fbpx

Free Now: tanio i szybko po mieście? Analiza usługi oraz kod na pierwszy przejazd

Od kilku lat na ulicach polskich miast obserwujemy dynamiczny wzrost popularności firm świadczących usługi – nazwijmy to – alternatywnego transportu. Alternatywnego w stosunku do tradycyjnej komunikacji miejskiej i popularnych przez dziesięciolecia taksówek. Firmy pokroju marki Uber, Bolt czy Free Now prześcigają się w wymyślaniu szybkich, tanich i ogólnodostępnych form przemieszczania się. Nikogo dziś już nie dziwi widok osoby podróżującej na elektrycznej hulajnodze w garniturze i ze skórzaną teczką. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się nowej twarzy dawnego mytaxi, czyli Free Now. W tym celu omówiłem dla Was zasady korzystania z usług tej firmy oraz nakreśliłem warunki korzystania z programu lojalnościowego, w ramach którego możecie zdobywać środki na darmowe przejazdy. Na nowych klientów czeka także specjalny kod promocyjny na pierwszy przejazd taksówkami Free Now

Free Now – alternatywy dla tradycyjnych taksówek

Kiedy kilka lat temu na polskim rynku przewozów miejskich łokciami zaczął rozpychać się amerykański Uber, w środowisku transportowym zawrzało. Ogromne korporacje oraz indywidualni taksówkarze, zrzeszani przez większe podmioty, postanowili wyraźnie zaznaczyć, że obecność konkurencji bardzo im się nie podoba. Klienci byli z kolei zachwyceni. 

Okazało się, że usługi taksówkarskie znane mieszkańcom miast od kilkudziesięciu lat można świadczyć szybciej, taniej i wygodniej. Wojna trwała w najlepsze, a jedna grupa kierowców starała się jak najbardziej uprzykrzyć życie drugiej. Nareszcie mogliśmy być pewni, jak przebiegnie trasa (widać było ją na ekranie), ile dokładnie zapłacimy za przejazd (kierowca współpracujący z aplikacją nie mógł więc zabrać nas na przejażdżkę “objeżdżając korki” na nasz koszt)

Dziś sytuacja wydaje się spokojniejsza. Strajki wybuchają nadal, jednak bardziej świadomi weterani tego biznesu postanowili poruszać się z falą i wykorzystać nowe możliwości, jakie daje internet, zamiast z uporem maniaka sprzeciwiać się postępowi. 

Po ulicach jeździ więc coraz więcej “alternatywnych” taksówek, a te bardziej tradycyjne firmy same zaczęły sięgać do tworzenia aplikacji mobilnych i wygodnych rozliczeń. 

Free Now – nowe mytaxi

Wbrew powszechnej opinii, pierwszą aplikacją do zamawiania transportu nie był Uber. To mytaxi (przekształcone później we Free Now) jako pierwsze oferowało tego typu usługi. Co ciekawe, firma od początku zatrudnia jedynie licencjonowanych taksówkarzy. Marka pod pierwotną nazwą działała przez 10 lat. Już w 2012 roku, tuż po rozpoczęciu działalności w Polsce, firma umożliwiła dokonywanie płatności bezgotówkowych za pomocą aplikacji. 

Jak korzystać z Free Now

Free Now wyróżnia się na tle swojej konkurencji pod wieloma względami. Marka łączy bowiem cechy typowe dla tradycyjnych firm taksówkarskich z nowoczesnymi rozwiązaniami znanymi z aplikacji typu Uber czy Bolt. Za pomocą aplikacji Free Now możecie zamówić jedną z sześciu usług, które opisałem nieco niżej. Co ciekawe, koszt części przejazdów będzie liczony za pomocą tradycyjnego taksometru, a cenę innych usług (w tym najpopularniejszej opcji Lite) poznacie od razu – jak w innych tego typu aplikacjach. Wszystko zależy od wariantu, który wybierzecie. 

Nowe konto i darmowy przejazd

Żeby założyć konto pasażera we Free Now, powinniście najpierw pobrać aplikację ze sklepu Google Play lub App Store, a następnie założyć konto, klikając przycisk Rejestracja. Możecie wybrać pełną rejestrację albo logowanie za pomocą konta Google lub Facebook.  

Po podaniu kilku podstawowych danych należy dodać preferowaną przez Was metodę płatności za przejazdy. Potem pozostanie Wam już tylko dodanie kodu promocyjnego na pierwszy przejazd: jack.gac. Kod obniża wartość pierwszego przejazdu o kwotę 10 zł.

Żeby to zrobić, po zalogowaniu do aplikacji kliknijcie swoje zdjęcie profilowe (w prawym górnym rogu), a następnie wybierzcie zakładkę Kod Promocyjny. Po kliknięciu w przycisk Wpisz kod promocyjny, możecie podać kod jack.gac lub inny, który otrzymaliście na przykład od swojego znajomego 🙂  

Free Now kod promocyjny
Dodany w aplikacji kod zostanie wykorzystany podczas następnego przejazdu.

Płatności

Za przejazd możecie zapłacić na dwa (a w zasadzie trzy) sposoby: 

  • Płatność przez aplikację za pomocą podpiętego konta PayPal, Apple Pay lub tradycyjnej karty płatniczej. Polecam też alternatywne systemy płatnicze jak chociażby Revolut. To możliwość zdecydowanie najwygodniejsza. Aplikacja sama pobiera odpowiednią kwotę. Nie musicie zatem wozić przy sobie “drobniaków” na wypadek, gdyby kierowca nie mógł wydać reszty. Przez aplikację możecie zapłacić za każdą usługę Free Now, nawet podczas podróżowania pojazdem z tradycyjnym taksometrem. W takim przypadku, po zakończonym przejeździe, kierowca wpisze w swojej aplikacji kwotę zgodną ze wskazaniami taksometru, co następnie powinien potwierdzić pasażer. 
  • Gotówka (opcja niedostępna we Free Now Lite, Lite + Screen oraz Plus) – płatności gotówką nie trzeba nikomu tłumaczyć. 🙂 

Zamawianie przejazdu na później

Musicie odebrać mamę z dworca? Wracacie z delegacji i obawiacie się, że w okolicach lotniska ciężko będzie o wolną taksówkę? Za pomocą aplikacji Free Now możecie zamówić transport nawet 4 dni wcześniej. Wystarczy, że standardowo wybierzecie miejsce odbioru i cel podróży, zaznaczycie rodzaj usługi, a następnie klikniecie przycisk Później. Ostatnim krokiem będzie wybór daty i godziny odbioru. Nie ma ograniczeń co do ilości zamówionych przejazdów. Teraz możecie być spokojni. Kierowca zjawi się o umówionej porze w odpowiednim miejscu. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż w przypadku tradycyjnych taksówek trzeba dodatkowo płacić “za postojowe”. Free Now pozwala czuć się komfortowo – bez dodatkowych kosztów.

Aplikacja Free Now daje także możliwość synchronizacji z Waszym osobistym kalendarzem w smartfonie. Zebranie najważniejszych informacji w jednym miejscu pozwoli na wygodne zarządzanie wszystkimi zadaniami. 

opłata za free now
Zamówcie przejazd z Free Now na później.

Klasy usług Free Now

Ogromną flotę pojazdów Free Now stanowią nie tylko “standardowe” samochody osobowe. Już pierwszy rzut oka na aplikację może namieszać w głowie. Z jakich usług możecie skorzystać:  

  • Taxi – to najszybsza opcja. Od niej wszystko się zaczęło. Wybierając opcję Taxi, z punktu odbioru zabierze Was najbliższy dostępny pojazd. Koszt przejazdu uzależniony będzie od wskazań taksometru. 
  • Lite – usługa ciesząca się ogromnym powodzeniem, najbardziej zbliżona do rozwiązań znanych z aplikacji Uber czy Bolt. Koszt transportu poznacie już w aplikacji, na etapie zamawiania transportu. Cena przejazdu na tej samej trasie może różnić się, w zależności od pory dnia, ilości dostępnych pojazdów i osób chętnych zamówić transport. To chyba najszybszy sposób, by zrozumieć w praktyce prawo popytu i podaży. 🙂
    Maksymalna stawka za kilometr to 2 zł. 
  • Lite + Screen – to standardowa usługa Lite z pewnym usprawnieniem: zamawiając transport w modelu Lite + Screen, przyjedzie po Was samochód wyposażony w przezroczystą szybę, oddzielającą pasażerów od kierowcy. Na początku maja 2020 roku ponad 80% samochodów floty Free Now zostało wyposażonych w ekrany ochronne.  
  • Plus – to flota aut o szczególnie wysokim standardzie. Samochody najnowsze i najbardziej komfortowe. Stworzone głównie dla klientów biznesowych, z myślą o kreowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Podobnie jak w modelu Lite, koszt przejazdu w usłudze Plus jest szacowany już na etapie zamawiania transportu w aplikacji. 
  • Taxi XL – delegacja większej grupy? Turystyczny city break z paczką znajomych? Taxi XL to transport dla 5-8 pasażerów. Od teraz nie będziecie musieli szukać dwóch taksówek. W tym modelu cenę ustala tradycyjny taksometr. Zależnie od ilości pasażerów, pobierana jest opłata w wysokości 10 zł (5-6 osób) lub 20 zł (7-8 osób). Możecie być jednak spokojni, duża grupa, to dużo chętnych do podziału! 🙂 
  • Eco – to specjalna flota samochodów napędzanych silnikami elektrycznymi i hybrydowymi. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które na co dzień starają się nie pozostawiać po swoich działania zbędnego śladu na stanie środowiska. Wybierając usługę Eco, koszty podróży obliczy taksometr.

W Waszej aplikacji nie wyświetlają się wszystkie klasy pojazdów? Możliwe, że obecnie w Twojej okolicy nie ma takiego samochodu lub w mieście, w którym się znajdujesz, nie powstała jeszcze odpowiednia flota. 

free now
W zestawieniu brakuje przejazdu Match – niedostępnego w przeszukiwanej lokalizacji.

Free Now Match – 25-50% oszczędności

Free Now Match to świetna usługa i jednocześnie ciekawa idea. Dla zmniejszenia śladu węglowego oraz oszczędności czasu i pieniędzy możecie “zabrać się” taksówką Free Now z całkowicie obcą osobą, która jedzie w tym samym kierunku, co Wy. Podziałem kosztów zajmie się aplikacja. Nie będziecie musieli rozliczać się osobiście z kimkolwiek.

Po wybraniu tego modelu usługi macie zagwarantowane 25% zniżki. Nawet jeśli aplikacja nie znajdzie towarzysza podróży dla Was, będzie należał się Wam rabat. Jeśli zostaniecie dopasowani do innego pasażera, przejazd może być tańszy nawet o 50%.

Mądrze, praktycznie i z myślą o środowisku – takie inicjatywy lubię najbardziej.

Usługa Match jest obecnie dostępna jedynie w Warszawie. Żeby sprawdzić, czy coś się zmieniło, przejdź do tej podstrony

Free Now – jak na tym zarobić

Na aplikacji Free Now, jak na wszystkim, da się też sporo zarobić. 🙂 

Jeśli będziecie zadowoleni z usług przewoźnika, możecie polecić go swoim znajomym. Dostaną oni kod na swój pierwszy przejazd za darmo. Jeśli zdecydują się go zrealizować, Free Now nagrodzi Was kodem o wartości 10 zł do wykorzystania na kolejne podróże. 

Własny kod możecie wygenerować w bardzo prosty sposób. Po przejściu do aplikacji kliknijcie swój awatar w prawym górnym rogu. Aplikacja przeniesie Was do menu, gdzie powinniście wybrać zakładkę Poleć nas i Zgarnij Kod. Wygenerowany kod możecie przesłać swoim znajomym dowolną drogą. W momencie udostępnienia konieczna będzie weryfikacja numeru telefonu za pomocą SMS z kodem autoryzacyjnym, który otrzymacie.

Osoby, które skutecznie polecają, jeżdżą naprawdę tanio. 🙂

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów