fbpx

Carpooling, czyli czy wspólne przejazdy mogą być źródłem dodatkowego dochodu

traveling-155941_640

Często podróżujesz samochodem? Jeśli tak, mam dobrą wiadomość. Możesz wykorzystać ten aspekt do osiągania dodatkowego dochodu. Carpooling to nowy trend w podróżowaniu. Polega on na wspólnych przejazdach samochodem z miasta X do miasta Y w zamian za partycypację w kosztach paliwa. Jeżeli dotychczas zdarzało Ci się jeździć samotnie autem na dłuższe dystanse, dowiesz się dzisiaj jak pozyskać pasażerów, którzy będą skłonni zapłacić Ci za udzieloną przysługę.

 

 

Jak to wszystko się zaczęło

Idea carpoolingu zrodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie kryzysy paliwowe zmusiły obywateli do optymalizacji kosztów podróży. W Polsce kwestię wspólnych przejazdów można kojarzyć z popularnymi niegdyś autostopami. W dobie Internetu nie trzeba już machać ręką przy drodze. Nie groźny już deszcz, śnieg czy obawa, że „nic się nie złapie”.

Obecnie za rozwój carpoolingu odpowiadają specjalne serwisy oraz grupy społecznościowe. Ich celem jest krzyżowanie osób oferujących przejazd swoim autem na wybranej trasie oraz chętnych na „doczepkę” za określoną opłatą. Wystarczy kilka kliknięć i już masz zapewniony transport do określonego celu podróży. A teraz wyobraź sobie , że stoisz przemoczony od deszczu przy drodze, już dawno zapadł zmrok a na horyzoncie nie ma żadnego środka transportu, który mógłby Cię wybawić. Brrr Internet to jednak przydatny wynalazek.

 

A teraz konkrety…

Jeżeli już nieco poużywaliście fantazji, przejdźmy do praktyki. Oferty wspólnego podróżowania możecie znaleźć w serwisach społecznościowych (czytaj facebook) oraz carpoolingowych (czytaj blablacar.pl). Na facebooku propozycje wspólnych przejazdów odnajdziecie w grupach dyskusyjnych. Przykładowa nazwa grupy to Przejazdy Radom-Warszawa. Facebookowe ogłoszenia dzielą się na oferty przejazdu oraz poszukiwania transportu. Panuje tu pełen liberalizm, jednak zazwyczaj użytkownicy podają podstawowe dane takie jak termin wyjazdu, liczba wolnych miejsc oraz numer kontaktowy. Koszty przejazdu oraz miejsce odbioru ustala się już raczej poprzez prywatną wiadomość lub telefonicznie.
Podobne grupy możecie znaleźć na forach dyskusyjnych danego miasta. Jednak z doświadczenia wiem, iż tamtejsze ogłoszenia nie są nader skuteczne. Po prostu tego typu fora skupiają się na różnych tematach, dlatego ciężko znaleźć osoby, które mogą zaspokoić waszą, konkretną potrzebę.

Bardziej zorganizowaną formę przedstawia platforma BlaBlaCar.pl  Serwis ten zajmuje się kojarzeniem osób oferujących przejazd na danej trasie z chętnymi , którzy chcą się przyłączyć w zamian za partycypację w kosztach podróży.

Anons kierowcy oferującego przejazd zawiera:

 • Trasę;
 • Termin wyjazdu;
 • Model auta wraz z określeniem komfortu;
 • Liczbę wolnych miejsc;
 • Cenę;
 • Warunki jazdy takie jak możliwość palenia podczas jazdy, przewożenie zwierząt oraz słuchanie muzyki;
 • Dodatkowy opis.

Użytkownicy dla zwiększenia swojej wiarygodności mogą dodawać własne zdjęcia. Ponadto platforma nadaje ratingi doświadczenia. Co więcej, sami użytkownicy mogą wydawać sobie nawzajem oceny. W ten sposób buduje się pewna społeczność. Taki był właśnie cel twórców serwisu blablacar.pl.

Jeżeli chcesz się zapoznać z funkcjonalnością platformy oraz się w niej zarejestrować zajrzyj na:

eb7398d16d96d26d98

 

Ile można zyskać dzięki carpoolingowi?

Zademonstruję przykład na jednej z popularniejszych tras w Polsce, a mianowicie
Radom – Warszawa. Jest to wzorcowy odcinek mierzący około 100 km, w większości biegnący trasą S7. Załóżmy, że modelowy kierowca pokonuje tą trasę 2 razy w tygodniu. W piątek z Warszawy do Radomia, zaś w niedzielę z powrotem.

 • Przyjmijmy,  że przejechany odcinek 100 km + jazda po mieście pochłonęły 10 litrów benzyny Pb95.
 • Koszt paliwa jest czynnikiem zmiennym w czasie , dla ułatwienia obliczeń proponuję zastosować stawkę 5,00 zł za litr. Tak wiem, w momencie pisania artykułu cena paliwa jest niższa, ale przypomnijcie sobie co było jeszcze kilka miesięcy temu.
 • Teraz należy zwrócić uwagę na stawki za przejazd oferowane w serwisie blablacar.pl
 • Najpopularniejsze stawki za przejazd do 10-12 zł, w zależności od komfortu auta.
 • Załóżmy, że za każdym razem udaje się pozyskać dwójkę pasażerów. W takim razie za każdy przejazd dodatkowy dochód wynosi 20-24 zł.
 • Pomnóżmy to razy 2 przejazdy w tygodniu oraz 4 tygodnie w miesiącu.
 • W skali miesiąca wynik przybiera coraz ciekawszą wartość 160-192 zł. Odnosząc ten wynik do kosztów podróżowania samemu (w tym przykładzie wynoszą 400 zł) – ma to sens.

Podsumowując, jeżeli i tak podróżujecie autem na danej trasie warto jest jednak zabrać kogoś na przyczepkę. Miesięczny koszt jazdy na pusto został zredukowany dzięki przez carpoolingowi o 160-192 zł. Na dłuższych trasach, kwoty te są zdecydowanie wyższe. W serwisie odnajdziecie przeróżne kombinacje tras z najodleglejszych punktów Polski.

Oczywiście wyliczenia są czysto teoretyczne. Spalanie danego samochodu może wahać się w bardzo szerokich widełkach. Tak samo częstotliwość podróżowania może się zmieniać w związku z występującymi w roku kalendarzowymi przerwami od pracy, świętami itp. Jednak ogólny zarys modelu ukazuje sens carpoolingu jako sposobu na osiąganie dodatkowych dochodów pasywnych.

Mówiąc o dochodach niestety należy wspomnieć o jednej z dwóch pewnych rzeczy w życiu i wcale nie jest to śmierć. Tak, chodzi o podatki. Jednak mam dobrą wiadomość . Pomimo iż ideę wspólnych przejazdów w artykule potraktowałem jako źródło dodatkowych dochodów, w rzeczywistości jest to partycypowanie w kosztach paliwa. Gdy nie powstaje dochód – nie ma podatku dochodowego. No chyba, że ktoś przesadza i carpoolin przeistacza w regularny przewóz osób będący głównym źródłem utrzymania. Wówczas takie działanie nosi znamiona działalności gospodarczej.

Na koniec, co moim zdaniem zaważyło na sukces idei carpoolingu w Polsce.

 1. Wysokie koszty paliwa, nieopłacalność jazdy samochodem w pojedynkę;
 2. Ograniczanie kursów tradycyjnych przewoźników PKS i PKP;
 3. Wyższy komfort podróżowania autem niż busem czy pociągiem;
 4. Rozwój społeczności online;
 5. Szybszy czas dojazdu;
 6. Możliwość poznania nowych osób oraz ciekawsze spędzenie podróży;
 7. Wzrastająca mobilność wśród ludzi;
 8. Troska o środowisko i ograniczenie emisji spalin.

 

aa9fafe38a6234c84a

 

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Lokata z premią 100 zł w Toyota Banku + program poleceń

eKonto z premią do 300 zł + oprocentowanie 3% w mBanku

Konto dla Młodych w PKO BP z premią 100 zł oraz 10 biletów do kina

Konto Freemium/Premium w TMUB z 5% moneyback

Bank Millennium: do 360 zł premii w ramach moneyback

PKO BP: Otwórz konto i odbierz 100 zł premii

Konto z Lwem w banku ING z 100 zł premii

Lokata db Plan 500+Premia w Deutsche Banku z premią roczną do 500 zł

Nawet 600 zł premii od Idea Banku w promocji „Premiowanie za bankowanie”

Karta kredytowa BPH Fair z premią do 300 zł oraz moneyback

Karta kredytowa Simplicity + voucher o wartości 400 zł

Karta kredytowa Simplicity + telefon LG o wartości 549 zł

Alerty BIK za darmo przez 12 miesięcy

Getin Up Free z premią do 320 zł dla studentów

Konto Orange Finanse z premią do 240 zł + konto oszczędnościowe 3,5%

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

Zapisz się na NewsletterJAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów