fbpx

Zasiłek dla bezrobotnych od kuchni – jaka to kwota, jak długo jest wypłacany i czy da się tak normalnie żyć?

Fala zwolnień, która przelała się przez nasz kraj w marcu, pozbawiła pracy tysiące osób. Kolejne zwolnienia z pewnością szykują się w kwietniu, w maju i w czerwcu. Zasiłek dla bezrobotnych, który większość z nas ledwie kojarzy z telewizji, może stać się głównym źródłem utrzymania wielu polskich rodzin. Po popularną kuroniówkę mogą niedługo sięgnąć osoby, które bez problemu utrzymywały zatrudnienie przez 20 czy 30 lat i nigdy nie spodziewały się, że nadejdzie dzień, kiedy staną przed okienkiem Urzędu Pracy. Mając przed sobą ponure widmo kryzysu, lepiej dmuchać na zimne. W związku z tym, postanowiłem przyjrzeć się nieco bliżej temu świadczeniu. W artykule znajdziecie informacje na temat wysokości zasiłku, możliwym okresie pobierania świadczenia oraz planowanych obniżkach. Pamiętajcie, iż niekiedy trzeba zrobić jeden krok w tył, by móc zrobić dwa kroki do przodu!

Czym właściwie jest zasiłek dla bezrobotnych i kto może o niego wnioskować?

Ogólnie mówiąc, zasiłek dla bezrobotnych jest podstawową formą pomocy osobom, które nie mogą znaleźć zatrudnienia. Żeby otrzymać świadczenie, spełnionych musi zostać kilka warunków (co ważne – nie każdy z nich leży po stronie zainteresowanego).

Osoba bezrobotna ubiegająca się o zasiłek powinna: 

  • zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) i otrzymać status osoby bezrobotnej, 
  • łącznie przez co najmniej pełny rok, w okresie 18 miesięcy wstecz od daty rejestracji, otrzymywać przynajmniej minimalną pensję za pracę, od której odprowadzane były składki (w tym składka na Fundusz Pracy), świadczyć usługi na podstawie umowy zlecenie lub umowy agencyjnej za wynagrodzenie w wysokości co najmniej najniższej krajowej pensji albo prowadzić działalność gospodarczą, odprowadzając jednocześnie składki na ubezpieczenie społeczne (wyłączone z możliwości otrzymania zasiłku są osoby opłacające ZUS na preferencyjnych warunkach).

Oby tylko Was nie przekwalifikowano na zawodowego boksera, tak jak w tym pamiętnym skeczu 😉

Na jakie kwoty mogą liczyć bezrobotni i jak długo wypłacany jest zasiłek?

Mówiąc otwarcie – kwoty oferowane w ramach zasiłku dla bezrobotnych nie są w stanie zapewnić normalnego życia w czasie poszukiwania nowej pracy. W przypadku osób, które muszą opłacać czynsz lub ratę kredytu za mieszkanie – wypłacana jałmużna prawdopodobnie nie wystarczy nawet na pokrycie tego zobowiązania, szczególnie gdy mieszkacie w Warszawie lub innym dużym mieście.

Kwota bazowa zasiłku dla bezrobotnych wynosi bowiem (wszystkie kwoty w tym artykule to kwoty brutto) 861,40 zł dla osób, które spełniają wymienione warunki, a ich staż pracy wynosi od 5 do 20 lat. Kwota ta obowiązuje przez pierwsze trzy miesiące, a następnie zostaje pomniejszona do 676,40 zł. 

Kwota zasiłku może być jednak wyższa o 20% (dla osób, których staż pracy wykracza ponad 20 lat) i wynosi wtedy 1033,68 zł przez pierwsze trzy miesiące, a następnie spada do 811,68 zł. 

Zasiłek w wysokości 80% kwoty bazowej wynosi z kolei – odpowiednio – 689,12 zł  i 541,12 zł. Z obniżoną stawką muszą pogodzić się bezrobotni, którzy nie zdążyli przepracować więcej, niż 5 lat. 

Zasiłek wypłacany jest przez okres od 6 do 12 miesięcy. Wartość ta uzależniona jest od lokalnych warunków i stanu bezrobocia w powiecie. Jednak kwota zasiłku jest identyczna na terenie całego kraju, zarówno na warszawskim Wilanowie, jak i w przygranicznym Braniewie.

Czeka nas obniżka zasiłku dla bezrobotnych?

Jak powiedziała na początku kwietnia 2020 roku Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz – jeśli bezrobocie wynikające ze światowej pandemii koronawirusa będzie się pogłębiać, w maju i czerwcu może nastąpić korekta kwot zasiłku. Oznacza to, że nie powinniście przyzwyczajać się do wymienionych wartości, ponieważ najpewniej ulegną one obniżeniu. Mało prawdopodobne jest bowiem zatrzymanie negatywnych skutków pandemii w tak krótkim czasie. Jeszcze mniej prawdopodobna moim zdaniem jest… korekta zasiłku w górę. Wiadomo, z pustego to i Salomon nie naleje.

Strata prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Utrzymanie prawa do zasiłku przez cały okres, kiedy będzie on Wam przysługiwał, może okazać się dość wymagającym zadaniem. Misją Urzędu Pracy jest oczywiście aktywizacja osób bezrobotnych w taki sposób, aby – mówiąc brutalnie – były jak najbardziej przydatne dla społeczeństwa. Dlatego właśnie, podczas pobierania zasiłku (oraz przez cały czas bycia oficjalnie bezrobotnym), możecie spodziewać się zaproszeń i skierowań nie tylko na staże, szkolenia i do “standardowej” pracy. Urząd może nakazać Wam wykonywanie robót publicznych lub prac interwencyjnych, a każde sprzeciwienie się i odmowa bez konkretnego powodu poskutkuje utratą prawa do zasiłku, a nawet ubezpieczenia.

Ba, ponoć zdarzały się nawet przypadki, że Urząd Pracy znalazł komuś pracę w jego zawodzie! No chyba, że to tylko miejskie legendy 😉

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Do zarejestrowania się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna potrzebny będzie dowód osobisty oraz wszystkie dokumenty potwierdzające zdobyte wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Warto więc mieć przy sobie ostatnie dyplomy ze szkoły i studiów oraz świadectwa pracy. Urząd będzie zainteresowany także Waszymi dodatkowymi umiejętnościami, dlatego przygotujcie wszelkie certyfikaty i zdobyte uprawnienia.

Rejestrację w urzędzie można przeprowadzić w pełni online, za pomocą strony praca.gov.pl. W dobie szalejącej epidemii nie jest to bez znaczenia. Większość urzędów pracuje zdalnie, więc ewentualna wycieczka do placówki zwyczajnie mija się z celem. No chyba, że artykuł ten czytacie w momencie, gdy cała sytuacja się nieco uspokoiła. W takim razie możecie podzielić się w komentarzach, jak wyglądała wasza wizyta w Urzędzie Pracy.

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu nic nie umknie Twojej uwadze?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

22

tysięcy
polubień

3.1

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów