Getin Bank z przymusową restrukturyzacją – środki klientów są w pełni bezpieczne

Dziś rano Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował o przymusowej restrukturyzacji Getin Banku z uwagi na trudną sytuację finansową podmiotu. 3 października 2022 roku wszystkie rachunki, kredyty i depozyty banku zostaną przejęte przez Fundusz Bank BFG S.A. (będzie funkcjonował jako VeloBank). W dalszej części tego krótkiego wpisu powiem więcej na ten temat, ale już teraz uspokajam: Wasze środki są w pełni bezpieczne i nic im nie zagraża. Dotychczasowe umowy będą kontynuowane.

Komunikat Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w sprawie Getin Banku

Dziś – 30 września 2022 roku – Bankowy Fundusz Gwarancyjnej wydał komunikat, który możecie przeczytać poniżej.

Komunikat BFG w sprawie Getin Bank

Pieniądze są bezpieczne, a umowy będą realizowane

Mimo że sprawa jest poważna, a Getin Bank jako taki przestaje istnieć, to wszystkie aktywne na dzień 30 września 2022 roku produkty: karty, kredyty, konta oszczędnościowe, osobiste i lokaty, a także konta firmowe i instytucjonalne są prowadzone „po staremu”. Nie zmieniają się numery kont, dostępy, hasła i loginy (jedynie dziś w nocy planowana jest przerwa techniczna, a więc dostęp będzie chwilowo utrudniony lub niemożliwy). Od teraz obsługę będzie prowadził podmiot, o którym przeczytaliście w komunikacie – czyli bank tworzony przez 8 największych banków komercyjnych w Polsce wraz z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. To dosyć rzadka, ale standardowa decyzja, zaplanowana z odpowiednim wyprzedzeniem. Do podobnych sytuacji dochodziło już w przeszłości (ostatni raz całkiem niedawno, bo na początku stycznia 2021 roku, gdy Bank Pekao przejął Idea Bank w identycznej procedurze).

Restrukturyzacja wynika z bardzo złej sytuacji finansowej Getin Banku, grożącej ogłoszeniem upadłości. Na ten moment w banku zdeponowane jest 39,5 miliarda złotych, a nawet 3,5 miliarda złotych mogłoby nie zostać objęte gwarancją BFG. Decyzja ta jest więc najlepszą opcją.

Jeszcze raz podkreślę – Getin Bank nie upadł. Został jedynie przejęty przez inny podmiot.


Szczegółowa informacja o przyczynach i skutkach. Więcej przeczytacie też na oficjalnej stronie BFG.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów