Lokata Raiffeisen Digital Bank: 6,1% w skali roku – w pełni online! Łącznie na lokatach można ulokować nawet 1 milion złotych!

Lokata Raiffeisen Digital Bank to nowy, solidny produkt oszczędnościowy, który niedawno zagościł w naszym Rankingu Lokat Bankowych. Oprocentowanie na poziomie 6,1% w skali roku obowiązuje dla wszystkich dostępnych okresów zapadalności (3, 6, 12 miesięcy). Na szczególną uwagę zasługuje również bardzo wysoki limit środków, jaki możecie ulokować w RDB. Mianowicie, maksymalna kwota jednej lokaty to aż 200.000 zł. Jednak Raiffeisen Digital Bank umożliwia każdemu klientowi założenie wielu takich lokat po 200.000 zł każda. Dzięki temu, suma oszczędności, które możecie ulokować na solidny procent sięga okrągłego miliona złotych. A jeśli interesują Was niższe kwoty, tak naprawdę możecie założyć dowolną liczbę lokat, na przykład 10 lokat po 2000 zł. Z oferty promocyjnych lokat mogą skorzystać zarówno obecni, jak i całkiem nowi klienci RDB. Cały proces odbywa się za pośrednictwem aplikacji mobilnej – prościej już się nie dało 🙂

Lokata dla Ciebie Raiffeisen Digital Bank – o produkcie

Oferowana przez Raiffeisen Digital Bank lokata w skrócie:

  • Minimalna kwota lokaty to 100 zł, a maksymalna 200.000 zł.
  • Każdy klient może założyć dowolną liczbę lokat.
  • Maksymalna łączna kwota na lokatach nie może przekroczyć sumy 1 miliona złotych.
  • Dostępne są trzy okresy zapadalności – 3, 6 i 12 miesięcy. Oprocentowanie dla każdego z nich to 6,1% w skali roku.
  • Wysokość wpłaconej kwoty nie ma znaczenia dla oprocentowania lokaty.
  • Odsetki naliczane są na koniec umownego okresu lokaty – jest to tak zwana kapitalizacja prosta.
  • W przypadku zerwania lokaty bank wypłaci sam kapitał początkowy, bez naliczonych odsetek.
  • Lokata ma charakter nieodnawialny lub odnawialny – sami o tym zdecydujecie podczas wnioskowania o lokatę.

Całkowicie darmowe konto osobiste!

Aby móc skorzystać z oferty lokat Raiffeisen Digital Banku należy w pierwszej kolejności posiadać konto osobiste. W tym miejscu od razu uspokajam. Konto Raiffeisen Digital Bank ma kilka zalet, a największą z nich jest zdecydowanie bezpłatność. Ponadto założycie je bez wychodzenia z domu. Wystarczy telefon z dostępem do Internetu oraz dowód osobisty.

Prowadzenie konta jest darmowe i to bez żadnych dodatkowych warunków, bez konieczności wykonywania transakcji czy wykazywania jakiejkolwiek aktywności. Jeśli przestaniecie korzystać z rachunku, nie zaskoczą Was żadne opłaty (przynajmniej do czasu, aż bank nie zmieni cennika, ale na to na razie się nie zanosi).

Konto w austriackim banku pozwala też na dokonywanie wypłat z bankomatów z funkcją zbliżeniową w Polsce i za granicą bez żadnych prowizji naliczanych przez bank – i bez limitów przez cały miesiąc (jednak pamiętajcie, że bank nie może mieć wpływu na ewentualne prowizje naliczane przez właściciela bankomatu).

W ramach rachunku możecie też wykonywać darmowe przelewy na terenie kraju.

To, co bardzo mi się podoba w ofercie banku, to prostota i przejrzystość warunków. Tabela opłat i prowizji zajmuje jedną stronę i do jej odczytania nie potrzebujecie lupy

darmowe konto osobiste raiffeisen digital bank
Cennik usług Raiffeisen Digital Bank

Lokata dla Ciebie Raiffeisen Digital Bank – warunki i oprocentowanie

Posiadając już konto osobiste w omawianym banku, możecie przejść do założenia jednej lub wielu lokat terminowych (łącznie możecie zdeponować na nich nawet 1.000.000 zł). Dostępne są trzy warianty czasowe, do których przypisane jest oprocentowanie depozytu:

lokata raiffeisen digital bank
Lokaty Raiffeisen Digital Bank

Lokatę założycie już dla kwoty 100 zł. Maksymalnie na jednym depozycie możecie ulokować do 200.000 zł.

Otwarcie, prowadzenie i zerwanie lokaty jest darmowe. Jeśli jednak rozwiążecie depozyt przed umówionym terminem, utracicie wypracowane odsetki. To, co najbardziej podoba mi się w lokacie Raiffeisen Digital Bank to fakt, że nie jest ona lokatą na nowe środki. Pieniądze posiadane wcześniej na koncie osobistym czy oszczędnościowym w tym banku możecie z powodzeniem przenieść na lokatę i korzystać z najwyższego możliwego oprocentowania. To praktycznie niespotykane w innych bankach tradycyjnych.

Mało tego – lokata podlega automatycznemu przedłużeniu na aktualnych w danej chwili warunkach. Jeśli dane oprocentowanie będzie Was satysfakcjonować, możecie po prostu zostawić swoje środki na kolejny okres. W pozostałych bankach po zakończeniu okresu promocyjnego oprocentowania lokata wpada zazwyczaj w oprocentowanie standardowe, które jest w zasadzie symboliczne, co wiąże się z koniecznością przenoszenia środków na inny promocyjny depozyt.

Oczywiście istnieje możliwość nieprzedłużania lokaty na nowy okres – takie zlecenie należy złożyć w aplikacji mobilnej przynajmniej 1 dzień roboczy przed zakończeniem okresu umownego. Brak opcji przedłużenia możecie ustawić też od razu przy zakładaniu lokaty.

Ile można zarobić na Lokacie dla Ciebie?
Przykładowo:

  • Składając oszczędności w kwocie 300.000 zł na lokatach 12-miesięcznych (6,1% w skali roku) zarobicie 14.823 zł netto (z uwzględnieniem polskiego podatku od zysków kapitałowych – po uzyskaniu zwolnienia z podatku austriackiego).


Szczegółów szukajcie w Tabeli oprocentowania Lokaty dla Ciebie.

Lokata dla Ciebie – jak założyć?

Lokatę dla Ciebie założycie w aplikacji banku, pobierając ją za pomocą naszego dedykowanego odnośnika – koniecznie kliknijcie link na swoim smartfonie. Wystarczy, że zweryfikujecie się za pomocą selfie i zdjęcia dokumentu tożsamości i już będziecie mogli założyć konto osobiste, a zaraz po nim lokatę.

Posiadając już konto osobiste, lokatę „wyklikacie” w aplikacji mobilnej banku. Wystarczy, że klikniecie zakładkę Lokaty, a następnie wybierzecie opcję Otwórz lokatę.

Później podajcie składaną kwotę oraz okres lokaty, a następnie zdecydujcie o tym, czy depozyt ma zostać automatycznie przedłużony. Na końcu wystarczy już tylko zatwierdzić otwarcie lokaty i gotowe – możecie patrzeć, jak mnożą się Wasze oszczędności 😉

Raiffeisen Digital Bank – co wiemy o marce?

Dawny Raiffeisen Polbank przestał działać na polskim rynku w 2019 roku, kiedy to obsługą jego klientów, rachunków i pozostałych produktów zajął się bank BNP Paribas. Obecny austriacki Raiffeisen Digital Bank będący częścią grupy RBI Bank działa już na zupełnie innych zasadach, a dostępny w Polsce mobilny oddział od pewnego czasu oferuje polskim użytkownikom bardzo opłacalne pożyczki gotówkowe, a także bezwarunkowo darmowe konto osobiste oraz wysoko oprocentowane depozyty.

Bank ma swoją siedzibę w Wiedniu i działa na podstawie austriackiej licencji bankowej. Nie zmienia to jednak faktu, że swoją ofertę kieruje z myślą o Polakach. Zarówno aplikacja mobilna, jak i strona internetowa czy wszystkie dokumenty dostępne są w języku polskim. Po polsku porozmawiacie też z obsługą klienta. Bank oferuje oczywiście gwarancję ochrony depozytu do kwoty 100.000 euro (na niemal identycznych zasadach co nasz rodzimy Bankowy Fundusz Gwarancyjny) i polski numer IBAN rachunku (dzięki współpracy z bankiem PKO BP).

Opodatkowanie lokat w Raiffeisen Digital Bank

Pamiętajcie, że Raiffeisen Digital Bank to austriacki podmiot, a więc oszczędzając na wskazanej lokacie, będziecie automatycznie opłacać tamtejszy podatek od zysków kapitałowych, który jest wyższy od „naszego” podatku Belki (25% vs. 19%). Austriackiego podatku da się jednak uniknąć!

lokata raiffeisen digital bank podatek austriacki
Jak uniknąć austriackiego podatku?

Jak uniknąć austriackiego podatku?Krok 1.

Zacznijcie od wydrukowania i wypełnienie austriackiego formularza podatkowego IS-QU1. Formularz w wersji PDF pobierzecie tutaj. Jest on sporządzony w języku niemiecki i angielskim, jednak bank przygotował tłumaczenie na język polski – o tutaj. Przetłumaczona wersja nie zostanie jednak uwzględniona przez bank i ma charakter poglądowy. Chcąc uzyskać zwolnienie, musicie przesłać do banku oryginalny formularz.

Krok 2.

Udajcie się do właściwego dla Waszego adresu zamieszkania urzędu skarbowego w celu uzyskania podpisu pod wypełnionym formularzem. Będzie to poświadczenie faktu opłacania podatków w Polsce, czyli tak zwanej rezydencji podatkowej. Urzędnicy nie powinni mieć problemu z wydaniem podpisu, jednak na wszelki wypadek warto spokojnie wyjaśnić, o co Wam chodzi, a nawet pokazać stronę Raiffeisena i przetłumaczony na język polski formularz.

Nie wiecie, który urząd skarbowy jest „Wasz”? Wystarczy, że wpiszecie kod pocztowy swojego adresu zamieszkania w wyszukiwarce e-pity.pl. Otrzymacie wówczas nazwę urzędu, który zasięgiem terytorialnym obejmuje Wasz adres. Pamiętajcie, że chodzi o adres zamieszkania, według którego rozliczacie podatki, a nie adres zameldowania.

Krok 3.

Oryginał podpisanego w urzędzie formularza prześlijcie w formie papierowej na adres:

Raiffeisen Digital Bank AG
Dział Operacji
Am Stadtpark 9, 1030 Wiedeń, Austria

Możliwe jest także przesłanie dokumentu na adres mailowy: [email protected], jednak tylko wtedy, gdy formularz opatrzony zostanie kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Nie wiem, czy polskie urzędy dysponują już taką technologią, ani też czy będą chciały zrobić Wam taką przysługę.

Data na przesłanym do banku dokumencie (elektronicznym lub papierowym) nie może być starsza niż 6 miesięcy.

Przesłany formularz zwolni Was z austriackiego podatku od zysków kapitałowych przez 5 kolejnych lat kalendarzowych.

W razie wątpliwości podatkowych więcej informacji znajdziecie na dedykowanej stronie banku.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów