Bitwala: darmowe konto w niemieckim banku oraz po 15 euro premii w programie poleceń

PROMOCJA ZAKOŃCZONA

Artykuł na temat fintechu Bitwala opublikowałem na blogu już jakiś czas temu. Jednak w związku ze zmianami w programie poleceń, jakie zaszły w grudniu 2020 roku, postanowiłem nieco odświeżyć publikację. Dla przypomnienia, Bitwala to pierwszy na świecie serwis łączący tradycyjną bankowość oraz dostęp do portfela kryptowalut. Bitwala zapewnia rachunek bankowy w walucie euro, prowadzony przez solarisBank, czyli niemiecki bank z licencją oraz ochroną depozytów do 100.000 euro. Ponadto w ramach programu poleceń otrzymacie 15 euro premii na start, co przy obecnym kursie euro sięga kwoty niemal 70 zł. Konto zakłada się w pełni online – bez wychodzenia z domu! Bitwala zapewnia darmowe prowadzenie konta, kartę debetową (nieobowiązkową), przelewy SEPA oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów. Do tego dochodzą przewalutowania po kursie Mastercarda oraz darmowy portfel crypto. Po założeniu konta będziecie mogli zarabiać po 15 euro premii w ramach programu poleceń. Taką samą stawkę otrzymają również osoby przez Was polecone. Cóż, z takich promocji trzeba korzystać 😉

Cześć! Bitwala zmieniła nazwę na Nuri. Aktualny artykuł na temat platformy i promocji z 15 euro na start (tutaj na szczęście nic się nie zmieniło) znajdziesz w tym miejscu.

Aktualizacja: od 11 grudnia 2020 roku warunkiem otrzymania bonusu jest wykonanie zakupu/sprzedaży kryptowaluty (BTC lub ETH) o wartości co najmniej 30 euro. Jako, że podczas tego typu transakcji występuje opłata transakcyjna i opłata sieciowa, dla pewności warto wpłacić na konto środki z lekką górką, na przykład 32 euro. Szczegóły w nowej wersji regulaminu.

Bitwala – czym jest oraz krótki rys historyczny

W chwili obecnej Bitwala jest serwisem bankowym łączącym tradycyjne rozwiązania płatnicze (konto w walucie euro wraz z kartą płatniczą) oraz nowoczesne podejście do bankowości oparte na technologii Blockchain (możliwość utworzenia portfela Bitcoin lub Ethereum).

Definicję serwisu bankowego możemy porównać do polskiego Inteligo, albo T-Mobile Usługi Bankowe. Bitwala sama w sobie nie jest bankiem, lecz marką udostępniającą konto bankowe niemieckiego solarisBanku. Dzięki posiadaniu licencji bankowej, wasze środki gwarantowane są przez niemiecki odpowiednik Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty 100.000 euro. Ponadto zastosowanie tutaj mają wszelkie wymagania stosowane wobec banków zarówno pod względem bezpieczeństwa płatności, jak i ochrony danych osobowych. Co ciekawe, na blogu opisywałem już inny niemiecki bank – N26, którego konto po dzień dzisiejszy cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Bitwala działa na rynku od 2015 roku, czyli już od 5 lat. Początkowo fintech zajmował się obsługą transakcji kryptowalutowych oraz wydawaniem kart przedpłaconych. W 2018 roku po pewnych trudnościach z dotychczasowym partnerem biznesowym, Bitwala udostępniła pierwsze na świecie konto bankowe obsługujące zarówno tradycyjne waluty, jak i kryptowaluty. Projekt jest silnie rozwijany dzięki kolejnym rundom inwestycyjnym oraz wsparciu ze środków Unii Europejskiej.

Jakie usługi obecnie oferuje Bitwala?

Jak pewnie się domyślacie, głównym środowiskiem działania Bitwali jest aplikacja mobilna. Niemniej, wersja desktopowa również jest dostępna i ma identyczne funkcjonalności, co aplikacja.

Bazowym produktem jest konto osobiste w walucie euro, działające jak każdy inny rachunek IBAN. Konto w Bitwali ma przedrostek DE i jest pełno-prawnym rachunkiem osobistym. Za jego pośrednictwem możecie między innymi wykonywać darmowe przelewy SEPA. Do konta wydana jest również karta debetowa Mastercard, która może się przydać podczas podróży po Unii Europejskiej. Kartą można płacić w tradycyjnych sklepach oraz online, a także wypłacać gotówkę z bankomatów. Wyrabianie karty nie jest jednak konieczne na potrzeby skorzystania z promocji.

Kolejna usługa to kantor oraz portfel Blockchain. W przypadku kantoru do wyboru jest główna para walutowa, a mianowicie EUR-BTC. Za pomocą jednego kliknięcia w łatwy sposób możecie kupić i sprzedać Bitcoiny. Oprócz tego możecie jeszcze założyć portfel dla kryptowaluty Ethereum.

Portfel Blockchain to kluczowa usługa Bitwali. Za pośrednictwem serwisu możecie nie tylko nabyć swoje Bitcoiny, ale również bezpiecznie je przechowywać. Portfel umożliwia wysyłanie i odbieranie kryptowaluty od innych odbiorców. Ponadto portfel od Bitwali pozwala na utworzenie prywatnego klucza, który możecie następnie odtworzyć na innym urządzeniu.

Konto Bitwala – szczegóły

 • 0 zł za założenie konta,
 • 0 zł za prowadzenie konta – bezwarunkowo,
 • 0 zł za wydanie i dostawę karty Mastercard,
 • 0 zł za użytkowanie karty – bezwarunkowo,
 • darmowe przelewy walutowe SEPA w walucie euro,
 • darmowe wypłaty gotówki z bankomatów na całym świecie,
 • płatności w walucie obcej (innej niż waluta euro) po kursach rzeczywistych Mastercarda, z niskim spreadem i bez kosztów przewalutowania – bez limitu,
 • szczegóły w Tabeli Opłat i Prowizji.

Co tu kryć, w zasadzie wszystkie podstawowe usługi są za darmo. Bitwala narzuca jednak pewne limity transakcyjne. Mianowicie maksymalny dzienny limit wypłat z bankomatów to 3000 euro, zaś miesięczny limit wynosi 10.000 euro. W przypadku płatności kartą występują limity dzienne – 1500 euro oraz miesięczne – 10.000 euro. Można je jednak zwiększyć do 3000 euro dziennie dla płatności stacjonarnych oraz do 5000 euro dziennie dla płatności online.

Portfel Blockchain – szczegóły

 • możliwość skonfigurowania portfela Bitcoin oraz Ethereum,
 • 0 zł za założenie i prowadzenie portfela Blockchain,
 • 1% prowizji przy zakupie kryptowaluty + 1 euro opłaty sieciowej,
 • 1% prowizji przy sprzedaży kryptowaluty + aktualna opłata sieciowa,
 • 0 zł za przesłanie kryptowaluty + aktualna opłata sieciowa,
 • więcej na temat opłat sieciowych znajdziecie tutaj,
 • szczegóły w Tabeli Opłat i Prowizji.

W przypadku portfela Blockchain, minimalna wartość transakcji to 30 euro, zaś maksymalna 15.000 euro.

Jak założyć konto w Bitwala

Niezbędnik, czyli co przygotować przed rozpoczęciem procesu:

 • paszport lub dowód osobisty,
 • jeśli w Twoim dowodzie osobistym nie ma podanego adresu lub wybrałeś paszport, dodatkowo wydrukuj rachunek za prąd, wodę, gaz, ogrzewanie lub Internet albo wyciąg z konta banku lub w fintechu,
 • kartkę i długopis.

Wniosek o konto Bitwala możecie zacząć składać od razu na smartfonie lub rozpocząć go na komputerze, by później dokończyć już na telefonie. W pierwszym przypadku, po kliknięciu w link na dedykowanej stronie promocji, od razu zostaniecie przeniesieni do sklepu z aplikacjami mobilnymi. Wówczas cały proces odbędzie się w ramach aplikacji. Osobiście wniosek o konto w Bitwala zacząłem wypełniać na komputerze, tak by móc pokazać Wam na wygodnych screenach, jakie kroki należy wykonać. Podczas uzupełniania pól – nie używajcie polskich znaków.

Zatem po kliknięciu w dedykowany link otrzymany mailowo wybierzcie opcję Get your free acount.

Na kolejnych stronach zostaniecie poproszeni o podane danych osobistych, kolejno: imię, nazwisko, adres e-mail, kraj zamieszania oraz dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty). Następnie zostaniecie zapytani, czy jesteście podatnikami w USA Are you tax liable in the USA, XXXX? Ja w tym przypadku wybieram opcję „NO”.

Na kolejnym ekranie ukażą nam się zgody do zaakceptowania. Ostatnia z nich jest nieobowiązkowa, ponieważ dotyczy spraw marketingowych.

Kolejne pole to ustalenie hasła do logowania. Po tym na waszą skrzynkę mailową trafi link aktywacyjny (może wpaść do SPAM-u). Po kliknięciu w Confirm Email z powrotem zostaniecie przeniesieni na stronę Bitwali. W tym miejscu zalogujcie się po raz pierwszy. Wpisanie poprawnych danych wynagrodzi Was potwierdzeniem prawidłowej weryfikacji adresu e-mail 🙂

Po kliknięciu Next, system zapyta jak się do Was zwracać: Mr – pan, czy Ms – pani. Kolejne pola to data urodzenia, miejsce urodzenia, narodowość oraz status zatrudnienia. To ostatnie nie będzie weryfikowane, dane te zbierane są raczej w celach statystycznych. Zapewne większość z Was wybierze opcję employed – zatrudniony, self-employed – samozatrudniony, freelancer albo student. Po wyborze statusu zostaniecie zapytani o branżę, w jakiej działacie. Wybierzcie z listy to, co najbardziej pasuje do waszego statusu.

Gdy przebrniecie już przez ten wątek, Bitwala zapyta Was o numer telefonu. W przypadku posiadania polskiego numeru telefonu, koniecznie zmieńcie numer kierunkowy na polski +48.

Po podaniu adresu, Bitwala zapyta Was właśnie, czy na waszym dowodzie znajduje się adres zamieszkania. Jeśli nie – musicie wybrać weryfikację za pośrednictwem jednego z wymienionych wyżej dokumentów. Osobiście wybrałem wyciąg bankowy, czyli Bank account statement. Natomiast issue date to data wydania dokumentu (na przykład data obowiązywania wyciągu).

Po przebrnięciu kwestii związanej z dowodem osobistym pozostaje już tylko rezydencja podatkowa. W Polsce jako numer podatkowy traktowany jest numer PESEL. Na koniec potwierdzamy informację na temat ochrony tożsamości.


Weryfikacja tożsamości

Teraz przejdziecie do weryfikacji tożsamości, czyli punktu kulminacyjnego w procesie zakładania konta Bitwala. W tym celu zostaniecie połączeni z doradcą online w formie wideorozmowy. Może się to odbyć zarówno na komputerze, jak i na smartfonie – wybór należy do Was. Warto jednak pamiętać, iż kamerki w laptopach mają bardzo niską jakość.

Przed nawiązaniem połączenia wypełnijcie podstawowe dane, takie jak data ważności dokumentu tożsamości, potwierdzenie poprawności numeru telefonu, czy potwierdzenie działania kamery i mikrofonu. Nie zrażajcie się, jeśli nie zostaniecie połączeni od razu. Niekiedy potrzeba kilku prób połączenia.

Proces wideoweryfikacji realizowany jest przez zewnętrzną firmę IDnow. Dlatego w przypadku wyboru opcji ze smartfonem należy pobrać aplikację mobilną IDnow Online-Ident i podać w niej numer waszej weryfikacji. Może się tak zdarzyć, iż w obecnej chwili konsultant nie będzie dostępny. W tym celu możecie „zamówić sobie kolejkę” i zostawić kontakt do siebie. Konsultant IDnow oddzwoni do Was o wybranej porze.

Rozmowa odbędzie się w języku angielskim (możecie też wybrać niemiecki), aczkolwiek wystarczą ultra podstawy, aby sobie poradzić. Ponadto konsultanci starają się pokazać, jakie czynności należy wykonać (na przykład przysunąć do kamery dowód osobisty). Rozmowa składa się dosłownie z kilku pytań/kwestii, a mianowicie:

 • konsultant może zapytać, czy dobrze go widać i słychać,
 • konsultant poprosi o przedstawienie się – imię i nazwisko,
 • następnie konsultant poprosi o potwierdzenie chęci założenia konta w Bitwala, użyjcie frazy: Yes, I confirm,
 • pokazanie twarzy do kamery, tak by konsultant mógł wykonać Wam zdjęcie (bez okularów),
 • pomachanie ręką przed twarzą,
 • pokazanie do kamerki dowodu tożsamości,
 • poruszanie dokumentem tożsamości i wskazanie hologramu, a następnie przykrycie palcem części hologramu,
 • konsultant może Was zapytać także o datę urodzenia oraz potwierdzenie numeru dowodu tożsamości,
 • w razie potrzeby należy pokazać drugi dokument potwierdzający adres,
 • na koniec otrzymacie kod SMS, który należy wpisać na koniec rozmowy.

Uff, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Niemniej, miło mi poinformować, iż właśnie staliście się właścicielami konta Bitwala w walucie euro. Na koniec pozostaje już tylko otwarcie portfela Blockchain, dzięki czemu uzyskacie prawo do wypłaty premii.

Już teraz możecie zalogować się do aplikacji mobilnej Bitwala : Crypto Banking, by zweryfikować fakt otwarcia konta w walucie euro.

Jak otworzyć portfel Blockchain? 

Na koniec pozostaje już tylko formalność, która jednak decyduje o przyznaniu bonusu. Portfel Blockchain najłatwiej otworzycie w aplikacji Bitwala klikając ikonkę Trading, a następnie przycisk Create wallet now. Do wyboru macie portfel Bitcoin lub Ethereum. Osobiście wybrałem pierwszą kryptowalutę, bo jest najpopularniejsza i w sumie najbardziej mnie ciekawi.

Let's go! i działamy z uroczym pieskiem o imieniu Lola 🙂 Przygotujcie teraz swój telefon, kartkę i długopis. Na początek zaakceptujecie informacje, iż gubiąc dostęp do swojego portfela Bitcoin to tak jakbyście zgubili swój portfel w postaci fizycznej 🙂 Jednak portfel Blockchain ma tutaj pewną przewagę. Otóż możecie utworzyć tak zwany „papierowy backup”. Dzięki niemu odzyskacie swoje bitcoiny, nawet w przypadku utraty urządzenia, na którym były zapisane. Składa się on z dwóch części: główny klucz oraz klucz do back'upu. Każdy z nich to ciąg 12 słów, które koniecznie musicie zapisać na kartce 🙂 Podczas ukazywania się kolejnych słów, aplikacja może się chwilowo zawiesić, ale nie zrażajcie się.

Na koniec należy jeszcze stworzyć hasło do portfela – pamiętajcie, iż tego hasła nie można później zmienić, dlatego też je sobie zapiszcie. Na koniec piesek Lola poinformuje Was o poprawnym założeniu portfela.

Odbiór 15 euro premii na start

Premia zostanie wypłacona pod warunkiem wykonania transakcji zakupu/sprzedaży kryptowaluty (BTC lub ETH) o wartości co najmniej 30 euro. Jako, że podczas tego typu transakcji występuje opłata transakcyjna i opłata sieciowa, dla pewności warto wpłacić na konto środki z lekką górką, na przykład 31-32 euro.

Premia zostanie wypłacona w ciągu maksymalnie 15 dni roboczych od momentu wykonania powyższej transakcji. Jak pokazuje doświadczenie, Bitwala wypłaca środki już po kilku dniach od spełnienia warunków promocji.

Środki otrzymacie na konto w walucie euro. Możecie je przelać przykładowo na konto w kantorze walutowym lub do polskiego banku, ewentualnie możecie je wypłacić w bankomacie, bądź wydać w sklepie. Przypominam, iż Bitwala stosuje korzystne kursy rzeczywiste Mastercarda. Innym rozwiązaniem będzie zakup dodatkowych krytpowalut.

Program poleceń, czyli 15 euro za skuteczne polecenie – bez limitu!

Polecanie serwisu Bitwala możliwe jest zaraz po założeniu konta. Link polecający wygenerujecie po zalogowaniu w aplikacji i kliknięciu w ikonkę Invite. Swój link znajdziecie po kliknięciu w przycisk Share. Link polecający możecie przesyłać bezpośrednio do znajomych (na przykład mailem) lub poprzez wykorzystanie social mediów.

Od razu informuję, iż nie ma możliwości umieszczania linków polecających w komentarzach do wpisu, zarówno na blogu, jak i na profilach bloga w social mediach. Oczywiście możecie podrzucać znajomym ten artykuł jako instrukcję.

Informacja o aktualnej stawce obowiązującej w programie poleceń podana jest w aplikacji mobilnej. Znajdziecie tam również warunki jakie trzeba spełnić, aby obie strony otrzymały bonus. Obecnie jest to po 15 euro premii dla obu stron programu za samo założenie konta i portfela Blockchain. 

Szczegóły na stronie programu poleceń Bitwala oraz w zaktualizowanym regulaminie.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów