fbpx

Dlaczego bank Citi Handlowy rozdaje 600 zł premii za wyrobienie darmowej karty kredytowej? Czy to możliwe i racjonalne? Odpowiadamy na wątpliwości!

Trwa do:
2 maja 2022
Dostępność wniosków
5000

Promocje dla nowych klientów banku Citi Handlowy, a szczególnie promocje karty kredytowej Citi Simplicity, od samego początku wzbudzały duże zainteresowanie. Wysokie premie, stosunkowo proste warunki i przejrzystość zasad przyciągają nowych klientów podczas każdej edycji. Karta Citi Simplicity będzie też darmowa dla uczestników promocji po wykonaniu nią płatności na kwotę minimum 300 zł miesięcznie. Takie warunki zostaną utrzymane przez 12 miesięcy. Wiele osób podchodzi jednak do tego dosyć sceptycznie. Jak to możliwe, że bank rozdaje ludziom pieniądze za darmo, gdzie jest haczyk i czy na pewno jest tak kolorowo, jak opowiadają o tym organizatorzy promocji. W tym artykule rozprawiam się ze wszystkimi wątpliwościami i mówię, jak jest – czarno na białym. Jest to zatem artykuł przeznaczony głównie dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia z promocjami bankowymi, ale chciałby w ten sposób powiększyć swoje przychody. W artykule znajdziecie też opis warunków, czyli instrukcję odbioru aż 600 zł premii w formie e-bonów Allegro. Oprócz tego zachęcam Was do zapoznania się z pierwotnym artykułem. A jeśli dodatkowo zarejestrujecie swoją kartę w programie Mastercard Bezcenne Chwile, otrzymacie wówczas 8000 punktów powitalnych o wartości 100 zł – tutaj szczegóły promocji.

Kilka odpowiedzi na ważne pytania

Wiele osób bardzo sceptycznie podchodzi do kwestii promocji bankowych. Jedni uważają, że warunki stawiane przez bank są zbyt trudne. Inni bez ogródek (i bez zapoznania się ze szczegółami) z góry oskarżają banki o oszustwo i naciąganie. Nie wspomnę już o osobach, które nieufnie podchodzą do tematu kredytów, pożyczek i kart kredytowych. Czy jest się czego bać? Moim zdaniem nie – pod warunkiem, że ze wszystkiego będziemy korzystać z głową. Produkty kredytowe mogą być doskonałym narzędziem do realizacji celów. Najważniejsza zasada brzmi jednak: nie wykorzystuj kredytów na cele konsumpcyjne.  Zacznijmy jednak od początku.

Dlaczego banki płacą premie za wyrobienie darmowej karty kredytowej?

Choć może się to wydawać mało logiczne, rozdawanie bonusów przez bank ma swój cel, jakim jest przyciągnięcie nowych klientów, a tym samym pozyskanie ich pieniędzy. Powinniście bowiem wiedzieć, że pieniądze wpłacane na konta bankowe, lokaty czy inne rachunki tylko pozornie “leżą” tam bezczynnie. Banki obracają tymi środkami, handlując na najróżniejszych rynkach finansowych, inwestując w aktywa i udzielając kredytów oraz pożyczek. Nowi klienci są więc potrzebni do dostarczenia bankom kapitału do takich działań. Oczywiście wpłacone na konto pieniądze są wyłącznie Wasze. Możecie wypłacić lub przelać je na inne konto w dowolnej chwili. Bank tylko chwilowo pożycza je od Was na realizację swoich celów. 

Ponadto, choć przyciągnięcie nowego klienta może kosztować nawet kilkaset złotych, to wiele osób, będąc zadowolonymi z usług banku, zostaje w nim na długie lata. Przykład? Ja sam, pomimo testowania niezliczonej ilości kont osobistych, portfeli online, platform kryptowalutowych i innych tego typu usług, nadal chętnie korzystam z konta bankowego, które założyłem wiele lat temu. Na przestrzeni wielu lat niejednokrotnie zapłaciłem bankowi za poszczególne usługi – za wypłaty z bankomatu poza granicami kraju, za przelewy natychmiastowe, za wydanie konkretnych dokumentów czy choćby za odsetki od limitu kredytowego w koncie, z którego kilkukrotnie korzystałem. Jestem więc przekonany, że choć bank ten “złowił” mnie, proponując kilkaset złotych premii na start, ta inwestycja już dawno się zwróciła – pomimo że cały czas szukam lepszych rachunków i nie mam skrupułów, by zmieniać usługodawców.

Pomyślcie, ile jest osób, które nigdy nie zmieniły rachunku bankowego. Podpowiadam: setki tysięcy, jak nie miliony. Dodajmy do tego osoby zaciągające w “swoim” banku kredyty hipoteczne i gotówkowe, na których bank każdorazowo zarabia od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych – na jednym kliencie! Czym jest wobec tego 200, 300 czy nawet 600 złotych rozdane w promocji konta czy karty? 🙂 

Pamiętajcie – bank ma dużo czasu i niemal nieograniczony kapitał. Może latami czekać, aż zwróci mu się jedna z promocji bankowych. Premie bankowe to jedna z form marketingu. Zamiast wydawać środki na drogich celebrytów, reklamy w telewizji, czy przydrożne banery – banki wolą przeznaczyć te środki bezpośrednio dla klientów. Dzięki temu środki przeznaczone na „koszt pozyskania klienta” trafiają od odbiorcy produktu, dzięki czemu jest on zadowolony i poleca usługi danej instytucji kolejnym osobom.

Co ważne, tego typu promocje nie są konkursami, w których nagrody zdobywają tylko nieliczni. Mianowicie, każda osoba, która w terminie spełni warunki, otrzyma nagrodę. Oczywiście pula może skończyć się przed czasem, ale i o tym poinformuje Was strona promocji, o której opowiem w dalszej części. Jeśli więc jakimś sposobem nie otrzymacie premii na start pomimo spełnienia warunków – możecie złożyć reklamację. Takie sytuacje są jednak rzadkością. Citi Handlowy organizuje akcje promujące swoje produkty od blisko dekady. Pozyskał w ten sposób dziesiątki tysięcy zadowolonych klientów.

RRSO – czym jest i jak działa w przypadku kart kredytowych Citi Simplicity

O RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania istnieje już na blogu specjalny artykuł, który znacznie dokładniej omawia temat i związane z tym wskaźnikiem pułapki. Zainteresowanych odsyłam więc do wpisu. W kontekście karty kredytowej RRSO działa dokładnie tak samo. Wskaźnik ten informuje nas w postaci procentowej, ile przyjdzie nam zapłacić za wykorzystane środki kredytowe w skali roku. RRSO powie więc, jaka będzie wartość odsetek i innych kosztów kredytowych, jeśli hipotetycznie zaciągnięty dług pozostawimy samemu sobie przez 12 miesięcy – chociaż nikt świadomy oczywiście tak nie robi 🙂

Przykładowo karta kredytowa o RRSO 17% będzie naliczała odsetki o wartości 17% (w ujęciu rocznym), proporcjonalnie do czasu, przez jaki utrzymywało się zadłużenie.

Mówiąc o RRSO musimy też wyjaśnić, czym tak naprawdę jest okres bezodsetkowy. W przypadku karty Citi Simplicity wynosi on do 56 dni. Okres ten to czas na spłatę zobowiązania bez żadnych dodatkowych kosztów. Oznacza to, że jeśli z limitu karty wykorzystacie na zakupy przykładowo 2000 zł, a następnie zasilicie konto karty taką kwotą (czyli spłacicie dług) do końca okresu bezodsetkowego, to nie zapłacicie ani złotówki powyżej 2000 zł. To okres, w którym RRSO wynosi 0%. 

Tutaj jest jednak haczyk! Każdy okres bezodsetkowy podzielony jest na dwa okresy: rozliczeniowy (trwający zazwyczaj 30 dni) oraz okres spłaty, czyli 26 dni. Daje to razem 56 dni. Okres na spłatę, czyli 26 dni, liczony jest od końca okresu rozliczeniowego, a nie od daty transakcji na karcie. 

Żeby to wyjaśnić, posłużę się przykładem, dla którego założę, że okres rozliczeniowy trwa od 1 do 30 kwietnia.  

1 kwietnia płacicie kartą kredytową za zakupy w internecie, 20 kwietnia kupujecie za jej pomocą obiad na mieście, a 28 kwietnia opłacacie rachunek za internet i subskrypcję Netlflixa. 30 kwietnia kończy się okres rozliczeniowy, kiedy sumowany jest Wasz dług i rozpoczyna się okres na spłatę, który potrwa do 26 maja – bez względu na to, w którym dniu kwietnia zrobiliście transakcję. O ile dla płatności z 1 kwietnia okres bezodsetkowy faktycznie wyniósł 56 dni, to w przypadku płatności z 28 kwietnia było to tylko 28 dni. 

Dzięki temu kartę kredytową można traktować jak zwyczajną kartę płatniczą, jeśli tylko zadbacie o to, by saldo konta, do którego jest ona przypisana, było powyżej “punktu zero” przed końcem okresu bezodsetkowego (datę sprawdzicie zawsze w bankowości elektronicznej).

W okresie bezodsetkowym możecie też przelać środki z salda karty na swoje konto w banku Citi Handlowym i wykorzystać je w dowolny sposób. Absolutnie nie powinno się za to wypłacać środków kredytowych za pomocą karty z bankomatu. W praktycznie każdym banku niesie to za sobą spore koszty bez względu na okres bezodsetkowy.

Więcej o kartach kredytowych i ich bezpiecznej obsłudze napisałem tutaj.

Zasady promocji Citi Simplicity – jak odebrać premię krok po kroku

Akcja promocyjna trwa do 2 maja 2022 roku lub do wyczerpania puli 5000 nagród. Mogą w niej wziąć udział osoby, które nie posiadały głównej karty kredytowej w banku Citi Handlowym w okresie od 3 marca 2022 roku. Z promocji wykluczone są jednak osoby, które zamknęły swoją kartę kredytową Citi w terminie od 1 stycznia 2019 roku, a ich umowa była krótsza niż 24 miesiące. To swego rodzaju zabezpieczenie przed “zawodowymi” łowcami promocji. 🙂 Jeśli w Citi Handlowym macie konto osobiste lub inny produkt – nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć udział w akcji.

Jak odebrać 600 zł premii do Allegro – instrukcja krok po kroku:

  1. W wyznaczonym terminie przejdźcie na dedykowaną stronę promocji i zawnioskujcie o kartę kredytową.
  2. Po pozytywnej weryfikacji i podpisaniu umowy zalogujcie się do aplikacji mobilnej Citi Mobile. Macie na to czas do końca kolejnego miesiąca po miesiącu podpisania umowy – przykładowo do końca maja, jeśli umowę podpiszecie w kwietniu. Ponadto aktywujcie swoją kartę kredytową – przez aplikację mobilną albo bankowość elektroniczną.
  3. Aby zdobyć pierwszy voucher o wartości 200 zł, należy wykonać transakcje bezgotówkowe kartą na łączną kwotę co najmniej 300 zł w każdym z trzech miesięcy następujących po zawarciu umowy (w każdym miesiącu z osobna).
  4. Kolejne vouchery (każdy o wartości 100 zł) otrzymacie, jeśli identyczne warunki (transakcje na łączną kwotę minimum 300 zł) spełnicie w czterech kolejnych miesiącach.

Informacji o przyznaniu nagrody szukajcie w skrzynce odbiorczej swojej bankowości internetowej CitiBank Online w terminie do końca miesiąca, następującego po miesiącu spełnienia warunków (na przykład do końca czerwca, za warunki spełnione w maju). W ciągu 60 dni od momentu otrzymania wiadomości otrzymacie e-kod do Allegro o danej wartości (200 zł lub 100 zł).

Więcej informacji o kartach podarunkowych Allegro i sposobie ich realizacji znajdziecie tutaj

Proces wnioskowania o kartę oraz warunki dochodowe, jakie należy spełnić, opisane zostały w dedykowanym artykule.

Szczegółów akcji Citibanku szukajcie natomiast w regulaminie promocji.

Karta Citi Simplicity – szczegóły i usługi dodatkowe – ile kosztuje

Standardowo opłata miesięczna za kartę wynosi 12 zł lub 0 zł w przypadku wykonania transakcji bezgotówkowych w danym miesiącu na kwotę co najmniej 1000 zł. Jednak uczestnicy niniejszej promocji traktowani są priorytetowo. Mianowicie, przez pierwsze 12 miesięcy, kwota transakcji zwalniająca z opłaty za kartę to tylko 300 zł. Pozostałe szczegóły związane z kartą to:

  • opłata za wydanie karty – 0 zł,
  • opłata za powiadomienia SMS – 0 zł,
  • okres bezodsetkowy – 56 dni.Więcej szczegółów w Tabeli opłat i prowizji.

W banku Citi Handlowym dostępny jest też bogaty pakiet usług dodatkowych (płatnych ekstra), które większości z Was prawdopodobnie do niczego się nie przydadzą. Nie musicie więc godzić się na dodatkowe opłaty za usługi typu CitiPhone (obsługa telefoniczna rachunku) czy naklejka zbliżeniowa na telefon (posiadając telefon z modułem NFC, zastąpi ją darmowa aplikacja Google/Apple Pay). Udział w promocji nie wymaga aktywowania tych dodatków. Jeśli jednak już to zrobicie, zawsze możecie zrezygnować z usług dodatkowych za pomocą bankowości elektronicznej lub na infolinii banku.

Karta Simplicity to również dodatkowe korzyści dzięki zniżkom i rabatom. Z jednej strony będziecie mogli korzystać z programu banku Citi Specials, z drugiej zaś zbierać punkty w programie Mastercard Priceless Specials „Bezcenne chwile”. Kartę Simplicity będziecie mogli wygodnie dodać do aplikacji Google Pay lub Apple pay.

Standardowe RRSO poza okresem bezodsetkowym wynosi 17,59%.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów