mObywatel, czyli aplikacja, która zastępuje portfel – jak działa w praktyce?

mObywatel to prosta aplikacja o dużych możliwościach. Jest swego rodzaju cyfrowym portfelem na najważniejsze dokumenty: dowód osobisty, dowód rejestracyjny czy prawo jazdy. Pozwala jednak na znacznie więcej. Przy jej użyciu możecie realizować recepty, a nawet sprawdzić ilość otrzymanych punktów karnych. Sprawdzam, jak działa aplikacja mObywatel. Czy rzeczywiście jest tak wygodna, przydatna i bezpieczna? Czy to kolejny krok do pełnej kontroli nad obywatelem? Czy mObywatel będzie spełniał rolę mitycznego „paszportu coidovego?” 🙂 Pokażę Wam również, jak w kilka chwil skonfigurować własny profil i już na zawsze zostawić ciężki portfel w domu.

Czym jest aplikacja mObywatel i kto ją stworzył 

Aplikacja mObywatel pozwala na załatwianie niektórych spraw urzędowych i przechowywanie najważniejszych dokumentów w formie cyfrowej – niepodatnej na zniszczenie i zgubienie, co prawdopodobnie niemal każdemu z nas przytrafiło się niejednokrotnie. mObywatel to krok na drodze do pełnej cyfryzacji społeczeństwa. Czy jest to słuszne podejście? Wiem tylko, że opinie na ten temat są, delikatnie mówiąc, podzielone. 🙂

Z całą pewnością jest to wygodne i to na tym aspekcie skupimy się w dzisiejszym artykule. 

Pieczę nad aplikacją mObywatel sprawuje obecnie Kancelaria Premiera, choć pierwotnie obsługą portfela zajmowało się Ministerstwo Cyfryzacji.

Nasze dane w aplikacji biorą się z kilku źródeł (ale zawsze z oficjalnych rejestrów państwowych). Te podstawowe, znajdujące się zawsze na dowodzie osobistym, aplikacja pobiera z Rejestru Dowodów Osobistych. O aktualność danych w elektronicznych legitymacjach szkolnych i studenckich odpowiadają konkretne jednostki (uczelnie i szkoły). eRecepta korzysta z Internetowego Konta Pacjenta, na którym pojawiają się recepty i dokumenty związane z leczeniem.

Co konkretnie może zastąpić aplikacja mObywatel?

Aplikacja mObywatel to również cyfrowy portfel, w którym zgromadzicie najpotrzebniejsze dokumenty, niszczejące zazwyczaj w naszych kieszeniach, portfelach, plecakach i torebkach. W aplikacji „przechowywać” możecie:

  • Dane z dowodu osobistego – przydadzą się podczas kontroli policji, w pociągach, przy odbieraniu karty wyborczej, na poczcie, w sklepie, w hotelu czy przychodni. mTożsamość/mObywatel nie jest jednak pełnoprawnym zamiennikiem dowodu osobistego. Tradycyjny plastik nadal przyda Wam się w części sytuacji – na przykład u notariusza, na lotnisku czy w niektórych urzędach. 
  • Dane z prawa jazdy – choć jego fizyczne posiadanie nie jest konieczne, to każda kontrola pójdzie znacznie szybciej, a w razie stłuczki nie będzie konieczności wzywania policji.
  • Dowód rejestracyjny
  • Receptę
  • Legitymację studencką lub szkolną
  • Potwierdzenie szczepienia przeciwko COVID-19 – potwierdzenie wyświetli się w aplikacji w formie kodu QR, który zeskanować mogą na przykład określone służby czy personel lotniska – czas pokaże, kiedy potwierdzenie będzie nam potrzebne. 

    W połączeniu z aplikacją bankową (a najlepsze konta osobiste znajdziecie w rankingu) oraz Google Pay/Apple Pay, mObywatel może raz na zawsze wyeliminować konieczność noszenia ciężkiego portfela.

Skąd pobrać aplikację

Aplikacja mObywatel dostępna jest na wszystkie urządzenia mobilne z systemem iOs (Apple) oraz Android. Pobierzecie ją odpowiednio z App Store lub Google Play.

mObywatel w sklepie Google Play

Aplikacja zajmuje minimalną ilość miejsca. Działa szybko i jest dość intuicyjna.

Jak skonfigurować aplikację mObywatel

Pobraliście już aplikację na swój telefon? Świetnie. To pierwszy krok. Drugim będzie dostęp do Profilu Zaufanego, który pozwoli Wam zweryfikować Waszą tożsamość. Jeśli nie wiecie, czym jest Profil Zaufany albo jak go stworzyć, zapraszam Was do tego artykułu, gdzie tłumaczę to krok po kroku. Dostępna jest także opcja zweryfikowania się przez bankowość elektroniczną Waszego banku.

Niestety – aplikacja nie pozwala na robienie screenshotów, jednak rejestracja jest tak prosta, że w zupełności wystarczy kilka słów instrukcji. 

  1. Na pierwszym ekranie wyświetlą się cztery kroki potrzebne do założenia własnego profilu. W pierwszej kolejności powinniście zaakceptować warunki regulaminu usługi i przejść dalej. Jeśli używacie telefonów z systemem Android, należy wyrazić zgodę na dostęp aplikacji do wykonywania połączeń i zarządzania nimi. W rzeczywistości aplikacja potrzebuje jedynie dostępu do Waszego telefonu w celach weryfikacyjnych – bez obaw możecie wyrazić taką zgodę. Bez tego proces nie zostanie dokończony. 

  2. Kolejny krok to ustawienie hasła do aplikacji. Stwórzcie silne hasło – najlepsze, jakie będziecie w stanie zapamiętać. Aplikacja wymaga, by zawierało ono co najmniej jedną dużą literę, cyfrę i znak specjalny. 

  3. Po ustawieniu hasła ustawcie unikalną nazwę telefonu (potrzebną na przykład do zastrzeżenia profilu po kradzieży urządzenia). 

Pierwszy etap rejestracji za nami.

Jak dodać dokumenty

Na ekranie, który widzicie, klikamy na ikonę plusa. W pierwszej kolejności dodajcie swoje dane osobowe, poprzez wybranie opcji mObywatel (mTożsamość). Ponownie zaakceptujcie regulamin i przejdźcie dalej. 

Nadeszła pora, by potwierdzić swoją tożsamość. Dostępne są dwie opcje: Profil Zaufany i e-dowód. Ja (i pewnie większość Was) wybieram pierwszą opcję, a następnie, zamiast logować się do Profilu Zaufanego, wybieram przewrotnie Zaloguj się przez bank 🙂

Zobaczycie teraz listę banków. Jeśli nie znajdziecie na niej swojego dostawcy usług – musicie niestety założyć profil lub zalogować się na stworzony już wcześniej. Wybierzcie swój bank i zalogujcie się do bankowości elektronicznej. Następnie otrzymacie jeden SMS kod – do wpisania właśnie w bankowości, oraz drugi, do wpisania w kolejnym oknie. Voilà – na ekranie powinien pojawić się Wasz dowód osobisty. 🙂 

To dobry moment, by chętni dodali możliwość logowania się za pomocą odcisku palca i PIN-u. W tym celu kliknijcie ikonę ustawień (koło zębate) i wybierzcie opcję Włącz logowanie biometryczne… 

Jeśli wolicie pozostać przy tradycyjnym haśle – nie ma problemu.

Od teraz możecie już śmiało dodawać kolejne dokumenty do swojego profilu mObywatel. Klikając przycisk Dodaj dokument, możecie wybierać spośród:

  • mPrawo Jazdy – to tutaj sprawdzicie wszystkie dane z prawa jazdy oraz „zdobyte” punkty karne.
  • mPojazd – ubezpieczenie pojazdu, karta pojazdu i dowód rejestracyjny w jednym miejscu.
  • Szczepienie COVID-19 – informacje o zaliczonych szczepieniach. W razie problemów technicznych pytania możecie skierować pod numer 19 457 lub adres e-mail: [email protected].
  • mLegitymacja Szkolna oraz mLegitymacja Studencka – nie będziecie przepłacać, gdy zapomnicie z domu legitymacji. Do sprawnego działania legitymacji w formie elektronicznej jest jednak potrzebna współpraca szkoły/uczelni z Ministerstwem Cyfryzacji. Zapytajcie w sekretariacie o specjalnych kod aktywacyjny.
  • Małopolska Karta Aglomeracyjna – dla zainteresowanych z Krakowa, Tarnowa i okolic. 🙂

mObywatel to wygodny cyfrowy portfel

Jak mam się wylegitymować przy użyciu aplikacji?

Od czasu do czasu każdy z nas musi potwierdzić swoją tożsamość – nie tylko podczas kontroli policji czy straży miejskiej, ale również w codziennych sytuacjach – podczas meldowania się w hotelu lub zakładania karty lojalnościowej. Żeby okazać swój dokument, możecie po prostu zalogować się do aplikacji i wybrać opcję mObywatel (mTożsamość), a następnie pokazać dane drugiej osobie. Niektórzy będą jednak wymagali innego sposobu. Sklep, hotel czy policjant może chcieć użyć własnej aplikacji pod nazwą mWeryfikator. Nie ma co panikować – w tym przypadku wystarczy kliknąć dodatkowo przycisk Przekaż, a następnie wybrać odpowiednią opcję (na przykład Przekaż osobie weryfikującej Twoją tożsamość). Zostanie wyświetlony kod QR, który kontrolujący będzie mógł zeskanować i w ten sposób potwierdzić prawdziwość danych.

Wy również możecie pozyskać w ten sposób czyjeś dane – na przykład podczas stłuczki czy innego zdarzenia drogowego. Niestety, opcja ta działa obecnie tylko z telefonami działającymi z tym samym systemem operacyjnym.

Nie mam portfela!

Może nie do końca – portfel mam, jednak od kilku dobrych miesięcy w zasadzie nie muszę go dotykać (poza przecieraniem z kurzu raz na jakiś czas). Dlaczego? Dzięki mObywatel nie noszę ze sobą dokumentów w formie fizycznej, a karty płatnicze już dawno zastąpił mi BLIK oraz Apple Pay. Nic (poza stale rosnącymi smartfonami) nie wypycha mi już kieszeni. O niczym (prawie) nie muszę pamiętać. Od wewnętrznej strony etui telefonu trzymam 50 zł – na czarną godzinę. Do tej pory jeszcze nic mnie nie zaskoczyło. W pociągu, wraz z biletem w wersji cyfrowej, okazuję cyfrowy dowód osobisty i nie spotkałem się jeszcze z odmową przyjęcia takiego dokumentu. Jak na złość nie spotkała mnie jeszcze kontrola policyjnej drogówki – to będzie dopiero prawdziwy test gotowości Polski na nowoczesne rozwiązania. 🙂 

mObywatel, czyli jak zastąpić stos dokumentów telefonem

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów