fbpx

Lokata Facto: nawet 5,25% w skali roku – bez konta osobistego i praktycznie bez limitu kwotowego – w pełni online!

Lokata Facto przeszła ostatnio sporą metamorfozę. Osoby, które regularnie oszczędzały w tym banku z pewnością zauważyły, że postawiono na zdecydowaną zmianę wyglądu całej witryny. To jednak szczegóły, bo najważniejsze są parametry samego depozytu. Czy coś się zmieniło? Czy lokata Facto to wciąż czołówka naszego rankingu lokat bankowych? Oprocentowanie lokaty jest nadal uzależnione od okresu zapadalności, który wybierzecie. Najlepiej wypada lokata na 3 miesiące (5,25% w skali roku), jednak użytkownicy chcący przytrzymać swoje oszczędności nieco dłużej, również powinni być zadowoleni. Lokata Facto to produkt, który może konkurować z popularną wśród czytelników bloga Lokatą InBank. Podobnie jak estoński bank, Facto nie wymaga od użytkowników zakładania konta osobistego. Cały proces przeprowadzicie w pełni online, a oferta jest przejrzysta i dostępna dla wszystkich. Zdeponowane środki są tu objęte ochroną przez włoski odpowiednik Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do równowartości 100 tys. euro. W ramach Lokaty Facto czeka na Was aż 10 wariantów długości trwania lokaty, od których uzależnione będzie oprocentowanie. Limit kwotowy to aż 12 milionów złotych w lokatach jednego klienta. Można więc uznać go niemal za nieistniejący.

Lokata Facto – co wiemy o samym banku?

Lokata Facto to produkt oferowany przez włoską BFF Banking Group, istniejącą na rodzimym rynku od połowy lat osiemdziesiątych. Polacy mogą korzystać z usług włoskiej bankowości od 2019 roku (wtedy KNF przyznała grupie zgodę na prowadzenie działalności w Polsce). Od tego czasu marki grupy obecne są na 8 rynkach Unii Europejskiej, świadcząc między innymi usługi korporacyjne, usługi dla administracji publicznej oraz obsługując obrót wierzytelnościami. Strona internetowa oraz support Facto dostępne są w języku polskim.

Lokata Facto – o produkcie

Lokata Facto może być prowadzona wyłącznie w walucie PLN. Minimalna kwota depozytu to 5000 zł. Jeden użytkownik może zdeponować maksymalnie 12 milionów złotych na wszystkich swoich lokatach w Facto (możecie utworzyć wiele lokat w dowolnym czasie – bez żadnych limitów). Kwota nie ma wpływu na wartość oprocentowania. Stawka uzależniona jest wyłącznie od czasu trwania lokaty. Prowadzenie lokaty jest w pełni darmowe.

Lokata Facto nie jest lokatą odnawialną – rozwiązuje się samoczynnie po umówionym okresie. Bank przeksięguje wtedy wpłacone na lokatę środki wraz z odsetkami na Wasz rachunek depozytowy z oprocentowaniem 0,5%. Rachunek depozytowy nie jest kontem osobistym – to rachunek techniczny potrzebny do utworzenia i prowadzenia lokaty. Jego założenie i prowadzenie również jest darmowe.

Kapitalizacja odsetek odbywa się standardowo na koniec ustalonego okresu. Wcześniejsze rozwiązanie lokaty skutkuje utratą odsetek, co jest typową cechą tego typu produktów. Lokaty Facto nie mogą być współprowadzone przez dwie czy więcej osób. Jeden depozyt należy wyłącznie do jednej osoby. Nie istnieje też możliwość ustanowienia pełnomocnictwa.

Okres (w miesiącach)Oprocentowanie
14,75%
35,25%
65%
94,75%
124,75%
184,25%
244%
363%
482,5%
602,5%

Na stronie internetowej Facto znajdziecie wygodny kalkulator, który pozwoli Wam obliczyć spodziewany zysk z lokaty brutto (należy pomniejszyć go o tak zwany podatek Belki – 19%). Wystarczy podać podstawowe parametry depozytu. Poniżej zamieszczam przykładowe wyliczenie.

Więcej informacji znajdziecie w Tabeli Oprocentowania i Opłat dla Klientów Indywidualnych, którą bank publikuje w sekcji Aktualności. Znajdziecie tam też pozostałe regulaminy i dokumenty, które mogą Was zainteresować.

Jak założyć lokatę Facto?

Uwaga! Jeśli używacie AdBlocka lub innego blokera reklam, na wszelki wypadek wyłączcie go, zanim przejdziecie na stronę promocji. Z doświadczenia wiemy, że tego typu wtyczki mogą spowodować problemy z dołączeniem do akcji. Jeśli regularnie przeglądacie bloga JakDorobic.pl, możecie wyłączyć AdBlock na stałe dla naszego adresu. Gwarantuję, że nie znajdziecie tutaj żadnej irytującej reklamy 😉

Zainteresowani produktem powinni udać się na dedykowaną stronę promocji, kliknąć przycisk Załóż lokatę, a następnie wykonywać polecenia wyświetlane na ekranie. 

Do założenia lokaty potrzebne będą: konto e-mail, numer telefonu i skan lub zdjęcie dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport).

Weryfikacja tożsamości w Facto polega na wykonaniu przelewu weryfikacyjnego ze swojego konta w innym banku. Uwaga! Konto to musi być prowadzone samodzielnie przez osobę zakładającą lokatę (bez współwłaścicieli). Upewnijcie się też, że dane teleadresowe, na które zakładacie lokatę są takie same, jak dane konta do weryfikacji. 

Lokata Facto – wniosek

Facto – bezpieczeństwo

Facto pod względem standardów bezpieczeństwa nie odbiega w żaden sposób od znanych nam polskich i europejskich banków. Włochy, jako państwo członkowskie UE, są zobowiązane do prowadzenia funduszu gwarancyjnego, chroniącego depozyty bankowe klientów do równowartości 100 tys. euro – tak, jak ma to miejsce w Polsce. Tamtejszy fundusz nazywa się FITD (Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi). Mówiąc krótko – Lokata Facto jest dokładnie tak samo bezpieczna, jak lokata w VeloBanku, Santander Bank Polska czy ING Banku Śląskim. Wszędzie stosowane są podobne zabezpieczenia, a klienci są chronieni w jednakowy sposób, niezależnie od narodowości.

O włoskim systemie gwarancji depozytów przeczytacie więcej w tym miejscu.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów