fbpx

XTB: odsetki dla niezainwestowanych środków – 6% w skali roku dla PLN oraz bardzo dobra oferta dla EUR i USD!

Nie skłamię mówiąc, że XTB to prawdopodobnie najchętniej wybierany broker inwestycyjny wśród polskich użytkowników. Dzieje się tak za sprawą kilku kwestii: dostępu do tysięcy akcji, ETF, CFD i innych instrumentów notowanych na giełdach całego świata, braku prowizji za inwestycje w akcje i ETF-y do sumy obrotu 100.000 EUR miesięcznie czy dzięki bardzo przejrzystej aplikacji mobilnej i przeglądarkowej. Platforma nie osiada jednak na laurach, cały czas pracując nad poprawą swojej oferty. Jedną z ciekawych opcji dostępnych w XTB jest oprocentowanie dla niezainwestowanych środków, redukujące ewentualne straty wynikające z bezczynności. Dla PLN broker oferuje aż 6% w skali roku i to bez limitu kwotowego. Nieco mniejsze, ale wciąż dobre oprocentowanie otrzymają inwestorzy posiadający euro i dolary amerykańskie. Przyjrzyjmy się więc, w jaki sposób naliczane są odsetki. Czy oferta ma jakieś haczyki? 🙂

Zanim przejdziesz dalej, sprawdź inne artykuły o XTB

W XTB możecie liczyć na bogatą ofertę akcji, ETF, CFD i innych aktywów, darmowe materiały edukacyjne oraz oprocentowanie dla niezainwestowanych środków! Dla pasywnych inwestorów platforma przygotowała wygodne plany inwestycyjne. Co ważne – inwestowanie w akcje i ETF w XTB jest pozbawione prowizji aż do momentu osiągnięcia miesięcznego obrotu na poziomie 100.000 EUR!


Oprocentowanie niezainwestowanych środków od XTB – o co chodzi?

Pośpiech zdecydowanie nie służy podejmowaniu mądrych decyzji inwestycyjnych. Mimo to inwestorzy z całego świata bardzo często, nie chcąc dopuścić do sytuacji, w której ich pieniądze w ogóle nie pracują, zbyt pochopnie wybierają instrumenty i aktywa. Z jednej strony trudno się dziwić takiemu podejściu. W końcu wielotygodniowe lub wielomiesięczne oczekiwanie na pojawienie się dobrej okazji wpływa na utratę wartości naszego kapitału w wyniku inflacji. XTB ma na to dobrą radę. Broker oferuje oprocentowanie dla niezainwestowanych środków. Mówiąc w skrócie: kapitał, który w danym momencie nie jest zaangażowany na giełdzie, jest objęty określonym dla waluty i stażu użytkownika oprocentowaniem. Oprocentowanie w pierwszych miesiącach jest przy tym naprawdę obiecujące!

XTB: odsetki dla PLN, EUR i USD

Oprocentowanie i warunki

Poniżej możecie zobaczyć obowiązujące od 1 lipca 2024 roku oprocentowanie. Potraktujcie jednak poniższą tabelę wyłącznie poglądowo, gdyż oprocentowanie może zmieniać się w czasie. Jak widzicie, w najlepszej sytuacji są nowi użytkownicy. W ciągu pierwszych 90 dni od chwili zawarcia umowy o konto XTB oprocentowanie jest bowiem znacznie większe niż dla użytkowników z większym stażem. Nie zmienia to jednak faktu, że oprocentowanie samo w sobie nie jest obarczone limitem czasowym. Oferta obowiązuje ciągle, mimo obniżki po minięciu pierwszych 90 dni.

Co istotne, wskazane tu oprocentowanie nie obowiązuje wyłącznie dla „nowych środków”, jak ma to zazwyczaj miejsce w kontach oszczędnościowych i lokatach. Możecie swobodnie wpłacać i wypłacać swój kapitał bez obawy o wysokość oprocentowania.

Obowiązujące oprocentowanie dla niezainwestowanych środków

Odpowiednim oprocentowaniem będą objęte wszystkie niezainwestowane w danym momencie środki – bez znaczenia, o jakich kwotach mowa. XTB nie narzuca minimalnego progu ani limitu kwoty. Odsetki naliczane są każdego dnia o północy, a ich wypłata na rachunek następuje w terminie do 5 dni roboczych licząc od końca miesiąca kalendarzowego. Przykładowo: odsetki wypracowane w lipcu 2024 roku zostaną wypłacone na konto w danej walucie najpóźniej 7 sierpnia 2024 roku (ponieważ w międzyczasie wypada weekend, a więc okres wypłaty wydłuża się o dwa dni).

XTB: odsetki a podatek Belki

Banki tradycyjne przyzwyczaiły nas, że podatek od zysków kapitałowych (czyli tak zwany podatek Belki) jest automatycznie odprowadzany przez bank. Jak jest w przypadku brokera? Odsetki wypłacane przez XTB od niezainwestowanego kapitału są przecież zyskiem, który podlega temu samemu opodatkowaniu. Czy jako inwestorzy powinniśmy to zrobić sami?

Nie! XTB samodzielnie odprowadzi podatek, a uzyskana przez Was kwota odsetek będzie już kwotą netto. Wynika to bezpośrednio z zapisu, który znajdziemy na stronie brokera:

W zależności od tego, czy Użytkownik jest osobą fizyczną czy prawną, rezydentem podatkowym czy nie, przepisy podatkowe obowiązujące w danym kraju mogą nakładać różne zasady w odniesieniu do opodatkowania odsetek. W większości przypadków kwota odsetek może podlegać potrąceniu zryczałtowanego podatku dochodowego i przekazaniu właściwemu organowi podatkowemu przez XTB S.A. (bezpośrednio lub za pośrednictwem jej zagranicznych Oddziałów) według stawek obowiązujących w momencie przekazania odsetek na rachunek transakcyjny użytkownika zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W comiesięcznym wyciągu będziesz mógł sprawdzić kwotę potrąconego podatku. 

Powyższy cytat wyczerpuje ten temat i nie mam tu chyba nic do dodania 😉

Odsetki XTB a oferty banków

Jak wynika z przytoczonej wcześniej tabeli oprocentowania, odsetki od środków w EUR i USD są nieco niższe niż zysk z posiadanych złotówek. Część z Was może się więc zastanawiać, czy bardziej opłacalne nie byłoby więc skorzystanie z walutowego konta oszczędnościowego w jednym z krajowych banków? Czy nie będzie to lepsza opcja „na przeczekanie”? Jasne, nic nie zaszkodzi szukać, jednak od lat wiadomo, że ten rynek w naszym kraju praktycznie nie istnieje. Oszczędnościowe konta walutowe oferują symboliczne oprocentowanie, nierzadko nieprzekraczające nawet 0,5% w skali roku. Promocyjne oferty mogą z kolei zaproponować nam około 1,5% w skali roku, jak ma to obecnie miejsce w Nest Banku.

Wobec powyższego 4,2% czy 5% w skali roku brzmi całkiem nieźle. Ba, w tym porównaniu obiecujące jest nawet oprocentowanie, które otrzymujemy od XTB już po okresie pierwszych 90 dni 😉

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów