Konto oszczędnościowe Raiffeisen Digital Bank z 8% w skali roku do kwoty 200.000 zł – analiza. Jak uniknąć austriackiego podatku? Instrukcja krok po kroku!

Trwa do:
30 grudnia 2023

Konto oszczędnościowe Raiffeisen Digital Bank to obecnie jedna z najgorętszych propozycji na rynku. Jako jedyne oferuje oprocentowanie aż 8% w skali roku i to z tak wysokim limitem – do kwoty 200.000 zł! Propozycja ma być aktualna do 30 grudnia 2023 roku. Jeśli więc chcecie złapać jak największy zysk, nie możecie zwlekać ze złożeniem wniosku. Cały proces przebiega online i zajmuje kilka minut (krok po kroku ze screenami z naszego konta pokazaliśmy to tutaj). Przy okazji polecam Wam również założyć bezwarunkowo darmowe konto osobiste z 300 zł premii na start w formie moneyback! Z niniejszego artykułu dowiecie się także, jak uniknąć austriackiego podatku od zysków kapitałowych, który jest wyższy (25%) niż obowiązujący w Polsce „podatek Belki”. Na szczęście są na to sprawdzone, proste sposoby 😉

8% w skali roku – Konto oszczędnościowe Raiffeisen Digital Bank

W dobie coraz niższych stawek oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych większość z nas intensywnie szuka optymalnych rozwiązań dla swoich środków. Jedną z takich propozycji jest konto oszczędnościowe Raiffeisen Digital Banku. Obecnie jego oprocentowanie wynosi 8% w skali roku (co daje bankowi jedną z czołowych pozycji na polskim rynku). Oprocentowanie będzie obowiązywało do 30 grudnia 2023 roku, a więc im szybciej się zdecydujecie, tym naturalnie więcej zysku wypracują Wasze środki.

Na całość oprocentowania składa się część promocyjna (5,1% w skali roku) oraz standardowa (2,9% w skali roku), czyli razem 8% w skali roku. Odsetki są naliczane każdego dnia i przekazywane na konto w ostatnim dniu danego miesiąca kalendarzowego.

Rachunek oszczędnościowy sam w sobie nie narzuca żadnych limitów, jednak promocyjne oprocentowanie dotyczy środków do kwoty 200.000 zł. Na szczęście bank nie określa też żadnego minimalnego progu, dla którego obowiązuje preferencyjne oprocentowanie (jak ma to często miejsce w konkurencyjnych ofertach). W związku z tym ze świetnego oprocentowania skorzystają nawet te osoby, które dopiero zaczynają oszczędzać, ponieważ będzie ono naliczane już od pierwszej złotówki.

Konto oszczędnościowe RDB daje pełną elastyczność – bank nie nalicza kar i prowizji za żadne wpłaty i wypłaty na konto, niezależnie od tego, ile ich wykonacie. Oszczędnościówka nie jest też depozytem wyłącznie dla „nowych środków”, a dla wszystkich zgromadzonych na koncie. Opłata za przelew z konta oszczędnościowego na konto osobiste Raiffeisen Digital Bank kosztuje 0 zł – bez żadnych limitów i bez utraty odsetek. Przelewy z/na konto oszczędnościowe możecie w danym miesiącu wykonywać bez żadnych ograniczeń.

Jak założyć konto oszczędnościowe Raiffeisen Digital Bank?

Konto oszczędnościowe założycie w aplikacji banku, pobierając ją za pomocą naszego dedykowanego odnośnika – koniecznie kliknijcie link na swoim smartfonie. Wystarczy, że zweryfikujecie się za pomocą selfie i zdjęcia dokumentu tożsamości i już będziecie mogli założyć konto osobiste, a zaraz po nim oszczędnościowe 😉

Konto oszczędnościowe Raiffeisen Digital Bank

Nie będziecie mieli żadnego problemu ze znalezieniem konta oszczędnościowego w aplikacji. Wystarczy, że klikniecie zakładkę Oszczędności i złożycie wniosek. Będziecie musieli odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących Waszego oszczędzania (taka ankieta to standardowa procedura wymagana przez prawo). Żeby zdeponować środki, trzeba je najpierw przelać na konto osobiste Raiffeisen Digital Bank, a później zasilić nimi rachunek oszczędnościowy. Dla próby oraz w celu zaprezentowania Wam, jak to działa, ja również zdeponowałem 2000 zł na oszczędnościówce Raiffeisena 😉

Umowa o konto zawarta online

Środki znalazły się na rachunku oszczędnościowym po kilkunastu minutach.

Raiffeisen Digital Bank – aktywne konto oszczędnościowe

Szczegółów szukajcie w tabeli oprocentowania oraz w regulaminie promocji na rachunku oszczędnościowym.

Austriacki podatek od zysków kapitałowych, a „nasz” podatek Belki

Jedyną skazą na ofercie depozytowej Raiffeisen Digital Banku jest fakt opodatkowania konta oszczędnościowe w ramach austriackiego systemu podatkowego. Co prawda bank automatycznie rozliczy podatek za nas, więc sprawa wyglądałaby dokładnie tak, jak w przypadku polskich banków, jednak podatek od zysków kapitałowych w Austrii (25%) jest sporo wyższy od tak zwanego podatku Belki obowiązującego w Polsce (19%). Nie ma jednak tego złego, a z Austriakami da się dogadać, o czym informuje sam bank 😉

Jak uniknąć austriackiego podatku?

Jak już wspomniałem, wyższego – austriackiego podatku da się skutecznie uniknąć. Wymaga to jednak nieco wysiłku z Waszej strony, a konkretnie wykonania trzech kroków, które opiszemy poniżej.

Krok 1.

Zacznijcie od wydrukowania i wypełnienie austriackiego formularza podatkowego IS-QU1. Formularz w wersji PDF pobierzecie tutaj. Jest on sporządzony w języku niemiecki i angielskim, jednak bank przygotował tłumaczenie na język polski – o tutaj. Przetłumaczona wersja nie zostanie jednak uwzględniona przez bank i ma charakter poglądowy. Chcąc uzyskać zwolnienie, musicie przesłać do banku oryginalny formularz.

Krok 2.

Udajcie się do właściwego dla Waszego adresu zamieszkania urzędu skarbowego w celu uzyskania podpisu pod wypełnionym formularzem. Będzie to poświadczenie faktu opłacania podatków w Polsce, czyli tak zwanej rezydencji podatkowej. Urzędnicy nie powinni mieć problemu z wydaniem podpisu, jednak na wszelki wypadek warto spokojnie wyjaśnić, o co Wam chodzi, a nawet pokazać stronę Raiffeisena i przetłumaczony na język polski formularz.

Nie wiecie, który urząd skarbowy jest „Wasz”? Wystarczy, że wpiszecie kod pocztowy swojego adresu zamieszkania w wyszukiwarce e-pity.pl. Otrzymacie wówczas nazwę urzędu, który zasięgiem terytorialnym obejmuje Wasz adres. Pamiętajcie, że chodzi o adres zamieszkania, według którego rozliczacie podatki, a nie adres zameldowania.

Krok 3.

Oryginał podpisanego w urzędzie formularza prześlijcie w formie papierowej na adres:

Raiffeisen Digital Bank AG
Dział Operacji
Am Stadtpark 9, 1030 Wiedeń, Austria


Możliwe jest także przesłanie dokumentu na adres mailowy: [email protected], jednak tylko wtedy, gdy formularz opatrzony zostanie kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Nie wiem, czy polskie urzędy dysponują już taką technologią, ani też czy będą chciały zrobić Wam taką przysługę 😉

Data na przesłanym do banku dokumencie (elektronicznym lub papierowym) nie może być starsza niż 6 miesięcy.

Przesłany formularz zwolni Was z austriackiego podatku od zysków kapitałowych przez 5 kolejnych lat kalendarzowych.

Co zrobić, gdy urząd odmawia podpisu?

Może zdarzyć się tak, że prośba wystosowana do urzędnika o podpis na nieznanym dokumencie w języku obcym, może wywołać zdziwione spojrzenie. Nie ma jednak tego złego – Raiffeisen sugeruje też alternatywne rozwiązanie, na wypadek gdyby formularz w języku niemieckim „nie przeszedł”.

Sugerowane postępowanie wygląda następująco:

  1. Poproście o formularz w języku polskim, który będzie zawierał te same informacje, czyli będzie stanowił zaświadczenie o Waszej rezydencji podatkowej i to na nim odbierzcie podpis z urzędu skarbowego.
  2. Następnie pobierzcie ze strony Raiffeisen Digital Banku tak zwany formularz samo-potwierdzenia, a później wypełnijcie go i oba oryginalne dokumenty prześlijcie na wskazany wcześniej adres.

Oczywiście uzyskanie zwolnienia z podatku w Austrii nie oznacza, że nie zapłacicie żadnego podatku. Co to, to nie. Zapłacicie po prostu nasz, polski podatek, czyli wspomniany już podatek Belki 😉 O jego odprowadzenie będziecie musieli jednak zatroszczyć się osobiście i wykazać go w rocznym zeznaniu podatkowym. I tutaj mam dla Was ważną uwagę: jeśli postanowicie dla świętego spokoju po prostu opłacić podatek austriacki, nadal powinniście wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym w Polsce, że zarobiliście określoną kwotę z tytułu odsetek. To jednak tylko obowiązek informacyjny – nie zapłacicie podwójnego podatku.

Jeśli podatek austriacki został już odliczony i pobrany z Waszych zysków, możecie także wystąpić o jego zwrot. Dla zainteresowanych zostawiam link do informacji na ten temat na stronie austriackiego ministerstwa.

Uwaga! To co widzicie w tym artykule, nie może być traktowane jako porady podatkowe/finansowe. Chcąc uniknąć nieporozumień i nieprzyjemności, jak zawsze polecam zasięgnąć opinii profesjonalisty.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


8

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

6

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów