Każdy, kto choć odrobinę interesuje się sytuacją finansową na rynkach świata, z pewnością zauważył dosyć gwałtowne tąpnięcie, które mogliśmy obserwować w niemal każdym sektorze rynku. Intensywny wzrost wartości aktywów z ostatnich miesięcy został niemal wyzerowany do poziomu wyjściowego w trakcie krótkiej chwili. Wielu inwestorów zaczyna się niepokoić tym stanem rzeczy. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na dwa pytania: czy właśnie rozpoczęła się kolejna bessa i powinniśmy przygotować się na długie miesiące strat oraz czy na spadkach da się faktycznie zarobić? Krótka sprzedaż będzie więc dziś tematem przewodnim! Jeśli jesteście ciekawi, do jakich dojdziemy wniosków – zapraszamy do lektury!
Pozostałe wpisy o XTB
Interesuje Was oferta tego domu maklerskiego? Koniecznie zapoznajcie się z pozostałymi tekstami na temat XTB. Dzięki temu nie będę musiał powtarzać wielu informacji, a artykuł będzie lekkostrawny.
- Platforma XTB, czyli jak inwestować w polskie akcje giełdowe z 0% prowizji? Sprawdzamy!
- Jak inwestować w zagraniczne akcje i ETF za darmo? Analiza oferty XTB z 0% prowizji
- CFD na kryptowaluty w ofercie najpopularniejszego brokera w Polsce. Jak zacząć inwestować bez prowizji?
- Plany Inwestycyjne XTB: na czym polega pasywne inwestowanie oraz do jakich funduszy ETF otrzymujemy dostęp?
- Kontrakty CFD, czyli jak inwestować w metale szlachetne, surowce i indeksy światowych giełd? Niskie koszty transakcyjne + nawet 6% w skali roku dla niezainwestowanych środków!
- Jak inwestować w złoto za pośrednictwem platformy XTB? + darmowy eBook „Poradnik inwestora na rynku złota”
Kiedy rynek odnotował ostatnią bessę?
Przeglądając wykres funduszu ETF iShares MSCI ACWI UCITS, który śledzi akcje spółek o dużej i średniej kapitalizacji z 23 rozwiniętych i 24 wschodzących rynków na całym świecie (a więc daje nam całkiem dobry i kompleksowy wgląd w kondycję rynku światowego), łatwo zauważymy, że w ostatnich latach mieliśmy dwa poważne załamania rynku. Pierwszy rozpoczął się w marcu 2020 roku, a więc winą możemy obarczyć szalejącą wówczas pandemię i panikę (nie tylko finansową), która obiegła cały świat. Drugi zauważalny spadek wyceny wartości spółek, obligacji i wartości walut nastąpił w 2022 roku i trwał aż do zimy tego samego roku. Powodów było kilka, a rosyjska agresja na Ukrainę, realizacja europejskich sankcji i ogólna panika z tym związana były z pewnością wiodącymi czynnikami. Od tamtego czasu rynek rósł niemal cały czas przez 2023 i 2024 rok, a im dłużej rósł, tym więcej osób bało się upadku z wysoka.
Czy sytuacja, którą obserwujemy na rynkach obecnie, jest początkiem długiej bessy? A może to tylko korekta rynku, po której nastąpi dalszy wzrost?
Z czego wynikają obecne spadki na rynkach?
Na zbliżającą się bessę wskazuje kilka czynników, które historycznie często okazywały się skuteczną prognozą długoterminowych zastojów i spadków. Pierwszym z powodów jest zapowiedź obniżenia stóp procentowych USA. Ich wartość została co prawda utrzymana na lipcowym (2024) zebraniu, jednak szef Fed Jerome Powell zapowiedział obniżkę na kolejnym posiedzeniu we wrześniu 2024 roku. Eksperci przewidują zmianę stopy bazowej o 25, a nawet 50 stopni bazowych. Obniżki stóp zazwyczaj źle wpływały na wykres S&P 500, więc wrześniowa decyzja może być decydująca dla gospodarki.
Drugim czynnikiem jest wzrost bezrobocia w USA do poziomu 4,3%, co częściowo jest pokłosiem ostatniego huraganu przetaczającego się przez tereny Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z tak zwaną Regułą Sahm (w skrócie: ma ona zastosowanie, gdy 3-miesięczna średnia bezrobocia jest wyższa od swojego minimum z ostatnich 12 miesięcy o co najmniej połowę punktu procentowego), może to być zwiastunem recesji.
Niezależnie od tego, czy powyższe poszlaki wskazują na wielomiesięczną bessę, czy tylko kilkutygodniową korektę, fakty są takie, że wartość akcji, obligacji czy surowców spada. Doświadczony inwestor w takiej sytuacji upatruje głównie okazji do kupna aktywów w obniżonych cenach, a niedoświadczony – panikuje. Jest jeszcze trzecia grupa inwestorów. Osoby zaliczające się do tego grona na wieść o zbliżających się spadkach zacierają ręce, bo doskonale wiedzą, że to dobra okazja do zarobku.
Czy wydarzenia z USA mają tak duży wpływ na polski rynek?
Mówiąc krótko: tak, przez globalną integrację rynków wszystkie giełdy i waluty są jednym wielkim systemem naczyń połączonych. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że jedne państwa grają pierwsze skrzypce, podczas gdy inne robią im tylko „chórki” 😉 I tak na przykład tąpnięcia na rynkach w USA powodują nierzadko finansową falę powodziową w Europie, za to zawirowania na polskim rynku nie wpływają zwykle na resztę świata. USA, jako państwo, ma z kolei wpływ na politykę monetarną, a poniekąd także kurs i podaż dolara amerykańskiego, a to właśnie w tej walucie denominowane są najważniejsze aktywa na świecie. Podsumowując, wydarzenia z USA powinny jak najbardziej obchodzić polskiego inwestora.
Pozycje short i long, czyli inwestorskie abecadło
Naturalną i domyślną strategią inwestowania jest zakup aktywów z myślą o wzroście ich wartości. Nie jest to jednak jedyna możliwość realizowania zysków. Inwestorzy mogą z powodzeniem zarabiać także na spadkach.
Inwestując, możemy bowiem otwierać zarówno pozycję long, jak i short. Wbrew pozorom, ich nazwy nie mają nic wspólnego z okresem trwania inwestycji. W przypadku kontraktów CFD, a więc kontraktów na różnicę kursową, inwestor ma dwie możliwości:
- może tanio kupić dany kontrakt, a później sprzedać go w chwili, gdy będzie odpowiednio droższy (to tak zwana pozycja długa/long – gdy inwestujemy we wzrost wartości aktywów)
LUB
- kupić kontrakt short i czekać na spadek jego wartości (gdy zajmujemy pozycję krótką/short). W tym przypadku w praktyce inwestorzy sprzedają instrument, którego nie posiadają.
Na każdą otwartą pozycję długą o przykładowej wartości 5000 zł, przypada pozycja krótka o identycznej wartości. Gdy instrument bazowy drożeje, inwestor na pozycji długiej zyskuje, a traci ten, kto grał na spadek (i odwrotnie).
Co ważne, w przypadku kontraktów CFD inwestor nie staje się faktycznym właścicielem danych aktywów, jak ma to miejsce przy zakupie akcji lub surowców. Korzystając z kontraktów CFD, tak naprawdę „zakładacie się” z innym uczestnikiem ruchu, że kurs danego aktywa wrośnie lub spadnie.
W ofercie XTB kontrakt CFD możecie zawrzeć odnośnie do każdego dostępnego aktywa – pojedynczych akcji, surowców, takich jak ropa, kawa czy kukurydza, indeksów lub par walutowych.
Jako że surowce czy metale szlachetne są aktywami o małej dynamice, a zmiany w wycenie to zazwyczaj niewielkie odchylenia oraz powolny wzrost lub spadek, inwestorzy korzystają z dźwigni, zwanej również lewarem. Daje to możliwość kontrolowania znacznie większej pozycji niż posiadane środki (przykładowo, korzystając z dźwigni 1:30 możecie zajmować pozycje o wartości 3000 zł, mając na swoim koncie zaledwie 100 zł). Daje do dużo większy potencjalny zysk, ale też wiąże się z wielokrotnie większym ryzykiem utraty środków. Wartość dźwigni uzależniona jest od rynku i rodzaju konta XTB, z którego korzystacie. Jest z góry narzucona dla konkretnych klas aktywów (w przypadku akcji i ETF w XTB dźwignia nie występuje). Nie jest też możliwa samodzielna zmiana wartości dźwigni w ramach tego samego konta. Dla przykładu, w przypadku surowców dźwignia zazwyczaj przyjmuje wartość 1:5 lub 1:10. Jedynie w przypadku złota wynosi 1:20 (ze względu na wysoką wartość złota i niewielkie wahania jego kursu).
Jak otwierać pozycję short? Krótka sprzedaż akcji i nie tylko
Na przykładzie platformy XTB przyjrzyjmy się, jak w praktyce wygląda otwieranie pozycji krótkiej dla różnych typów aktywów. Zacznijmy tradycyjnie, czyli od akcji spółek. Po zalogowaniu do platformy inwestycyjnej, kierujemy się do zakładki akcyjnej (STC, czyli Stocks), a następnie wybieramy STC CFD.
Interesującym nas rynkiem może być przykładowo Belgia. Wybierzmy więc jedną ze spółek, zakładając, że jej wartość może niedługo spaść.
Zamiast kupować akcje, klikając Buy, wybieramy Sell, czyli sprzedaż. W ten sposób zawieramy kontrakt na różnicę kursową, zajmując tak zwaną pozycję krótką.
Krótka sprzedaż złota!
Złoto uchodzi za wyjątkowo mało dynamiczny instrument inwestycyjny. Choć historycznie jego wartość wciąż rośnie, dzieje się to znacznie wolniej, niż w przypadku rynku akcji. Złoto jest często wykorzystywane jako stabilizująca część portfela, zapewniająca uśrednienie jego wartości w bardzo długiej perspektywie inwestycyjnej. Kontrakty CFD na złoto to jednak zdecydowanie coś innego, a to wszystkie dzięki dźwigni, o której wspominaliśmy wcześniej. Spójrzcie tylko, przechodząc do zakładki CMD, a następnie Metale szlachetne, możecie inwestować we wzrost lub spadek złota, srebra, platyny czy palladu.
Analogicznie jak w przypadku akcji, po wybraniu interesującego nas surowca, klikamy Sell (kwota wpisana w przycisk informuje o aktualnej cenie 1 uncji złota, po której możemy zająć krótką pozycję w danym momencie).
Mini i mikroloty w ofercie XTB
Wolumen, a więc wielkość transakcji, wyrażany jest najczęściej w lotach. 1 lot to standardowa wartość inwestycji na rynku. Przykładowo, w przypadku par walutowych oznacza zazwyczaj 100.000 jednostek waluty bazowej. Większość inwestorów nie obraca jednak takimi sumami. XTB doskonale to rozumiem, oferując miniloty (jeden minilot to 1/10 lota, a więc 10.000 USD/EUR lub innych jednostek), a nawet mikroloty (1/100 lota, czyli 1000 USD/EUR/PLN lub innych jednostek).
1 lot złota może oznaczać różne wartości w zależności od brokera. W przypadku XTB 1 lot złota to cena jednej uncji * 100 USD. Jak nietrudno policzyć, nie jest to mała kwota, jednak jak widzicie na poniższym zrzucie ekranu, XTB pozwala zająć pozycję o znacznie mniejszym wolumenie, wynoszącym 0,01 lota.
Wartość dźwigni XTB w poszczególnych kategoriach instrumentów
Jak powiedzieliśmy już wcześniej, dźwignia inwestycyjna w XTB jest z góry określona dla każdej kategorii instrumentów, a użytkownik nie może jej zwiększyć lub zmniejszyć. Aby nie wymieniać po kolei wszystkich wartości, po prostu odeślemy Was do dedykowanej tabeli XTB, w której zawsze znajdziecie aktualną wartość dźwigni. W tabeli ujęto także wartość 1 lota dla każdego z dostępnych instrumentów.
Na poniższym zrzucie ekranu widzicie krótki wycinek tabeli dotyczący niektórych surowców.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Zamieszczone w artykule linki to tak zwane linki afiliacyjne. Właściciel serwisu dzięki polecaniu usługi otrzymuje wynagrodzenie, dzięki czemu dalej może rozwijać serwis i dostarczać jak najlepszej jakości treści.
Artykuł powstał we współpracy z marką XTB.
Dodaj odpowiedź