Poradnik – konto dla seniora, czyli szukamy odpowiedniego rachunku dla osoby starszej

book-759873_640

Jesień życia to czas, gdy szczególnie warto zadbać o swój domowy budżet. W związku z tym postanowiłem przygotować wpis, w którym odnajdziecie przydatne wskazówki jak zadbać o finanse osobiste seniorów w waszych rodzinach. Rozsądne zaplanowanie wszelkich kwestii finansowych pozwala zatrzymać w kieszeni emeryta pokaźną sumę pieniędzy. Jednocześnie mając na uwadze specyficzne wymagania osób starszych w zakresie obsługi płatniczej, banki przygotowały szereg rozwiązań skrojonych w sam raz na  zaspokojenie potrzeb tej grupy społecznej. Zapraszam do lektury.

 

 

Głównym źródłem dochodu osoby starszej jest emerytura. Jeżeli nie osiągnęła jeszcze wieku emerytalnego może to być renta lub zasiłek przedemerytalny. Wszystkie wymienione świadczenia wypłacane są przez ZUS na konto beneficjenta lub też dostarczane w postaci przekazu pocztowego „do rąk własnych”. To drugie rozwiązanie jest nadal popularną formą wypłat emerytur (około 1/3 wypłacanych świadczeń). Niestety niesie to za sobą wysokie koszty ponoszone przez ZUS. W związku z tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych regularnie namawia emerytów, by zakładali rachunki bankowe. Poniekąd, dzisiejszym wpisem pomogę ZUS-owi w realizacji jego celu. Postaram się przedstawić najkorzystniejsze rozwiązania w kwestii doboru konta bankowego dla osoby starszej.

 

Czym należy się kierować wybierając konto dla seniorów

 • Renoma i stabilność banku

Osoba starsza musi mieć poczucie bezpieczeństwa. Bank powinien być przez nią znany oraz posiadający dobrą opinię. Powinien posiadać oddziały stacjonarne oraz wszystkie inne dostępne kanały dystrybucji.

 • Dostępność

Bank powinien mieć szeroką sieć placówek. Osoby starsze wolą korzystać z bankowości w sposób tradycyjny. Bankowość internetowa oraz telefoniczna powinna być jedynie uzupełnieniem. Nie ma sensu na siłę przekonywać emeryta, iż powinien otworzyć konto w banku internetowym. Może to być powodem niepotrzebnego stresu oraz całkowicie zniechęcić do otwarcia rachunku.

 • Personel

Kadra musi być wykwalifikowana, przede wszystkim rozumieć potrzeby osób starszych. Osoby obsługujące emerytów powinny być wyrozumiałe, pomagać w sytuacji gdy klient czegoś nie rozumie lub nie może sobie poradzić z problemem.

 • Przejrzystość

Oferty skierowane do osób starszych powinny być proste i przejrzyste. Nawet jeżeli konto jest płatne, powinno to być w jasny sposób wyszczególnione w Taryfie Opłat i Prowizji. Wszelkie gwiazdki i dopiski nie są mile widziane. Ponadto bank nie powinien stosować kosztownych pułapek, które negatywnie wpłyną na relację z klientem.

 • Papierowe wyciągi

Wiele starszych osób nie korzysta z bankowości internetowej. Aby być stale „w kontakcie” z wszelkimi operacjami przeprowadzanymi na koncie, bank powinien dostarczać bezpłatnie papierowe wyciągi z konta. Tylko takie konta będą brane w dzisiejszym zestawieniu.

 • Koszty

Oczywiście punkt ten powinien znaleźć się na pierwszym miejscu. Jednak ze względu na specyficzne potrzeby różnych grup społecznych (jedni emeryci chcą być nowocześni, inni zaś wolą tradycyjne rozwiązania), kwestia opłat za prowadzenie rachunku będzie szczegółowo omówiona w dalszej części opracowania.

 

Bankowość w wersji ograniczonej do minimum

Ostatnio zostałem poproszony o poradę w zakresie wyboru prostego konta bankowego dla starszej pani w wieku 80 lat. „Jej dotychczasowa bankowość” polegała na tym, iż raz w miesiącu otrzymywała przelew z tytułu emerytury. Następnego dnia, podczas wizyty w oddziale banku całość środków była wypłacana w kasie oraz „transferowana autobusem komunikacji miejskiej” do domu. Do konta nie było wydanej karty debetowej ani nie aktywowano bankowości elektronicznej. Osoba ta posiadała konto od 1997 roku. Ostatnio bank postanowił podwyższyć opłatę z tytułu prowadzenia rachunku z 10 zł na 13 zł! Pomimo, iż wszelkie czynności banku sprowadzały się do przyjęcia jednego przelewu zewnętrznego oraz jednej wypłaty w kasie, postanowił on pobierać od emerytki kilkanaście złotych miesięcznie, co rocznie kumuluje się do kwoty ponad 150 zł (za tą kwotę można opłacić rachunek za prąd nawet za 3 miesiące). Jeżeli jesteśmy przy kwestii rachunków. Osoba ta po odebraniu emerytury kierowała się do punktu przyjmowania opłat, gdzie regulowała płatności za energię elektryczną, gaz, telefon oraz mieszkanie. Pojedynczy rachunek to koszt 0,99 – 1,99 zł. To i tak niedużo w porównaniu z przelewem krajowym w oddziale banku (9 zł za każdy przelew).

Postanowiłem poszukać jakiegoś darmowego konta, które spełni niezbyt wygórowane oczekiwania emerytki. Pamiętałem, iż Bank Pocztowy miał ciekawą propozycję dla emerytów – Konto Nestor. Okazało się, iż produkt został wycofany z oferty banku. Jednak Bank Pocztowy ma obecnie w ofercie Pocztowe Konto Zawsze Darmowe. Rachunek ten idealnie pasuje do potrzeb emerytki. Jak sama nazwa wskazuje, bank nie pobiera opłaty z tytułu prowadzenia konta. Mało tego darmowość jest gwarantowana na zawsze, co z pewnością dodatkowo zachęca do założenia konta. Karta do konta jest płatna, jednak osoba, dla której szukałem rozwiązania nie potrzebuje plastiku. Wpłaty oraz wypłaty w kasie banku są darmowe. Dużym plusem jest dostępność usług, gdyż wpłat oraz wypłat można dokonywać w dowolnej placówce Poczty Polskiej (ok. 8000 placówek). Przy okazji posiadacze konta w Banku Pocztowym mogą skorzystać z promocji – 10% rabatu z tytułu zakupu znaczków, nadania paczek oraz listów. Nawiązując do cech, którymi należy się kierować wybierając konto dla emeryta należy zwrócić również uwagę na personel oraz renomę banku. Osoby pracujące na pocztach oraz stricte w banku pocztowym są przyzwyczajone do obsługi osób starszych. Skierowanie oferty typowo dla emerytów z pewnością niesie za sobą szereg szkoleń z tytułu odpowiedniej obsługi. Co do renomy banku, plusem może być fakt, iż jest to bank państwowy, ze 100% polskim kapitałem. Dla wielu osób jest to bardzo ważne kryterium, niekiedy wręcz decydujące o wyborze danej oferty.

Wycofane konto Nestor miało dwie ciekawe opcje. Pierwsza to bezpłatne opłacanie rachunków na poczcie, druga zaś to darmowe dostarczenie pieniędzy do rąk emeryta przez listonosza. Niestety Konto Zawsze Darmowe nie gwarantuje takich benefitów. Każdy rachunek opłacany na poczcie wiąże się z opłatą minimum 2,50 zł, zaś dostarczenie pieniędzy przez listonosza to koszt 1,5% kwoty (minimum 5 zł). Jednak emerytka, której pomagam nadal ma zamiar opłacać rachunki w punktach przyjmowania opłat. Mimo wszystko należy uszanować jej wybór.mailman-153743_640

Pocztowe Konto Zawsze Darmowe można założyć przez Internet, w placówce Poczty Polskiej / Banku Pocztowego, przez telefon lub z pomocą listonosza, który przyniesie wniosek do domu. Do założenia konta wystarczy tylko dowód osobisty.

 

Oprócz Banku Pocztowego, konta z dedykacją stricte dla osób starszych przygotowały jeszcze inne banki. Przyjrzę się dwóm opcjom, gdyż za wszystkie pozostałe trzeba słono zapłacić. Na tapetę idą:

 • Getin Bank – Konto Słoneczne;
 • BZ WBK – Konto Aktywni 50+;
 • Konto Alior Rachunki bez Opłat.

 

Getin Bank – Konto Słoneczne

 • rachunek przeznaczony dla osób powyżej 55 roku życia;
 • 0 zł za prowadzenie konta – bezwarunkowo
 • bezpłatne wpłaty/wypłaty w kasie banku
 • papierowy wyciąg z konta – 0 zł / 2,99 zł (odebrany osobiście / dostarczony pocztą)
 • szeroka sieć placówek w Polsce z obsługą kasową

Osoba otwierająca konto może uzyskać bezpłatny dostęp do bankowości elektronicznej. W jej ramach użytkownik może między innymi:

 • dokonywać bezpłatnych przelewów (na przykład za rachunki);
 • bezpłatnie pobierać historię rachunku.

Do konta może być również wydana karta debetowa.

 • Wydanie karty MasterCard Debit/Visa Debit – 0 zł
 • Opłata za obsługę karty:

0 zł – gdy wykonane zostaną transakcje bezgotówkowe na kwotę co najmniej 300 zł miesięcznie;

6,99 zł – w przeciwnym przypadku.

 • 0 zł za wypłaty z bankomatów sieci Euronet oraz Planet Cash;
 • 10% cashback z tytułu płatności kartą w aptekach. Maksymalny miesięczny zwrot to 40 zł (do 480 zł rocznie).

Konto można założyć online na stronie internetowej Getin Banku bądź w najbliższej placówce.

 

BZ WBK – Konto Aktywni 50+

 

 • rachunek przeznaczony dla osób powyżej 55 roku życia;
 • 0 zł za prowadzenie konta jeśli miesięczne wpływy wynoszą co najmniej 1000 zł
 • bezpłatne wpłaty/wypłaty w kasie banku
 • papierowy wyciąg z konta – 0 zł (dostarczony pocztą)
 • szeroka sieć placówek w Polsce z obsługą kasową

Osoba otwierająca konto może uzyskać bezpłatny dostęp do bankowości elektronicznej. W jej ramach użytkownik może między innymi:

 • dokonywać przelewów internetowych (na przykład za rachunki) – 0,50 zł;
 • bezpłatnie pobierać historię rachunku.

Do konta może być również wydana karta debetowa.

 • 0 zł za wydanie karty Visa Electron Aktywni 50+;
 • Opłata za obsługę karty:

1 zł – pobierana co miesiąc w przypadku rozliczenia przez bank w poprzednim miesiącu kalendarzowym co najmniej 5 transakcji bezgotówkowych dokonanych przy użyciu karty;

5 zł – pobierana co miesiąc w przypadku nierozliczenia przez bank w poprzednim miesiącu kalendarzowym co najmniej 5 transakcji bezgotówkowej dokonanych przy użyciu karty

 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Dodatkowe korzyści:

 • darmowe ubezpieczenie „Medical Assistance” z 24h pomocą medyczną w nagłych przypadkach;
 • prezent dla posiadaczy konta – kijki do Nordic Walking

Szczegóły promocji

Konto Aktywni 50+ można otworzyć przez Internet, telefon lub w dowolnej placówce BZ WBK.

 

Konto Alior Rachunki bez Opłat

 • 0 zł za prowadzenie konta w przypadku wpływu z tytułu wynagrodzenia/ emerytury/ renty/ stypendium
  (w przeciwnym razie opłata za konto wynosi 6 zł)
 • bezpłatne wpłaty/wypłaty w kasie banku
 • papierowy wyciąg z konta – 0 zł (dostarczony pocztą)
 • bezpłatne opłacanie rachunków za wszystkie media (prąd, gaz, mieszkanie, inne) w dowolnej placówce banku;
 • szeroka sieć placówek w Polsce z obsługą kasową

Osoba otwierająca konto może uzyskać bezpłatny dostęp do bankowości elektronicznej. W jej ramach użytkownik może między innymi:

 • dokonywać bezpłatnych przelewów ;
 • bezpłatnie pobierać historię rachunku.

Do konta może być również wydana karta debetowa.

 • Wydanie karty MasterCard Debit  – 10 zł
  Opłata nie jest pobierana w przypadku umów o kartę płatniczą zawartych w placówkach partnerskich banku, o ile karta klienta została założona w Placówce Partnerskiej, a klient nie posiada innej karty płatniczej.
 • Opłata za obsługę karty:

0 zł – bezwarunkowo;

 • 0 zł za wypłaty z bankomatów własnych Alior Banków, a także sieci Euronet oraz Planet Cash;

Konto można założyć w najbliższej placówce banku.

 

Oprócz rachunków stworzonych z przeznaczeniem tylko dla seniorów na rynku istnieje szereg kont bankowych dla wszystkich, które z pewnością mogą zostać głównymi rachunkami dla osób starszych. Kierując się cechami podanymi na początku artykułu przeanalizowałem oferty różnych banków. Niestety większość odpadała ze względu na opłaty za prowadzenie konta, wpłaty/wypłaty gotówki w kasie, papierowy wyciąg z rachunku czy też zbyt wąską sieć placówek (a nawet ich brak). Dla nieco lepiej uposażonych emerytów (wpływ co najmniej 2500 zł ) świetnym rozwiązaniem jest Konto Wyższej Jakości w Alior Banku:

 • 0 zł / 12 zł za prowadzenie konta – jeśli w danym miesiącu na twoje konto wpłynie jednorazowo kwota min. 2 500 zł lub wykonasz transakcje bezgotówkowe kartą na kwotę min. 700 zł,
 • 0 zł opłaty miesięcznej za zbliżeniową kartę debetową
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów za granicą
 • 0 zł za przelewy internetowe (również natychmiastowe)
 • 0 zł za wpłaty i wypłaty w kasie banku
 • 0 zł za przelewy (w tym opłacanie rachunków) w placówce
 • papierowy wyciąg z konta – 0 zł (dostarczony pocztą)
 • 5 lat gwarancji niezmienności warunków
 • dla użytkowników bloga, którzy otworzą konto online poprzez unikalny link partnerski – 50 zł premii oraz lokata 4% w skali roku na 2 miesiące (od 1000 do 10 000 zł). Wiecej we wpisie: Lokata 4% na 2 miesiące (do 10 tysięcy złotych) + premia 50 zł od Alior Banku w promocji Słoneczne lato.

Dlaczego Konto Wyższej Jakości jest odpowiednie dla emeryta? Gdy tylko spełni on podstawowy warunek (wpływ lub transakcje kartą) dosłownie wszystko ma za darmo. O ile w niektórych bankach czyhają jakieś drobne opłaty (jak choćby za sprawdzenie salda w bankomacie) – KWJ takich opłat nie ma. Prostota oferty oraz wysoka jakość obsługi pozytywnie świadczy o Alior Banku.

 

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

eKonto z premią do 300 zł + oprocentowanie 3% w mBanku

Konto Freemium/Premium w TMUB z 5% moneyback

Bank Millennium: do 360 zł premii w ramach moneyback

PKO BP: Otwórz konto i odbierz 100 zł premii

Konto z Lwem w banku ING z 100 zł premii

Lokata db Plan 500+Premia w Deutsche Banku z premią roczną do 500 zł

Nawet 600 zł premii od Idea Banku w promocji „Premiowanie za bankowanie”

Karta kredytowa BPH Fair z premią do 300 zł oraz moneyback

Karta kredytowa Simplicity + voucher o wartości 400 zł

Karta kredytowa Simplicity + telefon LG o wartości 549 zł

 

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

Zapisz się na NewsletterJAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów