Q&A Punkta: jak korzystać, żeby zaoszczędzić na OC/AC? Jakie ubezpieczenia oferuje platforma? 100 zł premii za polisę – pytania i odpowiedzi w formie FAQ

Punkta (dawniej mfind.pl) to popularna porównywarka ubezpieczeń, którą od dawna gościmy już na łamach bloga z uwagi na uczciwą promocję dla klientów – wystarczy wykupienie dowolnej polisy ubezpieczenia komunikacyjnego OC, by odebrać 100 zł zwrotu na konto. Bez skomplikowanych warunków, minimalnych kwot i innych „utrudniaczy”. Aby jeszcze bardziej ułatwić Wam zadanie, w artykule podpowiadamy jak w praktyce zaoszczędzić na ubezpieczeniu pojazdów mechanicznych. Oprócz tego przygotowaliśmy zestaw pytań i odpowiedzi dotyczących promocji z 100 zł zwrotu w formie wygodnego FAQ/Q&A. Punkta to jednak znacznie więcej niż tylko tanie OC dla Waszych samochodów. To także polisy ubezpieczenia podróżnego, pakiety medyczne i ubezpieczenia życia pochodzące z 30 różnych towarzystw ubezpieczeniowych – wszystkie zebrane w jednym miejscu, a dzięki temu łatwe do porównania.

Na początek – promocja z 100 zł zwrotu za OC!

W dzisiejszym artykule omówimy najważniejsze produkty serwisu Punkta, jednak jak zawsze warto zacząć od gwoździa programu. Mowa oczywiście o specjalnej promocji, dzięki której otrzymacie 100 zł zwrotu po opłaceniu polisy OC dla swojego samochodu. Zasady są proste, co zobaczycie poniżej. Do zdobycia premii wystarczy zaledwie kilka kroków. W dalszej części znajdziecie też sekcję FAQ, w której odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące tej promocji.

A jeśli 100 zł zwrotu to dla Was zbyt mało, wówczas w ramach podobnej promocji możecie zyskać 150 zł zwrotu w promocji porównywarki mubi.

Uwaga! Jeśli używacie AdBlocka lub innego blokera reklam, na wszelki wypadek wyłączcie go, zanim przejdziecie na stronę promocji. Z doświadczenia wiemy, że tego typu wtyczki mogą spowodować problemy z dołączeniem do akcji. Jeśli regularnie przeglądacie bloga JakDorobic.pl, możecie wyłączyć AdBlock na stałe dla naszego adresu. Gwarantuję, że nie znajdziecie tutaj żadnej irytującej reklamy 😉Krok 1.

Przejdźcie na stronę porównywarki, wykorzystując dedykowany link promocyjny. Nasz kod polecenia jakdorobic100 wczyta się automatycznie po kliknięciu powyższego odnośnika. Po poprawnym wczytaniu kodu w dolnej sekcji strony znajdziecie stosowną informację.

Kod promocyjny Punkta – jakdorobic100 – 100 zł premii!

Krok 2.

Za pomocą wyszukiwarki Punkta wybierzcie najkorzystniejszą polisę OC dla swojego samochodu. Na Wasz adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie skorzystania z promocji. Podpiszcie umowę z wybranym towarzystwem (instrukcję znajdziecie w otrzymanej wiadomości) i nie odstępujcie od niej przez okres co najmniej 30 dni.

Krok 3.

Organizator promocji, w ciągu 90 dni od momentu zapłaty za polisę, prześle na Wasz adres e-mail kolejną wiadomość. W odpowiedzi powinniście podać dane niezbędne do przelewu nagrody (premia trafi po prostu na wskazane konto bankowe). Na wypełnienie formularza będziecie mieć kolejne 90 dni. Nagroda zostanie wypłacona w ciągu kolejnych 60 dni.

Pamiętajcie, że to tylko skrót warunków. Szczegółowe omówienie promocji oraz sposobu korzystania z wyszukiwarki Punkta znajdziecie w głównym artykule.

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące promocji i oferty Punkta

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na pytania, które najczęściej pojawiały się w komentarzach, wiadomościach prywatnych w mediach społecznościowych i e-mailach.

Ile czasu przed wygaśnięciem aktualnego OC samochodu mogę wykupić nową polisę?

Istnieje możliwość wykupienia polisy z wyprzedzeniem – czas ten jednak zależy od polityki konkretnej firmy ubezpieczeniowej (Punkta to po prostu wyszukiwarka ofert – firma nie ustala więc własnych warunków). Niektóre firmy pozwalają nawet na półroczny okres wyprzedzenia. Częściej jednak spotykamy się z okresem 3 miesięcy.

Kto może otrzymać 100 zł premii od Punkta?

Uczestnikiem promocji może zostać każda pełnoletnia osoba fizyczna. Regulamin nie zawiera żadnych wykluczeń – również dla byłych/obecnych użytkowników Punkta 😉

Czy promocja z 100 zł premii dostępna jest również dla tych, którzy kupują kolejną polisę u tego samego ubezpieczyciela?

Jeśli polisa zostanie wykupiona przez porównywarkę Punkta to tak – również w takiej sytuacji otrzymacie nagrodę. W każdym razie regulamin nie mówi nic o tego rodzaju wykluczeniach 😉

Czy istnieje możliwość rozłożenia składki polisy na raty?

Na ogół tak – ubezpieczyciele dają możliwość rozłożenia składki nawet na 12 rat. Musicie mieć jednak świadomość, że nie są to „raty 0%”, w związku z czym koszt ubezpieczenia może znacznie wzrosnąć. Jeśli chodzi zaś o udział w promocji, regulamin wymaga opłacenia pełnej składki w czasie trwania promocji, co osobiście rozumiem jako brak możliwości rozłożenia płatności na kilka rat i otrzymania nagrody w postaci 100 zł zwrotu.

Czy można otrzymać więcej niż jedną premię za kilka polis OC?

Zwrot w postaci 100 zł przysługuje za każdą wykupioną polisę. Jeśli więc zawrzecie kilka umów o ubezpieczenie różnych pojazdów, otrzymacie wielokrotność premii.

Czy otrzymam premię za OC dla motocykla, motoroweru lub innego pojazdu?

W promocji nie biorą udziału ubezpieczenia OC przyczep, motocykli, motorowerów i skuterów. W grze pozostają więc głównie samochody 😉

Mam duże zniżki i płacę bardzo niskie OC – czy mimo to otrzymam premię?
Na szczęście regulamin nie narzuca minimalnej kwoty, jaką trzeba zapłacić za OC. Sam znam przypadki osób, które za obowiązkowe ubezpieczenie płacą nie więcej niż 400 zł. W ich przypadku premia będzie stanowiła aż 25% całej kwoty. To całkiem niezła „zniżka” 😉

Chcę wykupić OC z innymi ubezpieczeniami pojazdu – na przykład OC, assistance czy NNW. Czy to nie koliduje z promocją?

Możecie śmiało rozszerzyć ubezpieczenie o dodatkowe produkty. Oprócz wymienionych dostępne jest też ubezpieczenie opon oraz szyb, czyli elementów podatnych na uszkodzenia i jednocześnie należących do nie najtańszych w wymianie.

Do kiedy potrwa promocja?
Akcja jest bezterminowa – oznacza to tyle, że organizator może w każdej chwili odwołać promocję lub zmienić jej warunki, ogłaszając nową edycję. Warto więc nie zwlekać.

Szczegółów szukajcie w regulaminie promocji.

Punkta – co wiemy o platformie?

Punkta to jedna z nowoczesnych firm zajmujących się dystrybucją produktów ubezpieczeniowych, działająca na rynku od 2000 roku (wtedy jeszcze jako BIK Service). Stanowi sieć łącząca agentów ubezpieczeniowych w całej Polsce, a ponadto udostępnia wygodną wyszukiwarkę i porównywarkę cen różnych polis (te funkcje są możliwe dzięki połączeniu sił z dawną wyszukiwarką polis mfind.pl). Wystarczy uzupełnienie informacji na temat przedmiotu ubezpieczenia – na przykład samochodu, motocykla, mieszkania, podróży, a nawet życia czy zdrowia, by w ciągu kilku minut otrzymać niezobowiązującą ofertę od nawet kilkudziesięciu towarzystw ubezpieczeniowych. Firmy, z którymi Punkta współpracuje w tym momencie, widzicie na poniższym zrzucie ekranu.

Firmy ubezpieczeniowe dostępne w Punkta

Punkta jest więc dobrym miejscem, by porównać oferty ubezpieczeniowych gigantów, znanych od dziesięcioleci, jak Warta, Allianz, PZU czy Generali, z nowszymi towarzystwami. Warto zaznaczyć, że Punkta nie oferuje bezpośrednio produktów ubezpieczeniowych, a jedynie podsuwa Wam dostępne na rynku opcje, działając jak pośrednik.

Punkta współpracuje z wieloma klientami korporacyjnymi, obsługując między innymi salony samochodowe Land Rovera, Jaguara czy marki Kia.

Na swojej stronie firma chwali się roczną sprzedażą na poziomie 500.000 polis. Umowę można zawrzeć w placówkach stacjonarnych, przez wideo chat (bez premii) lub w pełni online (z premią 100 zł).

Co to jest OC, a co to AC? Jak działa assistance i NNW? Wyjaśniamy!

Nowi kierowcy lub osoby, które po raz pierwszy kupują polisę ubezpieczenia komunikacyjnego, mogą być nieco skołowani liczbą dostępnych opcji. Żeby więc nieco wyjaśnić, powiem Wam, jakie macie opcje i które ubezpieczenie jest obowiązkowe dla każdego pojazdu.

Zaczynając od początku: OC to inaczej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. W ramach opłaconej składki zyskujecie pewność, że ubezpieczyciel pokryje ewentualne szkody, które wyrządzicie innym uczestnikom ruchu. Dotyczy to na przykład sytuacji, w której spowodujecie wypadek drogowy. Zniszczony samochód i ranni pasażerowie mogą mieć poważne roszczenia wobec sprawcy. Jeśli OC było opłacone na czas, zarówno szkody materialne (naprawa lub kasacja pojazdu), jak i hospitalizacja czy rehabilitacja poszkodowanych w wypadku zostaną pokryte z polisy OC. Nawet niewielki wypadek potrafi wygenerować szkody o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie muszę chyba mówić, że taki wydatek mógłby przekraczać możliwości wielu osób.

OC kupisz taniej w Punkta!

Drugi rodzaj polisy to AC, czyli autocasco. W przeciwieństwie do OC, AC chroni nas samych (a raczej nasz samochód do kwoty określonej w umowie), a nie osoby, którym wyrządzimy szkodę. Pomimo że AC nie jest obowiązkowe, to wielu kierowców decyduje się na takie ubezpieczenie. W przypadku uderzenia samochodem w słupek na parkingu, wybicia szyby przez wandali czy porysowania lakieru przez nieznanego sprawcę, AC pozwoli się ubiegać o środki na naprawę samochodu. Co ważne, zakres ochrony ubezpieczeniowej AC może być różny w zależności od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, dlatego należy uważnie czytać każdą umowę. W przypadku obowiązkowego OC zakres jest zawsze identyczny.

AC pozwala zachować samochód w dobrej kondycji – naprawy lakieru, felg i innych elementów opłacane są przez ubezpieczyciela

Popularnym terminem jest także assistance. Jest to nic innego jak asysta ubezpieczyciela w nieprzewidzianych wypadkach. W ramach assistance (w zależności od polisy) możecie otrzymać nieodpłatne holowanie, podstawienie pojazdu zastępczego, nocleg blisko miejsca zdarzenia czy opiekę nad dziećmi lub zwierzętami w przypadku, gdy opiekunowie doznali uszczerbku na zdrowiu.

Assistance pozwoli zorganizować na przykład holowanie pojazdu z dowolnego miejsca w Polsce

NNW to z kolei ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Chroni finansowo zarówno kierowcę, jak i podróżujących z nim pasażerów na wypadek wystąpienia uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. NNW nie działa na zasadzie refundacji kosztów leczenia. Dla określonego procenta uszczerbku na zdrowiu lub konkretnego urazu przyporządkowana jest konkretna kwota zadośćuczynienia. Niezależnie od tego, ile kosztowało leczenie i rehabilitacja otrzymacie określoną kwotę za sam fakt wystąpienia takiej kontuzji.

Każdy zarejestrowany samochód i motocykl musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Dobierane do niego AC, NNW czy assistance to nieobowiązkowe dodatki zwiększające komfort i zakres ochrony, które mogą pomóc Wam w uniknięciu wielu wydatków.

Pamiętajcie, że w 2024 roku ponownie wzrosły kary za brak ważnego ubezpieczenia. Od 1 stycznia 2024 roku za jazdę samochodem osobowym bez ważnego OC grozi nam aż 1720 zł kary w przypadku spóźnienia do 3 dni. Gdy nie mamy OC dłużej niż 14 dni, kara może wynieść nawet 8600 zł! Jeszcze większe kary spotykają kierowców samochodów ciężarowych, a nieco mniejsze – motocyklistów.

O tym, jak obecnie kształtują się ceny polis oraz jak korzystać z wyszukiwarki na stronie Punkta.pl przeczytacie w dedykowanym artykule.

Ubezpieczenia podróżne

Ubezpieczenie podróżne, które tanio kupicie w Punkta, to tak naprawdę kilka produktów ubezpieczeniowych zebranych do kupy. Zazwyczaj zawiera się w nim ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW (czyli ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków), ubezpieczenie bagażu, oraz, coraz częściej, OC w życiu prywatnym. Częstym składnikiem takiej polisy jest także assistance – usługa polegająca na możliwości zorganizowania przez ubezpieczyciela na przykład transportu, wizyty u lekarza czy dentysty – wszystko podczas podróży.

Opcje sprzedawane najczęściej jako dodatkowe to ubezpieczenie sportów zimowych oraz sprzętu sportowego. Przydają się szczególnie podczas zimowych wyjazdów na narty, gdzie nietrudno o kontuzje, a ceny leczenia za granicą (na przykład w Szwajcarii) mogą zwalić z nóg.

Warto też zwrócić uwagę, że niektóre sporty uchodzą za bardziej niebezpieczne (np. windsurfing) i z tego tytułu wymagają dodatkowych klauzul. Jeśli ponadto jesteście zawodnikami/zawodniczkami konkretnej dyscypliny, udającymi się na zawody, będzie Wam potrzebne ubezpieczenie obejmujące również taki scenariusz!

Ubezpieczenie turystyczne w PunktaCzęść ubezpieczeń podróżnych może obejmować swoją ochroną nawet dobytek pozostawiony w kraju – na przykład na wypadek włamania z kradzieżą pod Waszą nieobecność.

Ubezpieczenie podróżne wykupuje się na krótki okres, a jego obowiązywanie może obejmować tylko konkretne kraje. Nie jest tajemnicą, że niektóre państwa uchodzą za mniej bezpieczne od innych, stąd spore różnice w wysokości składek.

Jeśli chodzi zaś o europejską kartę EKUZ, która gwarantuje dostęp do leczenia na terenie UE i EFTA na takich samych zasadach, jak obywatele tego kraju, to musicie wiedzieć o jednym. Owszem, jest to ciekawe rozwiązanie, ale mocno ograniczone – jeśli „lokalsi” muszą zapłacić za niektóre usługi lekarzy, Wy też będziecie musieli zapłacić, a NFZ tego nie zrefunduje – nawet jeśli w Polsce taka usługa/zabieg byłaby darmowa. Ubezpieczenie turystyczne jest więc jak najbardziej wskazane jako dodatkowa ochrona. Tym bardziej że nie jest to zbyt duży koszt. W przypadku „prostych” wariantów ubezpieczenie na tygodniową podróż dla dwóch osób może kosztować zaledwie 50-100 zł. Tyle, ile jeden obiad w restauracji. Nie ma więc sensu oszczędzać na bezpieczeństwie 😉

Ubezpieczenia zdrowotne

Jakość publicznego systemu ochrony zdrowia pozostawia wiele do życzenia. W większości lokalizacji praktycznie niemożliwe jest otrzymanie pomocy specjalisty od ręki, terminy w najlepszym wypadku wynoszą po kilka tygodni. Skomplikowane badania, jak tomograf czy rezonans magnetyczny są oblegane do tego stopnia, że na swoją kolej trzeba czekać co najmniej kilka miesięcy.

Prywatne ubezpieczenie medyczne może więc naprawdę pomóc. Zamiast płacić za każdą wizytę u specjalisty i każde badanie z osobna, pozwala ono usystematyzować wydatki. W ramach stałej kwoty otrzymujecie dostęp do wielu lekarzy i badań, a standard tych usług jest często sporo wyższy niż w publicznych placówkach. Prywatna opieka medyczna w ramach ubezpieczenia pokrywa też nierzadko usługi wykraczające ponad to, co NFZ oferuje „za darmo” (to znaczy w ramach składek odprowadzanych od wynagrodzenia) w ramach POZ (podstawowej opieki zdrowotnej).

Punkta oferuje porównanie (na jednolitych warunkach) aż 24 pakietów medycznych dostępnych na naszym rynku. W ten sposób sprawdzicie, jak czarno na białym wygląda oferta poszczególnych firm, do jakich usług zyskacie dostęp i w jakiej cenie. Punkta w swoim porównaniu bierze nawet pod uwagę Waszą lokalizację i odległość od placówek konkretnej firmy.Ubezpieczenie zdrowotne w Punkta

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów