fbpx

ZUS czy OFE, czyli ostatnie chwile „okienka transferowego”. Oświadczenia można składać tylko do 31 lipca 2016 roku

money-18554_640

Tylko do 31 lipca 2016 roku możecie zdecydować czy wasze składki emerytalne mają być gromadzone w całości w ZUS-ie czy po części w ZUS-ie i OFE. Okienko transferowe jest otwarte od 1 kwietnia 2016 roku, jednak informacja ta z trudem przebijała się przez media. Zdecydowanie większa wrzawa miała miejsce 2 lata temu, gdy po raz pierwszy można było dokonać stosownego wyboru. Wówczas niemal 2,5 miliona osób zdecydowało się na złożenie oświadczenia. Obecnie zainteresowanie jest już o wiele mniejsze, zaś przyszłość Otwartych Funduszy Emerytalnych niepewna.

 

 

Kogo dotyczy „okno transferowe”

Jeśli w 2014 roku nie zdecydowaliście się na pozostanie w OFE, wasze składki zostały automatycznie przeniesione na subkonto w ZUS-ie. Podczas tegorocznego okienka transferowego możecie zmienić tę decyzję i zdecydować o ewidencjonowaniu waszych składek w ramach OFE. Nie dotyczy to jednak osób, którym do emerytury pozostało mniej niż 10 lat. W tym przypadku, wasze środki są już stopniowo przenoszone z OFE do ZUS-u.

Jeśli do 31 lipca 2016 roku nie podejmiecie decyzji, kolejną możliwość będziecie mieli dopiero za 4 lata. Otóż następne okienko transferowe będzie otwarte w dniach 1 kwietnia – 31 lipca 2020 roku. Kluczowym pytaniem jest fakt czy za 4 lata w ogóle Otwarte Fundusze Emerytalne będą istnieć?

 

Plany rządu odnośnie emerytur

Obecnie w Otwartych Funduszach Emerytalnych zgromadzone jest około 140 mld zł. Według zapowiedzi rządu, część z nich (około 25%) ma zostać przetransferowane na Fundusz Rezerwy Demograficznej. Środki te o wartości około 35 mld zł ulokowane są obecnie w akcjach zagranicznych spółek, a po części jest to gotówka. Pozostałe 75%, czyli około 105 mld zł zainwestowane jest obecnie w akcje polskich spółek. Środki te miałyby zostać przeniesione na „nowe IKE”, czyli indywidualne konta emerytalne zarządzane przez prywatne fundusze inwestycyjne. Nowe IKE będą się jednak różniły od dotychczasowych IKE w ramach III filaru przede wszystkim tym, iż nie będzie można z nich wypłacić środków przed przejściem na emeryturę. Dotychczasowe IKE cechują się możliwością ich wcześniejszej likwidacji po zapłaceniu podatku dochodowego.

Plany wicepremiera Morawieckiego mają się ziścić w 2018 roku. Jeśli do tego dojdzie, obecne okienko transferowe będzie ostatnim w dziejach OFE.

 

Wracając jednak do bieżącego okienka transferowego…

…czy ma to aż takie znaczenie? Raczej niewielkie. Otóż, składka emerytalna wynosi 19,52% wynagrodzenia brutto. Z 19,52%, 12,22% trafia na indywidualne konto ubezpieczonego w ZUS-ie. Pozostałe 7,3% może w całości trafić na subkonto ubezpieczonego (środki te są dziedziczone) lub po części: 4,38% na subkonto w ZUS-ie oraz 2,92% do OFE (te środki też są dziedziczone). Jak więc sami widzicie wybór nie polega na decyzji – ZUS czy OFE, lecz ZUS lub ZUS i trochę OFE 🙂 Wizualnie wygląda to następująco:

asa

 

Jak złożyć oświadczenie

Jak wcześniej wspominałem „okienko zamyka się” 31 lipca 2016 roku. Jak na złość jest to…niedziela. Zatem jeśli chcecie złożyć oświadczenie osobiście (druki są dostępne w oddziałach ZUS-u oraz na jego stronie internetowej) tak naprawdę macie na to czas tylko do jutra (piątek, 29 lipca 2016 roku). Jeżeli mieszkacie w dużym mieście, oddział ZUS-u, w którym chcecie złożyć oświadczenie wyposażony może być w 24-godzinny Urzędomat zwany również ZUSomatem 🙂 W takim przypadku formalności możecie załatwić na przykład w nocy z soboty na niedzielę wracając z imprezy 🙂 Lista urządzeń dostępna jest pod linkiem.

Kolejną formą złożenia oświadczenia (dostępna 24 h, również w weekendy) jest wykorzystanie platformy usług elektronicznych – PUE. Oczywiście wcześniej należało dopełnić wszelkich formalności dotyczących uwierzytelnienia profilu PUE.

Ostatnia możliwość to wysyłka oświadczenia pocztą tradycyjną. W tym przypadku liczy się data stempla pocztowego, zatem jeśli w waszej miejscowości znajduje się poczta otwarta w sobotę, a nawet w niedzielę, wówczas oświadczenie możecie wysłać choćby ostatniego dnia obowiązywania okienka transferowego.

 

OFE czy ZUS – moja opinia

Osobiście zdecydowałem się na pozostanie w OFE. Stosowne oświadczenie złożyłem podczas wizyty w oddziale ZUS-u w czasie trwania okienka transferowego w 2014 roku. Co mnie do tego skłoniło? Oto kilka argumentów:

– zgodnie z podstawową zasadą w inwestowaniu – „nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka” wolę nieco zdywersyfikować źródła pochodzenia mojej przyszłej emerytury z „obowiązkowych filarów” (choćby miała być śladowa). Powierzenie całości składek do ZUS-u doprowadzi do sytuacji, iż będziecie w pełni uzależnieni tylko od jednej instytucji…nawet w najbardziej skrajnych scenariuszach.

– akceptuję ryzyko jakie niesie ze sobą inwestowanie w instrumenty rynku kapitałowego przez OFE. Składka do OFE jest mikroskopijna. Zatem jestem w stanie zaakceptować ryzyko inwestowania tej części składki w akcje spółek polskich i zagranicznych. Według wielu statystyk, w długim terminie inwestycje o wyższym ryzyku przynoszą lepszą stopę zwrotu niż depozyty. Jeśli przyniosą niższą…to i tak to tylko 2,92% z 19,52% 🙂

– środki w ramach OFE inwestowane są na rynku kapitałowym. Dzięki temu moje pieniądze wspierają polską gospodarkę, pomagają rozwijać się polskim przedsiębiorstwom. W ramach „podziękowań” mogę liczyć na pomnożenie moich środków odłożonych na koncie w OFE.

– za OFE stoją realne aktywa – po części jest to gotówka, a w zdecydowanej większości akcje dużych, stabilnych spółek notowanych zarówno na polskiej jak i na zagranicznych giełdach. Składki trafiające do ZUS-u są tak naprawdę zapisami księgowymi, obietnicą wypłaty emerytury w przyszłości. Zamiast obietnic wolę twardą walutę 🙂

To tylko moje subiektywne opinie, ostateczną decyzję zostawiam Wam. Pamiętajcie tylko, iż zostało już niewiele czasu.

[edit]

Jeśli w 2014 roku złożyliście oświadczenie, iż „zostajecie w OFE” i chcecie nadal w nich pozostać – nie musicie wykonywać żadnych czynności.

Jeżeli natomiast nie składaliście żadnego oświadczenia i wasza składka w pełni trafia do ZUS-u,a chcecie aby taki stan pozostał nadal – również nie musicie wykonywać żadnych czynności.

 
Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Karta kredytowa Citi Simplicity z voucherem na 400 zł do morele.net

Karta kredytowa Citi Simplicity z voucherem na 400 zł do Nexterio.pl

Karta kredytowa Citi Simplicity z voucherem na 400 zł do Empik.com

Karta kredytowa Citi Simplicity z telefonem LG K8 o wartości 549 zł

Karta kredytowa T-Mobile Usługi Bankowe z premią do 300 zł

Premia 100 zł za założenie konta w Inteligo

100 zł za założenie konta Direct w ING Bank Śląski

Konto Freemium/Premium w TMUB z 5% moneyback

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku lub zapisz się na newsletter

.

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

Zapisz się na Newsletter
JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów