XTB: kontrakty CFD, czyli jak inwestować w metale szlachetne, surowce i indeksy światowych giełd? Niskie koszty transakcyjne + nawet 5% w skali roku dla niezainwestowanych środków!

To już nie pierwszy raz, gdy na warsztat biorę jednego z najbardziej rozpoznawalnych brokerów na świecie, czyli markę XTB. Jeśli zawsze chcieliście spróbować zainwestować w ropę naftową, gaz ziemny, złoto, srebro, kawę, kakao albo indeks największych chińskich spółek – ten artykuł jest dla Was. W niniejszej publikacji opowiem Wam czym są kontrakty CFD, na czym polega inwestowanie w tego rodzaju instrumenty i ile zapłacą za to posiadacze konta XTB. Jedno jest pewne, chcąc zainwestować w dwie tony kukurydzy albo tonę aluminium, nie będziecie musieli specjalnie szykować więcej miejsca w piwnicy. W tym celu skorzystacie z kontraktów na różnice kursowe.

Warto też wspomnieć o wprowadzonej niedawno przez XTB ciekawostce. Mianowicie nowi użytkownicy platformy mogą liczyć na oprocentowanie wolnych środków pozostających na koncie. Przez pierwsze 90 dni będzie to 5% w skali roku dla USD, 4% dla PLN oraz 3,8% dla waluty euro*. Odsetki są naliczane każdego dnia (o północy), a podatek od zysków kapitałowych zostaje automatycznie rozliczony przez XTB. Ponadto platforma nie narzuca żadnych wymagań dotyczących minimalnej i maksymalnej zdeponowanej kwoty. Taka propozycja znacznie przewyższa wszelkie lokaty walutowe oferowane przez polskie banki.

Pozostałe wpisy o XTB

Interesuje Was oferta tego domu maklerskiego? Koniecznie zapoznajcie się z pozostałymi tekstami na temat XTB. Dzięki temu nie będę musiał powtarzać wielu informacji, a artykuł będzie lekkostrawny 😉

Czym są kontrakty CFD?

Kontrakty CFD to tak zwane instrumenty pochodne, czyli instrumenty, których wycena zależy bezpośrednio od wartości instrumentu bazowego (na przykład złota, platyny, ropy, akcji, ETF czy konkretnych walut i kryptowalut). Jest to kontrakt na różnicę kursową, a więc Wasz ewentualny zarobek będzie wynosił tyle, ile różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży instrumentu. Zależnie od zajętej pozycji, możecie zarobić na wzroście lub spadku wartości. Można więc powiedzieć, że każdy inwestor dąży do tego, aby:

  • tanio kupić dany kontrakt, a później sprzedać go w chwili, gdy będzie odpowiednio droższy (to tak zwana pozycja długa/long – gramy na wzrost wartości)

LUB

  • kupić kontrakt short i czekać na spadek jego wartości (gdy zajmujemy pozycję krótką/short). W tym przypadku w zasadzie sprzedajemy instrument, którego nawet nie mamy 😉

Mówi się, że ilu inwestorów, tyle skrajnych opinii, dlatego właśnie możliwe jest otwieranie krótkich pozycji na spadek wartości. W dużym uproszczeniu działa to tak: na każdą otwartą pozycję długą o przykładowej wartości 5000 zł, przypada pozycja krótka o identycznej wartości. Gdy instrument bazowy drożeje, inwestor na pozycji długiej zyskuje, a traci ten, kto grał na spadek (i odwrotnie). Wydaje się proste? Z całą pewnością takie nie jest, choć zasada działania nie jest zbyt skomplikowana 😉

Jako że surowce i metale szlachetne są aktywami o małej dynamice, a zmiany w wycenie to zazwyczaj niewielkie odchylenia oraz powolny wzrost lub spadek, inwestorzy korzystają z dźwigni, zwanej również lewarem. Daje to możliwość kontrolowania znacznie większej pozycji niż posiadane środki (przykładowo, korzystając z maksymalnej spotykanej w XTB dźwigni 1:30 możecie zajmować pozycje o wartości 3000 zł, mając na swoim koncie zaledwie 300 zł). Daje do dużo większy potencjalny zysk, ale też wiąże się z wielokrotnie większym ryzykiem utraty środków. Wartość dźwigni uzależniona jest od rynku i rodzaju konta XTB, z którego korzystacie. Jest z góry narzucona dla konkretnych klas aktywów (w przypadku akcji i ETF w XTB dźwignia nie występuje). Nie jest też możliwa samodzielna zmiana wartości dźwigni w ramach tego samego konta. Dla przykładu, w przypadku surowców dźwignia zazwyczaj przyjmuje wartość 1:5 lub 1:10. Jedynie w przypadku złota wynosi 1:20 (ze względu na wysoką wartość złota i niewielkie wahania jego kursu).

Co ważne, inwestując w kontrakty, nie kupujecie fizycznego surowca ani nie stajecie się akcjonariuszami spółki (jeśli to CFD na akcje), jak ma to miejsce w przypadku „standardowego” inwestowania na giełdzie. Nie musicie dzięki temu kupować na przykład całej uncji złota.

Do tematu kontraktów CFD na pewno wrócę w niedalekiej przyszłości. Powyższe potraktujcie jedynie jako bardzo podstawowe wprowadzenie do tematu dla tych z Was, którzy nie mieli do tej pory styczności z tym pojęciem 😉

Co znajdziemy w ofercie XTB?

Inwestorzy posiadający konto XTB mogą spekulować na wielu dostępnych kategoriach towarów, surowców i metali szlachetnych. Znajdziecie tam zarówno klasykę, jak złoto, srebro, pallad czy platynę, ale także CFD na cenach płodów rolnych: kukurydzy, zboża czy kawy.

XTB: dostępne kontrakty CFD i rynki
Kawa, kukurydza i złoto w jednym miejscu – dlatego lubię XTB 😉

Oprócz wymienionych dostępne są także kontrakty CFD na klasyczne akcje, ETF-y oraz waluty fiducjarne i popularne kryptowaluty. Po kliknięciu szczegółów danego instrumentu zobaczycie stosowaną dźwignię (krótko omówiłem już wcześniej) oraz dzienny swap i wartość spreadu – te dwa parametry przybliżę w dalszej części artykułu.

Jak zajmować pozycje short i long na surowce i towary w XTB?

No dobrze, wiecie już, czym jest pozycja długa i krótka. Wcześniej powiedziałem też, że zajmując pozycję krótką, w zasadzie sprzedajemy instrument, którego wcześniej nie kupiliśmy. Dlatego właśnie, chcąc otworzyć pozycję krótką, powinniście znaleźć interesujący Was kontrakt CFD w ofercie XTB i kliknąć Sell. Broker będzie musiał zająć część Waszego salda w ramach tak zwanego depozytu zabezpieczającego (jeśli inwestycja pójdzie nie po Waszej myśli, zostaną stamtąd pobrane środki). Możecie go oczywiście uwolnić, zamykając pozycję.

Pozycję długą otwieramy analogicznie – klikając przycisk kupna, czyli Buy. To intuicyjny ruch, dlatego nie ma tu zbyt wiele do wyjaśniania. Domyślna wartość instrumentu to 1 lot liczony według schematu = cena instrumentu x 100. Wy zaś możecie inwestować, już od 0,01 lota, czyli jednej setnej domyślnej wartości instrumentu.

Przykładowo: Wartość 1 lota złota to 182.729 USD (aktualna cena 1 uncji trojańskiej x 100), zaś jednego mikrolota (czyli 0,01 lota) to 1826 USD (przy aktualnych notowaniach). Nie musicie jednak angażować aż takiego kapitału, ponieważ możecie skorzystać z dźwigni, o której będzie jeszcze mowa.

XTB: CFD kontrakt w pozycji short

XTB – CFD na surowce i metale szlachetne – opłaty i prowizje

Zacznijmy od podstaw: założenie i prowadzenie konta XTB będzie całkowicie darmowe, pod warunkiem że:

  • wykonacie chociaż jedną operację zamknięcia lub otwarcia pozycji (zakupu lub sprzedaży waloru, na przykład akcji) w ciągu 365 dni lub
  • raz na 90 dni zasilicie konto dowolną kwotą.

W przeciwnym wypadku opłata wyniesie 10 EUR rocznie.XTB nie pobiera prowizji za inwestowanie w tradycyjne akcje i ETF, a także w kontrakty CFD na akcje i ETF (jedyna opłata dotyczy CFD na włoskie akcje – 0,25 EUR dla transakcji do 2500 EUR, 0,5 EUR dla transakcji o wartości do 5000 EUR i tak dalej według tabeli). W przypadku CFD na surowce, towary, metale szlachetne, indeksy – prowizja za zakup/sprzedaż również nie występuje. Możecie natomiast natknąć się na nieco inną kategorię opłat, o których mowa poniżej.

  • Spread, którego wartość widzicie przed otwarciem pozycji, to inaczej różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży instrumentu (to właśnie na tym między innymi zarabia broker). Pojęcie to części z Was jest już znane, ponieważ dotyczy nie tylko kontraktów na różnicę kursową, ale także walut, kryptowalut i innych instrumentów. Spread w XTB zawiera także marżę 0,15% pobieraną przy otwarciu i zamknięciu pozycji. W rachunku Standard spread jest jedynym kosztem transakcyjnym w XTB.
  • Swap to nic innego jak dobowy koszt utrzymania pozycji (w przypadku stosowania dźwigni). Aplikacja xStation obliczy dla Was dzienny swap dla konkretnej pozycji. Możecie też obliczyć punkty swapowe samodzielnie, korzystając ze wskazówek zawartych w tym miejscu. Co ciekawe, w przypadku pozycji krótkiej swap zazwyczaj wynosi zero procent lub jest nawet ujemny (wtedy nawet zarabiacie za utrzymywanie pozycji).

Koszty utrzymania pozycji i spread w XTB

Wszystkie powyższe opłaty dotyczą rachunków typu Standard. Sprawa wygląda inaczej w przypadku rachunków profesjonalnych oraz rachunków dla klientów doświadczonych. Jednak na ten moment skupcie się na rachunku Standard, a o wyższych pakietach pomyślicie już po przetestowaniu brokera 🙂

Pamiętajcie! Inwestowanie pieniędzy zawsze wiąże się z ryzykiem ich częściowej lub nawet całkowitej utraty. Nie jestem doradcą inwestycyjnym, a zamieszczone w tym artykule treści nie mogą być traktowane jak porada. Żaden instrument finansowy nie daje pewności osiągnięcia zysku. Jeśli szukacie rzetelnej i możliwie najlepszej rekomendacji inwestycyjnej, sugeruję zasięgnąć opinii specjalisty w tym zakresie. Pamiętajcie także o ryzyku związanym z wahaniami kursów walut na światowych rynkach.

Zamieszczone w artykule linki to tak zwane linki afiliacyjne. Właściciel serwisu dzięki polecaniu usługi otrzymuje wynagrodzenie, dzięki czemu dalej może rozwijać serwis i dostarczać jak najlepszej jakości treści.

Artykuł powstał we współpracy z marką XTB.

Szczegółów szukajcie w Pełnej Tabeli Opłat i Prowizji XTB.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Prosimy, zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Oferta jest przeznaczona jest dla nowych klientów i jest ograniczona do 90 dni od daty zawarcia umowy. Aktualne stawki oprocentowania są dostępne na www.xtb.com/pl/odsetki. Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie. 

*Oferta jest przeznaczona jest dla nowych klientów i jest ograniczona do 90 dni od daty zawarcia umowy. Aktualne stawki oprocentowania są dostępne na www.xtb.com/pl/odsetki. Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie. 

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów