fbpx

Darmowa pożyczka do 5000 zł z RRSO 0%, a na dodatek…bezzwrotna? Prawdziwy hit tarczy antykryzysowej dla drobnych przedsiębiorców, czyli lepiej niż w banku!

Chociaż piękna pogoda za oknem próbuje uśpić naszą czujność, trudno jest nie zauważyć, że polska gospodarka zaczyna tonąć. Pandemia koronawirusa sparaliżowała nie tylko nasz kraj, ale także cały świat. Wiele biznesów musiało zostać zamkniętych, tysiące ludzi straciło pracę. Sytuacja jednak najmocniej uderza w tych najdrobniejszych graczy, czyli mikroprzedsiębiorców, freelancerów i samozatrudnionych. Odcięci od swoich zleceń, z dnia na dzień stracili grunt pod nogami. Na szczęście pojawiło się światełko w tunelu. Aby je Wam przybliżyć, prześwietlam dziś kolejny element tarczy antykryzysowej, czyli niskooprocentowaną pożyczkę na kwotę 5000 zł, której nie będziecie musieli zwrócić, jeśli spełnicie tylko jeden (banalny) warunek. Odkrywając ten jeden prosty trik, konkurenci Was za to znienawidzą 😉

Uczestnictwo w promocji pożyczki 😉

Muszę przyznać, że na wieść o pomocy w postaci 5000 zł pożyczki, początkowo zareagowałem bez większego entuzjazmu. Entuzjazm ten został w końcu skutecznie ostudzony kilka tygodni temu, kiedy przeczytałem o pomyśle dotyczącym możliwości umorzenia składek ZUS (dla niewtajemniczonych: istnieje taka możliwość, wystarczy złożyć wniosek, który może być rozpatrzony w terminie, może być rozpatrzony poza terminem – jak tam się urzędnikowi uda, ustawowe odsetki za zwłokę i tak zapłaci jednak przedsiębiorca, czyli ten, któremu podobno trzeba pomóc). W związku z tym, nie chciałem wierzyć, że polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na jakąkolwiek sensowną pomoc ze strony rządu. Czytając pierwsze oficjalne informacje na temat pożyczki, przez cały czas czekałem na pierwszy haczyk, którego… jednak nie znalazłem. 

Pożyczka przeznaczona jest dla drobnych przedsiębiorców, którzy swoją działalność gospodarczą zarejestrowali przed 1 marca 2020 roku, a oprócz tego spełniają jeszcze dwa warunki:

  • w ciągu ostatnich dwóch lat podatkowych zatrudniali średniorocznie do 9 pracowników  (lub nie zatrudniali nikogo poza sobą),
  • ich roczny obrót lub bilans roczny w ciągu dwóch ostatnich lat podatkowych nie przekroczył kwoty 2 milionów euro.

I to naprawdę wszystko! Spełniając te trzy warunki (choć zapewne każdy chciałby zostać zdyskwalifikowany przez ostatni z wymienionych), możecie śmiało wnioskować o niskooprocentowaną pożyczkę w wysokości 5000 zł. Żaden urzędnik nie będzie wymagał od Was, abyście udowodnili, że każda przyznana złotówka została przeznaczona na zabezpieczenie firmy przed kryzysem, nie będziecie musieli spać z otwartymi oczami ani urządzać całodniowych wycieczek od urzędu do urzędu z naręczem dokumentów, by bronić swojej niewinności.

To jeszcze nic, prawdziwa magia zaczyna się w kolejnym akapicie.

Jak zamienić pożyczkę w bezzwrotną pomoc?

Zbliżamy się do najciekawszego momentu, czyli możliwości umorzenia długu. Żeby zaciągnięta pożyczka została Wam zapomniana, wystarczy, że spełnicie jeden nieskomplikowany warunek: powinniście utrzymać swoją firmę przez kolejne trzy miesiące po otrzymaniu pomocy, a następnie zawnioskować o umorzenie spłaty (o tym poniżej) i złożyć oświadczenie o kontynuowaniu swojej działalności. Ustawodawca nie wymaga od Was niczego więcej. 

Jeśli siedzicie przed ekranami i sądząc, że coś pominąłem, próbujecie znaleźć odpowiedź na pytanie, czy przedsiębiorca w tym kraju może ot tak dostać 5000 złotych, a po trzech miesiącach zawnioskować o umorzenie długu i je uzyskać, to odpowiadam: tak, może. O ile dotychczasowym hitem były pożyczki na 0% RRSO, tak tutaj oprocentowanie może wynieść (minus) 100% 🙂

Jak wziąć udział w promocji, czyli składamy wniosek o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców

Wniosek o przyznanie pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, będącej częścią tarczy antykryzysowej, będziecie składać do Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) właściwego dla miejsca prowadzenia Waszej działalności (nie ma znaczenia miejsce zamieszkania, czy też zameldowania stałego lub tymczasowego).

Przykład: Pan Wojtek zameldowany jest w Białymstoku, mieszka w Warszawie, a swoją firmę prowadzi w Lubiążu. Wniosek o pożyczkę powinien złożyć do PUP w Lubiążu.  

Ze składaniem wniosku powinniście poczekać do momentu ogłoszenia przez Wasz urząd naboru. Poszczególne daty mogą różnić się w placówkach w Polsce, dlatego ważne jest, abyście zaglądali na stronę internetową urzędu lub dzwonili na infolinię w celu uzyskania informacji.

Wniosek możecie złożyć drogą pocztową, pobierając wzór umowy z rządowej strony www.gov.pl lub znacznie wygodniej, drogą elektroniczną, potwierdzając złożenie dokumentów za pomocą profilu zaufanego. Poniżej znajduje się przycisk, który przeniesie Was do odpowiedniego miejsca. Znajdziecie tam również wykaz potrzebnych dokumentów i wszystkie szczegóły.

Pieniądze znajdą się na Waszym koncie w ciągu dwóch dni roboczych od momentu podpisania umowy przez starostę lub dyrektora urzędu pracy. Szkoda, że urzędy nie korzystają tutaj z opcji przelewu natychmiastowego. Wówczas wszystko wyglądałoby jak „w vivusach” 🙂

Oprocentowanie pożyczki można uznać za symboliczne. Wynosi ono 0,05 stopy redyskonta weksli NBP, czyli w momencie publikacji tego artykułu 0,0275%. Nie ma to oczywiście żadnego znaczenia dla osób, które umorzą spłatę całej kwoty, spełniając wymieniony wcześniej warunek. Dla nich RRSO wyniesie 0%, a w zasadzie (minus) 100%.

Chcesz być na bieżąco z wartościowymi artykułami?

Zapisz się na newsletter i nie przegap żadnej publikacji

Finalizacja promocji, czyli wniosek o umorzenie – kiedy i jak złożyć?

Trzymiesięczna karencja w spłacie pożyczki oznacza, że pierwsza rata nastąpi dopiero po upływie trzech pełnych miesięcy od dnia otrzymania środków. Tak jak wcześniej wspomniałem, istnieje jednak możliwość umorzenia całej kwoty pożyczki na bardzo prostych warunkach. 

Po trzech miesiącach od daty otrzymania pożyczki zyskacie pełne prawo do umorzenia całej kwoty długu (pod warunkiem nieprzerwanego prowadzenia działalności). Od tego momentu będziecie mieli 14 dni na złożenie stosownego wniosku (do tego samego PUP). Wniosek o umorzenie złożycie w identyczny sposób, co wniosek o przyznanie pożyczki. Najwygodniej będzie zrobić to przez podlinkowaną wcześniej stronę rządową.

Przykład:  Pan Wojtek, 1 maja 2020 roku, otrzymał 5000 zł w ramach pożyczki. Jeśli do 1 sierpnia 2020 roku (przez 3 pełne miesiące) będzie prowadził swoją działalność, to zyska prawo do umorzenia całej kwoty.  Będzie zobowiązany złożyć oświadczenie o prowadzeniu firmy i wniosek o umorzenie długu do 15 sierpnia 2020 roku (14 dni).

Q&A, czyli odpowiadam na najczęściej zadawane pytania

  • Czy środki z umorzonej pożyczki należy uwzględnić jako przychód?

Nie, umorzonej pożyczki nie musicie uwzględniać w księdze przychodów. Nie zapłacicie więc żadnego podatku związanego z zastrzykiem gotówki.

  • Czy wydatki w ramach środków z pożyczki można uznać jako koszt i obniżyć tym samym podstawę podatkową?

Tak, usługi, przedmioty czy materiały, które kupicie za środki z pożyczki, mogą być uwzględnione jako koszty firmowe pod warunkiem, że naprawdę są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej (dokładnie tak samo, jak w przypadku zwykłego finansowania kosztów).

  • Czy wszystkie wydatki w ramach pożyczki trzeba udokumentować?

Nie, środki powinny być przeznaczone na bieżące wydatki związane z prowadzeniem firmy. Ustawodawca nie przewiduje jednak żadnych form kontroli.

  • Czy skorzystanie z pożyczki wyklucza udział w innych programach Tarczy Antykryzysowej?

Nie, możecie starać się o również o inne formy wsparcia rządowego.

  • Czy mogę skorzystać z pożyczki, jeśli oprócz prowadzenia własnej firmy, pracuję też na etacie?

Tak, praca na podstawie umowy o pracę nie wyklucza możliwości zaciągnięcia i umorzenia pożyczki.

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Vouchery o wartości 150 zł za założenie konta w Getin Banku
 
200 zł łatwej premii od Santander Bank Polska
 
200 zł premii na start w promocji Konta Przekorzystnego w Pekao S.A.
 
Bitwala: darmowe konto z 15 euro premii w programie poleceń
 
200 zł premii za założenie Konta Jakże Osobistego w Alior Banku
 
Po 10 funtów premii dla obu stron w programie poleceń Xendpay
 
Monese: 20 funtów premii w programie poleceń
 
Citi Handlowy: 400 zł do Lidla z darmową kartą kredytową
 
138 zł zniżki na wynajem apartamentu/pokoju w serwisie Airbnb

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu nic nie umknie Twojej uwadze?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów