fbpx

Obligacje Skarbowe jako sposób na lokowanie oszczędności – kontynuacja, czyli krok po kroku inwestujemy w obligacje skarbowe

obligacje

Zgodnie z obietnicą prezentuję kontynuację wpisu Obligacje Skarbowe jako sposób na lokowanie oszczędności – teoria i praktyka. Inwestowanie w obligacje skarbowe to dość obszerny temat, dlatego postanowiłem podzielić go na dwie części. Jeżeli zapoznaliście się z bardziej teoretyczną, pierwszą częścią – dziś przygotowałem dla Was o wiele więcej praktycznych wskazówek. Jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek nad kwestią lokowania środków pieniężnych w obligacje skarbowe, z pewnością dzisiejszy artykuł będzie dla Was skutecznym drogowskazem. Zapraszam do analizy.

 

 

Strategia inwestowania w obligacje skarbowe

Zanim zabierzecie się do składania zlecenia zakupu obligacji skarbowych, musicie rzecz jasna ustalić najpierw kwotę jaką chcecie przeznaczyć na inwestycję. Jak kilkukrotnie podkreślałem w pierwszej części, wartość nominalna jednej obligacji wynosi 100 zł. Wobec tego suma pieniędzy inwestowana w obligacje skarbowe jest dowolną wielokrotnością kwoty 100 zł. Dla przykładu jednorazowo inwestując 3000 zł zakupicie 30 obligacji, dla kwoty 12000 zł odpowiednio 120 zł itd. Równie dobrze możecie zakupić 1 obligację. I wcale nie jest to głupi pomysł. Jedną ze strategii jest długoterminowe oszczędzanie z wykorzystaniem właśnie obligacji skarbowych. Załóżmy, że odkładacie 100 zł na jakiś wybrany cel, na przykład z myślą o emeryturze. Wówczas co miesiąc możecie nabywać jedną obligację 10 – letnią EDO (również w formie IKE). Ewentualnie odkładacie inną sumę, na przykład 300 zł i rozkładacie ją na zakupy obligacji o zróżnicowanym horyzoncie czasowym. W tym przypadku ważna jest oczywiście regularność oraz skrupulatność w działaniach. Mimo, iż rentowność obligacji nie jest nader wysoka, gwarantują one stabilne zyski w odniesieniu do poziomu inflacji bądź rynkowych stóp procentowych. Co więcej, magia procenta składanego sprawia, iż raz zarobione środki są ponownie reinwestowane. W ten sposób tworzy się tak zwany efekt kuli śniegowej, dzięki któremu wasze oszczędności rosną jeszcze szybciej.

 

Jak zakupić obligacje skarbowe

Możecie tego dokonać:

  • w dowolnym oddziale PKO BP;
  • telefonicznie;
  • dla posiadaczy konta w Inteligo – poprzez system transakcyjny;
  • przez Internet.

Każdy może wybrać formę zakupu obligacji wedle własnego uznania. Oddział wybiorą osoby ceniące sobie tradycję oraz kontakt z „żywym człowiekiem”. Osobiście nie polecam tej formy ze względu na duże kolejki w oddziałach PKO BP. Opcja telefoniczna jest w porządku pod warunkiem, iż posiadacie abonament z nielimitowanymi rozmowami.
W przeciwnym wypadku, procedura może być kosztowna, gdyż podczas rozmowy musicie podać wszystkie swoje dane. Z poziomu systemu Inteligo obligacje mogą zakupić rzecz jasna osoby posiadający rachunek w tymże banku. Wielu użytkowników bloga JakDorobić.com posiada konto w Inteligo dzięki kolejnym edycjom promocji, w których do zdobycia było 100 zł. Następna edycja promocji prawdopodobnie już pod koniec listopada. Na koniec chyba najwygodniejsza opcja – zakup obligacji skarbowych poprzez platformę zakup.obligacjeskarbowe.pl. Nie potrzeba zakładać kolejnego konta w banku, a sam zakup jest dość prosty i intuicyjny. Co tu dużo gadać prześledźmy wspólnie „czym to się je”.

1) Pierwszy krok to wejście na stronę www.zakup.obligacjeskarbowe.pl.

2) Pojawia się okno do logowania, ale z racji iż obligacje kupujecie po raz pierwszy, musicie się najpierw zarejestrować klikając Nie dokonywałem/am wcześniej zakupu obligacji przez Internet.

PS wszystkie przedstawione screeny są o wiele wyraźniejsze po kliknięciu w nie.

 

Screen Shot 11-14-15 at 10.46 PM

 

3) W tym momencie wypełniacie swoimi danymi wniosek rejestracyjny wraz z numerem konta, z którego zostanie dokonany przelew za zakupione obligacje skarbowe.

4) Gdy dokończycie rejestrację – rachunek rejestrowy zostanie otwarty. Teraz należy się zalogować. W celu złożenia dyspozycji zakupu obligacji, z lewej strony wybierzcie Zakup obligacji. Na ekranie pojawiła się aktualna oferta obligacji skarbowych. Wybierzcie jedną z nich.

 

Screen Shot 11-14-15 at 11.52 PM

 

Ja dla przykładu skorzystałem z promocyjnej „Listopadowej 11”. Jak zobaczycie poniżej – zdecydowałem się na zakup 2 obligacji.

 

Screen Shot 11-14-15 at 11.53 PM

 

 

Kolejny screen to już tylko ostateczne potwierdzenie złożenia dyspozycji. W razie akceptacji – składacie nieodwołalną dyspozycję zakupu obligacji. Potwierdzenie złożenia dyspozycji zostanie wysłane na adres mailowy podany podczas rejestracji.

 

Screen Shot 11-14-15 at 11.54 PM

 

 

Jeżeli zdecydujecie się na zakup obligacji skarbowych, będziecie musieli dokonać przelewu na numer konta podany w danych rachunku rejestrowego. Zakup obligacji nie wiąże się z żadnymi kosztami z tytułu opłat lub prowizji. Oczywiście decyzję dotyczącą zakupu obligacji zostawiam dla Was. Z mojej strony chciałem jedynie technicznie przedstawić Wam jak dokonuje się zakupu obligacji. Rzecz jasna do niczego nie namawiam, natomiast zachęcam zapoznać się z dokumentem opisującym ryzyko związane z inwestowaniem w obligacje skarbowe – MiFID.

 

Zamiana obligacji

W pierwszej chwili większość z Was zapewne pomyślała, iż zamiana obligacji polega na konwersji obligacji o danym okresie zapadalności w obligację o innym okresie zapadalności w trakcie trwania inwestycji. Na przykład zamiana obligacji 3-letniej w 4-letnią po kilku miesiącach od zakupu. Jednak w przypadku obligacji skarbowych oznacza to co innego. Jest to tak zwane rolowanie obligacji, czyli przedłużenie oszczędzania. Polega ono na zakupie nowych obligacji za środki uzyskiwane z wykupywanej emisji obligacji. W ten sposób bezgotówkowo odnawiacie swoją inwestycję na kolejny okres. Dodatkowym bonusem wynikającym z zamiany obligacji jest obniżona cena nowo nabywanych papierów wartościowych. Stosuje się tutaj sprzedaż z dyskontem, dzięki czemu obligacje możecie kupić za 99,90 zł. Dokonując reinwestycji możecie wybrać dowolną serie obligacji, które akurat są w ofercie. Jeżeli zdecydujecie się na zakup nowych obligacji tylko za część posiadanych środków, reszta wróci na wasze konta bankowe lub będzie do odbioru w kasie banku.

Ważny jest również termin zamiany przyjmowania dyspozycji zamiany, który jest wspólny dla wszystkich obligacji wchodzących w skład wykupywanej emisji. Dla przykładu: nie ważne czy kupiliście daną obligację pierwszego czy ostatniego dnia danego miesiąca, gdyż

początek zamiany – to czwarty dzień roboczy poprzedzający pierwszy dzień wykupu danej emisji, zaś

koniec zamiany – to trzeci dzień roboczy poprzedzający wykup posiadanych obligacji.

 

Przykład:

Posiadacz obligacji z terminem wykupu 1 sierpnia 2015r. może złożyć dyspozycję zamiany w terminie 26-27 lipca 2015 r. Natomiast posiadacz obligacji z terminem wykupu 20 sierpnia 2015 r. może składać dyspozycję zamiany również od 26 lipca, ale aż do 14 sierpnia 2015 r.

 

Zamianę tak samo jak zakup możecie dokonać telefonicznie, w oddziałach stacjonarnych oraz przez Internet. Oczywiście nie wiąże się to z żadnymi kosztami.

 

Przedterminowy wykup obligacji skarbowych

Cechą charakterystyczną obligacji skarbowych jest fakt, iż możecie je sprzedać przed terminem zakończenia „życia” obligacji. Jest to tożsame działanie jak w przypadku zerwania lokaty. Jednak w przypadku lokat bankowych zazwyczaj tracicie wypracowane (do dnia zerwania lokaty) odsetki. No chyba, że jest to lokata bezkarna w BGŻ Optima, gdzie lokatę można zerwać w dowolnym okresie bez utraty odsetek.

Obligacje skarbowe rządzą się własnymi prawami. Obligacje mogą być przedterminowo wykupione po upływie siedmiu dni kalendarzowych od dnia sprzedaży danej obligacji i nie później niż jeden miesiąc przed dniem wykupu. W przypadku przedterminowego wykupu otrzymujecie wypracowane odsetki pomniejszone o odpowiednią opłatę manipulacyjną. Wynosi ona dla obligacji:

  • 2, 3, 4-letnich kwotę do 70 gr od każdej obligacji;
  • 10-letnich kwotę do 2 zł od każdej obligacji.

Co to oznacza w praktyce. Jeśli posiadacie na przykład 2-letnią obligację i decydujecie się ją wykupić w czasie gdy narosłe odsetki wynoszą 40 gr, wówczas otrzymacie kwotę nominalną obligacji oraz 0 zł odsetek. Jeśli zaś narosłe odsetki wynoszą 1,10 zł, otrzymacie kwotę nominalną + 30 gr odsetek od każdej obligacji (1,10 zł – 0,70 zł). Pomocne w określeniu jaki będzie wpływ z tytułu odsetek po uwzględnieniu opłaty manipulacyjnej są tabele odsetkowe umieszczone dla poszczególnych obligacji na stronie obligacjeskarbowe.pl.

Dyspozycję przedterminowego wykupu możecie złożyć w dowolny sposób, tak samo jak w przypadku zakupu bądź zamiany obligacji skarbowych. Wypłata świadczenia nastąpi po upływie 5 dni roboczych od dnia złożenia dyspozycji.

 

Opodatkowanie zysków z tytułu inwestycji w obligacje skarbowe

Tam gdzie zysk, tam i podatek. Nie inaczej jest w przypadku obligacji skarbowych. Uzyskane dochody obarczone są 19% podatkiem od zysków kapitałowych, czyli tak zwanym „podatkiem Belki”. Jest on odprowadzany przez Dom Maklerski PKO BP, więc nie musicie wykonywać żadnej czynności. Tak jak w przypadku lokat bankowych, uzyskane odsetki będą Wam wypłacone po odtrąceniu odpowiedniej kwoty z tytułu podatku. Ponadto nie musicie składać deklaracji PIT z tytułu uzyskiwania dochodów z obligacji.

To już wszystkie informacje dotyczące obligacji skarbowych, jakie dla Was przygotowałem. Jeśli macie jakiekolwiek pytania odnośnie obligacji skarbowych, polecam zapoznać się z najczęściej zadawanymi pytaniami na stronie obligacji skarbowe.pl. Zapraszam również do pozostawiania komentarzy pod wpisem.

.

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku lub zapisz się na newsletter

.

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

 

Zapisz się na Newsletter


JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

22

tysięcy
polubień

3.1

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów