WealthSeed: łatwy start w inwestycje i dobra alternatywa dla lokat? Analiza platformy WealthSeed krok po kroku [+darmowy ETF o wartości do 500 zł!]

WealthSeed to platforma, którą krótko omówiłem przy okazji opisywania dla Was promocji, w ramach której cały czas możecie otrzymać darmowy ETF o wartości do 500 zł. W niniejszym artykule przyjrzę się platformie znacznie bardziej wnikliwie. Sprawdzimy, w jakie grupy aktywów możecie zainwestować za pomocą swojego smartfona, ile to wszystko kosztuje oraz kto stoi za całym projektem. Ponadto dowiecie się jak działają fundusze ETF oraz czy z uzyskanych zysków należy odprowadzać podatek. W artykule odpowiemy również na pytanie, czy z konta WealthSeed można korzystać, tak jak ze zwykłego rachunku osobistego lub konta walutowego oraz jakie plany rozwojowe roztacza platforma. To będzie kawał porządnej analizy. Jedno jest pewne – jeśli zastanawialiście się nad rozpoczęciem pasywnego inwestowania – WealthSeed może być dla Was idealnym rozwiązaniem.

Czym jest WealthSeed?

WealthSeed to platforma, która powstała po to, by uczynić inwestowanie przystępnym dla wszystkich – nie tylko dla doświadczonych graczy, znających się na produktach inwestycyjnych. Głównym założeniem twórców (o których powiem za chwilę) było zebranie w jednym miejscu wszystkich najpopularniejszych instrumentów i sprawienie, by korzystanie z nich było łatwe i intuicyjne. Połączyli więc oni darmowe wielowalutowe konto osobiste prowadzone w PLN, EUR i USD z dostępem do funduszy inwestycyjnych, akcji, ETF i kryptowalut (w mniej surowym wydaniu). Miało powstać z tego przyjazne i bezpieczne miejsce dla każdego, kto chce zapewnić sobie przewidywalną oraz wolną od finansowych rozterek przyszłość. Czy to się udało? To już ocenicie sami po lekturze niniejszego artykułu. Kto wie, może osobiście przetestujecie możliwości WealthSeed? Tym bardziej że okazja jest ku temu świetna – w promocji dla nowych użytkowników za założenie konta otrzymacie możliwość wyboru darmowego ETF o wartości do 500 zł! Bez depozytu i inwestowania, na dobry start 😉

Twórcy WealthSeed

Przechodząc do zakładki O nas, osoby zaznajomione ze światem finansów z pewnością rozpoznają zebrane tam twarze. Przewodniczącym Rady Nadzorczej spółki jest bowiem człowiek, który stworzył mBank – pierwszy wirtualny bank, prowadzący swoją działalność niemal wyłącznie w Internecie. Oprócz tego brał udział w tworzeniu marki Multibank i kilku innych. Wraz ze swoim synem Filipem Lachowskim oraz Marzeną Lachowską założyli fundację Ex Litteris Libertas walczącą z wykluczeniem dzieci i młodzieży z terenów wiejskich i małych miast.

Sławomir Lachowski – twórca bankowości online w Polsce

Wspomniany Filip Lachowski poszedł w ślady swojego ojca. Jest założycielem i CEO WealthSeed. W tym zadaniu wspiera go ex dyrektor mBanku Piotr Gawron oraz Michał Antoniak i Tomasz Maciejewski – osoby z ogromnym doświadczeniem w tworzeniu produktów i usług finansowych.

Zarząd WealthSeed

Dlaczego w ogóle przytaczam CV twórców WealthSeed? W dobie wyrastających jak grzyby po deszczu start-upów, czerpiących finansowania z różnych źródeł, CEO czy CTO nierzadko zostają osoby bez wystarczającego doświadczenia. Jako, że czasy nie są dziś łaskawe dla dużych biznesów z jeszcze większymi budżetami, swoje pieniądze wolę powierzać osobom, o których można się czegoś dowiedzieć. Wymienieni panowie nie są gwarantem sukcesu, ale zarząd z odpowiednimi kwalifikacjami to fundament organizacji.

Czy WealthSeed jest bezpieczny?

Środki gotówkowe zgromadzone na koncie WealthSeed są deponowane w Banku Gospodarstwa Krajowego, co oznacza, że nie są one gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, lecz przez Skarb Państwa. Co za tym idzie – nie obowiązuje tu limit ochrony do równowartości 100.000 euro. W przypadku likwidacji BGK (technicznie rzecz biorąc BGK nie może upaść, ale może zostać zlikwidowany przez Skarb Państwa) wszystkie zobowiązania przejmuje Skarb Państwa, który gwarantuje odzyskanie pieniędzy. Zagraniczne instrumenty finansowe są z kolei przechowywane na kontach niemieckiego Baader Bank (Baader Bank nie przechowuje natomiast środków klientów). WealthSeed jest ponadto polską platformą inwestycyjną, która podlega regulacjom i kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, a środki inwestycyjne objęte są rekompensatą Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Więcej na ten temat przeczytacie w tym miejscu.

Bezpieczeństwo WealthSeed

Oferta WealthSeed – analiza

WealthSeed to platforma „pełną gębą” inwestycyjna – to na tym opiera się cała działalność polskiej firmy i w tym kierunku twórcy planują dalszy rozwój. Możliwości pomnażania kapitału są naprawdę imponujące, jednak WealthSeed to także darmowe wielowalutowe konto prowadzone w PLN, EUR i USD z ochroną wpłaconych środków i tanimi przewalutowaniami. Zakładając je, zyskacie dodatkowo darmowy ETF o wartości do 500 zł! Bez depozytu i inwestowania własnych środków. Więcej na ten temat przeczytacie w dedykowanym artykule.

Akcje w WealthSeed

Polska platforma daje możliwość inwestowania w wiele różnych grup aktywów, spośród których dostępne są również najpopularniejsze akcje. Portfolio skupia się na spółkach zagranicznych, notowanych na rynkach 15 różnych krajów, w tym krajów skandynawskich, Kanady, Szwajcarii, Chin, Indii, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Dostęp do statystyk i akcji możliwy jest z poziomu aplikacji mobilnej, co w obecnych czasach powinno być już standardem. Zlecenia kupna i sprzedaży możecie składać w dowolnym momencie – 24/7. Jeśli rynek, którego dotyczy dyspozycja jest aktualnie zamknięty, zlecenie zostanie zrealizowane automatycznie po jego otwarciu.

Jak zapowiadają twórcy, wkrótce ma się pojawić dostęp do akcji spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Spółki, których akcje kupicie obecnie w ramach platformy dostępne są na tej stronie – wystarczy użyć wyszukiwarki. To ponad 2500 różnych podmiotów! Więcej na temat opłat i prowizji związanych z obrotem papierami wartościowymi napisałem w dalszej części artykułu.

Jak inwestować w akcje w WealthSeed?

ETF, czyli fundusze bijące rekordy popularności

Choć fundusze inwestycyjne typu ETF pojawiły się w Polsce już w 2010 roku, prawdziwy wystrzał ich popularności przypada na okres ostatnich kilku lat. Rosnąca inflacja i niskie oprocentowanie bankowych depozytów, skazujące oszczędności na stratę, pchnęło osoby nieznające się na inwestowaniu do przechowywania swoich środków w innych aktywach. Czym jest ETF? Skrót oznacza exchange-traded fund, co tłumaczymy jako fundusze notowane na giełdzie. Inwestując w ETF-y nie kupujemy akcji konkretnych spółek, lecz zazwyczaj inwestujemy w określony rynek (indeks giełdowy). Oznacza to nic innego, jak dywersyfikację ryzyka. Indeks uśrednia wynik całego rynku. Jego wartość nie poleci więc na łeb na szyję, ale i nie wystrzeli jak z procy (chyba że cały rynek zaliczy bardzo dynamiczny wzrost, co w praktyce jest raczej niemożliwe). Działanie funduszy ETF i ich kurs jest tym samym bardziej zrozumiały na przykład dla początkujących inwestorów. O płynność danego rynku pod względem dostarczania odpowiedniej ilości aktywów dbają tak zwani animatorzy.

Inwestuj w ETF z WealthSeed

Oferta WealthSeed zawiera ponad 550 ETF-ów kategoryzowanych według indeksów giełdowych, regionów na świecie, sektorów gospodarki czy grup surowców (dostępne złoto, ropa, gaz oraz zdywersyfikowane koszyki). Kilka przykładowych propozycji możecie znaleźć na poniższych screenach.

Dostępne w ramach platformy grupy ETF
Dywersyfikacja portfela w ramach jednego ETF

Emitentami tych instrumentów są najwięksi światowi gracze – BlackRock, Vanguard, XTrackers czy State Street. O renomie tych firm nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy te nazwy wpisać w Google i sami się przekonacie.

Wartą rozważenia opcją są też tak zwane ETF-y portfelowe (Multi-Asset), czyli instrumenty, które w ramach jednego funduszu zawierają w sobie cały zdywersyfikowany portfel inwestycyjny. Kupujecie więc gotowe portfolio aktywów o ustalonym przez Was poziomie ryzyka: od konserwatywnych i stosunkowo bezpiecznych portfeli zawierających 20% akcji, aż po bardziej ryzykowne, ale oferujące potencjalnie większy zysk portfele wzrostowe z 80% akcji na pokładzie. ETF-y portfelowe mogą tym samym stanowić alternatywę dla bardziej złożonych portfeli zarządzanych.

Ciekawym narzędziem stworzonym przez WealthSeed jest symulator zysku, który moglibyście osiągnąć, inwestując w poszczególne ETF. Po uzupełnieniu kilku pól związanych z preferencjami, kwotą inwestycji i wybranymi aktywami, możecie zobaczyć szacowany zysk z inwestycji w określonym czasie.

Dostępne w WealthSeed ETF-y znajdziesz w wyszukiwarce na tej stronie.

Fundusze inwestycyjne

WealthSeed oferuje zarówno polskie, jak i zagraniczne fundusze inwestycyjne dostępne już od 100 zł (chodzi oczywiście o wysokość wpłaty do funduszu). W portfolio marki znajdują się instrumenty inwestycyjne dotyczące różnych rynków. Wszystkie procesy odbywają się pod czujnym okiem Komisji Nadzoru Finansowego.

Według tabeli opłat prowizja od zakupu i umorzenia jednostek funduszy wynosi okrągłe 0%. W przypadku funduszy inwestycyjnych występuje jednak zawsze opłata za zarządzenie, pobierana nie przez pośrednika, którym w tym przypadku jest platforma WealthSeet, ale przez konkretne TFI. Inwestując w ramach polskiej platformy, otrzymacie zwrot opłaty – nawet do 30% jej wartości!

Na stronie WealthSeed nie znaleźliśmy co prawda dedykowanego regulaminu dla tej promocji, aczkolwiek większość informacji znajdziecie na poniższym banerze. Jeśli więc inwestujecie w tradycyjne fundusze w WealthSeed – dajcie znać w komentarzu, chętnie skorzystamy z Waszego doświadczenia 😉

Zwrot opłaty za zarządzanie dla klientów platformy WealthSeed

Kryptowaluty w innym wydaniu

Świat kryptowalut wydaje Wam się finansowym dzikim zachodem i choć macie wiedzę na ich temat, boicie się inwestować bezpośrednio w poszczególne tokeny? Z całą pewnością nie jesteście w tym odosobnieni. W WealthSeed możecie inwestować w regulowane produkty giełdowe oparte o kapitalizację tokenów krypto. To dosyć sprytne rozwiązanie, które zdejmuje z inwestora „problem” zakupu i sprzedaży kryptowalut, zakładania portfeli oraz poszukiwania do tego celu kolejnych giełd czy kantorów. Wszystkie „indeksy kryptowalutowe” możecie kupić za pośrednictwem jednej aplikacji na swoim smartfonie. Obracajcie aktywami w dowolny sposób, składając kolejne dyspozycje i budując własny portfel kryptowalutowy lub dywersyfikując za pomocą krypto istniejące już portfolio. Instrumenty notowane są na popularnych giełdach (na przykład Gettex), regulowanych przez prawo (w przeciwieństwie do samych kryptowalut).

W WealthSeed znajdziecie zarówno produkty oparte o starego dobrego Bitcoina czy Ethereum, jak i nowe tokeny – Avalanch czy Solana.

Wyniki konkretnych aktywów możecie podejrzeć w aplikacji mobilnej oraz w wyszukiwarce na dedykowanej podstronie produktu.

Jeden z przykładów – kryptowaluty w WealthSeed

Wymiana walut, konta i karta płatnicza WealthSeed

Jak już wspominałem, w ramach platformy użytkownik prowadzi konto wielowalutowe w PLN, EUR i USD. Poszczególne waluty mogą służyć do realizacji zleceń zakupu jednostek poszczególnych instrumentów. Mogą być też wykorzystywane w dowolnym innym celu – do przelewów i innych transakcji niezwiązanych z inwestowaniem. Platforma oferuje bardzo korzystne kursy wymiany – nawet pięciokrotnie niższe niż w polskich bankach tradycyjnych. Firma powołuje się w tej kwestii na przeprowadzone badanie, które wykazało:

W dniu 28.02.2022 została przeprowadzona analiza tabeli kursów trzynastu największych banków komercyjnych w Polsce w tym m.in. PKO BP, mBank, Citi Handlowy. W wyniku tej analizy ustaliliśmy, że średni spread pomiędzy kursem kupna i sprzedaży oferowany przez banki wyniósł 6.94%, a w WealthSeed wynosi 1,2%.

Wymiana walut w WealthSeed

Wymiana realizowana jest od razu – o każdej porze dnia i roku. Już wkrótce ma być również dostępna darmowa karta wielowalutowa, umożliwiająca płatności w Polsce i za granicą oraz darmowe wypłaty z określonych bankomatów. Gdy taka funkcja pojawi się w aplikacji, na pewno poinformujemy Was o tej nowości!

WealthSeed dąży do bycia platformą multifunkcyjną. Oprócz oczywistych opcji inwestycyjnych, dostępne konto posiada polski numer IBAN i pozwala na wykonywanie darmowych tradycyjnych przelewów bankowych w Polsce.

Opłaty i prowizje w WealthSeed

Kilka słów muszę napisać też o wszelkich opłatach i prowizjach. WealthSeed wydaje się pod tym względem przejrzyste i łatwe do zrozumienia. Zacznijmy od początku – założenie i prowadzenie konta w PLN, EUR i USD jest całkowicie darmowe, podobnie jak otwarcie konta papierów wartościowych oraz zamknięcie tych rachunków na Wasze życzenie. Darmowa ma być też karta wielowalutowa, nad którą pracują twórcy platformy.

Bezpłatne w WealthSeed są przelewy krajowe i przelewy SEPA w walucie EUR. W drugim przypadku występuje jednak pewien warunek:

W przypadku przelewu na konto prowadzone za granicą, WealthSeed umożliwia wykonanie przelewu jedynie w przypadku wycofania środków inwestycyjnych przez klienta na własne konto.Inwestowanie w akcje i fundusze ETF może być całkowicie darmowe. W przypadku zleceń o wartości powyżej kwoty 750 EUR, opłata zostaje co prawda pobrana, ale jeszcze tego samego dnia jest zwracana na konto inwestora . Za realizację zleceń o wartości poniżej tej kwoty przyjdzie Wam zapłacić 2 EUR.

Opłaty za inwestowanie w WealthSeedInna opłata na którą warto zwrócić uwagę to opłata za przechowywanie aktywów. Zwolnione z tej opłaty są portfele inwestycyjne o wartości środków do 100.000 EUR (na koniec danego kwartału). Utrzymanie nadwyżki ponad tę kwotę będzie wiązało się z opłatą wynoszącą 0,05% wartości portfela.

Opłata za utrzymanie portfela w WealthSeed

Zakup i sprzedaż tradycyjnych funduszy inwestycyjnych nie jest obciążony prowizją WealthSeed, a dzięki specjalnej ofercie, klienci mogą uniknąć nawet 30% ogólnych opłat za zarządzanie, naliczanych przez fundusz lub TFI. Dokładne koszty znajdziecie zawsze w szczegółach konkretnego funduszu.

Więcej na temat działalności WealthSeed szukajcie na oficjalnej stronie firmy oraz w sekcji Dokumenty dla klientów. Zajrzyjcie również do naszego FAQ na ten temat.

Kwestie podatkowe

Pamiętajcie, że zyski kapitałowe wynikające z inwestycji objęte są w Polsce opodatkowaniem. WealthSeed wyśle Wam na koniec roku fiskalnego zestawienie PIT-8C – jeśli dokonacie sprzedaży w ramach Usługi Maklerskiej. Zestawienie PIT-8C uwzględnia przychody ze sprzedaży akcji zagranicznych, ETF, ETP i ETC.

Jeśli zyski pochodzą z wypłat dywidend, podatek zostanie pobrany bezpośrednio przez WealthSeed, a wypłacona kwota będzie kwotą netto. Podobnie wygląda sprawa sprzedaży jednostek funduszy inwestycyjnych – przy sprzedaży właściwy podatek zostanie pobrany przez fundusz inwestycyjny, a kwota, która do Was trafi, będzie już wolna od obciążeń.

Promocja WealthSeed – darmowy ETF o wartości do 500 zł – jak zdobyć?

Tej promocji poświęciliśmy oddzielny, dedykowany artykuł, dlatego nie będę opisywał jej jeszcze raz ze szczegółami. Skrót warunków zamieszczam jednak poniżej – jeśli to Was zainteresuje, zapraszam do dedykowanego artykułu, który wyjaśni wszystko krok po kroku 😉

Udział w promocji jest bardzo prosty. Jeśli chcecie zdobyć darmowy papier wartościowy (ETF) spośród przygotowanej puli, powinniście przejść na dedykowaną stronę promocji i założyć oraz zweryfikować konto w aplikacji WealthSeed.

Zdobycie nagrody o wartości do 500 zł wymaga w zasadzie tylko jednej czynności: zasilenia rachunku PLN, EUR lub USD równowartością 1 zł. Taki przelew ma oczywiście za zadanie aktywację konta. Gdy zweryfikujecie swoją tożsamość i zasilicie konto złotówką, będziecie mogli wybrać jeden papier wartościowy z przydzielonej puli. Ich wartość waha się od 5 euro do 500 zł. Jak pokazują Wasze komentarze, kilku osobom spośród czytelników udało się już „rozbić bank” 😉

Poprzednie wpisy o WealthSeed

Artykuł, który właśnie czytasz, jest już kolejnym wpisem o platformie WealthSeed. Pozostałe znajdziesz tutaj:

Pamiętajcie! Inwestowanie pieniędzy zawsze wiąże się z ryzykiem ich częściowej lub nawet całkowitej utraty. Nie jestem doradcą inwestycyjnym, a zamieszczone w tym artykule treści nie mogą być traktowane jak porada inwestycyjna. Żaden instrument finansowy nie daje pewności osiągnięcia zysku. Jeśli szukacie rzetelnej i możliwie najlepszej rekomendacji inwestycyjnej, sugeruję zasięgnąć opinii specjalisty w tym zakresie. Pamiętajcie także o ryzyku związanym z wahaniami kursów walut na światowych rynkach.

Zamieszczone w artykule linki to tak zwane linki afiliacyjne. Właściciel serwisu dzięki polecaniu usługi otrzymuje wynagrodzenie, dzięki czemu dalej może rozwijać serwis i dostarczać jak najlepszej jakości treści.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


8

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

6

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów