IV filar emerytalny, czyli sam zadbaj o swoją emeryturę – odc. 3, Maj 2015

 

filarWitam serdecznie w trzeciej odsłonie cyklu IV filar emerytalny. Dla przypomnienia, podpowiadam w nim jak samodzielne oszczędzać na swoją emeryturę z wykorzystaniem najlepszych na rynku produktów oszczędnościowych. W ten sposób, budujecie niejako finansową poduszkę bezpieczeństwa na wypadek gdyby emerytura gwarantowana okazała się niewystarczająca do utrzymania poziomu życia z czasów aktywności zawodowej.

 

  Zanim przejdziemy do co miesięcznej symulacji, nie sposób obojętnie przejść obok wydarzeń mających miejsce w ostatnich dniach. Wybory prezydenckie to temat, który króluje na łamach mediów każdego rodzaju. Oczywiście blog JakDorobić.com nie ma nic związanego z polityką, dlatego nie mam zamiaru namawiać Was do oddania głosu na danego kandydata. Temat emerytur, który jest nieodłączną częścią tego cyklu, przewijał się podczas kampanii wielokrotnie. Najczęściej podejmowaną kwestią było podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat. Jeden z kandydatów słusznie zauważył, iż przyrzeczenie wypłaty emerytury po osiągnięciu określonego wieku to rodzaj umowy pomiędzy zakładem ubezpieczeń a ubezpieczonym. Dlatego tak jak w przypadku umów z prywatnym ubezpieczycielem, nie powinno zmieniać się warunków umowy podczas okresu opłacania składek na przyszłą emeryturę. Innym zagadnieniem była całkowita propozycja likwidacji ZUS-u, co oczywiście wiązałoby się z końcem idei emerytury gwarantowanej przez państwo. Od teraz obywatel sam decydowałby gdzie oraz czy w ogóle chce oszczędzać na swoją przyszłą emeryturę. Tego typu postulaty podnoszone były przez kandydatów zaliczanych do „antysystemowych”. Przyznam, że gdyby tego typu rewolucja emerytalna miała miejsce, z pewnością cykl Sam zadbaj o swoją emeryturę zyskałby wielu nowych zwolenników, którzy szukaliby efektywnych sposobów na budowanie bezpiecznej poduszki finansowej, zapewniającej spokojną przyszłość.

Odcinek nr 3 -10 maja 2015 r.

Kwota: 250 zł

Właśnie taka wartość jest co miesięcznie „odkładana” w mojej symulacji regularnego oszczędzania na emeryturę. Uważam, iż odpowiada ona możliwościom zarobkowym większości osób, które racjonalnie planują swój budżet domowy. Oczywiście, Wy możecie zdecydować się na inną stawkę.

Forma alokowania środków:

Przez pierwsze miesiące, suma oszczędzanych środków jest zbyt niska, by rozpocząć jakąś złożoną inwestycję. W tym celu, pieniądze będą trafiać na najlepsze na rynku konto oszczędnościowe. Aktualny ranking kont oszczędnościowych oraz lokat dostępny jest w górnym pasku bloga – zakładka Rankingi.

Decyzja:

  • 250 zł trafia na Rachunek Oszczędnościowy:
    Konto Zyskowne w Idea Bank lub Konto oszczędnościowe Getin Bank.
    Oba rachunki oprocentowane są na 4 % w skali roku. Aby uzyskać promocyjne oprocentowanie należy spełnić dodatkowe warunki określone przez bank. Więcej w zakładce Rankingi.

 

Kapitał przed bieżącą inwestycją – 502,03 zł

Stan środków na: 10 maja 2015 r. – 752,03 zł

Prawdopodobny stan środków na: 10 czerwca 2015 r. – 754,06 zł
[752,03x 0,04 /12 x (1-0,19)] = 2,03 zł

Tak właśnie wygląda co miesięczna symulacja budowy IV filaru emerytalnego. Mam nadzieję, że dla Was nie będzie to jedynie symulacja, a realna budowa kapitału. Regularne oszczędzanie prowadzi do powstania efektu „kuli śnieżnej”. Wraz z kolejnymi wpłatami, wasze oszczędności będą rosnąć coraz szybciej, gdyż oprocentowanie naliczane będzie od coraz wyższej kwoty. Powodzenia!

 

Arkusz kalkulacyjny – IV filar emerytalny -Maj 2015

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów