BZ WBK: koniec oprocentowania 4% w skali roku oraz zwolnienia z opłaty za kartę debetową!

Konto Godne Polecenia w banku BZ WBK było najczęściej zakładanym rachunkiem bankowym w końcówce 2015 roku oraz w sporej części roku 2016. Przyczyną tego stanu rzeczy były świetne warunki zaproponowane przez BZ WBK, a mianowicie oprocentowanie konta wynoszące 4% w skali roku dla kwoty do 4000 zł oraz 1% dla nadwyżki. Niedopatrzenie banku (lub też celowe działanie – tego nie dowiemy się już nigdy) sprawiło, iż w ramach promocji można było założyć do 6 kont. Dzięki temu na rachunkach można było ulokować nawet 24.000 zł, oprocentowane na rewelacyjne 4% w skali roku. Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy. 30 czerwca 2017 roku to graniczna data obowiązywania promocyjnych warunków (choć warto tutaj dodać, iż akcja miała pewną reedycję zapewniającą oprocentowanie do końca grudnia 2017 roku, aczkolwiek na gorszych warunkach). W dzisiejszym wpisie przedstawiam różne strategie działania w obliczu zmian, jakie czekają nas od 1 lipca 2017 roku. Postaram się przedstawić wszystkie możliwe warianty, które przydadzą się Wam w podjęciu decyzji „co dalej z Kontem Godnym Polecenia”.

 

Rys historyczny 🙂

Wszystko zaczęło się pod koniec października 2015 roku. Wówczas BZ WBK ruszył z promocją „Konto na 4%”. Oprócz rzeczonego oprocentowania, bank postanowił nie pobierać opłaty za kartę debetową oraz kilka drobniejszych usług jak sprawdzenie salda w bankomacie, czy wygenerowanie nowego pinu w placówce. Oprócz tego w standardzie było darmowe prowadzenie konta oraz wypłacanie gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce. Już kilka dni później ruszyła promocja organizowana wraz z Agorą, w której do zdobycia było 100 zł. Była to jedna z najpopularniejszych promocji bankowych w historii bloga. Później akcje były ponawiane między innymi w ramach Money Manii, Comperii Bonus czy programu poleceń „Polecaj Bank”. Jak się później okazało, w promocji można było założyć do 3 kont z promocyjnym oprocentowaniem. Jedynym minusem był fakt, iż umowy o kolejne konta można było zawrzeć wyłącznie za pośrednictwem kuriera.

W lipcu 2016 roku ruszyła II edycja promocji „Konto na 4%„, w której można było założyć kolejne trzy promocyjne konta. Zatem najsprytniejsi zdołali założyć aż 6 rachunków z oprocentowaniem na 4% w skali roku. Co ciekawe, konsultanci na czacie oraz na infolinii wmawiali, iż jeśli ktoś posiada już 3 konta, to nie może już założyć kolejnych trzech 🙂

Konta z oprocentowaniem wynoszącym 4% w skali roku powróciły jeszcze w listopadzie i grudniu 2016 roku, aczkolwiek już w innej odsłonie. Promocja „Konto z kartą procentuje” pozwalała założyć tylko jedno konto i to wyłącznie nowym klientom. Mało tego, oprocentowanie wynoszące 4% w skali roku pomimo, że naliczane jest do końca grudnia 2017 roku, to wymaga spełnienia dodatkowych warunków w postaci wykonywania 5 transakcji bezgotówkowych kartą.

 

Jaki ruch wykona BZ WBK?

BZ WBK zapewne będzie się starał zatrzymać odpływ kapitału oraz falę zamykania rachunków. Jednym z działań banku jest promocja „Bądź aktywny w BZWBK24 mobile”, w której do zdobycia jest bon Sodexo o wartości 50 zł. Warunki promocji należy spełniać w maju, czerwcu oraz lipcu, zaś bony zostaną wysłane do końca sierpnia. Dzięki udziałowi w tej akcji, część osób wstrzyma się z zamknięciem konta przynajmniej o 2 miesiące. Jak jednak zatrzymać odpływ środków ulokowanych na koncie? Nie wiem, to już problem BZ WBK 🙂 Nie liczę raczej na przedłużenie promocyjnego oprocentowania. Moim zdaniem bank zachowa się biernie. 30 czerwca 2017 skończy się naliczanie promocyjnego oprocentowania, zaś karta podrożeje do 7 zł miesięcznie. Ci, którzy zapomną ją zamknąć „oddadzą cesarzowi co cesarskie” w postaci nieświadomego uiszczania opłaty z tytułu prowizji w kolejnych miesiącach. Po części teoretycznej, przejdźmy do praktyki, czyli optymalnych strategii dalszej współpracy z BZ WBK lub jej zakończenia.

 

Strategia nr 1 – zostawiam konto, ale zamykam kartę

BZ WBK to z pewnością najaktywniejszy bank pod względem organizacji promocji dla obecnych klientów. Co rusz mamy do czynienia z akcjami, w których można zdobyć na przykład 20 zł bonusu w zamian za skorzystanie z usług banku (płatności telefonem, transakcje BLIKIEM, doładowania telefonu itd.). Jeśli nadal chcecie korzystać z tych promocji (między innymi z tej z bonami Sodexo, o której pisałem nieco wcześniej) możecie pozostawić aktywne konto, którego prowadzenie jest darmowe, zaś zamknąć samą kartę/karty debetowe. Jeszcze raz przypomnę, iż od 1 lipca 2017 roku, opłata za obsługę karty MasterCard Omni będzie pobierana według standardowej TOiP – 7 zł bez możliwości uniknięcia opłaty. Kartę możecie zamknąć wyłącznie w placówce banku. Zastrzeżenie jej w systemie, czy na infolinii spowoduje wysłanie nowej karty. Oznacza to, że opłaty za kartę będą nadal naliczane. Jeśli wybieracie ten wariant, najlepiej do 30 czerwca 2017 roku udajcie się do placówki BZ WBK i ostatecznie pozamykajcie karty debetowe. Jeśli będziecie je mieć ze sobą, doradca prawdopodobnie potnie je na waszych oczach. Brak karty nie wpływa w żaden sposób na kwestię naliczania odsetek, zatem za czerwiec również je otrzymacie.

 

Strategia nr 2 – zamykam konto i czekam na kolejne promocje

Ta strategia przeznaczona jest dla osób, które lubią korzystać z promocji z premią na start i wiedzą, że kluczowym elementem w tego typu akcjach jest okres karencji. BZ WBK jest również bardzo aktywny pod względem liczby promocji dla nowych klientów. Ci zazwyczaj definiowani są jako osoby, które nie posiadały konta w BZ WBK w ostatnich 12 miesiącach. Przykładowo, obecnie trwa promocja, w której za założenie konta możecie zdobyć w łatwy sposób 200 zł, a gdy dodatkowo skorzystacie z oferty karty kredytowej, bonus może wzrosnąć do 400 zł.

Konto tak samo jak kartę możecie zamknąć w placówce banku. Istnieje jeszcze możliwość wysłania wypowiedzenia pocztą, aczkolwiek podpis na wypowiedzeniu musi być poświadczony notarialnie. To rodzi dodatkowe koszty (taksa wynosi 20 zł + koszt znaczka pocztowego), dlatego lepiej wybrać się do placówki. Okres wypowiedzenia wynosi 28 dni. Jeśli korzystacie z promocji z bonami Sodexo, wstrzymajcie się lepiej z zamknięciem konta do momentu wypłaty premii. Jedyne co możecie zrobić do końca czerwca 2017 roku, to zamknąć kartę debetową, żeby nie naliczały się opłaty. Przed zamknięciem rachunku, najlepiej wyzerujcie konto przelewem na inny rachunek (środki też można wypłacić w oddziale, wypłata „likwidacyjna” jest darmowa) . Na koncie nie może być również wygenerowane saldo ujemne, ponieważ w takim przypadku rachunek nie zostanie zamknięty. Po zamknięciu konta poproście koniecznie o potwierdzenie złożenia dyspozycji. Niestety BZ WBK lubi czasem… nie do końca zamknąć konto. Osobiście miałem taką sytuację, iż konto „wisiało jako aktywne” przez 8 miesięcy od momentu wizyty w oddziale, a zegar karencji tykał 🙂

 

Strategia 3 – zostawiam konto, ale chcę darmową kartę

Jeśli rachunek w BZ WBK przypadł Wam do gustu i chcecie z niego nadal aktywnie korzystać, również możecie to robić bezkosztowo. Jak wcześniej wspominałem, karta MasterCard Omni kosztuje aż 7 zł miesięcznie. Możecie jednak ją zamknąć i wyrobić alternatywną kartę. Do wyboru macie kartę bankomatową lub kartę VISA SOL. Wydanie i użytkowanie karty bankomatowej jest bezpłatne. Za jej pomocą możecie wypłacać gotówkę z bankomatów własnych BZ WBK lub wpłacać gotówkę we wpłatomatach banku. Karta bankomatowa nie umożliwia wykonywania transakcji płatniczych, zarówno tych stacjonarnych (np. markety), jak i internetowych. Służy ona wyłącznie do obsługi gotówkowej.

Karta VISA SOL to standardowa karta debetowa. Jej wydanie jest darmowe. Użytkowanie karty kosztuje 4 zł miesięcznie, jednak w łatwy sposób możecie uwolnić się od tej opłaty. Wystarczy, że w ciągu miesiąca wykonacie co najmniej 5 transakcji bezgotówkowych na dowolną kwotę. Karta umożliwia darmowe wypłaty gotówki z bankomatów BZ WBK, a także wpłaty we wpłatomatach banku. Wypłaty z obcych bankomatów wiążą się z następującymi kosztami: sieć Cashzone – 2 zł, pozostałe bankomaty – 3%, minimum 5 zł, bankomaty zagraniczne – 3%, minimum 10 zł.

 

Gdzie przenieść środki ulokowane dotychczas w BZ WBK

Przyszedł czas na zastanowienie się, co zrobić ze środkami ulokowanymi na Koncie, a w zasadzie Kontach Godnych Polecenia. Utrzymanie 4% w skali roku po 30 czerwca 2017 roku jest raczej bardzo mało prawdopodobne. Od 1 lipca 2017 roku konto oprocentowane będzie na 0%. Oczywiście coś trzeba z tym zrobić. Najlepszym sposobem będzie zapewne korzystanie z rynkowych okazji. Przykładem mogą być trwające promocje Lokaty Happy na 4% w skali roku z biletami do Cinema City w prezencie lub Nest Lokaty Witaj na 4% w skali roku z premią wynoszącą 75 zł. Być może w najbliższym czasie Toyota Bank przedstawi również jakąś lokatę w ramach Klubu Korzyści (aktualizacja: pojawiła się promocja lokaty Plan Depozytowy z premią wynoszącą 100 zł lub 50 zł, szczegóły tutaj).

Co ciekawe, BZ WBK również ma pewną propozycję depozytową. Otóż w ramach Konta 1|2|3 możecie uzyskać oprocentowanie wynoszące:

• 1% dla kwot od 0,01 zł do 1000,00 zł,

• 2% dla kwot od 1000,01 zł do 2000,00 zł,

• 3% dla kwot od 2000,01 zł do 3000,00 zł,

0% dla kwot od 3000,01 zł. 

W przypadku średniomiesięcznego salda powyżej 3000 zł oprocentowanie na koncie, dla wszystkich środków, wynosi 0% w skali roku. Warunkiem uzyskania promocyjnego oprocentowania jest wpływ na rachunek w poprzednim miesiącu kalendarzowym w wysokości co najmniej 2000 zł. Jednocześnie, zapewnienie wpływu na taką kwotę zwolni Was z opłaty za prowadzenie konta.

Oprócz oprocentowania, możecie uzyskać dodatkowy dochód (a raczej oszczędność) dzięki opłacaniu rachunków z wykorzystaniem Konta 1|2|3. Maksymalny miesięczny zwrot to 25 zł, do 300 zł rocznie. Zwrot naliczany jest według schematu:

• 1% za gaz,

• 2% za prąd,

• 3% za Internet/TV/Telefon.

Być może podczas wizyty w oddziale BZ WBK, za jednym zamachem zamkniecie sześć Kont Godnych Polecenia i od razu otworzycie… sześć Kont 1|2|3.

 

Podsumowując ten wątek, zachęcam do stałego śledzenia bloga (pomóc w tym może zapis na newsletter). Co rusz pojawiają się nowe okazje przeznaczone dla osób posiadających nadwyżki finansowe. Jeszcze w tym tygodniu zaprezentuję Wam pewną propozycję, która może być alternatywą wobec oferty BZ WBK (aktualizacja: tą propozycją są lokaty w Deutsche Banku z oprocentowaniem 3% w skali roku dla kwoty do 100.000 zł, szczegóły pod linkiem). Ponadto odsyłam Was do zakładki rankingi, gdzie znajdziecie zestawienia najlepszych lokat i kont oszczędnościowych na rynku.

 

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Vouchery o wartości 150 zł za założenie konta w Getin Banku
 
200 zł łatwej premii od Santander Bank Polska
 
200 zł premii na start w promocji Konta Przekorzystnego w Pekao S.A.
 
Bitwala: darmowe konto z 15 euro premii w programie poleceń
 
200 zł premii za założenie Konta Jakże Osobistego w Alior Banku
 
Po 10 funtów premii dla obu stron w programie poleceń Xendpay
 
Monese: 20 funtów premii w programie poleceń
 
Citi Handlowy: 400 zł do Lidla z darmową kartą kredytową
 
138 zł zniżki na wynajem apartamentu/pokoju w serwisie Airbnb

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

 

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów