami kursów walut na światowych rynkach.
Zamieszczone w artykule linki to tak zwane linki afiliacyjne. Właściciel serwisu dzięki polecaniu usługi otrzymuje wynagrodzenie, dzięki czemu dalej może rozwijać serwis i dostarczać jak najlepszej jakości treści.
Artykuł powstał we współpracy z marką XTB.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
*Oferta jest przeznaczona jest dla nowych klientów i jest ograniczona do 90 dni od daty zawarcia umowy. Aktualne stawki oprocentowania są dostępne na www.xtb.com/pl/odsetki. Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.
XTB jakoś nie zachęca, przecież dostali kare 9,9 mln złotych za „świadczenie usług maklerskich bez uwzględnienia najlepszego interesu klienta” i to całkiem niedawno.
Kara została nałożona w 2018 roku za działania w latach 2014-2015.