fbpx

Program POWER – jak odebrać grubą kasę na przykładzie trzech konkretnych projektów

W ubiegłym miesiącu mogliście przeczytać na blogu analizę Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), który w ramach Funduszy Europejskich pozwala brać udział w licznych szkoleniach, kursach czy programach aktywizacyjnych dla bezrobotnych i nie tylko! Dziś przyjrzymy się trzem ciekawym, prowadzonym aktualnie projektom, w których duża część z Was będzie mogła wziąć udział. Przypominam, w całym programie do rozdania jest nawet 5,4 miliarda złotych.

Trzy propozycje dla trzech różnych grup docelowych

Na warsztat postanowiłem wziąć trzy projekty dedykowane osobom, znajdującym się w całkowicie różnym położeniu. Będzie więc coś dla bezrobotnych do 30. roku życia, dla osób po trzydziestce oraz dla przedsiębiorców. To tylko przykłady – nabór do tych projektów prędzej czy później się zakończy. Sam program zakłada raczej organizowanie dużej ilości małych, lokalnych przedsięwzięć, dlatego ciężko tu o projekt zasięgiem obejmujący cały kraj. Dzisiejsza analiza ma jednak na celu pokazanie Wam kilku konkretnych przykładów. Będzie to dobre uzupełnienie dla pierwszego, bazowego artykułu, który opisuje temat od strony teoretycznej.

Walka z bezrobociem wśród osób do 30. roku życia

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, największe bezrobocie odnotowujemy w województwie warmińsko-mazurskim. W styczniu 2021 roku wskaźnik wynosił aż 10,6%. To ogromna przepaść w stosunku do najaktywniejszego zawodowo województwa wielkopolskiego (3,9%) oraz innych, będących w zdecydowanie lepszej sytuacji regionów. Duży wpływ na stan zatrudnienia niewątpliwie miała (ma) pandemia, torpedująca wiele branż – w tym, prawdopodobnie najbardziej dotkliwie, turystyczną oraz gastronomiczną. Omawiane województwo od dawna zmaga się jednak z problemem bezrobocia, o czym może świadczyć wysoki wskaźnik w styczniu 2019 roku (10,9%). Sprawdźmy więc, jakimi sposobami tamtejsi włodarze starają się walczyć z brakiem zatrudnienia.

Obecnie najwięcej programów w województwie warmińsko-mazurskim organizowanych jest przez powiatowe urzędy pracy. Akcje mają za zadanie wspomóc aktywizację zawodową osób przed trzydziestką. Przyjrzyjmy się pierwszej z brzegu inicjatywie – Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie olsztyńskim (VI).

Program Power – aktywizacja osób młodych

Pomoc kierowana jest do osób w wieku do 29 lat, zarejestrowanych w PUP, osób z niepełnosprawnością, niewykwalifikowanych i bezrobotnych od dłuższego czasu. Program zwraca uwagę na nowy (zapewne dla wielu z Was) termin – kategoria NEET. Skrót możemy rozwinąć jako not in employment, education or training. Określamy w ten sposób młodzież, która nie pracuje, ale też nie pobiera już żadnego wykształcenia, szkoleń lub kursów i z różnych powodów pozostaje na utrzymaniu – państwa lub rodziny. Wiele programów dla bezrobotnych stara się zaktywizować tę grupę, upatrując w niej duży potencjał. 

Organizatorzy programu, w ramach walki z bezrobociem wśród młodych, oferują pośrednictwo w poszukiwaniach oraz poradnictwo zawodowe dla niezdecydowanych lub nieświadomych własnych umiejętności i predyspozycji osób, staże, i szkolenia, pozwalające zdobyć cenne doświadczenia oraz bony, do wykorzystania na wybrane formy kształcenia. 

Ważną częścią pomocy jest także przyznawanie bonów na zasiedlenie (opisanych na blogu w tym miejscu) oraz dofinansowań na otwarcie własnej działalności gospodarczej. 

Szczegółowe warunki projektu znajdziecie na stronie Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego.

Bezrobocie wśród osób starszych – pożyczka na start

Na drugim miejscu rankingu bezrobocia uplasowało się województwo podkarpackie. Wskaźnik wynosi tam aż 9,4%. Mimo tego w wyszukiwarce projektów znalazłem tylko jedną propozycję dla osób po 30 roku życia. Jest to mikropożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Wartość pomocy może wynieść nawet 80.000 zł. Pożyczka przeznaczona jest dla osób w wieku od 30 lat – nieaktywnych zawodowo, chcących rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej.

Program POWER – mikropożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Szczegółów szukajcie na stronie Fundacji Agencji Rozwoju Regionalnego.

Pożyczka na innowacje – dla małych i średnich firm

Trzecim i ostatnim przykładem będzie pożyczka na innowacje, czy wsparcie finansowe dla firm na działania B+R (Badania + Rozwój). Gra idzie o niemałe pieniądze. Wartość pożyczki oscyluje w granicach od 200 tys. zł do 5 milionów zł. 

Program POWER – pożyczka na innowacje.

To ciekawa propozycja dla startupów i młodych firm. Pożyczka jest bowiem skierowana do biznesów, które nie dokonały jeszcze pierwszej sprzedaży na żadnym rynku oraz dla tych, które istnieją krócej, niż 7 lat, licząc od momentu pierwszej sprzedaży. 

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie organizatora projektu – Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE SA

To tylko przykłady…

Pamiętajcie, że podobne projekty znajdziecie w całej Polsce. Ich warunki będą często bliźniaczo podobne. Kluczowe będzie więc umiejętne przeczesywanie wyszukiwarki projektów. Jestem przekonany, że większość z Was znajdzie w swoim województwie, powiecie lub gminie interesujące Was formy wsparcia zawodowego.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów