fbpx

Zasiłek dla bezrobotnych 2021 od kuchni – jaka to kwota, jak długo jest wypłacany i czy da się tak normalnie żyć?

Zasiłek dla bezrobotnych to jedno z narzędzi aktywizacji zawodowej osób niepracujących. Wokół popularnej „kuroniówki” narosło wiele mitów i wątpliwości, które postaramy się dziś rozwiać. Choć świadomość dotycząca tego typu świadczeń zwiększyła się znacząco za sprawą szalejącego w 2020 i 2021 roku koronawirusa, to nadal wiele osób nie wie, jakiej wysokości zasiłek mogą otrzymać, kto go wydaje i na jakiej zasadzie przyznawane są pieniądze. Po tej lekturze będziecie mieli już komplet aktualnych informacji.


Czym właściwie jest zasiłek dla bezrobotnych i kto może o niego wnioskować?

Ogólnie mówiąc, zasiłek dla bezrobotnych jest podstawową formą pomocy osobom, które nie mogą znaleźć zatrudnienia. Żeby otrzymać świadczenie, spełnionych musi zostać kilka warunków (co ważne – nie każdy z nich leży po stronie zainteresowanego).

Osoba bezrobotna ubiegająca się o zasiłek powinna: 

  • zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) i otrzymać status osoby bezrobotnej, 
  • łącznie przez co najmniej pełny rok, w okresie 18 miesięcy wstecz od daty rejestracji, otrzymywać przynajmniej minimalną pensję za pracę, od której odprowadzane były składki (w tym składka na Fundusz Pracy), świadczyć usługi na podstawie umowy zlecenie lub umowy agencyjnej za wynagrodzenie w wysokości co najmniej najniższej krajowej pensji albo prowadzić działalność gospodarczą, odprowadzając jednocześnie składki na ubezpieczenie społeczne (wyłączone z możliwości otrzymania zasiłku są osoby opłacające ZUS na preferencyjnych warunkach).

Oby tylko nie przekwalifikowano Was na zawodowego boksera, tak jak w tym pamiętnym skeczu 😉

Zasiłek dla bezrobotnych 2021 – Urząd Pracy to nie przelewki. 🙂

Zasiłek dla bezrobotnych 2021 – kwota i okres wypłacania

Kwoty oferowane w ramach zasiłku dla bezrobotnych nie są w stanie zapewnić normalnego życia w czasie poszukiwania nowej pracy. Wypłacana jałmużna prawdopodobnie nie wystarczy nawet na pokrycie czynszu, szczególnie gdy mieszkacie w Warszawie lub innym dużym mieście.

Kwota bazowa zasiłku dla bezrobotnych wynosi bowiem 1 240,80 zł brutto (1058,13 zł netto) dla osób, które spełniają wymienione warunki, a ich staż pracy wynosi od 5 do 20 lat. Kwota ta obowiązuje przez pierwsze trzy miesiące, a następnie zostaje pomniejszona do 974,40 zł brutto (840,70 zł netto).

Kwota zasiłku może być jednak wyższa o 20% (dla osób, których staż pracy wykracza ponad 20 lat) i wynosi wtedy 1489 zł brutto (1260,99 zł netto) przez pierwsze trzy miesiące, a następnie spada do 1169,30 zł brutto (1000,06 zł netto).

Zasiłek w wysokości 80% kwoty bazowej wynosi z kolei – odpowiednio – 992,70 zł (855,36 zł netto)  i 779,60 zł (681,44 zł netto). Z obniżoną stawką muszą pogodzić się bezrobotni, którzy nie zdążyli przepracować więcej, niż 5 lat. 

Zasiłek wypłacany jest przez okres od 6 do 12 miesięcy. Wartość ta uzależniona jest od lokalnych warunków i stanu bezrobocia w powiecie. Jednak kwota zasiłku jest identyczna na terenie całego kraju, zarówno na warszawskim Wilanowie, jak i w przygranicznym Braniewie.

Utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Utrzymanie prawa do zasiłku przez cały okres, kiedy będzie on Wam przysługiwał, może okazać się dość wymagającym zadaniem. Misją Urzędu Pracy jest oczywiście aktywizacja osób bezrobotnych w taki sposób, aby – mówiąc brutalnie – były jak najbardziej przydatne dla społeczeństwa. Dlatego właśnie, podczas pobierania zasiłku (oraz przez cały czas bycia oficjalnie bezrobotnym), możecie spodziewać się zaproszeń i skierowań nie tylko na staże, szkolenia i do “standardowej” pracy. Urząd może nakazać Wam wykonywanie robót publicznych lub prac interwencyjnych, a każde sprzeciwienie się i odmowa bez konkretnego powodu poskutkuje utratą prawa do zasiłku, a nawet ubezpieczenia.

Ponoć zdarzały się nawet przypadki, że Urząd Pracy znalazł komuś pracę w jego zawodzie! No chyba, że to tylko miejskie legendy. 😉

Zasiłek dla bezrobotnych 2021 – jak go otrzymać

Do zarejestrowania się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna potrzebny będzie dowód osobisty. Przydadzą się też wszystkie dokumenty potwierdzające zdobyte wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Warto więc mieć przy sobie ostatnie dyplomy ze szkoły i studiów oraz świadectwa pracy. Urząd będzie zainteresowany także Waszymi dodatkowymi umiejętnościami, dlatego przygotujcie wszelkie certyfikaty i zdobyte uprawnienia.

Rejestrację w urzędzie można przeprowadzić w pełni online, za pomocą strony praca.gov.pl..

Jak dorobić na zasiłku?

Kwota zasiłku nie zachwyca – to już ustaliliśmy. Co zrobić, żeby nieco poprawić swoją sytuację finansową, gdy zawodowo wypadniemy za burtę? Pomiędzy wysyłaniem CV a kończeniem dodatkowych szkoleń polecam brać udział w promocjach bankowych i innych akcjach, oferujących nagrodę gwarantowaną. Najlepsze okazje znajdziecie w rankingu kont osobistych, rankingu platform kryptowalutowych oraz reszcie naszych rankingów. Koniecznie zaglądajcie też do zakładki Promocje bankowe, gdzie zawsze czekają na Was najświeższe wpisy!

Wiele promocji pozwala na zarobienie 100-500 zł bez żadnych kosztów i przy symbolicznym nakładzie sił. Dzięki temu nie będziecie musieli angażować się i rozpraszać dodatkowym zajęciem. Nie utracicie też prawa do zasiłku, a domowy budżet otrzyma dodatkowy zastrzyk gotówki.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów