Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój: darmowe szkolenia i kursy z funduszy europejskich – jak ich szukać?

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój – POWER to realizowany z funduszy unijnych program, mający wspierać rozwój zawodowy młodych ludzi i rozwijać aktywność zawodową oraz ich innowacyjność. Program jest rozproszony – 75% funduszy rozdzielają lokalne organizacje. W dzisiejszym artykule opowiem Wam, co Wy możecie zyskać, interesując się programem oraz jak za jego pomocą szukać ciekawych możliwości. Na program przeznaczono aż 5,4 mld złotych, dlatego warto z tej puli uszczknąć coś dla siebie! Środki rozdysponowane są/będą w ramach kilku tysięcy projektów skierowanych do różnych kategorii odbiorców. Do dzieła!

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój w kilku słowach

POWER to projekt realizowany dzięki Europejskiemu Funduszowi Społecznemu. Składają się na niego działania, mające na celu pomoc osobom młodym (lecz nie tylko) w znalezieniu swojego miejsca na rynku pracy, rozwijaniu swoich umiejętności i nawiązywaniu współpracy na arenie międzynarodowej.

Na wspomniane wyżej działania przeznaczone zostaną 2 mld złotych. Pozostałe środki zostaną rozdysponowane do projektów, których celem będzie rozwój szkolnictwa, aktywizacja osób w wieku produkcyjnym, innowacje czy wsparcie ochrony zdrowia. 

Kto może zyskać w programie POWER

Program bierze pod uwagę bardzo dużo grup docelowych. Do tego grona zaliczają się między innymi osoby bezrobotne do 30. roku życia (także niepełnosprawne), które nie odbywają kształcenia, osoby starsze, osoby w wieku produkcyjnym, uczelnie i szkoły wyższe, jednostki naukowe, przedsiębiorstwa, więźniowie oraz wiele innych. Wszystko to bowiem zależy od warunków interesującego Was projektu, a tych mamy obecnie kilka tysięcy w całej Polsce.

Jakiego rodzaju pomoc można uzyskać?

Program zakłada kilka rodzajów wsparcia. Są to między innymi szkolenia, doradztwo zawodowe, praktyki i staże, kursy, zwrotne pożyczki na preferencyjnych warunkach oraz programy mobilnościowe (może to dobra alternatywa dla bonu na zasiedlenie?).

Dostępność programów o wybranym charakterze zależy od lokalizacji (o czym napisałem w dalszej części artykułu).

Jak korzystać z projektów

Jak już wspomniałem, program oddaje w ręce lokalnych instytucji około 75% środków. Środki powinny być rozdysponowane według odgórnych wytycznych, które pozostawiają jednak duże pole do popisu wszelkim organizacjom, zajmującym się tego typu działalnością. Mam tu na myśli takie instytucje, jak domy pomocy społecznej, ośrodki aktywizacji, urzędy pracy i wiele innych. 

Pierwszym krokiem, jaki powinniście zrobić na drodze do lepszej kariery, jest przejście do specjalnie stworzonej na tę okazję wyszukiwarki pod tym adresem.

Program Power – wyszukiwarka dotacji

Wystarczy jedno kliknięcie, aby przenieść się do listy dostępnych projektów. Większość z Was z pewnością wybierze opcję Osoba fizyczna. W kolejnym ekranie wystarczy wybrać województwo (z rozwijanej listy) oraz Wasz wiek (po lewej stronie).

Lista ofert programu POWER.

Jak widzicie, w województwie pomorskim trwa obecnie 125 projektów dla osób do 30. roku życia. Mieszkańcy mazowieckiego mogą z kolei skorzystać z 275 projektów, a osoby przed trzydziestką w lubelskim mają aż 320 możliwości.

Znajdź projekt dla siebie – krok po kroku

Skoro wiecie już, gdzie i jak szukać możliwość, przefiltrujcie listę dostępnych projektów i znajdźcie coś dla siebie. Po rozwinięciu konkretnej oferty znajdziecie szczegóły projektu. Znajduje się opisana tam dokładnie grupa docelowa, poszczególne elementy wsparcia (na przykład opracowanie planu, wsparcie psychologiczne, pośrednictwo pracy) oraz dane projektodawcy, z którym należy się skontaktować w celu dalszego działania (w sekcji Skorzystaj ze wsparcia).

Szczegóły oferty programu.

Dalej musicie już radzić sobie sami. 🙂

To projektodawca ustala szczegóły współpracy.

Fundusze Europejskie a koronawirus

O tym, jak wiele zmieniła w naszym życiu pandemia COVID-19 można rozprawiać godzinami. Kilka zmian nastąpiło także w kontekście programu POWER. Jedną z wprowadzonych w projekcie poprawek było przesunięcie części środków na działania łagodzące skutki pandemii. Chodzi tu przede wszystkim o wsparcie dla osób młodych, które w wyniku tych zdarzeń straciły pracę czy dofinansowania do wynagrodzeń pracowników. 

Pandemiczna rzeczywistość jest jednak dynamiczna, więc wszelkie nowości znajdziecie zawsze w specjalnie przygotowanej zakładce na stronie internetowej programu POWER.

Przydatne wzory dokumentów.

Szczegółów szukajcie na power.gov.pl

Raport z dotychczasowych działań programu znajdziecie tutaj. Wyszukiwarka projektów znajduje się w tym miejscu.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów