Lokata Facto: nawet 7% w skali roku – bez konta osobistego i to praktycznie bez limitu kwotowego – nowe, wyższe stawki!

Na początku sierpnia lokata Facto wciąż utrzymuje wysokie oprocentowanie. Dostępna jest z aż 7-procentowym zwrotem w skali roku, obowiązującym w przypadku depozytu na 12, 18 i 24 miesiące. Najkrótsza lokata – miesięczna – oferuje 5,5% w skali roku! Lokata Facto to produkt, który może śmiało konkurować z popularną wśród czytelników lokatą InBank. Podobnie jak estoński bank, Facto nie wymaga od użytkowników zakładania konta osobistego. Cały proces przeprowadzicie online, a oferta jest przejrzysta i dostępna dla wszystkich. Zdeponowane środki są tu objęte ochroną przez włoski odpowiednik Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do równowartości 100 tys. euro. W ramach Lokaty Facto czeka na Was aż 10 wariantów długości trwania lokaty, od których uzależnione będzie oprocentowanie. Limit kwotowy to aż 12 milionów złotych w lokatach jednego klienta. Można więc uznać go niemal za nieistniejący.

Lokata Facto – co wiemy o samym banku?

Lokata Facto to produkt oferowany przez włoską BFF Banking Group, istniejącą na rodzimym rynku od połowy lat osiemdziesiątych. Polacy mogą korzystać z usług włoskiej bankowości od 2019 roku (wtedy KNF przyznała grupie zgodę na prowadzenie działalności w Polsce). Od tego czasu marki grupy obecne są na 8 rynkach Unii Europejskiej, świadcząc między innymi usługi korporacyjne, usługi dla administracji publicznej oraz obsługując obrót wierzytelnościami. Strona internetowa oraz support Facto dostępne są w języku polskim.

Facto – bezpieczeństwo

Facto pod względem standardów bezpieczeństwa nie odbiega w żaden sposób od znanych nam polskich i europejskich banków. Włochy, jako państwo członkowskie UE, są zobowiązane do prowadzenia funduszu gwarancyjnego, chroniącego depozyty bankowe klientów do równowartości 100 tys. euro – tak, jak ma to miejsce w Polsce. Tamtejszy fundusz nazywa się FITD (Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi). Mówiąc krótko – lokata w banku Facto jest dokładnie tak samo bezpieczna, jak lokata w Getin Banku, Santander Bank Polska czy ING Banku Śląskim. Wszędzie stosowane są podobne zabezpieczenia, a klienci są chronieni w jednakowy sposób, niezależnie od narodowości.

O włoskim systemie gwarancji depozytów przeczytacie więcej w tym miejscu.

Lokata Facto – o produkcie

Lokata Facto może być prowadzona wyłącznie w walucie PLN. Minimalna kwota depozytu to 5000 zł. Jeden użytkownik może zdeponować maksymalnie 12 milionów złotych na wszystkich swoich lokatach w Facto (możecie utworzyć wiele lokat w dowolnym czasie – bez żadnych limitów). Kwota nie ma wpływu na wartość oprocentowania. Stawka uzależniona jest wyłącznie od czasu trwania lokaty. Prowadzenie lokaty jest w pełni darmowe.

Lokata Facto nie jest lokatą odnawialną – rozwiązuje się samoczynnie po umówionym okresie. Bank przeksięguje wtedy wpłacone na lokatę środki wraz z odsetkami na Wasz rachunek depozytowy z oprocentowaniem 0,5%. Rachunek depozytowy nie jest kontem osobistym – to rachunek techniczny potrzebny do utworzenia i prowadzenia lokaty. Jego założenie i prowadzenie również jest darmowe.

Kapitalizacja odsetek odbywa się standardowo na koniec ustalonego okresu. Wcześniejsze rozwiązanie lokaty skutkuje utratą odsetek, co jest typową cechą tego typu produktów. Lokaty Facto nie mogą być współprowadzone przez dwie czy więcej osób. Jeden depozyt należy wyłącznie do jednej osoby. Nie istnieje też możliwość ustanowienia pełnomocnictwa.

Okres (w miesiącach)Oprocentowanie
15,5%
36,5%
66,5%
96,5%
127%
187%
247%
366%
486%
606%

Na stronie internetowej Facto znajdziecie wygodny kalkulator, który pozwoli Wam obliczyć spodziewany zysk z lokaty brutto (należy pomniejszyć go o tak zwany podatek Belki – 19%). Wystarczy podać podstawowe parametry depozytu. Poniżej zamieszczam kilka przykładowych wyliczeń.

Lokata Facto, symulacja – 50 tys. zł
Lokata Facto, symulacja – 20 tys. zł
Lokata Facto, symulacja – 70 tys. zł

Więcej informacji znajdziecie w Tabeli Oprocentowania i Opłat dla Klientów Indywidualnych.

Pozostałe regulaminy i dokumenty, które mogą Was zainteresować, znajdują się w tej sekcji.

Jak założyć lokatę Facto?

Zainteresowani produktem powinni udać się na dedykowaną stronę promocji, kliknąć przycisk Załóż lokatę, a następnie wykonywać polecenia wyświetlane na ekranie. 

Do założenia lokaty potrzebne będą: konto e-mail, numer telefonu i skan lub zdjęcie dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport).

Weryfikacja tożsamości w Facto polega na wykonaniu przelewu weryfikacyjnego ze swojego konta w innym banku. Uwaga! Konto to musi być prowadzone samodzielnie przez osobę zakładającą lokatę (bez współwłaścicieli). Upewnijcie się też, że dane teleadresowe, na które zakładacie lokatę są takie same, jak dane konta do weryfikacji. 

Lokata Facto – wniosek

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów