Ubezpieczenie roweru lub hulajnogi elektrycznej Nationale Nederlanden – OC dla użytkownika, NNW w razie wypadku oraz odszkodowanie po kradzieży

Pomimo że ubezpieczenie roweru to jedno z najczęściej poszukiwanych rodzajów ubezpieczeń, na rynku wciąż brakuje dobrej jakości produktów w tym zakresie. Kto kiedykolwiek próbował ubezpieczyć rower ten wie, że znalezienie dobrej oferty w korzystnej cenie może nie być łatwe. Ja sam zetknąłem się z podobnym problemem. Z tym większą przyjemnością postanowiłem przeanalizować ubezpieczenie roweru od Nationale Nederlanden. Według zapewnień towarzystwa koszt ubezpieczenia zaczyna się od 37,50 zł za pół roku, a sama polisa obejmuje również hulajnogi elektryczne oraz rowery elektryczne. Co tu kryć, to właśnie na wypadki z udziałem hulajnóg elektrycznych skarżą się najmocniej lekarze pracujący na SOR-ach. Z jednej strony ubezpieczone są awarie, kradzieże i uszkodzenia w wypadkach waszych sprzętów. Z drugiej zaś, opcjonalne OC pozwoli pokryć koszty szkody wyrządzonej osobom trzecim, zaś Assistance – wrócić bezpiecznie do domu.

Ubezpieczenie roweru i hulajnogi – kiedy się przyda?

Na ulicach coraz częściej widzimy rowery i hulajnogi elektryczne. Wzmożony ruch tych pojazdów prowadzi jednak do większej ilości zdarzeń – kolizji, wypadków i awarii. Pozostawiane przed sklepem rowery i hulajnogi, pomimo obecności zabezpieczeń, padają często łupem złodziei. Polisa Nationale Nederlanden jest promowana jako ubezpieczenie roweru i rowerzysty. Oznacza to, że do wyboru mamy trzy warianty umowy: ubezpieczenie NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) dla rowerzysty, ubezpieczenie samego pojazdu na wypadek uszkodzenia/awarii lub kradzieży oraz połączenie obu tych polis w najbogatszej wersji.

Ubezpieczenie roweru i hulajnogi – warianty

Co ważne, oprócz samego roweru (hulajnogi) i rowerzysty ubezpieczeniu podlegają także akcesoria (opcjonalnie) – fotelik, hamulce, lampki, nowe siodełko czy przyczepka rowerowa dla dzieci/zwierząt.

Warto powiedzieć, w jakich przypadkach nie zadziała żadne z przedstawianych tu ubezpieczeń. Mowa między innymi o zdarzeniach poza granicami Polski, wypadkach i uszkodzeniach podczas uprawiania sportów ekstremalnych, sytuacji, gdy pojazd służy do wykonywania działalności gospodarczej, rower/hulajnoga nie był dobrze zabezpieczony lub szkoda jest na tyle mała, że jej wartość nie przekracza 100 zł. Ochrona przed kradzieżą nie zadziała też, jeśli skradziony został jeden element. Ubezpieczenie w tym przypadku obejmuje wyłącznie kradzież całego pojazdu. Ubezpieczyć można pojazdy maksymalnie czteroletnie (zapewne warto mieć dokument potwierdzający zakup pojazdu).

NNW – na czym polega i jak działa?

NNW to inaczej ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Wypłata świadczenia następuje wtedy, gdy w wyniku wypadku stracicie życie lub doznacie mniej lub bardziej poważnego urazu. W definicji mieszczą się więc typowe dla tej dyscypliny sportu uszkodzenia – złamania, zwichnięcia, rozcięcia skóry i tym podobne. Jeśli przydarzy się Wam jedna z tych niespodziewanych sytuacji, niezależnie od tego, jaki będą miały finał (i czy rzeczywiście konieczna będzie rehabilitacja lub inne zabiegi) otrzymacie określonej wysokości świadczenie. Szczegółowe wartości wypłat dla poszczególnych urazów znajdziecie w OWU (na samym dole artykułu).

Odszkodowanie za awarię, kradzież lub rabunek

Oprócz podstawowego wariantu, dającego ochronę samemu użytkownikowi roweru, możecie zdecydować się także na nieco droższą i w mojej opinii znacznie bardziej opłacalną polisę obejmującą także zdarzenia związane z samym sprzętem – awarie, kradzieże czy uszkodzenia.

Ubezpieczyciel określa, jak powinien być zabezpieczony pojazd (zależnie od sumy ubezpieczenia). Wykaz akceptowanych zabezpieczeń z oficjalnego źródła:

Ubezpieczenie roweru i hulajnogi – jak zabezpieczyć pojazd?

Jak uczula ubezpieczyciel, w przypadku kradzieży trzeba zgłosić sprawę na policję, a także wykonać zdjęcia miejsca zdarzenia i tego, co pozostało po zabezpieczeniach.

Pomoc Assistance

Bardzo ciekawą opcją jest pomoc Assistance. W ramach tej usługi możecie liczyć między innymi na naprawę roweru na miejscu (jeśli w drodze złapie Was awaria), transport do serwisu, domu lub hotelu, przewiezienie do szpitala, czy innej placówki. Wszystko to oczywiście w ramach przysługujących Wam limitów.

Limity ubezpieczeniowe – pomoc Assistance

Rowerowo-hulajnogowe OC – jak działa?

OC to inaczej ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej. Zabezpiecza Was na wypadek, gdybyście nieumyślnie wyrządzili szkodę osobie trzeciej. Mowa tu na przykład o zarysowaniu samochodu, potrąceniu przechodnia, wytrąceniu komuś telefonu z dłoni czy zabrudzeniu ubrań. OC pomoże pokryć naprawę tych szkód – nawet do 50.000 zł. Co tu kryć, lakierowanie nowego BMW może przetrzepać kieszenie, nie mówiąc już o rehabilitacji potrąconej osoby. Czy takie ubezpieczenie nie powinno być obowiązkowe?

Ubezpieczenie OC roweru

Ile to kosztuje?

Jak widać na poniższym zrzucie ekranu, najtańsza opcja ubezpieczenia to jedynie 37,52 zł. Mowa tu o polisie na pół roku. Umowa półroczna to w moim odczuciu świetna opcja dla osób, które wraz z nastaniem jesieni i zimy odstawiają rower (hulajnogę) w bezpieczne miejsce, wracając do niego dopiero latem. Za niewiele więcej możecie jednak ubezpieczyć swój pojazd lub skorzystać z obu tych ubezpieczeń na raz.

Ubezpieczenie roweru i hulajnogi – cena

To oczywiście tylko przykłady ubezpieczyciela. Nie byłbym sobą, gdybym nie przeprowadził małej symulacji. Pod uwagę wziąłem dosyć typową sytuację i potrzeby: nowy rower o wartości 4000 zł, ubezpieczenie w wariancie łączonym z OC, bez ubezpieczenia akcesoriów. W moim przypadku wartość rocznej składki (wariant na 12 miesięcy) to 218 zł.

Suma ubezpieczenia to 10.000 zł, jednak za kwotę 31 zł rocznie mógłbym zwiększyć ją dwukrotnie.

Suma ubezpieczenia na rower i hulajnogę

Polecam Wam jednak wykonać taką symulację samodzielnie. Wystarczy odpowiedź na kilka pytań w tym miejscu, by uzyskać przygotowaną dla Was wysokość składki. Bez podawania swoich danych, rejestracji i innych.

Wartość pojazdu używanego

Suma ubezpieczenia, co oczywiste, zmienia się w zależności od wartości roweru/hulajnogi, a wartość z kolei nie równa się kwocie, którą za rower zapłaciliście. Każdy sprzęt w końcu ulega starzeniu, dlatego Nationale Nederlanden stosuje prosty sposób obliczania wartości roweru (tak zwany wskaźnik amortyzacji). Spójrzcie na poniższą tabelę i objaśnienie.

Wskaźnik amortyzacji – ubezpieczenie roweru i hulajnogi

Jak wykupić ubezpieczenie roweru i hulajnogi online?

Ubezpieczenie możecie wykupić na dedykowanej stronie produktu. Zanim to zrobicie, możecie swobodnie obliczyć składkę, wybierając odpowiadające Wam parametry. Ubezpieczenie opłacicie szybkim przelewem, kartą albo BLIKIEM. Będzie ono aktywne od kolejnego dnia po zapłaceniu składki.

Po sprawdzeniu ubezpieczenia przyznam, że jestem nastawiony pozytywnie. Chętnie przeczytam, jakie jest Wasze zdanie na ten temat.

Ubezpieczenie roweru i hulajnogi w trzech krokach

Więcej szczegółów znajdziecie w Karcie Produktu oraz Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Sprawdź też nasze inne analizy ubezpieczeń!

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów