Altcoiny: czym są i jak działają, czyli nie samym Bitcoinem człowiek żyje

czym są altcoiny

W przestrzeni cyfrowej funkcjonuje kilka tysięcy różnych kryptowalut. Tę najpopularniejszą – Bitcoina – już znacie. BTC zdobył tak ogromną rozpoznawalność, że wszystkie inne kryptowaluty zaczęto nazywać mianem altcoinów, czyli monet (ang.: coin) alternatywnych. Dziś opowiem Wam krótko o tych najpopularniejszych konkurentach BTC oraz o innych, które przez krótką chwilę były jedynie ciekawostką. Powiem Wam także, czy istnieją altcoiny stworzone przez Polaków oraz kto i w jaki sposób może stworzyć własną walutę cyfrową. Zaczynajmy!

Altcoiny, czyli kryptowaluty alternatywne

Niekwestionowanym mistrzem popularności wśród kryptowlaut jest oczywiście bitcoin. Jego wartość, w chwili pisania tego artykułu, to niemal 63.000 USD (kapitalizacja rynkowa, czyli łączna wartość wszystkich jednostek, będących już w obiegu to aktualnie około 1,05 biliona USD), co w złotówkach daje nam ponad 241.000 zł! Drugą z najlepiej rozpoznawalnych kryptowalut jest ethereum (ETH), której wartość to obecnie około 2.200 USD – około 8.400 zł (kapitalizacja rynkowa – niemal 253 miliardy dolarów).

Za pierwszego altcoina uważa się kryptowalutę o nazwie Namecoin. Powstała ona w 2011 roku, a jej struktura i sposób wydobycia były bardzo podobne do rozwiązań użytych w BTC. Namecoin bazował także na kodzie źródłowym bitcoina. 

Kilka miesięcy później, Charlie Lee, pracownik Google, stworzył kryptowalutę Litecoin, która również była bliźniaczo podobna do konstrukcji znanej z bitcoina. Litecoin do dziś utrzymuje się wysoko w tabeli notowań. 

Do najpopularniejszych altcoinów, oprócz wymienionych wcześniej, zalicza się również XRP (dawniej Ripple), Tether, Bitcoin Cash, Polkadot, Dogecoin oraz Binance Coin. 

Według danych z Wikipedii, aktualnie notowanych jest około 4000 kryptowalut, a większość z nich opiera się na technologii Blockchain. Ich wartość ustalana jest podobnie, jak wartość bitcoina. Temat ten przybliżyłem nieco tutaj

altcoiny – czym są?
Altcoiny to zbiorcza nazwa kilku tysięcy alternatywnych dla Bitcoina kryptowalut

Do tematu kryptowalut poważnie podchodzi nawet część światowych mocarstw. Chiny od pewnego czasu rozwijają wirtualnego juana, licząc na to, że w ich ślad pójdzie reszta krajów, a transakcje pieniężne już na zawsze przeniosą się do cyfrowego świata. Co ciekawe, jak przeczytamy w Business Insider, „cyfrowy juan” będzie mógł być wygaszan y przez rząd, poprzez nałożenie na walutę ograniczenia w rodzaju „daty ważności”. Chiny chcą w ten sposób pobudzać gospodarkę, zmuszając ludzi do wydawania pieniędzy w czasach kryzysu.

Kto i po co tworzy altcoiny

Kryptowaluty tworzone są w oparciu o wolne (dostępne dla wszystkich) oprogramowanie. Oznacza to, że każda osoba, posiadająca potrzebne umiejętności, może wypuścić na świat własną wirtualną monetę. Przyczyny powstawania kolejnych coinów mogą być jednak różne.

Niektóre kryptowaluty powstają wyłącznie do użytku wewnątrz określonej społeczności – na przykład wśród klientów konkretnej marki i służą do udzielania gratyfikacji – zniżek, rabatów, nagród lojalnościowych. 

Inne altcoiny wypuszczane są przez firmy w celu sfinansowania rozbudowy konkretnego projektu (najczęściej technologicznego). Wraz z rozwojem przedsięwzięcia wartość kryptowaluty rośnie, co stanowi wynagrodzenie dla inwestorów.

Jednym z najciekawszych, rozwijanych obecnie pomysłów, jest Polkadot. To projekt, mający na celu rozwiązanie problemów obecnych blockchainów, usprawnienie pracy innych kryptowalut i możliwość komunikacji pomiędzy nimi, co miałoby doprowadzić do zwiększenia funkcjonalności i rozpowszechnienia kryptowalut. Projekt jest finansowany za pomocą tokena DOT, notowanego na niemal wszystkich giełdach kryptowalut. 

Każda z kryptowalut alternatywnych może działać samodzielnie, niezależnie od istnienia innych walut wirtualnych. Wyjątkiem są jedynie wspomniane wcześniej tokeny, których funkcjonowanie oparte jest na łańcuchu bloków (blockchain) innych kryptowalut. To jednak temat na kolejny artykuł.

altcoiny blochchain
Blochchain to podstawa działania większości altcoinów.

Polskie kryptowaluty

Polacy nie gęsi? Swoje kryptowaluty mają? Mowa tutaj o kilku projektach, z których największą popularnością cieszy się Projekt Golem (GNT) oraz Polcoin (PLC). Pierwszy z wymienionych miał zmniejszyć wydatki na badania naukowe, tworząc sprzyjającą im infrastrukturę. Polcoin z kolei jest pierwszą polską kryptowalutą opartą na algorytmie bitcoina. Mimo usilnych starań twórców, PLC nie wybił się na tle konkurencji i dziś możemy traktować go już raczej w kategoriach ciekawostki. 

Gdzie kupować i sprzedawać altcoiny

Kupno i sprzedaż altcoinów odbywa się w sposób identyczny do transakcji kupna i sprzedaży bitcoina. Używamy do tego celu najczęściej tak zwanych kryptogiełd, czyli specjalnych platform do zakupu jednostek poszczególnych walut wirtualnych. Dostępne są także alternatywne platformy, łączące w sobie bankowość tradycyjną i kryptowaluty. Recenzje kilku różnych serwisów, jak Luno, Bitwala, CoinSmart, Gemini, Bitstamp, Bitpanda, czy Coinbase możecie znaleźć na blogu (wystarczy, że klikniecie w wymienione linki). Każde z tych miejsc oferuje specjalną premię dla nowych klientów, co może być szczególnie zachęcające. 🙂   

Popularne giełdy z szeroką ofertą altcoinów

Według rankingu popularności serwisu CoinMarketCap największym zaufaniem wśród inwestorów i użytkowników kryptowalut cieszą się następujące giełdy:

  1. Binance
  2. Coinbase Pro
  3. Kraken
  4. Huobi Global
  5. KuCoin

    Sytuacja na rynku platform zmienia się jednak dynamicznie, a przedstawione propozycje to tylko wycinek rankingu, obejmującego ponad 300 miejsc w sieci. W tym miejscu zapoznać możecie się z moim rankingiem kryptowalut

Altcoiny – bezpieczeństwo i popularność

O ile wzmożona czujność i ostrożność jest wskazana w przypadku planowania jakichkolwiek inwestycji, to do tematu kryptowalut (a szczególnie altcoinów) należy podchodzić z zimną głową. Jak wspomniałem – każda osoba o odpowiednich umiejętnościach jest w stanie stworzyć i emitować własną kryptowalutę. Wiecie też, że obecnie funkcjonuje ich kilka tysięcy, a wykresy sporej części z nich, po początkowym szale, zaczynają gwałtownie pikować. Słuchajcie własnego rozsądku, nie wierzcie w każde słowo zapewnień o „pewnym wzroście” i czytajcie o kryptowalutach, bo to naprawdę fascynujące zagadnienie!

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów