fbpx

Jak zamknąć konto w Aion Bank online? Instrukcja krok po kroku i koszty

Niemal rok po głośnej premierze nowej na polskim rynku marki – duża część użytkowników zastanawia się, jak zamknąć konto w Aion Banku. Bank, który miał być idealnym i darmowym połączeniem konta wielowalutowego z tradycyjną bankowością, okazał się ani idealny, ani darmowy. Już kilka miesięcy po starcie działalności w Polsce z oferty zniknął darmowy rachunek, a główne założenie, czyli model subskrypcyjny (płacisz tylko za usługi, z których korzystasz) w zasadzie przestał mieć rację bytu. Opłacalność całej zabawy stanęła pod znakiem zapytania. Pocieszeniem miało zostać podniesienie oprocentowania na koncie oszczędnościowym, jednak i ono pozostało daleko za (często darmową!) konkurencją. Oczywiście Aion Bank ma wiele plusów, a na czele listy stoją tanie wymiany walut. Czy jest w tym jednak lepszy od starego dobrego Revoluta? Szczerze w to wątpię. Na pewno nie jest tańszy, ponadto jego aplikacja mobilna pozostawia wiele do życzenia. Postanowiłem zrezygnować z konta w Aion Banku i pokazać Wam ten proces krok po kroku. Dobra wiadomość jest taka, że całość zajmie Wam kilka minut ze smartfonem w ręce.

Jeśli po zamknięciu konta będziecie szukać zastępstwa, polecam nasz Ranking Kont Osobistych. Znajdziecie tam całą masę świetnych i darmowych kont z wysokimi premiami!

Jak zamknąć konto w Aion Bank – jak uniknąć opłaty?

Jak już wcześniej wspominałem, cały proces zamykania konta w Aion Banku przeprowadzicie na swoim smartfonie. Bank nie posiada bowiem oddziałów stacjonarnych. Zamknięcie konta nie jest obarczone kosztami (niemniej w trakcie okresu wypowiedzenia trzeba tak samo uiszczać opłatę członkowską, jak i przed nim – dla użytkowników planu Light jest jednak na to sposób).

Zamykanie rachunku wymaga skontaktowania się ze specjalistą/ką ds. obsługi klienta za pomocą wbudowanego czatu w aplikacji. Zanim jednak to zrobicie, warto się przygotować i zawczasu przeprowadzić kilka operacji. Zanim złożycie zlecenie zamknięcia konta:

  • usuńcie wszystkie usługi dodatkowe, które znajdują się w zakładce Finanse (zamknijcie rachunki walutowe, konto inwestycyjne i oszczędnościowe – w przypadku planu Light konto oszczędnościowe polecam jednak zachować, o ile mieliście na nim co najmniej 5000 zł);
  • w tej samej zakładce odszukajcie używaną przez siebie kartę debetową, a następnie zapauzujcie ją, zastrzeżcie i usuńcie – wszystkie te czynności wykonacie jedno po drugim w obrębie tego samego ekranu;
  • zostawcie na koncie taką ilość środków, która wystarczy na pokrycie miesięcznej opłaty (miesiąc, który rozpoczniecie już „na wypowiedzeniu”, jest również płatny – użytkownicy planu Light, jak pisałem wcześniej, opłaty mogą uniknąć);
  • przygotujcie numer konta bankowego (zewnętrzny – na przykład Waszego konta w innym banku) wraz z danymi właściciela, na który zostaną przekazane środki pozostałe na koncie.

Jeśli powyższe już gotowe, kliknijcie ikonę czatu w prawym dolnym rogu, a następnie przycisk Napisz do nas na samym dole. Wybierzcie odpowiedni temat rozmowy i napiszcie, że chcecie zamknąć rachunek.

Jak zamknąć konto w Aion Bank? Skontaktuj się z supportem

W tym momencie konieczne będzie już tylko podanie numeru rachunku do przesłania środków z konta. W moim przypadku jednak konsultantka poprosiła o przesłanie całości środków, które mam na koncie, na inny rachunek, by saldo wyniosło równe 0 zł. Korzystałem z planu All-Inclusive, więc wykonałem te polecenia, ponieważ i tak nie udałoby się uniknąć opłaty. Gdybym jednak korzystał z planu Light…

Uwaga! Jeśli korzystacie z planu Light, kosztującego 19,99 zł, to doskonale zdajecie sobie sprawę, że uniknąć tej opłaty można tylko w jeden sposób – utrzymując na koncie oszczędnościowym saldo 5000 zł lub więcej. Jak to zrobić, gdy konsultant wymaga, by zamknąć konto oszczędnościowe przed złożeniem dyspozycji usunięcia rachunku osobistego? Okazuje się, że wystarczy poprosić o jego pozostawienie wraz z wymaganym saldem. Środki, które się tam znajdują, zostaną przesłane na wskazany numer konta bankowego. Tym samym do ostatniego dnia utrzymacie wymagane saldo i nie zapłacicie za subskrypcję ani złotówki.

Jak zamknąć konto w Aion Bank i ile to trwa?

Proces zajmie kilka minut i kilkanaście kliknięć, jednak na pełne zamknięcie rachunku przyjdzie poczekać do 44 dni. Okres wypowiedzenia to 30 dni. Dodatkowe 14 dni bank zostawia sobie na wykonanie koniecznych rozliczeń. W czasie 30-dniowego okresu wypowiedzenia możecie nadal korzystać z konta bez żadnych ograniczeń.

Gdy miną wymagane 44 dni warto jest zadzwonić do banku i dowiedzieć się, czy Wasze konto zostało poprawnie zamknięte. W moim przypadku bank nie wysłał potwierdzenia złożenia dyspozycji na adres email. Jeśli zamknięcie konta zostanie potwierdzone mailowo po okresie wypowiedzenia – na pewno dam Wam znać. W teorii oznaką, że wszystko przebiegło zgodnie z planem jest przesłanie środków na wskazany adres. Mimo wszystko, dla własnego spokoju polecam wykonać krótki telefon 🙂

Pamiętajcie, żeby dobrze przemyśleć decyzję. Według informacji zawartych na stronie Aion Banku:

Jak zamknąć konto w Aion Bank

Co zamiast Aion Banku?

No dobrze, skoro powiedziałem Wam, jak zamknąć konto w Aion Bank, nie mogę zostawić Was z niczym. Na rynku mamy obecnie bardzo ciekawą ofertę funkcjonalnych i darmowych rachunków osobistych. Zestawienie najlepszych moim zdaniem kont znajdziecie w regularnie aktualizowanym Rankingu Kont Osobistych.

Podium rankingu od dłuższego już czasu zajmują trzy bezwarunkowo darmowe konta osobiste:

Jeśli chodzi o najtańsze przewalutowania i najwygodniejsze płatności bezgotówkowe w obcych walutach po kursach międzybankowych bez wysokich marż, prowizji i opłat, moim zdaniem nadal mało kto może równać się z legendarnym już Revolutem. To sprawdzona firma, która nie jest już zwykłym fintechem, tylko prawdziwym bankiem ze wszystkimi płynącymi z tego korzyściami. Ciekawi? Sprawdźcie naszą analizę!

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów