Karta mieszkańca, co to jest i jakie benefity mają mieszkańcy polskich miast? Karta Warszawiaka, Karta Krakowska, Gdańska Karta Mieszkańca i wiele innych…

Choć polskie miasta starają się aktywnie promować tak zwane karty miejskie, to wciąż wielu mieszkańców nie ma pojęcia, jak wiele korzyści może zyskać zupełnie za darmo. Zniżki na transport miejski, kulturę, sport i rekreację to tylko część benefitów. Jeśli lubicie aktywne miejskie życie – koniecznie sprawdźcie, czy karta mieszkańca funkcjonuje w Waszej lokalizacji. W tym artykule omówię ogólne założenia karty i podpowiem, gdzie szukać informacji na ten temat. Przykładami tego typu kart są Karta Warszawiaka, Karta Krakowska, Gdańska Karta Mieszkańca, Osobista Karta Poznańska, czy też program Nasz Wrocław.

Karta mieszkańca– co to w ogóle jest?

Karta mieszkańca to tak naprawdę ogólny termin obejmujący wiele różnych programów realizowanych na terenie polskich miast. Zależnie od lokalizacji coraz rzadziej przybiera faktycznie postać fizycznej karty, a coraz częściej dostępna jest w formie aplikacji mobilnej. Zasada działania jest jednak identyczna – okazanie karty w wielu miejscach poskutkuje zniżką na produkty czy usługi lub pozwoli zyskać bilety na wydarzenia kulturalne całkowicie za darmo (albo na preferencyjnych warunkach). W programie uczestniczą trzy strony: dostawcy usług (na przykład kina, restauracje, zoo, parki rozrywki), miasto oraz mieszkańcy. Każdy korzysta na programie w nieco inny sposób: miasto zyskuje aktywnych mieszkańców, mieszkańcy tańszą rozrywkę oraz informacje, do których mogliby nie dotrzeć osobiście, a przedsiębiorcy dobrą promocję. Ideą kart miejskich jest ułatwienie życia „lokalsom” i napędzanie gospodarki zwiększającej sprzedaż miejscowym przedsiębiorcom (a przy okazji wpływy do budżetu miasta 😉 ).

Osobista Karta Poznańska dostępna w aplikacji na każdy smartfon – okpoznan.pl

W jakim miastach dostępna jest karta mieszkańca?

Nie istnieje żadna centralna baza danych, gdyż każde miasto może realizować tego rodzaju program na własną rękę. Jestem przekonany, że duża część (jeśli nie większość) polskich miejscowości, niezależnie od wielkości, oferuje taki benefit swoim mieszkańcom. Informacje znajdziecie zawsze na oficjalnej stronie internetowej Waszej miejscowości. Przykładowo:

  • Warszawiacy mogą wyrobić Kartę Warszawiaka (lub Kartę Młodego Warszawiaka/Młodej Warszawianki),
  • w Krakowie spotkacie Kartę Krakowską,
  • Gdańszczanie korzystają z Gdańskiej Karty Mieszkańca,
  • w Poznaniu funkcjonuje OK Poznań – Osobista Karta Poznańska,
  • we Wrocławiu prężnie rozwija się program Nasz Wrocław.

Nie myślcie jednak, że takie atrakcje czekają wyłącznie na mieszkańców największych miast. Zaprzeczają temu między innymi Kalisz (101 tysięcy mieszkańców), Jarocin (26 tysięcy mieszkańców), czy Słupsk (86 tysięcy mieszkańców).

Słupska Karta Mieszkańca – slupskakarta.pl

Kto może zdobyć kartę mieszkańca?

Warunki mogą różnić się w zależności od miejscowości, jednak zazwyczaj wymagane jest, by osoba otrzymująca dostęp do benefitów była podatnikiem rozliczającym się z urzędem skarbowym na terenie danego miasta (czyli wystarczy, że jako adres zamieszkania w pracy lub w prowadzonej działalności gospodarczej podacie adres w danym mieście). Bardzo często dostęp do karty mieszkańca zapewni Wam adres zameldowania czy wynajmowanie mieszkania w konkretnej miejscowości. W wielu przypadkach osoby spoza danej miejscowości posiadające dedykowaną aplikację mogą również korzystać z benefitów, ale na ograniczonych zasadach.

Bardzo często wymagana jest także pełnoletność, chociaż coraz więcej miast tworzy swoje karty także z myślą o nastolatkach. Młodsze dzieci z wszelkich atrakcji i tak korzystają pod opieką rodziców, a do wielu miejsc kultury i na przeróżne wydarzenia wchodzą (zazwyczaj) za darmo 😉

Kultura, sztuka, wypoczynek i komunikacja

Do najbardziej oczywistych zastosowań karty mieszkańca zaliczają się zniżki na komunikację zbiorową (lub preferencyjne sposoby rozliczania przejazdu) oraz możliwość tańszego/bezpłatnego korzystania z parkingów na terenie miasta. Karta mieszkańca pozwala często na przechowywanie salda potrzebnego na przykład podczas podróży tramwajami i autobusami. Karta mieszkańca to jednak znacznie, znacznie więcej – zniżki na produkty i usługi, rabaty do restauracji, karty biblioteczne czy tańsze kursy mogą skutecznie zachęcić do korzystania z uroków miasta. Tworząc ten artykuł, prześledziłem strony kilkunastu polskich miast. Podzielę się z Wami tym, co znalazłem.

W Gdańsku możecie między innymi zyskać darmowy wstęp na wystawy, do obiektów kulturalnych (na przykład muzea i teatry) i dochodzące do 30% zniżki na usługi lokalnych firm. Poniższy zrzut ekranu to tylko niewielki wycinek całej oferty, którą znajdziecie tutaj.

Karta Mieszkańca w Gdańsku – jestemzgdanska.pl

Podobne atrakcje znajdziecie w Poznaniu – duże rabaty na usługi lokalnych firm, zniżki na wejścia do obiektów sportowych i na wydarzenia kulturalne. Więcej o karcie OK Poznań przeczytacie tutaj.

Osobista Karta Poznańska – OK Poznań

Z kartą mieszkańca w Kielcach między innymi wypożyczycie rowery miejskie za połowę ceny, zwiedzicie miejscowe atrakcje za złotówkę lub otrzymacie spore zniżki na sport i rekreację. Więcej na stronie.

Karta mieszkańca w Kielcach – miejskakarta.pl/kielce

Karta mieszkańca w aplikacji mObywatel

Z pewnością każdy z Was kojarzy aplikację mObywatel. To specjalna rządowa apka, w której możecie przechowywać na przykład dowód osobisty czy prawo jazdy w formie elektronicznej, załatwiać poszczególne sprawy urzędowe, sprawdzać liczbę otrzymanych punktów karnych lub realizować eRecepty za pomocą kodu QR wyświetlanego na ekranie.

Karta mieszkańca w wielu przypadkach może być także dodana do tej właśnie aplikacji. Coraz więcej miast decyduje się na tego rodzaju integrację w celu ułatwienia funkcjonowania swoim mieszkańcom. W ten sposób najważniejsze sprawy są zawsze pod ręką: dokumenty osobiste, zniżki czy karty komunikacyjne. Koniecznie sprawdźcie swoje aplikacje 😉

Racibórz umieścił swoją kartę mieszkańca w aplikacji mObywatel!

Więcej na temat samej aplikacji mObywatel znajdziecie w rządowej witrynie.

Karta turystyczna dla przyjezdnych

Karta mieszkańca to jednak nie wszystko. Wiele miast oferuje także kartę turystyczną dla przyjezdnych. W ramach różnych miejskich programów turyści mogą korzystać ze zniżki do restauracji, wystaw sztuki czy ekspozycji w muzeach. Karty turystyczne dostępne są głównie w największych miastach, do których w sezonie zjeżdża się sporo zwiedzających. W tym artykule nie będziemy zajmować się tego rodzaju produktami, jednak zainteresowanych odsyłam do wyszukiwarki. Karty turystyczne to ciekawa opcja na weekendowy wyjazd do innych polskich (i nie tylko!) miast. Przykłady:

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów