Co robić po stłuczce samochodowej? Jak postępować po wypadku na drodze? Przy okazji sprawdź, jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie z 150 zł zwrotu!

Stłuczka samochodowa lub wypadek to niewątpliwie trudna i stresująca sytuacja, która może przytrafić się nam w każdej chwili. Tylko w 2023 roku na drogach miało miejsce 21.322 zdarzeń (w tym 19.373 z winy kierujących pojazdami). Byli wśród nich zarówno całkowicie nowi kierowcy, jak i doświadczeni weterani drogowi. Zdajemy sobie sprawę, że niewiele osób naprawdę wie, co powinni zrobić po stłuczce samochodowej – zarówno bezpośrednio na miejscu zdarzenia, jak i później, w postępowaniu odszkodowawczym. Dziś przedstawimy Wam wszystkie niezbędne informacje, które powinien posiadać każdy kierowca. Na końcu artykułu znajdziecie także specjalną „checklistę” w formacie PDF – wystarczy, że wydrukujecie ją i włożycie do schowka swojego samochodu, a zawsze będziecie dobrze przygotowani i nie pominiecie żadnego istotnego kroku. W artykule znajdziecie także gotowe oświadczenie sprawcy kolizji, które również dobrze jest wozić w schowku – na wszelki wypadek.

Przy okazji przypominam Wam o specjalnej promocji Mubi, w ramach której, za skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń zgarniecie gwarantowany zwrot gotówkowy w kwocie 150 zł! Szczegóły promocji znajdują się w dedykowanym artykule!

Stłuczka, kolizja i wypadek

Omawiając taki temat, powinniśmy zacząć od podstaw. Trzy terminy, które widzicie powyżej, są nierzadko używane zamiennie. Częściowo jest to poważnym błędem.

Stłuczka i kolizja to faktycznie synonimy. Oznaczają zdarzenie drogowe, w wyniku którego doszło głównie do strat materialnych. Nie ma w nich ofiar śmiertelnych ani poważnie rannych. O stłuczce możemy więc mówić w przypadku „bliskiego spotkania” dwóch samochodów na parkingu lub delikatnego zdarzenia, w wyniku którego nikt nie ucierpiał, czy też ucierpiał nieznacznie (mówimy o urazach do 7 dni hospitalizacji). W przypadku stłuczki nie ma konieczności wzywania policji, a sprawca może spisać stosowne oświadczenie, które pozwoli poszkodowanemu rozpocząć proces ubiegania się o odszkodowanie z OC. Jeśli uczestnicy kolizji nie mogą się dogadać odnośnie do winy lub jeden z nich ma wątpliwości (na przykład co do stanu trzeźwości tego drugiego), zawsze warto wezwać policję.

Jeśli w wyniku zdarzenia uczestnicy doznali poważnych obrażeń lub mamy do czynienia z ofiarami śmiertelnymi, mówimy o wypadku. W takiej sytuacji bezwzględnie trzeba powiadomić policję, która zabezpieczy miejsce zdarzenia.

W dzisiejszym artykule zajmiemy się głównie stłuczkami i ich materialną stroną. Nie będziemy poruszać zagadnień z zakresu pierwszej pomocy czy techniki jazdy.

Różnice wypadek stłuczka
Wypadek samochodowy a stłuczka – różnice

Stłuczka samochodowa – co robić na miejscu zdarzenia?

Załóżmy, że doszło do zdarzenia z Waszym udziałem – nieuważny kierowca wjechał w Wasz samochód stojący na czerwonym świetle. Co robić w takiej sytuacji?

  1. Przede wszystkim warto zachować spokój. Nie wychodź z samochodu z krzykami i wyzwiskami na ustach. Pamiętaj, że każdemu mógł się zdarzyć błąd. Prawdopodobnie druga strona zdarzenia również jest w szoku. Być może w samochodzie sprawcy są dzieci? Upewnij się, że możesz wyjść bezpiecznie z samochodu, a później sprawdź, czy nikomu nic się nie stało.
  2. Jeśli w wyniku wypadku doszło do urazów uczestników, zacznij od udzielenia pierwszej pomocy i wezwania służb. Jeśli nie ma ofiar i poszkodowanych, w pierwszej kolejności należy usunąć pojazdy i ich elementy z jezdni – uczestnicy stłuczki są do tego zobowiązani przez prawo. Dopiero później możecie zacząć dyskutować o całym zajściu.

Jeśli pojazd został unieruchomiony, miejsce zdarzenia należy odpowiednio zabezpieczyć, włączając światła awaryjne i ustawiając trójkąt ostrzegawczy w kierunku nadjeżdżających samochodów w odległości zgodnej z kodeksem drogowym. W przypadku dróg ekspresowych i autostrad będzie to co najmniej 100 metrów przed pojazdem, w terenie niezabudowanym z kolei 30-50 m. W obszarze zabudowanym trójkąta używamy zgodnie z możliwościami i infrastrukturą, jednak tylko w przypadku, gdy nie działają nam światła awaryjne lub postojowe. 

  1. Ustalenie kto zawinił to kluczowa sprawa. Choć zasady ruchu drogowego są jasne, nierzadko zdarzają się sytuacje, które można dwojako interpretować. Każdy z nas zna w swoim najbliższym otoczeniu problematyczne skrzyżowanie. Jeśli wina jest oczywista, można zrezygnować z wzywania policji – zaoszczędzicie dzięki temu sporo pieniędzy i czasu. W tym celu należy spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej (wzór i omówienie znajdziesz w dalszej części artykułu). Jeśli jednak masz wątpliwości co do swojej winy – nie bój się wezwać służb. Nie daj się zakrzyczeć i zdominować. Nierzadko „starzy wyjadacze” próbują wymusić na mniej doświadczonych kierowcach przyznanie się do winy. Jeśli drugi uczestnik zachowuje się agresywnie – po prostu wejdź do samochodu i zaczekaj na policję. Policję wezwij również w sytuacji, gdy od drugiego uczestnika czujesz alkohol lub podejrzewasz, że może być pod wpływem jakichkolwiek substancji psychoaktywnych.

    Pamiętaj, że na podstawie art. 44 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym osoba uczestnicząca w wypadku ma obowiązek na żądanie podać Ci swoje dane osobowe, dane osobowe właściciela pojazdu oraz dane ubezpieczyciela (w tym przede wszystkim numer polisy OC). Jeśli druga osoba nie chce przekazać tych danych, nie ma przy sobie dowodu osobistego lub ten jest nieważny – również najlepiej zadzwonić po policję.
  2. Jeśli na miejsce zdarzenia dotarła policja, funkcjonariusz musi sporządzić notatkę z kolizji, która jest podstawą w późniejszym postępowaniu odszkodowawczym. Sprawca kolizji zostaje także obciążony mandatem karnym. To właśnie ten dokument jest szczegółowym opisem całego zdarzenia i ostatecznie rozstrzyga winę kierowcy. O wydanie takiej notatki mogą wnioskować wszyscy uczestnicy zdarzenia. Koszt to 17 zł. Przedstawienie notatki może być wymagane przez ubezpieczyciela.

stłuczka samochodowa co robic
Co robić po stłuczce samochodowej? Wyj

Pamiętajcie, że miejsce zdarzenia oraz uszkodzenia pojazdów warto także udokumentować na własną rękę. Kto wie, być może dodatkowy materiał dowodowy pomoże Wam w przypadku komplikacji.

Jak działa OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej? 

Często mówi się, że OC kupujemy nie dla siebie, tylko dla innych. Po części jest to prawda. OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi posiadać każdy zarejestrowany, poruszający się po drogach publicznych pojazd. Chroni ono kierującego pojazdem przed ewentualnymi kosztami, na które może się narazić, jeśli spowoduje wypadek lub kolizję drogową. To właśnie z naszej polisy OC zostanie wypłacona rekompensata dla poszkodowanych – na przykład środki na naprawę uszkodzonego samochodu czy rehabilitację osób, które ucierpiały w wyniku wypadku.

Należy jednak pamiętać, że OC ma swoje ograniczenia. Jeśli w kolizji (z naszej winy) ucierpią oba pojazdy – nasz i drugiej osoby – nie otrzymamy z własnego OC środków na naprawę samochodu (do tego przyda się Wam AC, czyli ubezpieczenie AutoCasco – o różnych rodzajach polis ubezpieczenia komunikacyjnego pisaliśmy w tym artykule). 

Mało tego, jeśli Wasz ubezpieczyciel odkryje, że kolizja była celowa lub kierujący pojazdem był nietrzeźwy, firma może zastosować tak zwany regres, czyli żądanie zwrotu wypłaconego na rzecz poszkodowanego odszkodowania. Zwrotu dokonuje oczywiście sprawca zdarzenia. To jednak bardzo szeroki temat, któremu należałoby mu poświęcić osobny wpis.

Oświadczenie sprawcy kolizji – co to jest i jak wypełnić?

Oświadczenie, o którym mowa, to nic innego, jak dokument, w którym sprawca przyznaje się do swojej winy. Oświadczenie można napisać odręcznie na kartce papieru. Ważne, by znalazły się na nim następujące elementy:

  • dane osobowe sprawcy i poszkodowanego (w tym PESEL, miejsce zamieszkania, telefon),
  • dane pojazdów (co najmniej marka, model, numer rejestracyjny)
  • przyznanie się do winy wraz z opisem zdarzenia i uszkodzeń obu pojazdów.

W oświadczeniu można także zawrzeć dane i kontakt do świadków zdarzenia, jeśli tacy istnieją.

Porównywarka Mubi, o której wspominaliśmy już wcześniej i którą szczegółowo opisujemy w tym artykule, udostępnia na swojej stronie przydatny druk oświadczenia sprawcy kolizji. Sugeruję więc, byście wydrukowali go i wrzucili do schowka razem z checklistą, którą dla Was przygotowaliśmy. Oby nigdy nie musiały się przydać 😉

Checlistę znajdzie z kolei tutaj. To bardzo krótka instrukcja opisująca hasłami najważniejsze rzeczy, o których musicie pamiętać. W każdej chwili możecie też zeskanować kod QR, który na niej umieściliśmy. Przeniesie Was on z powrotem do tego artykułu, gdzie znajdziecie więcej szczegółów 😉

Co robić po stłuczce samochodowej
Sprawca przyznaje się do winy? Świetnie, spiszcie oświadczenie!

Postępowanie odszkodowawcze – co robić, gdy jesteś pokrzywdzonym?

Zdarzenie miało miejsce, druga strona przyznała się do winy i w rękach trzymacie oświadczenie winy lub ewentualnie notatkę policyjną ze zdarzenia. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Jeśli samochód został poważnie uszkodzony i nie można nim odjechać, należy od razu zadzwonić do ubezpieczyciela winowajcy, który powinien zorganizować odholowanie pojazdu (oczywiście „na koszt” OC sprawcy). Jeśli jednak samochód nie doznał poważnych uszkodzeń, sprawę można zgłosić nieco później – nawet do trzech lat od zdarzenia. W rzeczywistości warto jednak zrobić to jak najszybciej. W ten sposób uzyskacie środki na naprawę pojazdu w możliwie krótkim czasie.

Mając już numer polisy winowajcy i nazwę ubezpieczyciela, trzeba zgłosić problem u źródła. Sposób zależy już od konkretnej firmy, jednak w zdecydowanej większości towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają na swoich stronach specjalne formularze do zgłaszania szkody. Dalszy proces poprowadzi już pracownik ubezpieczalnia oddelegowany do Waszej sprawy. O wszystkim będziecie informowani na bieżąco.

Co powinien zrobić sprawca kolizji?

Na sprawcy kolizji nie ciążą w zasadzie żadne poważne obowiązki. To poszkodowany powinien zgłosić się do ubezpieczyciela, który zrekompensuje straty. Oczywiście towarzystwo ubezpieczeniowe może kontaktować się z winowajcą w celu ustalenia szczegółów. Sprawca nie musi jednak zgłaszać zdarzenia we własnym zakresie.

Jak znaleźć dobrego ubezpieczyciela? Skorzystaj z Mubi i zgarnij 150 zł zwrotu!

W terminie do 31 maja 2024 roku potrwa specjalna promocja Mubi, w ramach której możecie otrzymać 150 zł zwrotu za skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń. Nie ma znaczenia, jaki pakiet wybierzecie. Wystarczy, że wykupicie nawet najtańsze OC (choć z taką zniżką zapewne warto pokusić się o lepszą ochronę). Szczegółowe warunki promocji opisaliśmy w dedykowanym artykule. Poniżej znajdziecie telegraficzny skrót promocji.

Premia za wykupienie polisy ubezpieczenia samochodu jest dostępna dla każdej osoby, która przejdzie na stronę porównywarki za pomocą linka partnerskiego (takiego jak ten :)), dokona kalkulacji i opłaci składkę polisy OC lub jej ratę. Zwrot można otrzymać za ubezpieczenie samochodu, który nie brał wcześniej udziału w podobnej promocji Mubi (chyba, że zmienił się właściciel pojazdu). Ten sam ubezpieczający może skorzystać ze zwrotu 2 razy w ciągu 24 miesięcy. Nagroda nie przysługuje też w przypadku ubezpieczania jednośladu – zaliczają się wyłącznie samochody.

W celu obioru nagrody Powinniście po prostu przejść na dedykowaną stronę promocji (jeśli bonus wczyta się prawidłowo, na stronie zobaczycie okienko jak to niżej), a następnie dokonać kalkulacji kosztów ubezpieczenia. Zakup ubezpieczenia powinien odbyć się w ciągu 12 miesięcy od chwili sporządzenia kalkulacji. Możecie to zrobić online lub podczas rozmowy z konsultantem. Jeśli wybierzecie rozmowę z konsultantem, pamiętajcie, aby przekazać mu kod rabatowy: jakdorobic.

Żeby otrzymać oferowany przez Mubi zwrot – przejdź na stronę promocji

W ciągu maksymalnie 90 dni od dnia zakupu ubezpieczenia (licząc od opłacenia całej składki lub jej pierwszej raty) powinniście przejść na tę stronę, uzupełnić numer rejestracyjny pojazdu i numer telefonu, a następnie odpowiedzieć na pytanie konkursowe, które brzmi: Jaki limit prędkości obowiązuje na autostradach w Polsce? Lepiej zatem nie zwlekać, tylko wykonać tę czynność zaraz po wykonaniu płatności.

Nagrodę otrzymacie pod warunkiem nierozwiązania umowy ubezpieczenia i niesprzedania samochodu w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy ubezpieczenia.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów