Czy umowa o pracę jest niezbędna do pożyczki?

pożyczka bez umowy o pracę jakdorobic

Myślisz o pożyczce gotówkowej? Obawiasz się, że nie spełniasz kryteriów banku, bo nie masz podpisanej umowy o pracę na czas nieokreślony? Spokojnie, to tylko mit! Pożyczka na umowę zlecenie lub o dzieło również jest w Twoim zasięgu. Oszczędź swój czas – sprawdź, co warto przygotować przed kontaktem z instytucją finansową.

Gotówka przez internet bez umowy o pracę – czy to możliwe?

Myślisz, że bank udzieli Ci pożyczki online tylko, jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony? W istocie taka forma zatrudnienia jest zdecydowanie bardziej pożądana przez banki, nie mniej nie przekreśla szans zatrudnionych na umowy cywilnoprawne, które nadal są popularne mimo wzrostu płacy minimalnej.

Ciekawostka:

Badania Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku wykazują, że ok. 1,3 miliona osób było zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej. W porównaniu do 2017 roku wzrost wyniósł 8,3%. To największy przyrost od 2012 roku.

Dlaczego w przypadku pożyczki gotówkowej banki wolą umowę o pracę i to na czas nieokreślony?

  1. Kredytobiorca w oczach instytucji finansowej staje się wiarygodniejszy finansowo.
  2. Prawdopodobieństwo utraty pracy, a tym samym dochodów jest mniejsze. Dzięki temu bank uznaje, że kredytobiorca posiada gwarancje do spłaty pożyczki gotówkowej.
  3. Umowa o pracę na czas nieokreślony zapewnia stały, regularny dochód. Umowa taka jest uznawana przez instytucje finansowe jako najstabilniejsze źródło dochodu i jest atutem przy ocenie czy dana osoba będzie w stanie spłacać udzieloną pożyczkę online.

Warto jednak pamiętać, że o przyznaniu kredytu decyduje przede wszystkim zdolność kredytowa. W tym przypadku kluczowa jest nie tylko forma zatrudnienia, ale również wiek, stan cywilny, a przede wszystkim historia kredytowa. Otrzymanie pożyczki bez umowy o pracę jest możliwe, ale w przypadku np. działalności gospodarczej wymaga bardziej złożonej dokumentacji potwierdzającej możliwość spłaty każdej z rat.

  • Pożyczka online a umowa o pracę na czas określony

Czas trwania umowy o pracę wpływa na liczbę rat oraz wysokość świadczenia. Banki nie udzielają pożyczki gotówkowej na dłużej, niż wynika to z okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Dodatkowo umowa powinna trwać dłużej niż 3 miesiące, a nawet pół roku w momencie składania wniosku. Dobrze, gdy kredytobiorca może wykazać, że podpisał już niejeden dokument z daną firmą – wpływa to na zdolność kredytową i wskazuje, że współpraca może być kontynuowana.

  • Umowa zlecenie a pożyczka

Bank może udzielić pożyczki na umowę zlecenie. Wymaga to pokazania bankowi bardziej szczegółowych dokumentów, ale nie musi zakończyć się niepowodzeniem. Dodatkowo umowa powinna trwać dłużej niż 12 miesięcy. Warto indywidualnie sprawdzać, co jest wymagane w momencie składania wniosku – każdy kredytodawca może potrzebować innych dokumentów. Z pewnością należy przygotować dotychczasowe umowy, wyciągi bankowe z ostatnich miesięcy. Takie informacje z pewnością będą przydatne do weryfikacji i oceny zdolności kredytowej. W przypadku kredytu online do kilku tysięcy bez umowy o pracę proces dokumentowania może opierać się na oświadczeniu o zatrudnieniu i dochodzie.

  • Bezpieczna pożyczka – umowa o dzieło

Sytuacja jest właściwie taka sama jak w przypadku pożyczki na umowę zlecenie. Nie oznacza to jednak, że nie warto próbować. Przy pozytywnej dotychczasowej historii kredytowej i ciągłości finansowej można liczyć na pozytywną decyzję. Każda osoba na umowie cywilnoprawnej, która w przeszłości bez problemu spłacała mniejsze lub większe kredyty, jest bardziej zaufana, niż dłużnik na umowie o pracę na czas określony lub nieokreślony.

Pożyczka gotówkowa – jak uzyskać?

Podstawą jest przede wszystkim złożenie wniosku o pożyczkę online, telefonicznie, podczas wideorozmowy lub tradycyjnie w placówce banku. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, porozmawiaj z doradcą i sprawdź, czego może od Ciebie wymagać bank. Czy pożyczka bez umowy o pracę wchodzi w ogóle w grę? Oczywiście! Wiele zależy nie tylko od formy zatrudnienia, ale również sytuacji życiowej kredytobiorcy, a przede wszystkim zdolności kredytowej.

Bank sprawdza m.in., czy zarobki klienta wnioskującego o kredyt są wystarczające, by pokryć comiesięczną ratę kredytu, pozostałe kredyty klienta w innych bankach oraz regularne wydatki obciążające budżet domowy np. czynsz i rachunki, bieżące wydatki na jedzenie, koszty utrzymania samochodu i inne zobowiązania finansowe. Mówiąc w skrócie dochód gospodarstwa domowego. Wydatki gospodarstwa domowego – zobowiązania kredytowe = dochód, który może być przeznaczony na spłatę kredytu.

Artykuł powstał we współpracy z bankiem PKO Bank Polski.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów