Karta Dużej Rodziny: kto może skorzystać i jakie daje korzyści

Karta Dużej Rodziny to program skierowany do rodzin wielodzietnych, który daje im szereg korzyści i specjalnych uprawnień. Jego celem jest wyrównanie szans i ułatwienie życia zarówno rodzicom, którym nieco ciężej spiąć budżet domowy, jak i dzieciom, które z uwagi na liczebność rodzeństwa również „nie mają lekko”. Katalog korzyści, wynikających z posiadania KDR jest pokaźny, a partnerów programu nie brakuje – wśród instytucji publicznych oraz prywatnych firm. Dzisiaj opowiem Wam komu przysługuje Karta Dużej Rodziny, w czym może pomóc i jak ją założyć oraz rzecz jasna – ile można na tym zaoszczędzić?

Karta Dużej Rodziny – kto może ją założyć

W programie mogą wziąć udział rodzice, którzy utrzymują lub utrzymywali co najmniej trójkę dzieci, a także ich małżonkowie. Oznacza to, że jeśli małżonkowie mają po jednym dziecku (np. z poprzednich związków) oraz jedno dziecko pochodzące z ich małżeństwa, wszystkim członkom tej rodziny przysługuje prawo do KDR.

Jeśli w chwili składania wniosku, w rodzinie jest co najmniej troje dzieci (które spełniają poniższe wymagania), Karta Dużej Rodziny przysługuje także dzieciom:

  • do 18. roku życia,
  • w przypadku dzieci uczących się – do 25. roku życia,
  • w przypadku dzieci z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności – bez ograniczeń wiekowych.

O karty dla całej rodziny może zawnioskować jeden pełnoletni członek. Co ciekawe, o przyznanie karty rodzicom mogą zawnioskować także pełnoletnie dzieci. 

KDR mogą oczywiście założyć także rodzice zastępczy oraz osoby prowadzące rodzinny dom dziecka.

W procesie przyznawania karty nie jest brana pod uwagę wartość miesięcznego dochodu. Zatem niezależnie od tego, czy jesteś milionerem, czy też ledwo wiążesz koniec z końcem, karta należy Ci się jak psu buda 😉

Karta Dużej Rodziny – plastik czy aplikacja? 

Uprawniająca do wszelkich zniżek i korzyści karta może przyjmować dwie formy: aplikacji mobilnej o nazwie mKDR oraz tradycyjnego, plastikowego dokumentu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście zawnioskowali o dostęp do jednej i drugiej postaci. Zwiększy to Waszą elastyczność i da więcej możliwości. 

Sama aplikacja może zaoferować Wam kilka ciekawych funkcji jak: wyszukiwanie dostępnych zniżek na podstawie różnych kryteriów (na przykład lokalizacji lub kategorii usług), otrzymywanie powiadomień o nowych zniżkach czy przypominanie o ważnych terminach. 

Wydanie karty jest bezpłatne z pewnymi wyjątkami: 

  • jeśli posiadacie już jedną formę karty i zawnioskujecie o wydanie drugiej, będziecie musieli ponieść koszt 9,21 zł,
  • tyle samo będzie kosztować Was wydanie duplikatu karty.

Jak długo działać będzie Karta Dużej Rodziny?

W przypadku rodziców KDR ważna jest do końca życia. Program jest skierowany do rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci. Zniżki i korzyści będą więc dla nich dostępne już zawsze (chyba że sam program przestanie funkcjonować lub zacznie działać w inny sposób).

Dzieci nie mogą jednak liczyć na tak dużą taryfę ulgową. Ich karty będą ważne do momentu ukończenia 18. roku życia lub – w przypadku uczących się i studiujących dzieci – do 30 września po końcu roku szkolnego, który jest ich ostatnim rokiem nauki.

Z kolei dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności mają prawo do korzystania z KDR tak długo, jak długo ważne będzie orzeczenie.

Korzyści wynikające z posiadania Karty Dużej Rodziny

W ramach KDR skorzystać możecie z wielu zniżek i rabatów. Wśród nich znajdują się znaczne ulgi w opłatach urzędowych (na przykład o 75% mniejsza opłata za paszport dla dzieci), tańszy transport (na przykład 49% tańsze bilety miesięczne na przejazdy kolejowe) oraz rozrywka i turystyka (darmowy wstęp do parków narodowych).

Jak informuje rządowa strona gov.pl, miejsca honorujące KDR oznaczone są specjalną naklejką, którą widzicie poniżej.

Będąc rodzicami dzieci niepełnosprawnych, pamiętajcie o zabieraniu ze sobą legitymacji, potwierdzającą niepełnosprawność. O zniżki warto pytać w każdym miejscu. Nic Was to w nie kosztuje, a korzyści będą zauważalne w domowym budżecie.

29 tysięcy punktów!

Jak wspominałem, partnerami programu są zarówno instytucje użyteczności publicznej jak również prywatne przedsiębiorstwa. Każdy z punktów, w których możecie uzyskać zniżkę lub rabat z uwagi na posiadanie KDR, znajdziecie na specjalnie przygotowanej do tego celu mapie. Zsumowałem dostępne możliwości. Z moich obliczeń wynika, że w naszym kraju funkcjonuje prawie 29 tysięcy punktów, w których będziecie mieli okazję wyjąć z kieszeni swoją kartę lub wykorzystać aplikację mKDR. Nieźle, co? 🙂

Karta Dużej Rodziny – potrzebne dokumenty

Jeśli spełniacie kryteria, które omówiliśmy wcześniej, możecie pomyśleć o wnioskowaniu o Kartę Dużej Rodziny. Nim jednak przejdziemy do konkretów, czyli odpowiedzi na pytania jak? i gdzie?, dam Wam chwilę na skompletowanie niezbędnych papierków. 

Jeśli posiadacie PESEL, potrzebne będą:

Dodatkowo, dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – odpis lub oryginał postanowienia o umieszczeniu w rodzinie zastępczej, lub rodzinnym domu dziecka. 

Z kolei dzieci w podobnej sytuacji, jednak po ukończeniu 18. roku życia – oświadczenie o pozostawaniu w rodzinie zastępczej bądź rodzinnym domu dziecka

Pamiętajcie – oświadczenie to nie to samo, co zaświadczenie. Oświadczacie zawsze we własnym imieniu. Nie musicie prosić nikogo o wydawanie poręczeń i przybijanie pieczątki. Jesteście jednak w pełni odpowiedzialni za to, co oświadczacie. Jeśli oświadczycie nieprawdę, grozić Wam będą konsekwencje prawne.

Osoby nieposiadające numeru PESEL powinny ponadto okazać: 

  • rodzic i małżonek rodzica – dokument tożsamości i akt ślubu (jeśli Was to dotyczy),
  • dzieci do 18. roku życia – akt urodzenia i dokument tożsamości,
  • dzieci pełnoletnie – dokument tożsamości.

Osoby niepełnosprawne powinny także okazać orzeczenie o niepełnosprawności.

 

Jak i gdzie złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny

Jeśli dokumenty z powyższego akapitu macie już skompletowane, możemy przejść do rzeczy. Wniosek o KDR złożycie:

  • Osobiście w urzędzie, w gminie, w której zamieszkujecie. Wnioski mogą przyjmować różne jednostki. Wykaz placówek znajduje się tutaj. W przypadku, gdy jeden z członków rodziny mieszka w innej gminie (co jest częste w przypadku studentów) należy złożyć także wniosek w jego gminie, wymieniając pozostałych członków rodziny i zaznaczając, że nie wnosicie o przyznanie karty w tamtej gminie. 
  • Elektronicznie, za pomocą platformy Emp@tia. W tym przypadku potrzebny będzie Wam Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Ten pierwszy założycie za darmo. Dokładna instrukcja znajduje się tutaj

Jeśli zdecydujecie się na składanie wniosku online, kreator przeprowadzi Was przez wszystkie pola, co pozwoli uniknąć błędów. 

W przypadku składania papierowego wniosku potrzebować będziecie odpowiedniego druku. Przydać może się Wam również jego objaśnienie.

Podczas tworzenia artykułu posiłkowałem się oficjalnym źródłem, czyli rządową stroną gov.pl. Starałem się ująć ten temat w możliwie wyczerpujący sposób, jednak zdaję sobie sprawę, że istnieją kwestie, których nie poruszyłem. W przypadku zawiłych sytuacji proponuję kierować pytania do właściwych urzędów. To zawsze najlepsze źródło informacji. Sami wiecie, że interpretacje urzędów są często dalekie od oficjalnych postanowień. 🙂

Podsumowanie

Karta Dużej Rodziny to projekt funkcjonujący już od kilku lat. Pomysł zbiera same pozytywne opinie. Znacie już moje zdanie na temat tego rodzaju programów: jeśli nic Was to nie kosztuje, a wręcz pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, głupotą byłoby nie skorzystać. 🙂

Jeśli chcesz poznać mnie nieco lepiej – zapraszam na wywiad na kanale Przygody Przedsiębiorców 🙂

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów